Americké akciové indexy ve čtvrtek uzavřely bez větších změn, za celé první čtvrtletí výrazně vzrostly
Americké akcie uzavřely čtvrteční obchodování bez výraznějších změn, za celé první čtvrtletí však výrazně posílily. Americké akcie v poslední době těží z vyhlídek na blížící se snižování úrokových sazeb ve Spojených státech a z optimismu investorů ohledně rozvoje umělé inteligence. Na Velký pátek americké burzy zůstanou zavřené.
Index Dow si ve čtvrtek připsal 0,12 % a zakončil obchodování na 39 807,37 bodu a širší S&P 500 vzrostl o 0,11 % na 5 254,35 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,12 % na 16 379,46 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,80 % na 13,01 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 4,206 %.
Za týden Dow přidal 0,84 % a S&P 500 se zvýšil o 0,39 %, zatímco Nasdaq Composite klesl o 0,30 %. Za březen se Dow zvýšil o 2,08 %, S&P 500 zpevnil o 3,10 % a Nasdaq Composite si připsal 1,79 %.
Za celé první čtvrtletí si index Dow připsal 5,62 %, S&P 500 se zvýšil o 10,16 %, a zaznamenal tak nejvýraznější kvartální nárůst od roku 2019, a Nasdaq Composite zpevnil o 9,11 %.
"Ekonomika je v docela dobré kondici, spotřebitelé jsou v docela dobré kondici a stále utrácejí, nezaměstnanost zůstává nízká," uvedl analytik George Young ze společnosti Villere & Company.
Investoři nyní čekají na nové údaje z ekonomiky, které by jim mohly poskytnout lepší představu o budoucím vývoji úroků. V pátek se na finančních trzích v USA nebude obchodovat, americké ministerstvo obchodu nicméně zveřejní údaje o únorovém vývoji cenového indexu výdajů na osobní spotřebu ve Spojených státech. Tento index je preferovaným ukazatelem inflace pro americkou centrální banku.
Dolar ve čtvrtek zpevňoval
Na devizovém trhu ve čtvrtek americký dolar posiloval vůči euru poté, co jeden z představitelů Fedu uvedl, že se snižováním úrokových sazeb v USA není důvod spěchat. Jednotná evropská měna během dne sestoupila až na pětitýdenní minimum 1,0775 USD. Krátce po 21.00 SEČ vykazovala pokles o zhruba 0,4 % a pohybovala se v těsné blízkosti 1,0785 USD.
Minulý týden Fed podle očekávání ponechal svou základní úrokovou sazbu v pásmu 5,25-5,50 %, což je nejvyšší úroveň za 22 let. Potvrdil nicméně, že v letošním roce počítá s trojím snížením základní sazby, celkem o 0,75 procentního bodu.
Nejdůležitější čtvrteční události na amerických trzích
- Hrubý domácí produkt Spojených států se v čtvrtém čtvrtletí po dalším zpřesnění údajů zvýšil v přepočtu na celý rok o 3,4 %. To je o 0,2 procentního bodu více, než uváděl odhad z konce února. Ve čtvrtek to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Analytici v anketě agentury Reuters čekali potvrzení odhadu. V třetím čtvrtletí růst činil 4,9 %.
- Americký soud ve čtvrtek odsoudil zakladatele a bývalého šéfa zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX Sama Bankmana-Frieda k 25 letům vězení. Porota už loni v listopadu uznala dvaatřicetiletého Bankmana-Frieda vinným ze zpronevěry, kterou úřady označily za jeden z největších podvodů v americké historii.
- Největší americký řetězec obchodů pro kutily Home Depot se dohodl, že za 18,25 miliardy dolarů koupí dodavatele stavebních materiálů SRS Distribution. Oznámila to ve čtvrtek firma v tiskové zprávě. Home Depot se tímto krokem snaží rozšířit svou nabídku pro zákazníky z řad profesionálních stavebníků. Převzetí firmy SRS je největší akvizicí v historii společnosti Home Depot.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 23. března klesl na 210 tisíc z 212 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 210 tisíc), když se čekal růst na 215 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 16. března vzrostl na 1,819 milionu z 1,795 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,807 milionu).
- Index průmyslové aktivity kansaského Fedu v březnu klesl na -9 bodů (únor: 3 body).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v březnu podle finálních dat stoupl na 79,4 bodu (flash: 76,5 bodu, únor: 76,9 bodu).
- Rozjednané prodeje rezidenčních nemovitostí v USA v únoru meziročně spadly o 7 % (leden: -8,8 %), meziměsíčně se zvýšily o 1,6 % (odhad: +1,5 %, leden: -4,7 %).
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v březnu klesl na 41,4 bodu (odhad: 46 bodů, únor: 44 bodů).
Výsledková sezóna
- Výsledky Walgreens Boots Alliance v 2QFY2024: Upravený zisk na akcii 1,20 USD (odhad: 0,82 USD), tržby 37,05 miliardy USD (odhad: 35,86 miliardy USD).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Série skandálů v americké strojírenské společnosti Boeing vyvolala personální otřesy. Do konce roku z funkce odstoupí generální ředitel David Calhoun, výměna ale čeká i další manažery. Rozhodnutí je součástí rozsáhlých změn, k nimž výrobce letadel přistoupil po lednovém incidentu, kdy se jednomu z letadel 737 MAX za letu odtrhl panel, jenž v trupu zaslepuje otvor pro další nouzový východ. Boeing o tom v pondělí informoval v tiskové zprávě.
- Investiční firma MNC Capital zvýšila svoji nabídku na převzetí amerického výrobce a prodejce produktů pro outdoorové sporty a rekreaci Vista Outdoor na tři miliardy dolarů z předchozích 2,9 miliardy dolarů. Uvedla to MNC v pondělním prohlášení. Vista Outdoor loni odmítla nabídku na spojení od české společnosti Colt CZ Group a v říjnu se dohodla na prodeji divize sportovního zboží českému průmyslově-technologickému holdingu Czechoslovak Group.
- Prodeje nových rezidenčních nemovitostí v USA se v únoru meziměsíčně snížily o 0,3 % na celoročně přepočtené tempo 662 tisíc jednotek (leden: +1,7 % na 664 tisíc, revidováno z +1,5 % na 661 tisíc).
- Index aktivity chicagského Fedu v únoru vzrostl na 0,05 bodu (leden: -0,54 bodu, revidováno z -0,3 bodu).
- Zakladatel firmy na sdílení kanceláří WeWork Adam Neumann se snaží podnik odkoupit zpět, nabízí za něj více než 500 milionů dolarů. S odvoláním na svůj zdroj o tom informovala agentura Reuters. Není ale podle ní jasné, jak si Neumann zajistí financování. Firma loni v listopadu skončila v bankrotu a požádala o soudní ochranu před věřiteli.
- Americký technologický gigant Apple vybral čínskou společnost Baidu, aby poskytla svou generativní umělou inteligenci (AI) do telefonů iPhone 16 a dalších produktů Applu v pevninské Číně. S odvoláním na informované zdroje to napsala čínská média. Mimo Čínu bude Apple využívat svůj vlastní model AI, k místní technologii se firma v případě Číny přiklonila s ohledem na tamní předpisy, napsal deník South China Morning Post. Zúčastněné strany věc bezprostředně nekomentovaly.
- Vydavatelé platebních karet Visa a Mastercard se dohodli s maloobchodníky ve Spojených státech na urovnání vleklého sporu ohledně poplatků za platby kartami. V dohodě se zavázali ke snížení těchto poplatků v USA, což by mohlo americkým spotřebitelům ušetřit desítky miliard dolarů.
- Akcie společnosti Trump Media & Technology Group (TMTG), jejíž součástí je sociální síť Truth Social a ve které má většinu bývalý americký prezident Donald Trump, debutovaly na burze v New Yorku silným růstem. Na trhu Nasdaq si krátce po zahájení připisovaly až 45 %, nakonec přidaly 16 %. TMTG vstoupila na akciový trh prostřednictvím fúze s veřejně obchodovanou firmou Digital World Acquisition.
- Ve Spojených státech se prudce zvyšují mzdy zaměstnancům, kteří už nevyužívají práci z domova jako za pandemie covidu-19, ale znovu pracují celý týden z kanceláře. Uvádí to organizace ZipRecruiter, podle níž roční mzda těchto lidí do března v průměru dosáhla 82 037 dolarů, což je meziroční nárůst o více než 33 %.
- Zřícení baltimorského silničního mostu by mohlo mít významný ekonomický dopad hlavně na některé automobilky, protože úterní neštěstí prakticky na neurčito zavřelo nejrušnější přístav pro osobní a lehké nákladní automobily ve Spojených státech a devátý nejrušnější přístav v zemi. Upozornil na to server listu USA Today. Most zajišťoval přístup do baltimorského přístavu a jeho zřícení představuje problém pro odbavování dovozu a vývozu, což by podle oborníků mohlo způsobit přesun dopravy do jiných přístavů na východním a západním pobřeží. Tento přesun by ale mohl znamenat zpoždění dodávek výrobků.
- Index cen amerických rezidenčních nemovitostí S&P/Case-Shiller v lednu meziměsíčně klesl o 0,1 % (prosinec: -0,3 %), meziročně se zvýšil o 6,6 % (odhad: +6,7 %, prosinec: +6,2 %, revidováno z +6,1 %).
- Index cen amerických rezidenčních nemovitostí FHFA v lednu meziměsíčně klesl o 0,1 % (prosinec: +0,1 %), meziročně se zvýšil o 6,3 % (prosinec: +6,7 %, revidováno z +6,6 %).
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v únoru meziměsíčně stouply o 1,4 % (odhad: +1,1 %, leden: -6,9 %, revidováno z -6,1 %).
- Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v březnu klesl na 104,7 bodu (odhad: 107 bodů, únor: 106,7 bodu).
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v březnu klesl na -11 bodů (únor: -5 bodů).
- Americká společnost Amazon v EU prohrála boj o pozastavení požadavku ohledně internetové reklamy. Nejvyšší soud Evropské unie podpořil unijní regulační orgány a uvedl, že zájmy EU převažují nad hmotnými zájmy internetového prodejce. Soud o tom ve středu informoval v tiskové zprávě.
- Americký internetový gigant Google v loňském roce zablokoval či odstranil více než 5,5 miliardy reklam, které porušovaly jeho pravidla. To představuje mírný nárůst oproti předchozímu roku. Firma o tom ve středu informovala ve výroční zprávě o opatřeních proti nekalému využívání jejích reklamních platforem. Mezi zablokovaný obsah patří například reklamy na nebezpečné produkty a podvodné inzeráty slibující zázračné uzdravení či rychlé zbohatnutí.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky McCormick & Co v 1QFY2024: Zisk na akcii 0,63 USD (odhad: 0,58 USD), tržby 1,60 miliardy USD (odhad: 1,56 miliardy USD).
- Výsledky GameStop v 4QFY2024: Upravený zisk na akcii 0,22 USD (odhad: 0,30 USD), tržby 1,794 miliardy USD (odhad: 2,050 miliardy USD).
- Výsledky Carnival v 1QFY2024: Upravená ztráta na akcii 0,14 USD (odhad: -0,18 USD), tržby 5,41 miliardy USD (odhad: 5,42 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK