Americké akcie v pátek posílily, dařilo se technologiím. Týden uzavřely hlavní indexy smíšeně
Akcie ve Spojených státech v pátek uzavřely v zelených číslech. Nasdaq (opět) přepisoval dějiny, když posunul svůj historický rekord již na dohled úrovni 17 000 bodů. Dařilo se akciím v technologickém odvětví, naopak cenné papíry ze zdravotnického sektoru většinou strádaly.
Index Dow v pátek kosmeticky posílil o 0,01 % na 39 069,59 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 0,70 % na 5 304,72 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal o 1,10 % na 16 920,79 bodu. Index volatility VIX se snížil o 6,58 % na 11,93 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 4,467 %. Cena ropy stoupla téměř o 1 %, zlato stagnovalo a stříbro zdražilo o půl procenta. Bitcoin si během pátku připsal téměř 1,5 % a na konci dne se obchodoval kolem 68 900 USD.
Objemy obchodů byly před pondělním svátkem Memorial Day (Den obětí války) slabé. Ve čtvrtek americké akcie zlevnily v reakci na cenové tlaky, které zmírnily očekávání, že americká centrální banka ještě v letošním roce sníží úrokové sazby. To zastínilo i vynikající čtvrtletní hospodářské výsledky výrobce čipů NVIDIA.
Po několika silných makroekonomických údajích zveřejněných tento týden posunula investiční banka Goldman Sachs svou prognózu prvního snížení sazeb z července na září. "Inflace se pravděpodobně do září výrazně zlepší, ale jen stěží bude dokonalá. Stále tak uvidíme meziroční tempo růstu cen, které pro rozhodování Fedu nebude snadné," napsal ekonom z Goldman Sachs David Mericle.
Nástroj FedWatch společnosti CME ukazuje snížení očekávání zářijového snížení sazeb na 49,4 % z 54,8 % (což byla původně odhadovaná pravděpodobnost snížení sazeb před týdnem).
V páteční seanci se dařilo technologickým akciím, zisky si připisovaly například cenné papíry společností AMD (+3,70 %), Intel (+2,13 %), Meta Platforms (+2,67 %) či Netflix (+1,74 %). Jejich výkonnost pomohla indexu Nasdaq Composite zapsat svůj jedenáctý rekordní závěr v letošním roce.
Akcie Nvidie (+2,57 %) opět posilovaly po středeční zprávě o lepších než očekávaných čtvrtletních ziscích, která naznačila pokračující silnou poptávku po čipech pro technologie umělé inteligence. Cenné papíry Nvidie překonaly cenu 1 000 USD a za celý týden si připsaly 15,13 %.
V rámci indexu S&P 500 patřily v pátek k nejziskovějším akcie First Solar (+10,78 %), které díky tomu zaznamenaly svůj nejlepší týden od dubna 2013 (+40,06 %).
Za celý týden Dow oslabil o 2,33 %, S&P 500 si ale připsal 0,03 % a Nasdaq posílil o 1,41 %.
Dolar v závěru týdne oslabil
Na devizovém trhu kvůli výběru zisků oslaboval dolar. Podle agentury Reuters má ale americká měna předpoklady k dalšímu růstu právě díky nejnovějším statistikám, které zchladily očekávání ohledně brzkého snížení úrokových sazeb.
Krátce před 22.00 SELČ ztrácel dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, 0,4 % na 104,72 bodu. Euro si k dolaru připisovalo 0,3 % a obchodovalo se za 1,0849 USD.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Šéf americké automobilky Tesla Elon Musk nesouhlasí s rozhodnutím prezidenta Joea Bidena výrazně zvýšit cla na dovoz elektromobilů z Číny. Účastníkům pařížské konference věnované vyspělým technologiím ve čtvrtek prostřednictvím telemostu řekl, že ho oznámení překvapilo. Ještě v lednu multimiliardář Musk říkal, že čínští výrobci aut zničí konkurenty z jiných zemí, pokud nebudou existovat žádné obchodní překážky. Informuje o tom v pátek BBC.
- Ekonomové z Goldman Sachs v pátek odsunuli svá očekávání ohledně prvního snížení úrokových sazeb americkou centrální bankou z července na září. Ekonomové poukázali na to, že nedávné projevy představitelů Fedu ukazují, že červencové snížení by vyžadovalo nejen lepší čísla inflace, ale také výraznější ochlazení na trhu práce.
- Americkým značkám rychlého občerstvení, včetně McDonald's a KFC, se teď v Asii, na Blízkém východě a v některých částech Evropy podniká obtížněji. Příčinou jsou výzvy k bojkotu těchto značek v době konfliktu v Gaze kvůli domnělým vazbám na Izrael, uvedla agentura Bloomberg.
- Americký internetový gigant Google v brzké době zahájí výrobu svých chytrých telefonů Pixel v Indii. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom v pátek informoval server BBC.
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v květnu podle finálních dat klesl na 69,1 bodu (flash: 67,4 bodu, duben: 77,2 bodu).
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v dubnu meziměsíčně stouply o 0,7 % (odhad: -0,8 %, březen: +0,8 %).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Společnost Google z americké skupiny Alphabet investuje další miliardu eur do rozšíření datového centra ve Finsku. Chce tak podpořit růst svého podnikání v oblasti umělé inteligence v Evropě. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.
- Úřady ve Spojených státech vyšetřují potenciální problémy u více než 51 000 elektromobilů Volkswagen. Existují obavy, že by se u nich za jízdy mohly otevírat dveře. S odkazem na americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu o tom v pondělí informovala agentura Reuters.
- Americká společnost Red Lobster, která je ve Spojených státech největším řetězcem restaurací zaměřených na plody moře, vyhlásila bankrot. Firma v neděli požádala o soudní ochranu před věřiteli, aby se mohla ozdravit. Agentura Bloomberg uvedla, že firma doplatila na nevhodné pronájmy, vysoké mzdové náklady a na nevýhodnou strategii časově neomezené nabídky krevet za pevnou cenu.
- Ekologičtí aktivisté zvažují právní kroky proti plánovanému rozšíření továrny amerického výrobce elektromobilů Tesla v obci Grünheide v německé spolkové zemi Braniborsko. Agentuře DPA to v pondělí řekl šéf braniborské pobočky ekologické organizace Naturschutzbund Deutschland Björn Ellner.
- Typy podniků, které nejčastěji využívají umělou inteligenci, zaznamenávají téměř pětkrát rychlejší růst produktivity pracovníků než ty, které ji příliš nevyužívají. To zvyšuje naději, že využití umělé inteligence by mohlo podpořit širší ekonomiku, uvedla poradenská společnost PwC.
- Americká technologická společnost Apple se u Tribunálu Soudního dvora Evropské unie odvolala proti pokutě 1,84 miliardy eur, kterou jí vyměřila Evropská komise kvůli omezování konkurence v oblasti streamování hudby. Informovala o tom ve středu agentura Reuters s odvoláním na soudní dokumenty. Apple pokutu dostal začátkem března a už tehdy uvedl, že se plánuje odvolat.
- Část amerických cel na dovoz nejrůznějšího zboží z Číny, jejichž zvýšení minulý týden avizoval prezident Joe Biden, začne platit 1. srpna. O podrobnostech informovala ve středu v tiskové zprávě obchodní zmocněnkyně americké vlády Katherine Taiová. Vysoká cla se budou nejdříve vztahovat na baterie do elektromobilů, počítačové čipy a vybrané zdravotnické produkty. Nevyhnou se jim ani samotné elektromobily.
- Cloudová divize americké technologické společnosti Amazon investuje 15,7 miliardy eur do datového centra ve Španělsku. Chce výrazně posílit svou přítomnost v zemi, uvedla ve středu agentura Reuters. Datové centrum vznikne v autonomní oblasti Aragonie na severovýchodě Španělska.
- Nové důkazy od informátorů naznačují, že americká technologická společnost Apple mohla získávat nerostné suroviny z konfliktních oblastí na východě Konga. Uvedli to ve středu právníci firmy Amsterdam & Partners LLP, kteří zastupují vládu Konžské demokratické republiky. Apple na žádost agentury Reuters o komentář bezprostředně nereagoval.
- Prodeje starších rezidenčních nemovitostí v USA v dubnu meziměsíčně klesly o 1,9 % na celoročně přepočtené tempo 4,14 milionu jednotek (březen: -3,7 % na 4,22 milionu).
- Potravinářská společnost Mondelēz International dostala v Evropské unii pokutu 337,5 milionu eur. Oznámila to ve čtvrtek Evropská komise, podle níž firma bránila obchodu s čokoládou, sušenkami a kávou mezi členskými státy. Porušila tak pravidla hospodářské soutěže EU. Územní omezení dodávek představuje neregulační překážky, které brání řádnému fungování jednotného trhu, dodala komise.
- Americká společnost Tesla zahájila v Šanghaji výstavbu továrny na své velkokapacitní bateriové systémy pro skladování velkého množství elektrické energie nazývané megapack. Továrna za 200 milionů dolarů v šanghajské pilotní zóně volného obchodu bude prvním závodem Tesly na výrobu těchto baterií mimo území Spojených států. S odvoláním na informace čínských státních médií to ve čtvrtek uvedla agentura AP.
- Americké ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek podalo antimonopolní žalobu na zábavní společnost Live Nation Entertainment, jejíž součástí je firma Ticketmaster. Ministerstvo tvrdí, že tyto firmy uměle zvyšují ceny vstupenek na koncerty, a poškozují tak umělce i jejich fanoušky. Úřad proto požaduje jejich rozdělení. K žalobě se připojili rovněž generální prokurátoři ze tří desítek členských států USA.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla vypustil z jedné ze svých pravidelných zpráv informaci o tom, že do roku 2030 hodlá zvýšit výrobu na 20 milionů vozů ročně. Upozornily na to ve čtvrtek agentury Reuters a Bloomberg. Je to podle nich další známkou toho, že šéf podniku Elon Musk přesunuje pozornost od zvyšování výroby automobilů k vývoji technologií pro automatické řízení.
- Prodeje nových rezidenčních nemovitostí v USA v dubnu meziměsíčně klesly o 4,7 % na celoročně přepočtené tempo 634 tisíc jednotek (březen: +5,4 % na 665 tisíc jednotek)
- Kompozitní PMI v USA v květnu podle předběžných dat S&P Global 54,4 bodu (odhad: 51,1 bodu, duben: 51,3 bodu), PMI pro sektor služeb 54,8 bodu (odhad: 51,3 bodu, duben: 51,3 bodu), výrobní PMI 50,9 bodu (odhad: 50 bodů, duben: 50 bodů).
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 18. května klesl na 215 tisíc z 223 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 222 tisíc), čekal se pokles na 220 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 11. května stoupl na 1,794 milionu z 1,786 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,794 milionu).
- Index aktivity chicagského Fedu v dubnu klesl na -0,23 bodu (březen: -0,04 bodu, revidováno z 0,15 bodu).
- Index průmyslové aktivity kansaského Fedu v květnu stoupl na -1 bod (duben: -13 bodů).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Společnost Trump Media & Technology Group, za kterou stojí bývalý americký prezident Donald Trump, hospodařila v prvním čtvrtletí s čistou ztrátou 327,6 milionu dolarů při tržbách 770 500 USD. Firma to uvedla ve zprávě určené regulačním orgánům. Akcie firmy jsou na burze teprve od března a výsledky nejsou meziročně porovnatelné.
- Výsledky AutoZone v 3QFY2024: Upravený zisk na akcii 36,69 USD (odhad: 36,02 USD), tržby 4,24 miliardy USD (odhad: 4,29 miliardy USD).
- Výsledky Lowe's v 1QFY2025: Zisk na akcii 3,06 USD (odhad: 2,95 USD), tržby 21,4 miliardy USD (odhad: 21,1 miliardy USD).
- Výsledky Macy's v 1QFY2025: Upravený zisk na akcii 0,27 USD (odhad: 0,16 USD), tržby 4,8 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Americkému výrobci čipů NVIDIA vzrostl v prvním čtvrtletí finančního roku čistý zisk sedminásobně na 14,88 miliardy USD. Firmě se daří díky dominantní pozici při výrobě čipů pro umělou inteligenci. Společnost oznámila plán štěpení akcií v poměru 10 za 1.
- Výsledky Target v 1QFY2025: Zisk na akcii 2,03 USD (odhad: 2,06 USD), tržby 24,53 miliardy USD (odhad: 24,52 miliardy USD).
- Výsledky Analog Devices v 2QFY2024: Upravený zisk na akcii 1,40 USD (odhad: 1,26 USD), tržby 2,16 miliardy USD (odhad: 2,11 miliardy USD).
- Výsledky TJX v 1QFY2025: Zisk na akcii 0,83 USD (odhad: 0,88 USD), tržby 12,5 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky NVIDIA v 1QFY2025: Zisk na akcii 6,12 USD (odhad: 5,58 USD), tržby 26 miliard USD (odhad: 24,59 miliardy USD).
- Výsledky Ralph Lauren v 4QFY2024: Upravený zisk na akcii 1,71 USD (odhad: 1,67 USD), tržby 1,568 miliardy USD (odhad: 1,566 miliardy USD).
- Výsledky Medtronic v 4QFY2024: Upravený zisk na akcii 1,46 USD (odhad: 1,45 USD), tržby 8,59 miliardy USD (odhad: 8,45 miliardy USD).
- Výsledky Workday v 1QFY2025: 1,74 USD (odhad: 1,59 USD), tržby 1,99 miliardy USD (odhad: 1,97 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK