Americké akciové indexy v pondělí napravily část ztrát z předchozího týdne, dařilo se bankám i velkým technologickým titulům
Akcie ve Spojených státech zahájily týden po nejdelší sérii týdenních poklesů od dotcomové bubliny před více než 20 lety růstem. Zisky zaznamenaly především bankovní tituly a velké technologické společnosti, zejména Apple a Microsoft. Na devizovém trhu dále oslaboval dolar.
Index Dow vzrostl o 1,98 % na 31 880,24 bodu, širší S&P 500 přidal 1,86 % na 3 973,75 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,59 % na 11 535,27 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,23 % na 28,48 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů se zvedl o sedm bazických bodů na 2,857 %. Ceny ropy mírně stouply, do půl procenta přidaly také zlato a stříbro, poklesy se ale nevyhnuly bitcoinu nebo etheru.
Trhy v posledních týdnech zmítaly obavy z trvale vysoké inflace a z agresivních pokusů americké centrální banky ji zvládnout. Oslabovaly je také dopady ruské invaze na Ukrajinu.
"V pondělí jako kdyby se zdálo, že se trh méně bojí inflačního faktoru a že Fed bude schopen takříkajíc zorganizovat měkké přistání," uvedl analytik Chuck Carlson ze společnosti Horizon Investment Services.
Na devizovém trhu se dostalo vzpruhy euru, když prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová uvedla, že brzy skončí období záporných úrokových sazeb. Dolar navázal na pokles z minulého týdne. Krátce před 22.00 SELČ přidávalo euro k dolaru 1,2 % na 1,0690 USD. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ve stejnou dobu ztrácel procento na 102,12 bodu.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Invaze Ruska na Ukrajinu by mohla způsobit roztříštěnost globální ekonomiky, varovala na svém blogu šéfka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová. Zrušení desítky let trvající integrace by podle ní znamenalo, že svět by se stal chudším a nebezpečnějším.
- Americký prezident Joe Biden si nemyslí, že by ekonomika Spojených států čelila riziku bezprostřední recese kvůli velmi vysoké inflaci a problémům v dodavatelských řetězcích. S obtížemi se ale bude nějaký čas potýkat. Míra inflace ve Spojených státech v dubnu činila 8,3 % a drží se blízko maxima za 40 let.
- Generální prokurátor federálního okrsku District of Columbia Karl Racine v pondělí podal žalobu na šéfa technologické skupiny Meta Platforms (v pondělí +1,39 %) Marka Zuckerberga, který podle něj svými rozhodnutími umožnil společnosti Cambridge Analytica získat osobní informace milionů uživatelů sociální sítě Facebook a zneužít je pro účely politické reklamy. Informoval o tom list The Washingon Post, podle nějž Racine chce Zuckerberga dohnat k odpovědnosti za to, že klamal uživatele největší sociální sítě stran toho, jak chrání jejich soukromí.
- Americký prezident Joe Biden v pondělí oficiálně oznámil vznik Indopacifické soustavy pro ekonomický rozvoj (IPEF), která má vytvořit půdu pro hlubší angažovanost Spojených států v rychle rostoucím regionu, kde posiluje svůj vliv Čína. IPEF má zatím 13 členů a má řešit nové úkoly, od stanovení standardů pro digitální ekonomiku, zajištění bezpečných dodavatelských řetězců až po zajištění významných investic pro přechod na čistou energii, uvedla agentura Kjódó.
- Americký kavárenský řetězec Starbucks (v pondělí +0,04 %) odchází po téměř 15 letech z ruského trhu. Společnost to uvedla ve svém pondělním sdělení. Následuje tak další západní firmy, naposledy McDonald's, které se tímto způsobem rozhodly zareagovat na vojenskou invazi Ruska na Ukrajinu.
- Americká společnost Airbnb (v pondělí +0,65 %), která poskytuje ubytování v soukromí, se v létě stáhne z čínského trhu. S odkazem na své zdroje o tom informuje zpravodajský server CNBC. Firma si podle zdrojů ponechá v zemi pobočku, aby se mohla soustředit na cesty Číňanů do zahraničí.
- Index aktivity chicagského Fedu v dubnu stoupl na 0,47 bodu (březen: 0,36 bodu).
Výsledková sezóna
- Zoom Video Communications (v pondělním after-marketu +10 %) oznámila za uplynulý kvartál upravený zisk na akcii 1,03 USD (odhad: 0,88 USD) a tržby 1,07 miliardy USD (odhad: 1,07 miliardy USD).