Americké akcie mají letošní vrchol za sebou. Morgan Stanley pro to uvádí dva důvody
|

Americké akcie mají letošní vrchol za sebou. Morgan Stanley pro to uvádí dva důvody

Vzhledem k tomu, jak se mění nálada na trhu a jak se vyvíjejí hlavní akciové indexy, je podle Morgan Stanley pravděpodobné, že americké akcie mají letošní vrchol již za sebou. Vyšší volatilita může po 10% korekci ze začátku února být nepřekonatelnou překážkou pro návrat indexů na historická maxima.

Americké akcie Výhled na rok 2018 Korekce na trzích

Doba, kdy se investoři hrnuli na americký akciový trh bez většího ohledu na fundamenty, je pryč. Návrat na maxima bude po zbytek roku velkou výzvou, ne-li neřešitelným úkolem. Proč? Morgan Stanley nabízí dva důvody, oba založené na změně sentimentu.

Prvním je nárůst volatility, který v mnoha investorech obnovil averzi k riziku. Rychlý 10% pokles po měsících klidu byl velkou lekcí. "V lednu jsme zažili minimálně vrchol, pokud jde o sentiment, pokud ne rovnou vrchol cenový," napsal Mike Wilson, hlavní akciový stratég Morgan Stanley pro americký trh. Dokumentoval to grafy ukazujícími de facto chuť riskovat ze strany klientů hedgeových fondů banky.

Zhoršila se ovšem také nálada drobných investorů, což je pro Morgan Stanley samostatný důvod (pravda je, že takzvaný retail většinou investuje výrazně odlišně od nejbohatších, případně dokonce institucionálních investorů). Nic to neukazuje lépe než sešup podílu optimistů mezi americkými individuálními investory, a to z lednové mimořádně vysoké úrovně. Ta se podle Wilsona letos také jen sotva zopakuje.

Zdroj: Morgan Stanley