Americké akcie: Bublinová paralela a možný bolestivý pád
|

Americké akcie: Bublinová paralela a možný bolestivý pád

V posledních dnech akcie napravují ztráty, ale i tak se listopad stal jedním z nejhorších měsíců pro americký trh od doby, kdy se tento před bezmála deseti lety odrazil ode dna. Pod tlak se dostala i řada velkých technologických firem, což přivedlo Jima Paulsena z Leuthold Group do dobře známých vod hledání paralel. A s čím jiným srovnávat současnou výraznou váhu technologického odvětví než s přelomem tisíciletí.

Americké akcie Ekonomické a tržní indikátory Technologie Sektory Investiční bubliny

Podle Jima Paulsena mohou akciový trh čekat další ztráty, a to především v donedávna (a vlastně z historického hlediska stále) extrémně oblíbeném technologickém sektoru. Upozorňuje, že jakmile se podmínky na trhu začnou podobat těm z před necelých dvou dekád, je potřeba zbystřit.

Leuthold Group sleduje mimo jiné poměr mezi výkonností oblíbeného odvětví (v tomto případě technologií) a odvětví mimo zájem investorů (sektor veřejných služeb). Tento poměr firma označuje jako PP ratio (popular vs. panned). A jsme u jádra věci – v uplynulých sedmi letech se poměr PP pohybuje velice podobně jako v sedmi letech před vrcholem technologické bubliny.

"Historie se neopakuje, ale míra podobnosti obou křivek by měla investory zaujmout," říká Paulsen, hlavní investiční stratég Leuthold Group. Pro technologické tituly by to na konci listopadu znamenalo potenciál propadu o dalších 20-30 % (pokud by sektor veřejných služeb zůstal zhruba na stejné úrovni). Pro technologické odvětví na burze by to znamenalo návrat na úrovně z roku 2016.

Pro akciový trh jako celek to samozřejmě není příliš pozitivní zvěst. Technologické akcie mají v rámci indexu S&P 500 největší váhu a jejich ztráty stáhly celý trh do druhé korekce v letošním roce. A navíc přestala fungovat jednoduchá strategie nákupů po každém poklesu, řada analytiků naopak doporučuje prodávat po každé drobnější zpětné rally.

Býkům na trhu by mohly pomoci politické faktory (v první řadě odvrácení vyloženě špatných scénářů v oblasti mezinárodního obchodu), lepší než očekávaný vývoj ekonomiky (a firemních zisků) nebo třeba překvapení v oblasti měnové politiky (jak málo stačilo k oživení nálady na burze minulý týden, kdy Jerome Powell označil současnou úroveň sazeb za blízkou neutrální úrovni). Vtip je v tom, že medvědi mohou argumentovat v podstatě stejnými tématy. Tak uvidíme.

Zdroj: The Leuthold Group