US MARKETZavírá za: 2 h 38 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

FT: Globální zbrojovky nabírají nejvíce lidí od konce studené války

Globální zbrojařské skupiny nabírají nové zaměstnance nejvyšším tempem od konce studené války. Reagují tak na rekordní objednávky v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a rostoucím geopolitickým napětím. Na základě průzkumu mezi 20 největšími obrannými a leteckými koncerny ze Spojených států a z Evropy to napsal britský deník Financial Times (FT). Jen letos chtějí tyto firmy přijmout desítky tisíc lidí.

Tři největší americké zbrojovky, a sice Lockheed Martin, Northrop Grumman a General Dynamics, hledají téměř 6 000 lidí. Dalších deset společností hledá dohromady 37 000 nových zaměstnanců. To odpovídá deseti procentům jejich aktuální pracovní síly.

"Od konce studené války jde pro obranný sektor o nejživější období s nejvyšším nárůstem objemu zakázek v poměrně krátkém časovém období," uvedl Jan Pie, který je generálním tajemníkem evropské asociace leteckého a obranného průmyslu ASD.

Mluvčí italské zbrojovky Leonardo Antonio Lionell uvedl, že hledání nových pracovníků je "intenzivnější než v době předchozích konfliktů, například v Afghánistánu nebo v Iráku". Společnost Leonardo letos plánuje nabrat zhruba 6 000 lidí, což je více než deset procent zaměstnanců. Mezi roky 2025 až 2028 plánuje přijmout dalších 8 000 až 10 000 lidí, mimo jiné softwarových a průmyslových inženýrů. Dodavatel je přitom s britskou firmou BAE Systems a s japonskou Mitsubishi Heavy Industries součástí programu na vývoj a konstrukci stíhačky Tempest, na němž se podílí britská, italská a japonská vláda.

Francouzská společnost Thales v posledních třech letech přijala do svých obranných aktivit asi 9 000 lidí, což je 11 % ze současného počtu 81 000 zaměstnanců. Zbrojovka vyrábí například raketové střely Starstreak, které britská vláda ze svých zásob poskytla Ukrajině.

Významně nabírají i výrobci munice, jako je německý Rheinmetall nebo finsko-norská společnost Nammo. Počet zaměstnanců firmy Nammo se od roku 2021 do roku 2023 zvýšil o 15 % na 3 100. V současné době už podnik zaměstnává 3 250 lidí a do roku 2030 chce svoji velikost zdvojnásobit, sdělila firma FT. Rheinmetall chce jen letos nabrat téměř 4 000 pracovníků, což představuje zhruba 12 % aktuální pracovní síly.

Počet zaměstnanců firem, které vyrábějí zbraně a vojenská letadla, se nyní zvyšuje po letech poklesu. U společností, na které se zaměřuje FT, ještě v roce 2022 v součtu klesl o 2 316. Loni už ale tyto firmy v úhrnu zaměstnávaly o 12 438 lidí více.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na berlínské konferenci o rekonstrukci válkou zničené Ukrajiny označil za prioritu posílení protivzdušné obrany země.

Šéf Rheinmetallu Armin Papperger v květnu předpověděl, že jeho firma získá až třetinu zakázek ze zvláštního fondu na obranu v hodnotě 100 miliard eur. Německo fond zřídilo v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

Zdroj: ČTK

GeopolitikaZbraně
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa