Americké akcie: Tento signál se objevuje sporadicky, býčí trend může pokračovat
|

Americké akcie: Tento signál se objevuje sporadicky, býčí trend může pokračovat

Hlavní technický analytik společnosti Oppenheimer & Co. Ari Wald poukazuje na to, že pro americké akcie (index S&P 500), respektive tržní býky, nebývá mimořádná překoupenost problém.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Ekonomické a tržní indikátory Burzovní almanach

Akciový index S&P 500 i letos pokračuje v rychlém růstu. 14měsíční index relativní síly (RSI) se ke konci minulého týdne usadil na 22letém maximu. "Investoři se nás celkem logicky ptají, zda překoupené podmínky nejsou předzvěstí dlouho neviděné korekce na akciovém trhu. My ale považujeme hodnotu RSI za zřídkavý býčí signál, který se od roku 1930 objevuje pouze v 1 % času," píše Ari Wald z Oppenheimer & Co.

Za nejvýraznější případy považuje roky 1955, 1986 a 1996 (období nejsilnějších býčích trendů v historii). Aktuální podmínky i proto vnímá jako potvrzení dlouhodobého (sekulárního) růstu cen akcií. "Index S&P 500 v následujících 6, 12, 24 i 36 měsících po dosažení 85 bodů 14měsíčního RSI dosahoval nadprůměrné výkonnosti. S přihlédnutím k historii jako určité nápovědě i proto pro příštích minimálně 6-12 měsíců nečekáme, že by akciový býčí trend měl skončit," doplňuje Wald.

Mezi vrcholy momenta vyjádřeného RSI a cen akcií bývá prodleva. Třeba v roce 1986 RSI dosáhl 87 bodů a v dalších 17 měsících akcie posílily o dalších 34 % (po růstu o 129 % v předchozích třech letech). Překoupenost by i proto neměla být vnímána jako překážka pro další dlouhodobý býčí výhled.

Zdroj: Oppenheimer & Co.