Analýza trhu s ropou, se kterou budete v obraze
|

Analýza trhu s ropou, se kterou budete v obraze

Analytik Jan Žemlička z České spořitelny se zaměřil na globální trh s ropou včetně některých jeho méně navštěvovaných zákoutí.

Ropa Těžba OPEC Komodity Ropa Brent Ropa WTI Analytici ČS Jan Žemlička

Ropný trh v posledních pěti letech prošel divokým cyklem. Na podzim 2014 břidlicová revoluce rozmetala konsenzus ve výhledech vývoje ceny černého zlata trvale poblíž 100 USD za barel. V roce 2015 někteří analytici dokonce mluvili o konci ropné éry a věštili, že je z ropy "komodita jako každá jiná". Cena ropy WTI klesla ze 107 USD v červenci 2014 na 28 USD v únoru 2016 (pokles takřka o 74 %).

Oživení globální ekonomiky v druhé polovině roku 2016, faktické překážky implementace nových úsporných technologií a překvapivě poctivá spolupráce kartelu OPEC ovšem učinila těmto úvahám přítrž. Výsledkem byl prudký odraz cen ropy o více než 100 % výše, z minim okolo 28 USD za barel v únoru 2016 až k 66 USD v lednu 2017.

Růstový trend se ovšem podle názoru České spořitelny začíná obracet, protože těžařům z břidlic se stále daří snižovat produkční náklady, což jim umožňuje dosahovat zisků při cenách barelu, které by dříve signalizovaly vlnu bankrotů v odvětví. "Při současných cenách jejich produkce rychle narůstá a nepředpokládáme, že s ní poptávka, alespoň v ročním horizontu, udrží krok," píše analytik Jan Žemlička z České spořitelny.

Pro letošní rok banka počítá se stabilizací ceny severoamerické ropy WTI v pásmu 55-60 USD za barel a v případě Brentu v rozmezí 58-63 USD za barel. V horizontu následujících tří let očekává Česká spořitelna pozvolný růst k 61-64 USD za barel WTI a 66-69 USD za barel ropy Brent. "Očekáváme ovšem volatilitu danou působením geopolitických a makroekonomických šoků, ve střednědobém výhledu by však měly ceny ropy konvergovat k rovnovážnému trendu," doplňuje Žemlička.

Zdroj: Česká spořitelna