Analytici: Vítězství Pavla může pomoci vládě, vliv na ekonomiku je ale malý

Zvoleného prezidenta Petra Pavla by mohli zahraniční investoři vnímat jako garanta prozápadního ukotvení země. V domácí ekonomice je ale vliv prezidenta omezený. Pro vládu by mohla být výhoda, že nebude muset prezidenta přehlasovávat, shodují se analytici oslovení ČTK. Upozorňují, že Pavel nemá podnikatelské zájmy, které by mohl z pozice prezidenta prosazovat.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že vliv českého prezidenta na ekonomiku je spíše nepřímý a dlouhodobý. "Z hlediska zahraničí reprezentuje prezident zemi a může vládě pomáhat v prosazování národních zájmů, pokud je na nich s vládou ve shodě. Zahraniční investoři ocení, že mohou vnímat osobu nového českého prezidenta jako garanta prozápadní orientace Česka," uvedl. Za Pavlovu výhodu považuje kontakty z NATO, které mu mohou otevírat přístup k politickým špičkám v Evropské unii a v USA.

"Domácí kanál je z hlediska ekonomiky hlavně o tom, zda prezident urychluje či brzdí legislativní proces, jeho pravomoci jsou ale omezené," upozornil Sobíšek. "Z celospolečenského hlediska by bylo pozitivní, kdyby se prezidentovi podařilo vrátit úřadu důstojnost a zvýšit národní hrdost schopných a vzdělaných lidí v Česku, což může mít dlouhodobě příznivý dopad na ekonomický výkon země," dodal.

Také hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek připomíná, že vliv českého prezidenta na ekonomiku je omezený. "Vzhledem k recesi ekonomiky, energetické drahotě, hlubokému deficitu státního rozpočtu a řadě dalších problémů má vláda před sebou velké úkoly, které ve zbytku funkčního období musí co nejrychleji vyřešit. Nebude mít na Hradě opozičního prezidenta, kterého by musela přehlasovávat, ale problémy za ni rozhodně řešit nebude a ani nemůže. Roli prezidenta lze asi v této chvíli hledat především v uklidnění situace a nastolení pozitivnější atmosféry ve společnosti," uvedl Dufek.

Hlavní ekonom společnosti CYRRUS Vít Hradil považuje vítězství Pavla ve volbách za dobrou zprávu pro českou ekonomiku. "Konkrétní hospodářskou politiku v Česku vykonávají vláda a parlament. Prezident do tohoto procesu může vstupovat pouze skrze uplatňování svého neformálního vlivu konzultanta a komentátora. Spíše než ku prospěchu věci ovšem tyto zásahy obvykle způsobují komplikace, jelikož jimi prezident vytváří iluzi dalšího ekonomického centra státní moci, čímž situaci činí nepřehlednou. Zatímco Petr Pavel zřejmě bude respektovat skutečnost, že mu ekonomické pravomoci nepřísluší, Andrej Babiš naznačoval, že by se snažil prosazovat program konvenující konkrétním voličským skupinám," uvedl.

Podle Hradila zvolení Pavla může pomoci i české ekonomické diplomacii. "Poslední dva týdny volební kampaně jasně ukázaly, že zatímco Petr Pavel je schopen i ve vyhrocených situacích zachovat chladnou hlavu a smířlivé vyjadřování, Andrej Babiš pod tlakem sklouzával do agresivní útočné polohy a podařilo se mu i způsobit mezinárodní diplomatický skandál, když zpochybnil klíčové závazky ke spojencům. Výhodou Petra Pavla je i skutečnost, že na rozdíl od Andreje Babiše sám nemá významné podnikatelské zájmy, které by mohl mít tendenci z pozice prezidenta prosazovat," uvedl.

Analytici se také shodují, že v personálních záležitostech bude vliv Pavla na ekonomiku malý, protože za jeho funkčního období se bude měnit pouze jeden ze sedmi členů bankovní rady České národní banky.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: Freepik
20. 3. 2023 17:05
Transformace energetiky přináší příležitosti. Je Česko připravené je využít?
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Průmysl
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
18. 3. 2023 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Události posledních 14 dní zvýšily pravděpodobnost recese
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
18. 3. 2023 6:37
Čtyři investiční témata, která by měla (nadále) zářit v příštích pěti letech
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
17. 3. 2023 12:37
Lekce z války na Ukrajině? Západ se bude muset (opět) trochu ušpinit
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat