Americké akciové indexy v polovině čtvrteční seance zamířily prudce dolů. Obchodníci jsou nervózní kvůli dražší ropě a čekají na data z trhu práce
Americké akcie výrazně oslabily a index Dow zaznamenal nejhorší den za více než rok. Investoři čekají na březnová data z trhu práce a s obavami sledují zdražování ropy, které by mohlo přispět k opětovnému nárůstu inflace, a tedy více jestřábímu postoji americké centrální banky.
Index Dow klesl o 1,35 % na 38 596,98 bodu, širší index S&P 500 odepsal 1,23 % na 5 147,21 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,40 % na 16 049,08 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 14,10 % na 16,35 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři a půl bazického bodu na 4,311 %. Ceny ropy vzrostly o procento a půl, okolo půl procenta po předchozích prudkých růstech odepsaly zlato i stříbro a bitcoin přidal zhruba 3,5 % na 67 920 USD.
Trh čeká zejména na páteční zprávu o vývoji amerického pracovního trhu v březnu. Analytici dotazovaní agenturou Reuters mají za to, že v březnu přibylo 200 000 pracovních míst.
Šéf Fedu v Minneapolisu Neel Kashkari konstatoval, že na zasedání měnového výboru Fedu minulý měsíc počítal s tím, že se letos úrokové sazby sníží dvakrát. Dodal, že pokud bude inflace nadále stagnovat, nemusí být letos nutné žádné snížení úroků.
Investoři také vyhodnocují výroky amerického prezidenta Joea Bidena, který v telefonátu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem vyzval k okamžitému příměří v Pásmu Gazy. Ceny ropy v důsledku geopolitického napětí stouply, severomořská ropa Brent zdražila poprvé od loňského října na 90 USD za barel.
"Investoři vyčkávají. Ostře sledované jsou nadále výnosy 10letých vládních bondů USA, protože všechny zajímá, jak bude postupovat Fed. Akciový trh je přitom silně nadhodnocený, index S&P 500 se pohybuje vzhledem k ziskům firem na úrovni zhruba 33% prémie vůči svému průměrnému ocenění. Je celkem logické, že část investorů v tomto prostředí realizuje zisky," uvedl Sam Stovall, hlavní stratég CFRA Research.
Na devizových trzích klesl dolar na dvoutýdenní minimum, později většinu ztrát smazal. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, kolem 22.50 SELČ stagnoval a pohyboval se kolem 104,215 bodu. Během seance index klesl až na 103,915 bodu. Euro vůči dolaru ve stejnou dobu také stagnovalo a obchodovalo se za 1,0838 USD. Dolaru vůči jenu klesal o 0,3 % na 151,25 jenu. Euro vůči jenu ztrácelo 0,3 % na 163,93 jenu.
Nejdůležitější čtvrteční události na amerických trzích
- Americká technologická společnost Amazon (ve čtvrtek -1,32 %) propustí stovky techniků, prodejců a marketérů v cloudové divizi AWS, která roste a vytváří 14 % jejích příjmů. Firma krok zdůvodňuje potřebou větší efektivity. S odkazem na sdělení podniku o tom informovala agentura Reuters.
- Americký internetový vyhledávač Google (Alphabet ve čtvrtek -2,83 %) zvažuje, že zpoplatní nové prémiové služby založené na generativní umělé inteligenci (AI). Informoval o tom list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené s plány podniku. Firma nicméně v reakci na informace listu uvedla, že o změně modelu vyhledávání založeného na reklamách neuvažuje.
- Americká technologická společnost Apple (ve čtvrtek -0,49 %) zkoumá možnost začít vyrábět roboty do domácnosti. Jeho inženýři podle zdrojů agentury Bloomberg pracují na mobilním stroji, který by uživatele následoval po domě, nebo také na stolním zařízení s pohyblivým displejem. Firma se rozhodla vzdát se plánu na výrobu vlastního automobilu a nyní hledá další velký projekt, kterým by zaujala. Zatím ale není jasné, zda se takové výrobky dostanou až ke koncovým uživatelům.
- Ruský antimonopolní úřad vyzval americkou technologickou společnost Apple, aby vysvětlila, proč ruští uživatelé jejích přístrojů nemají plný přístup k bankovním a platebním službám. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters.
- Jihokorejská společnost SK Hynix, která je jedním z největších světových výrobců paměťových čipů, investuje 3,87 miliardy USD do prvního závodu na balení integrovaných obvodů ve Spojených státech. Závod má zahájit provoz v roce 2028 a bude se v něm nacházet výrobní linka pro nejmodernější paměťové čipy firmy s vysokým přenosovým pásmem. Ty mají schopnost rychle přenášet velké objemy dat a jsou důležitou součástí grafických procesorů firmy NVIDIA používaných k trénování systémů umělé inteligence (AI), jako je ChatGPT, informovala společnost. Investice je podle analytiků dalším vítězstvím vlády amerického prezidenta Joea Bidena, který se snaží posílit výrobu čipů v zemi.
- Americká společnost Alphabet, pod níž spadá Google, zvažuje koupi firmy HubSpot, která dodává software pro marketing, prodej a zákaznický servis. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters, podle níž by se jednalo o dosud největší akvizici Alphabetu. Tržní hodnota HubSpotu činí 35 miliard dolarů. Firma měla na konci prosince k dispozici hotovost 110,9 miliardy dolarů. Případná nabídka by se musela vypořádat se zvýšenou regulační kontrolou odvětví.
- Americký výrobce džínového oblečení Levi Strauss (ve čtvrtek +12,38 %) do konce listopadu uzavře svůj výrobní závod v centrálním Polsku ve městě Plock. Oznámil to podle agentury PAP starosta města Plock Andrzej Nowakowski. O práci přijde 650 zaměstnanců.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 30. března stoupl na 221 tisíc z 212 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 210 tisíc), čekal se růst na 214 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 23. března klesl na 1,791 milionu z 1,810 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,819 milionu).
- Obchodní bilance USA v únoru skončila deficitem 68,9 miliardy USD (leden: -67,6 miliardy USD).
Výsledková sezóna
- Výsledky Conagra Brands (ve čtvrtek +5,44 %) v 3QFY2024: Zisk na akcii 0,69 USD (odhad: 0,64 USD), tržby 3,03 miliardy USD (odhad: 3,01 miliardy USD).
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality
