Americké akcie: Achillova pata býčího trendu
|

Americké akcie: Achillova pata býčího trendu

V uplynulých kvartálech pomáhaly americkému akciovému trhu svou nadvýkonností především cyklické tituly. V posledních týdnech se ale zdá, že cyklické akcie začínají ztrácet a na jejich úkor získávají pevnější půdu pod nohama defenzivnější sázky.

Americké akcie Ekonomické a tržní indikátory S&P 500 Defenzivní investování Sektory

Na globálních akciových trzích příklon k defenzivnějším titulům probíhá již delší dobu, ale na amerických burzách tento proces možná teprve začíná. V USA cyklické akcie poháněly rally v posledních čtvrtletích, a i proto je nyní tamní trh možná náchylnější reagovat na negativní vlivy v oblasti ekonomických a politických fundamentů.

Linie v grafu vyjadřuje poměr výkonnosti sektorů základních materiálů, průmyslu a technologií na straně vůči výkonnosti odvětví telekomunikací, veřejných služeb a zdravotní péče. Tento poměr pracuje se shodnou vahou všech sektorů.

K překlopení zmíněné křivky může dojít buď proto, že defenzivní sektory předvedou skvělou výkonnost během růstu indexu S&P 500 (býčí scénář), nebo budou naopak méně ztrácet při poklesu trhu (medvědí scénář).

Není bez zajímavosti, že uvedený poměr svým vývojem celkem věrně odpovídá vývoji indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Právě tento indikátor by proto mohl být při snaze odhadnout další vývoj cen akcií hodný sledování.

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v USA

Zdroj: Topdown Charts