Americké akcie: Trojitý vrchol aneb Udržet, to je, oč tu běží
|

Americké akcie: Trojitý vrchol aneb Udržet, to je, oč tu běží

Americký akciový index S&P 500 minulý týden lehce posunul historické maximum. Neřízená býčí radost by ale ještě propukat neměla.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Dow Jones

Americké akcie posilují, vedle nich se ale v posledních týdnech daří také zlatu, americkým vládním dluhopisům i dolaru. To není historicky běžný vývoj. "Index S&P 500 napravil veškeré květnové ztráty a posunul historický rekord. V uplynulých 18 měsících ale nebylo zásadním tématem dosažení maxima, ale udržení se trhu v jeho blízkosti a navázání na ně," upozorňuje Jonathan Krinsky ze společnosti Baycrest Partners.

Na grafech amerických akciových indexů se tak vykreslil poměrně zřetelný trojitý vrchol. Pro medvědy jde o jasné znamení, že v případě odrazu cen níže lze očekávat hlubší pokles, býci (jako je třeba Joshua Brown z Ritholtz Wealth Management) ale spoléhají na psychologii nakupujících a prodávajících, která má znamenat, že napotřetí výraznější proražení výše zkrátka vyjde.

V technickou formaci trojitého vrcholu v případě dalšího poklesu pod nová maxima uvěří Chris Ciovacco z Ciovacco Capital Management. Ten navíc upozorňuje na to, že data z ekonomiky nejsou v poslední době zrovna příznivá, což by ke slabosti trhu mohlo přispět.

Je tu samozřejmě Fed a jeho signalizované snižování sazeb. Otázkou za miliony dolarů je to, nakolik je již uvolnění měnové politiky zahrnuto v cenách. Vzhledem k tomu, jak dlouho trh anticipuje holubičí postoj centrální banky, nejspíše z větší části ano. A to vše souvisí i s vývojem na politické scéně, kde se na konci června čeká na schůzku amerického a čínského prezidenta, která může ohřát velice promrzlé obchodní vztahy obou zemí.

"Podle mě je prostor pro posílení o další 3-4 % v krátkodobém horizontu, rally ale podle mě nevydrží. Trhu ale může pomoci vzepětí některých velkých titulů (Facebook, Amazon a další)," připojuje svůj výhled Andrew Nyquist, zakladatel webu See It Market.

Zdroj: The Reformed Broker, ciovaccocapital.com, seeitmarket.com