Americké akcie v pátek uzavřely smíšeně, za celý týden převážně posílily
Akcie ve Spojených státech v pátek uzavřely smíšeně, nedařilo technologickém sektoru v čele s cennými papíry společnosti NVIDIA. Za celý týden ale hlavní indexy převážně posílily. Dolar v pátek zpevnil, americká měna těží ze zdrženlivosti centrální banky USA ohledně snižování úrokových sazeb.
Index Dow v pátek kosmeticky posílil o 0,04 % na 39 150,33 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,16 % na 5 464,62 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zaznamenal ztrátu 0,18 % na 17 689,36 bodu. Index volatility VIX se snížil o 0,45 % na 13,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o tři bazické body na 4,257 %. Cena ropy klesla téměř o procento, zlato odepsalo 1,7 % a stříbro zlevnilo o 4 %. Bitcoin během pátku korigoval zhruba o procento a na konci dne se obchodoval za přibližně 64 200 USD.
Celkově americký trh zaznamenal nejvyšší objem obchodů od 15. března, a to především kvůli události zvané triple witching, tedy vypršení platnosti opcí na akcie, opcí na akciové indexy a opcí na indexové futures.
"Je to hra společnosti NVIDIA a my ostatní jen předstíráme, že jsme tady," uvádí analytik Michael Green ze společnosti Simplify Asset Management ve Filadelfii.
"Technologické akcie jsou nadále v centru pozornosti," míní Emily Roland, hlavní investiční stratéžka společnosti John Hancock Investment Management. "Nepamatuji si dobu, kdy by jedna jediná akcie měla takový vliv na celkovou výkonnost trhu. V poslední době byl titul skutečně klíčovým motorem dění na Wall Street."
Akcie Nvidie (-3,22 %) v pátek korigovaly, když v týdnu dosáhly historického maxima. Cenné papíry výrobce čipů si letos připisují téměř 156 %. Vůbec poprvé se firmě podařilo předstihnout Microsoft v tržní kapitalizaci a stala se krátce nejhodnotnější veřejně obchodovanou společností.
Někteří analytici ale varují, že nálada na burze je až příliš optimistická. "Pravděpodobně není od věci sebrat ze stolu nějaké žetony," říká Dave Grecsek, výkonný ředitel společnosti Aspiriant. "Zažili jsme skvělý býčí trend, který už ale působí trochu přehřátě."
"V posledních týdnech se nám dařilo. Takže nejsme překvapeni, že se situace tak trochu zastavila a uklidnila," potvrzuje analytik Zachary Hill ze společnosti Horizon Investments.
Za celý týden Dow posílil o 1,45 %, S&P 500 zpevnil o 0,61 % a Nasdaq Composite uzavřel beze změny.
Dolar v závěru týdne posílil
Americký dolar v závěru týdne posílil. Měna těží ze zdrženlivosti americké centrální banky ohledně snižování úrokových sazeb. Fed se tak totiž liší od ostatních centrálních bank velkých zemí, které sazby buď již snižují, nebo se k tomu chystají.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, rostl kolem 22.00 SELČ o 0,22 % na 105,82 bodu. Euro na dolar ztrácelo 0,1 % na 1,0694 USD. Zisky si dolar připisoval ke švýcarskému franku, britské libře i japonskému jenu.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Společnost Apple odloží uvedení tří nových funkcí umělé inteligence (AI) ve svých zařízeních v Evropě. Americká firma to podle agentury Reuters zdůvodňuje technologickými pravidly Evropské unie. Ta jí nařizují, aby zajistila fungování konkurenčních produktů a služeb na svých zařízeních, což prý zatím nemůže, aniž by ohrozila bezpečí uživatelů.
- Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena oznámila, že plánuje zakázat prodej antivirového softwaru ruské společnosti Kaspersky Lab ve Spojených státech. Zjistilo se, že vliv Moskvy na tuto firmu představuje významné riziko, uvedla podle agentury Reuters ve čtvrtek ministryně obchodu Gina Raimondová. Společnost Kaspersky popřela, že by se zapojila do jakékoli činnosti ohrožující bezpečnost USA.
- Žádný významný obchodní partner Spojených států v loňském roce zřejmě nemanipuloval se svojí měnou. Vyplývá to z pravidelné zprávy amerického ministerstva financí. Země však přidala Japonsko na seznam zemí, kterým je v tomto ohledu třeba věnovat zvláštní pozornost. Na tomto seznamu jsou také Čína, Vietnam, Tchaj-wan, Malajsie, Singapur a Německo.
- Nově jmenovaný šéfredaktor amerického deníku The Washington Post Robert Winnett se rozhodl nabídku odmítnout a zůstat v redakci britského listu The Daily Telegraph. List The Washington Post o tom v pátek informoval s odvoláním na interní oběžník Telegraphu. Informaci následně potvrdil výkonný ředitel a vydavatel amerického deníku Will Lewis.
- Americká investiční skupina KKR se dohodla na akvizici britské společnosti Superstruct Entertainment za 1,3 miliardy liber od skupiny Providence Equity. V pátek o tom informoval web deníku Financial Times (FT) s odvoláním na informované zdroje. Superstruct Entertainment stojí za velkými evropskými hudebními akcemi včetně německého metalového festivalu Wacken Open Air nebo multižánrového festivalu Sziget v Budapešti.
- Americký kompozitní PMI v červnu podle předběžných dat S&P Global 54,6 bodu (květen: 54,5 bodu), PMI pro sektor služeb 55,1 bodu (odhad: 53,7 bodu, květen: 54,8 bodu), výrobní PMI 51,7 bodu (odhad: 51 bodů, květen: 51,3 bodu).
- Prodeje starších rezidenčních nemovitostí v USA v květnu meziměsíčně klesly o 0,7 % na celoročně přepočtené tempo 4,11 milionu jednotek (duben: -1,9 % na 4,14 milionu).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Investiční společnost Berkshire Hathaway opět snížila svůj velký podíl v čínské automobilce BYD. Akcie největšího čínského výrobce elektromobilů začala prodávat v roce 2022 poté, co se jejich cena více než zdvacetinásobila. Nově drží firma miliardáře Warrena Buffetta v BYD 6,9 % namísto dřívějších 7 %. Vyplývá to z pondělního hlášení podniku hongkongské burze.
- Federální úřady ve Spojených státech vyšetřují další incident letadla Boeing 737 MAX. Stroj aerolinek Southwest Airlines se dostal do bočních kmitů, což je potenciálně velice nebezpečné. Pilot získal nad letadlem kontrolu a bezpečně s ním přistál, technici ale pak zjistili, že stroj má některé části porušené, uvedla agentura Reuters. Boeing se k incidentu zatím nevyjádřil.
- Globální zbrojařské skupiny nabírají nové zaměstnance nejvyšším tempem od konce studené války. Reagují tak na rekordní objednávky v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a rostoucím geopolitickým napětím. Na základě průzkumu mezi 20 největšími obrannými a leteckými koncerny ze Spojených států a z Evropy to napsal britský deník Financial Times. Jen letos chtějí tyto firmy přijmout desítky tisíc lidí.
- Mezinárodní měnový fond v pondělí varoval, že rozvoj generativní umělé inteligence by mohl mít velké negativní dopady na trh práce a mohl by prohloubit nerovnosti ve společnosti. Fond vyzval vlády, aby své ekonomiky před negativními důsledky generativní AI více chránily, informoval list Financial Times.
- Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v červnu stoupl na -6 bodů (odhad: -9 bodů, květen: -15,6 bodu).
- Americký výrobce čipů NVIDIA se díky pokračujícímu růstu ceny svých akcií stal nejhodnotnější firmou na světě. Tržní hodnota firmy se během úterý vyšplhala až na zhruba 3,3 bilionu USD. Informovala o tom agentura Bloomberg. NVIDIA stojí v čele světového trhu s čipy pro umělou inteligenci a v poslední době výrazně těží z prudkého růstu zájmu o tuto technologii.
- Americká automobilka Ford Motor plánuje další rušení pracovních míst v Německu, Španělsku a Británii. Agentuře Reuters to řekl šéf závodní rady továrny Fordu v Kolíně nad Rýnem Benjamin Gruschka. Rozhodnutí o rozsahu dalšího snížení počtu zaměstnanců v Evropě se podle něj očekává do konce června.
- Maloobchodní tržby v USA v květnu meziměsíčně vzrostly o 0,1 % (odhad: +0,2 %, duben: -0,2 %, revidováno ze stagnace), meziročně se zvýšily o 2,3 % (duben: +2,7 %, revidováno z +3 %).
- Průmyslová výroba v USA v květnu meziměsíčně vzrostla o 0,9 % (odhad: +0,3 %, duben: +0,0 %), meziročně se zvedla o 0,4 % (duben: revize na -0,7 % z původních -0,4 %).
- Podnikové zásoby v USA v dubnu vzrostly o 0,3 % v souladu s odhady (březen: -0,1 %).
- Americká vláda žádá Evropskou komisi o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování. Ve čtvrtek to napsal britský deník Financial Times. Odvolává se přitom na dopis amerického ministra zemědělství a ministryně obchodu, který z Washingtonu do Bruselu odešel 30. května. Zákaz dovozu podle administrativy prezidenta Joea Bidena poškodí americké výrobce. Ministryně obchodu Gina Raimondová a ministr zemědělství Tom Vilsack tvrdí, že nová legislativa pro americké producenty představuje "kritické výzvy".
- Americká společnost Honeywell převezme od investiční firmy Advent International za 1,9 miliardy USD podnik CAES Systems, který se zabývá technologiemi pro letectví a obranu. Honeywell to uvedl ve čtvrteční tiskové zprávě. Pro firmu je to už třetí akvizice v letošním roce a jejím cílem je posílit růst společnosti.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 15. června klesl na 238 tisíc z 243 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 242 tisíc), čekal se výsledek 235 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 8. června stoupl na 1,828 milionu z 1,813 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,820 milionu), čekal se pokles na 1,810 milionu.
- Počet vydaných stavebních povolení v USA v květnu podle předběžných dat klesl o 3,8 % na celoročně přepočtené tempo 1,386 milionu (duben: -3 % na 1,44 milionu).
- Běžný účet platební bilance USA v prvním čtvrtletí skončil schodkem 237,6 miliardy USD (odhad: -206,4 miliardy USD, 4Q2023: -221,8 miliardy USD, revidováno z -194,8 miliardy USD).
- Zahájená výstavba v USA v květnu klesla o 5,5 % na celoročně přepočtené tempo 1,277 milionu jednotek (duben: +4,1 % na 1,352 milionu jednotek).
- Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu v červnu klesl na 1,3 bodu (odhad: 5 bodů, květen: 4,5 bodu).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Lennar v 2QFY2024: Zisk na akcii 3,45 USD (odhad: 3,24 USD), tržby 8,77 miliardy USD (odhad: 8,51 miliardy USD).
- Výsledky Kroger v 1QFY2025: Upravený zisk na akcii 1,43 USD (odhad: 1,35 USD), tržby 45,27 miliardy USD (odhad: 44,87 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK