Bandy akciových spekulantů a tržní (ne)pravda aneb Proč je dobré znát kauzy jako GameStop

GameStop, videohry, počítačové hry - ilustrační foto
Obrázek: Wikimedia Commons

Na konzervativního investora jsem možná ještě mladý, ale takový holt jsem. Když jsem viděl zpevňovat akcie zkrachovalé autopůjčovny Hertz o stovky procent, mávnul jsem nad tím rukou. Nic pro mě. Letos předvádí psí kusy cenné papíry kamenné prodejny her GameStop a je to debatní hit na sociálních sítích. Tak jsem zkusil pochopit, o co jde, a budu nad tím muset zase jenom mávnout rukou. Snad to není chyba.

GameStop je firma, o které bychom teoreticky nemuseli nic moc vědět. Kdysi strašně frčela, lidi si chodili kupovat počítačové hry hezky spořádaně do krámu a doma u nich tloustli s colou a popcornem. Na cateringu se nic moc nezměnilo, zato gaming je trochu jinde. Hry se nakupují i hrají on-line, ale GameStop to v posledních letech pramálo reflektovala. Její akcie celkem logicky ztrácely.

Firma na odpis, akcie v bublině

Přednedávnem se do titulu opřel jistý Andrew Left, který píše pro Citron Research. To je společnost, která ukazuje na firmy, které podle ní patří na smetiště dějin, a jejichž akcie má proto smysl prodávat. No a tenhle Andrew napsal, že shortuje akcie firmy GameStop.

Jak je ale tahle firma možná zaostalá, jsou na světě lidé technicky a technologicky pokročilí, kteří mají rádi pravdu. Třeba ne tak úplně tu filozoficky podloženou, ale prostě pravdu. A tak se stalo, že se na sociální sítí Reddit scukla parta těch, kterým se názor pana Lefta nezdál. Třeba ani ne tak fundamentálně, prostě si řekli, že bude sranda, když takovému pisálkovi ukážou mohutný prostředník, a to hezky zblízka a nahlas.

Slovo dalo slovo a tahle komunita, která si přiléhavě říká wallstreetbets, se pustila do práce. Bez peněz by to nešlo, a tak je jasné, že jde o lidi, co dohromady disponují celkem podstatným kapitálem, který hezky koordinovaně umí nasměrovat tam, kde to nějakého ubožáka z Citronu (ale jindy z nějaké jiné společnosti, případně ze CNBC, Bloombergu, Wall Street Journalu a tak dále) pořádně finančně a reputačně zabolí. Ať je firma klidně na hraně bankrotu (nebo i za ní, vzpomeňme na zmíněnou autopůjčovnu Hertz), její akcie přece klidně můžou posilovat.

Kdyby nějaký titul navzdory šeredným firemním fundamentům posílil o pár procent, asi bychom si toho my ani adresáti spekulantského políčku v době obecně tržně poměrně iracionální ani nevšimli. A tak to chce desítky, nebo radši stovky procent. A tak on-line partičky, jako jsou wallstreetbets, se svými penězi v době rychlého a snadného přístupu k obchodování na trzích umí nafouknout doslova během pár minut bubliny, které kdysi trvalo nastřádat týdny nebo měsíce.

Není nad to ukázat nějakému hlavounovi, že se plete, když něco tvrdí o trzích, nejlíp o konkrétní akcii. Je určitě super pocit, když někomu dáte lekci. V případě akcií firmy GameStop napomohl extrémnímu vývoji ceny v posledních týdnech (zaujaly mě cenové kotrmelce v pondělí 25. ledna, ale tím to ani zdaleka neskončilo, třeba ve středu akcie firmy přidávaly dalších více než 100 %) obrovský zástup těch, kteří titul shortují, krásněji řečeno spekulují na pokles ceny. Při nákupy akcií ze strany wallstreetbets vyvolané rally se jejich "krátké pozice" uzavírají, shortaři jsou nuceni akcie nakupovat a jsou ze svých původních obchodů slušně řečeno vypoklonkováni (říká se tomu short squeeze). Růst ceny akcií tím jen zrychluje a takový Andrew Left sepisuje důvody, proč se "trh" plete, aby nakonec jeho firma uvedla, že už se ke GameStopu raději nebude vyjadřovat.

GameStop 25. 1. 2021

Společnost GameStop jako taková se mezitím může nakrásně snažit reagovat na to, co se v herním byznysu děje. Cenu akcií to ale začne ovlivňovat až ve chvíli, kdy banda tržních on-line kverulantů napře pozornost někam jinam. Plug Power, Tesla, NIO, podle vzkazů z posledních dnů třeba taky BlackBerry (jen se podívejte, jak se v lednu vyvíjí kurz jejích akcií). Napadne vás toho jistě víc než mě.

GameStop, Tesla, PLUG, NIO a BlackBerry

Alespoň něco si z toho vzít

Říkám si, že na podobných věcech asi jdou vydělat velké peníze (záměrně se vyhýbám slovu slušné). Když se hodně lidí chytne jakékoli myšlenky, minimálně dočasně ji prosadí. Říkal jsem si to u většiny voleb v Česku v posledních letech a říkám si to i při pohledu na tyhle manipulace na trzích. Dokud to dělali velcí investoři, instituce, banky, mohli jsme na to nadávat, vézt se s tím, ale to bylo tak nějak všechno. Dneska stačí najít dost malých tržních schválnostníků, spojit síly a poslat kurz nějaké akcie na úrovně, které nedávají smysl.

Já do toho teda nejdu, nejsem spekulant. Uvidíme, jak s tímhle fenoménem naloží regulátoři, protože dočasné přerušování obchodování kvůli velkým výkyvům cen na burze evidentně není zrovna funkční medicína. Vzhledem k tomu, že se komunity jako wallstreetbets neschovávají, ale naopak se hezky veřejně plácají po ramenou, je jasné, že v tom je kus psychologie. Trollové v internetových diskuzích taky rádi vyvolávají reakce, bude to něco podobného.

Není ale od věci mrknout na to, o čem si povídají tihle burzovní gangsteři, protože si příště můžou vybrat zrovna akcii, kterou si po důkladném fundamentálním prošetření vyberete pro svůj obchod. V takové vlně, jakou umí vyvolat jejich koordinovaná akce, se totiž se svými pár penězi můžete snadno utopit. Jestli teda hledat něco pozitivního, je to celé celkem pádný důvod nepouštět se do shortování akcií.

Akciový trh
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Manipulace trhu
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Short selling
Přestat sledovat
Spekulace
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
28. 9. 2022 6:14
Petr Koblic: Ceny elektřiny mohou být za rok desetinové, klíčové je přežít letošní zimu
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Petr Koblic
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
27. 9. 2022 17:04
Kupka (ČSOB): ČNB ještě letos může mírně zvýšit sazby, důležitý bude případný další tlak na českou…
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
24. 9. 2022 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Napětí na trzích nepolevuje, investory děsí geopolitika i riziko…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: HYDROGEN2
24. 9. 2022 13:39
HYDROGEN2: Fond kvalifikovaných investorů, který myslí na vodíkovou budoucnost a sází na ni ve…
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat