Americké akciové indexy zahájily týden smíšeně, nedařilo se hlavně technologickým titulům
Americké akcie uzavřely pondělní obchodování smíšeně po zprávě, že prezident Spojených států Joe Biden navrhl, aby současný šéf americké centrální banky Jerome Powell strávil v úřadu další čtyřleté období. Akcie bank díky vyhlídkám na zvyšování úroků zpevnily, zatímco akcie některých velkých technologických podniků oslabily. Po solidním startu seance indexy spadly níže v poslední hodině obchodování.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,05 % na 35 619,25 bodu. Širší index S&P 500 naopak klesl o 0,32 % na 4 682,94 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 1,26 % na 15 854,76 bodu. Index volatility VIX stoupl o 7,04 % na 19,17 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vystřelil o deset bazických bodů výše na 1,632 %. Ceny ropy se zvedly o necelé procento, zlato a stříbro naopak dvě procenta odevzdaly a nejsledovanější kryptoměny pokračovaly v poklesu (bitcoin -5 %).
Investoři Powellovu nominaci, kterou ještě musí schválit americký Senát, podle agentury Reuters převážně přivítali s nadějí, že ve Fedu nenastanou žádné velké změny. "Trhy mají rády předvídatelnost," uvedl analytik Randy Frederick ze společnosti Charles Schwab.
Přední kandidátkou na šéfku Fedu byla rovněž Lael Brainardová, kterou Biden nakonec navrhl do funkce Powellovy náměstkyně. "Přestože Brainardová by mohla být dobrou volbou pro nejvyšší post ve Fedu, trhy by nevěděly, co od ní očekávat, ačkoli se obecně usuzuje, že by to znamenalo zachování nižších úrokových sazeb po delší dobu," uvedl Frederick.
"Není úplně jasné, nakolik je pondělní vývoj celých indexů reakcí na Powellovu nominaci. Celkově je ale pokračování stejného šéfa Fedu pro trh pozitivní. Volatilita ale může být spíše technického rázu, čeká nás zkrácený obchodní týden, investoři mohou s růstem výnosů dluhopisů přesouvat peníze mezi sektory po růstu na nová maxima minulý týden," uvedl David Waddell, stratég z Waddell and Associates.
Na devizovém trhu se americký dolar vyšplhal na 16měsíční maximum vůči euru. Krátce po 22.00 SEČ jednotná evropská měna vůči dolaru ztrácela zhruba půl procenta na 1,1235 USD.
"Powellova nominace na druhé funkční období signalizuje, že měnová politika v budoucnosti bude méně uvolněná, než by tomu bylo pod vedením Brainardové," uvedl analytik Joe Manimbo ze společnosti Western Union Business Solutions. "Vypadá to, že pod Powellem existuje větší prostor ke zvyšování úrokových sazeb v USA, což je pro dolar pozitivní."
Na jednotnou evropskou měnu mají naopak negativní dopady obavy ze vzestupu počtu případů nákazy koronavirem v Evropě. V Rakousku začala platit celostátní uzávěra, která skončí nejspíše až za tři týdny. Koronavirová opatření se nyní zpřísňují také v dalších evropských zemích včetně Německa, které je největší ekonomikou eurozóny.
Pondělní události na amerických trzích
- Prezident Spojených států Joe Biden v pondělí navrhl, aby současný šéf americké centrální banky Jerome Powell strávil v úřadu další čtyřleté období. Oznámil to Bílý dům, prezidentův návrh ještě musí potvrdit Senát. Powellovo první funkční období skončí v únoru.
- Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson převezme za 6,2 miliardy USD americkou firmu Vonage (v pondělí +27,00 %), která se specializuje na cloudovou komunikaci. Dohoda je největší akvizicí švédské firmy za několik let a přichází po loňském převzetí americké firmy Cradlepoint za 1,1 miliardy USD. Cena je stanovena včetně dluhu a transakce by měla být dokončena v první polovině příštího roku. Správní rada Vonage dohodu jednomyslně podpořila, schválit ji ale ještě musejí akcionáři Vonage a také regulační úřady.
- Americká automobilka Tesla (v pondělí +1,74 %) by mohla spustit výrobu elektrovozů v braniborské továrně nedaleko Berlína ještě do konce letošního roku. Prohlásil to braniborský ministr hospodářství Jörg Steinbach, který nepředpokládá, že z opakované veřejné on-line konzultace vzejdou závažnější problémy. Konzultace, která je nezbytná pro vydání konečného souhlasu k provozu, v pondělí po dvaceti dnech skončila.
- Index aktivity chicagského Feduv říjnu stoupl na +0,76 bodu z -0,18 bodu v září.
- Prodeje starších domů v říjnu meziměsíčně stouply o 0,8 % po zářijovém zvýšení o 7 %.
Zdroj: ČTK, CNBC, TradingEconomics