Analýza: Do nových technologií chce letos investovat 49 % výrobních firem

Do nových technologií chce letos investovat 49 % výrobních firem, přičemž v průměru zvýší objem investic o 15 %. Důvodem je zvýšení konkurenceschopnosti. Největší přínos podniky nyní vidí v analytice velkých dat, 3D tisku, nasazení robotů do výroby nebo v mobilních zařízeních na sledování a řízení výroby. Nové technologie jim pak pomáhají zlepšit hlavně on-line komunikaci se zákazníky, monitoring spotřeby energie či zefektivnit uspořádání skladů a výrobních prostor. Vyplynulo to z analýzy dat Národního centra Průmyslu 4.0, které je získalo z 237 rozhovorů s představiteli vybraných společností českého průmyslu. V tiskové zprávě o výsledcích analýzy informovalo České vysoké učení technické (ČVUT).

Podle ředitele centra Jaroslava Lískovce i prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka firmy investující do inovací či digitálních technologií lépe zvládají krize. "Aby digitalizace byla stále silnějším nástrojem, je nutné masivně podporovat vědu, výzkum a inovace. Státy, které toto pochopí, budou mít dokonce šanci z krizových let vycházet silnější a konkurenceschopnější," uvedl Lískovec. Hanák nicméně připustil, že současné rychlé tempo zdražování bude zřejmě omezovat investiční aktivitu.

Pokles zisku podle analýzy čekají dvě třetiny výrobních podniků, jejich ředitelé si však uvědomují, že v rostoucí světové konkurenci jsou investice nutné pro přežití firmy. Investovat chtějí zejména menší a středně velké podniky, mezi kterými to avizovalo 59 %. Z velkých to plánují dvě pětiny podniků.

Nutnost investic do nových technologií ukázala podle odborníků už pandemie covidu-19 a současná krize způsobená rusko-ukrajinským válečným konfliktem to potvrdila.

Podle průzkumu Národního centra Průmyslu 4.0 ředitelé za největší přínosy, které jim nové technologie v době krize přinesly, pokládají větší možnost komunikovat se zákazníky na dálku prostřednictvím virtuální reality nebo propojenosti digitálních systémů. Výrazně jim pomáhají i v lepším monitoringu spotřeby energie a její optimalizaci a v zefektivnění uspořádání skladů a výrobních prostor. Zejména výrobci strojů a strojních systémů oceňují zvýšení konkurenční výhody, které jim umožňuje nasazení digitálních technologií v poskytování služeb na dálku, například v možnosti údržby.

V praxi se pak firmám podle zjištění centra osvědčily vedly analytiky velkých dat, nasazení robotů či 3D tisků i zařízení pro monitorování a řízení výroby a instalace automatizovaných zařízení. Náklady firmám šetří také pokročilá logistika nebo umělá inteligence.

Národní centrum Průmyslu 4.0, které je součástí Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze, je otevřená akademicko-průmyslová platforma propojující inovační lídry, univerzity, firmy a oborové organizace a jejich cílem je společně přispět k rozvoji takzvaného Průmyslu 4.0 v České republice.

Zdroj:
ČTK
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Inovace
Přestat sledovat
Průmysl
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: Pexels.com
3. 2. 2023 10:09
Koblic (BCPP): Ceny energií půjdou dolů, zestátnění ČEZ je ekonomická pitomost
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat