Americké akcie na závěr týdne oslabily, ztrátový byl pro hlavní indexy také celý týden
Akcie ve Spojených státech v pátek smazaly počáteční zisky a oslabily. Navázaly tak na prudký pokles z předchozího dne. Investoři stále vstřebávají zprávu centrální banky USA z tohoto týdne.
Index Dow klesl o 0,31 % na 33 963,84 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,23 % na 4 320,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,09 % na 13 211,81 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,94 % na 17,20 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 4,438 %.
Z 11 hlavních dílčích sektorů indexu S&P 500 nejvýraznější ztrátu zaznamenal sektor výrobců spotřebního zboží. Naopak nejvyšší zisk si připsalo technologické odvětví. Posílily také akcie automobilky Ford (+1,89 %) díky pokroku v jednání s odborovým svazem UAW. Akcie firmy Activision Blizzard (+1,70 %) vzrostly díky zprávě, že britský antimonopolní úřad zřejmě schválí převzetí této videoherní firmy Microsoftem (-0,79 %).
Ztráty zaznamenaly všechny tři indexy i za celý týden. Dow klesl o 1,89 %, S&P 500 se snížil o 2,93 % a Nasdaq Composite přišel o 3,62 %.
Fed ve středu nechal základní úrokovou sazbu beze změny, ale aktualizoval svoji čtvrtletní ekonomickou prognózu, ve které naznačil, že restriktivní měnová politika zřejmě zůstane v platnosti déle, než se původně předpokládalo.
Dolar v pátek zpevnil k euru i vůči koši měn
Americký dolar v pátek posílil. Pomohly mu údaje o podnikatelské aktivitě z celého světa, které zdůraznily lepší postavení ekonomiky Spojených států ve srovnání s ostatními předními světovými ekonomikami.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, vzrostl o 0,2 % na 105,60 bodu a euro vůči dolaru oslabilo o 0,1 % na 1,065 USD.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's poprvé za téměř 30 let zvyšuje poplatek za provoz nových franšízových poboček ve Spojených státech. S odkazem na interní sdělení o tom v pátek informoval server televize CNBC. Poplatek se podle serveru od ledna zvýší na pět procent ze současných čtyři procent hrubých tržeb restaurace.
- Zaměstnanci obchodů americké technologické společnosti Apple ve Francii v pátek zahájili celostátní stávku za zvýšení mezd a zlepšení pracovních podmínek. Protest naplánovali tak, aby začal v den zahájení prodeje nových chytrých telefonů iPhone 15, které firma Apple představila minulý týden. Informovala o tom agentura Reuters.
- Americký odborový svaz zaměstnanců v automobilovém průmyslu UAW rozšířil stávky v automobilkách General Motors a Stellantis. Bezprecedentní souběžné stávky za lepší mzdy, které začaly v polovině měsíce, se tak dále rozrůstají. Stávka v automobilce Ford se ale nerozšířila, zůstala omezena pouze na jednu továrnu, díky pokroku v jednáních, uvedl UAW.
- Kompozitní PMI od S&P Global v září podle předběžných dat klesl na 50,1 bodu (srpen: 50,2 bodu), PMI pro sektor služeb 50,2 bodu (odhad: 50,6 bodu, srpen: 50,5 bodu), výrobní PMI vzrostl na 48,9 bodu (odhad: 48 bodů, srpen: 47,9 bodu).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Čínská firma Alibaba plánuje v Turecku investovat dvě miliardy dolarů. S odvoláním na pondělní oznámení turecké divize internetového prodejce o tom informovala agentura Reuters. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan požádal šéfa Tesly Elona Muska, aby v Turecku postavil závod automobilky, uvedlo ředitelství prezidentského úřadu pro komunikaci. Erdoğan je ve Spojených státech na zasedání Valného shromáždění OSN.
- Saúdská Arábie zahájila rozhovory s americkým výrobcem elektromobilů Tesla o vybudování závodu automobilky v ropném království. S odvoláním na informované zdroje to v pondělí napsal ekonomický list The Wall Street Journal. Šéf Tesly Elon Musk ale zprávu označil za nepravdivou. Článek ve WSJ se objevil několik hodin poté, co turecké úřady oznámily, že prezident Recep Tayyip Erdoğan požádal Muska, aby nechal postavit další továrnu Tesly v Turecku.
- Index trhu rezidenčních nemovitostí v USA od NAHB v září klesl na 45 bodů (odhad: 50 bodů, srpen: 50 bodů).
- Elon Musk možná hodlá zpoplatnit všem uživatelům přístup k sociální síti X, dříve známé jako Twitter. Podle něj je to jediná možnost, jak se zbavit botů a falešných účtů. Majitel X to podle BBC uvedl v rozhovoru s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Není ale jasné, zda to ze strany miliardáře byla jen poznámka na okraj, nebo signál, že je takový plán skutečně v přípravě.
- Americká mediální společnosti Walt Disney v příštích deseti letech téměř zdvojnásobí investice do svých zábavních parků na zhruba 60 miliard USD. Podnikání v oblasti parků se pro firmu stalo spolehlivým pohonem růstu a pomohlo zmírnit ztráty streamingové služby Disney+, která by měla být zisková v příštím roce.
- Americká společnosti Amazon vyvinula novou verzi své technologie pro nakupování v obchodech bez pokladen, která je určená pro prodejny s oblečením. Chce tak rozšířit svůj systém nákupů i mimo obchody se smíšeným zbožím a potravinami, uvedla agentura Bloomberg.
- Americká internetová společnost Google rozšířila funkce svého modelu umělé inteligence Bard. Oznámila to v úterý na svém blogu. Bard bude například po faktické stránce ověřovat své odpovědi či analyzovat soubory a dokumenty uživatele. Google se snaží zmírnit náskok populárního nástroje ChatGPT společnosti OpenAI, kterou podporuje Microsoft.
- Celosvětový dluh v druhém čtvrtletí stoupl na rekordních 307 bilionů USD, a to navzdory zvýšení úrokových sazeb, které omezují zájem o úvěry. Na růstu měly hlavní podíl vyspělé země jako Spojené státy a Japonsko. Podle agentury Reuters to vyplývá z nové studie Institutu pro mezinárodní finance (IIF). Za celé první pololetí dluh vzrostl o deset bilionů dolarů, za deset let je vyšší až o 100 bilionů USD.
- Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok a očekává, že se hrubý domácí produkt zvýší o tři procenta. V předchozí prognóze, která je z června, OECD růst odhadovala na 2,7 %. Výhled na příští rok ale OECD zhoršila.
- Zahájená výstavba v USA se v srpnu meziměsíčně snížila o 11,3 % na celoročně přepočtené tempo 1,283 milionu jednotek (odhad: 1,44 milionu, červenec: +2 % na 1,447 milionu, revidováno z 1,452 milionu).
- Počet stavebních povolení v USA v srpnu podle předběžných dat stoupl o 6,9 % na celoročně přepočtené tempo 1,543 milionu jednotek (červenec: +0,1 % na 1,443 milionu jednotek).
- Americká centrální banka na zářijovém zasedání podle očekávání potvrdila nastavení měnové politiky. Základní úroková sazba tak zůstává v pásmu 5,25 až 5,50 %, na nejvyšší úrovni od roku 2001. Zvyšování sazeb Fed pozastavil už v červnu, v červenci pak ale měnovou politiku opět zpřísnil.
- Americký výrobce letadel Boeing mírně zvýšil odhad poptávky po nových letadlech v Číně v příštích dvaceti letech. Odůvodnil to ekonomickým růstem a vyšší poptávkou po domácích letech. Podle nové prognózy budou čínské společnosti do roku 2042 potřebovat 8 560 letadel pro komerční lety, v minulé prognóze předpovídal o 75 letadel méně.
- Americká softwarová společnost Microsoft od příštího týdne zařadí do svého operačního sytému Windows asistenta s umělou inteligencí Copilot. Poprvé se objeví 26. září v bezplatné aktualizaci Windows 11, později bude k dispozici také ve prohlížeči Edge a softwarové sadě Microsoft 365, uvedla ve čtvrtek firma.
- Americká internetová společnost Google čelí žalobě kvůli smrti muže, který se svým vozem sjel ze zříceného mostu a utopil se. Mužova rodina tvrdí, že úmrtí bylo důsledkem toho, že Google neaktualizoval své mapy. Informoval o tom ve čtvrtek server BBC.
- Americká společnost Cisco System převezme zhruba za 28 miliard USD firmu Splunk, která se zabývá kybernetickou bezpečností. Je to zatím největší akvizice firmy Cisco, která tím chce posílit své softwarové podnikání a profitovat z růstu zájmu o umělou inteligenci (AI). Vyplývá to z čtvrtečního sdělení firem.
- Americká společnost Chevron přijme podmínky dohody se zaměstnanci závodu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Austrálii. Těm se nelíbily platové a pracovní podmínky ve dvou projektech. Dohodu zprostředkovala Komise pro spravedlivou práci (Fair Work Commission), odbory se k ní ale ještě nevyjádřily, informovala agentura Reuters. V případě úspěchu by dohoda ukončila stávky, které začaly téměř před dvěma týdny a které zpočátku rozkolísaly světové ceny plynu.
- Mediální magnát Rupert Murdoch odstupuje z čela správních rad svých společností Fox Corp a News Corp. Ukončuje tak zhruba sedmdesátiletou kariéru, během které vybudoval mediální impérium sahající od Austrálie po Spojené státy, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters. Murdoch už bude jen emeritním předsedou.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 16. září klesl na 201 tisíc z 221 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 220 tisíc), když se čekal růst na 225 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 9. září klesl na 1,662 milionu z 1,683 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,688 milionu), když se čekal růst na 1,695 milionu.
- Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu v září klesl na -13,5 bodu (odhad: -0,7 bodu, srpen: +12 bodů).
- Běžný účet platební bilance USA v druhém čtvrtletí skončil schodkem 212,1 miliardy USD (odhad: -221 miliard USD, 1Q2023: -214,5 miliardy USD).
- Prodeje starších domů v USA v srpnu meziměsíčně klesly o 0,7 % na celoročně přepočtené tempo 4,04 milionu jednotek (červenec: -2,2 % na 4,07 milionu).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky AutoZone v 4QFY2023: Zisk na akcii 46,46 USD (odhad: 45,17 USD), tržby 5,69 miliardy USD (odhad: 5,61 miliardy USD).
- Výsledky General Mills v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,09 USD (odhad: 1,08 USD), tržby 4,91 miliardy USD (odhad: 4,89 miliardy USD).
- Výsledky FedEx v 1QFY2024: Zisk na akcii 4,55 USD (odhad: 3,74 USD), tržby 21,7 miliardy USD (odhad: 21,81 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK