Anketa: Zaostřeno na trh s ropou a akcie těžařů
|

Anketa: Zaostřeno na trh s ropou a akcie těžařů

V rámci pravidelného expertního výhledu, který vysíláme vždy v pondělí dopoledne, jeden z diváků položil otázku na téma ropy, která nebyla zodpovězena. Vracíme se k ní prostřednictvím krátké ankety s českými tržními experty.

Ropa Ropa WTI Komodity ETF ExxonMobil Chevron Těžba z břidlic

Osloveným odborníkům jsme položili lehce upravenou a rozšířenou otázku: "Má z hlediska drobného investora smysl investovat do akcií malých ropných společností (typu Whiting Petroleum, ticker WLL, jejíž akcie stojí okolo 1 USD), nebo spíše velkých firem (ExxonMobil, Total, Shell a podobně), případně nakupovat rovnou ropu skrze ETF typu BNO a USO?"

Jaroslav Brychta (X-Trade Brokers)

Zmíněná společnost (WLL) prodělala za posledních 5 let 4,7 miliardy USD a měla negativní volné cash flow. V dalších letech by přitom podle aktuálního výhledu měla nadále prodělávat několik stovek milionů. Zároveň potřebuje splácet dluh (2,8 miliardy USD), přičemž se tento její dluh obchoduje za zhruba deset centů na dolar. Jinými slovy, je to podle názoru trhu kandidát na docela rychlý bankrot.

zdroj: Google Finance

Velké ropné společnosti (Chevron, ExxonMobil, Royal Dutch Shell) oproti tomu mají i při současných cenách ropy solidní volné cash flow, které mohou snadno kontrolovat omezením kapitálových výdajů. Jejich zadlužení není nijak vysoké. Je proto zjevné, kdo má v prostředí nízkých cen ropy výhodu. Pokud by ovšem cena barelu WTI rychle vylétla zpět na zhruba 60 USD, menší a nyní přežití bojující společnosti samozřejmě na burze umožní výraznější zisky.

Co se investice do ropných ETF (konkrétně USO) týká, je nezbytné chápat jejich investiční strategii. USO roluje nejbližší future kontrakty na ropu WTI, což při aktuálním vysokém kontangu (cena futures vyšší než cena aktuální, spotová) znamená, že mohou investoři do USO prodělávat i v situaci, kdy cena ropy zůstane stabilní, tedy na současných nízkých úrovních.

Dušan Jilčík (STARTEEPO)

Drobný investor by si měl přiznat, jak velké má zkušenosti s obchodováním s ropou, protože investice do ní (jako komodity) je kvůli rolování futures jednou z nejnáročnějších a nejrizikovějších disciplín. Pokud má zkušenosti malé, vůbec bych mu investici přímo do ropy nedoporučoval. Pro zkušenějšího investora mohou být zajímavou alternativou ropné fondy, jako je USO, které se ale opět úplně nevyhnou negativnímu vlivu kontango efektu při takzvaném rolování futures.

Relativně snadnějším způsobem je investice do ropných firem, jejichž akcie sice přesně nekopírují ceny ropy, nicméně při vzestupu ceny suroviny zpravidla také posilují. Osobně bych se zaměřil na velké a osvědčené nadnárodní společnosti (ExxonMobil, Shell), nikoli na menší lokální producenty v USA. U velkých společností je větší pravděpodobnost, že ropnou krizi přežijí, a to i díky velkým ziskům z minulosti. Akcie menších těžařů jsou sice na hodně zajímavých cenových hladinách, ale jsou také výrazně rizikovější investicí.

zdroj: Google Finance

Štěpán Hájek (Purple Trading)

Konzervativnějším investorům bych nákup akcií menších ropných společnosti v aktuální tržní situaci nedoporučoval. Společnost Whiting Petroleum se ještě na začátku roku 2019 obchodovala za zhruba 22 USD za akcii, a prostor pro růst je tedy obrovský, ovšem zároveň při obrovském riziku. Menší pozice v takovém titulu v portfoliu opravdu dynamického investora může dávat smysl, protože americký těžební sektor může být cílem podpory vlády USA, což by ceny akcií menších producentů mohlo znásobit.

Konzervativnějším drobným investorům bych ale spíše doporučoval akcie společností se sice menším prostorem pro zhodnocení, ale s daleko menší pravděpodobností bankrotu. Ropné společnosti v USA nedokážou být při aktuálních cenách ropy rentabilní, největší ropná společnosti ExxonMobil bude hospodařit s nulou při ceně barelu WTI okolo 27 USD, menší společnosti potřebují ještě (výrazně) vyšší cenu.

Ropa WTI (USD/barel), zdroj: Trading Economics

ETF USO bych se také spíše vyhýbal, jelikož konkrétně USO je hodně komplikovaný a je zatížen při aktuálním kontangu na trhu s ropou náklady na přerolování kontraktů. Zajímavější může být ETF USL, který funguje na základě 12měsíčního kontraktu. Tento fond od začátku roku také výrazně ztrácí, ale citelně méně než USO. Ze všech možných typů investic "do ropy" bych ale preferoval akcie velkých společností (ExxonMobil, Chevron, Shell), a to s dlouhodobým investičním horizontem (3-5 let).

Radim Dohnal (Capitalinked.com)

Malé ropné společnosti jsou nyní sázkou s nejasným výsledkem. Doporučuji se podívat, jak dopadli akcionáři, investoři či spekulanti do Chesapeake Energy Corporation, která byla v Česku v posledních letech celkem populární. Krizi v roce 2008 přežila, padla ale ještě před nástupem koronavirové pandemie. Malé společnosti nediverzifikují, mají drahé financování (úroky i přes 10 % ročně), a drobní akcionáři jsou často oběťmi nevýhodných až nekalých praktik vedení těchto firem. Nevýhodou je i omezená možnost získání podrobnějších informací o těchto společnostech.

Velké ropné společnosti jsou zřejmě nejlepší volba. Bývají zadluženy udržitelně, a to při kombinaci bankovního a dluhopisového financování (s bankami lze lépe vyjednávat o případné restrukturalizaci). Často operují nejen v nejvíce cyklické oblasti (těžba), ale i v průzkumu, dopravě, skladování a zpracování suroviny. Mívají aktivity rozprostřené napříč regiony, což znamená diverzifikaci třeba i politického rizika. Velké ropné společnosti zřejmě během současné recese vykážou poklesy zisků a omezí dividendy, ale nejspíše přežijí.

ETF sledující komodity nedoporučuji v podstatě nikdy. Myšlenka je to krásná – nízkonákladově a již od malých částek participovat na růstu cen komodit –, problém ale tkví v tom, že tyto fondy zpravidla nakupují nejbližší future kontrakt. Ten pak rolují do dalšího měsíce v posledních dnech před expirací. Normálně za to platí rolovací spread 1-2 USD na barel, v současném volatilním prostředí ale může jít klidně o více než 10 USD. Tyto ETF proto vždy vykazují (někdy i výrazně) horší výkonnost než podkladové futures.

Cesta k historickému krachu cen ropy v jedné grafice
Ropné futures se v dubnu poprvé v historii propadly pod nulu, a to hodně hluboko. Co všechno předcházelo tomuto bezprecedentnímu vývoji a jaký je výhled pro několik příštích měsíců?
Čínský vývoz i dovoz v květnu klesly, dovoz nejvíce za čtyři roky
Čínský vývoz i dovoz v květnu klesly, dovoz nejvíce za čtyři roky
08:00

Čínský vývoz i dovoz v květnu klesly, dovoz nejvíce za čtyři roky

Vývoz z Číny v květnu klesl, propad dovozu byl dokonce největší za čtyři roky. Oznámil to čínský celní úřad. Omezení...
Čína Mezinárodní obchod Emerging Markets
Němečtí zákonodárci hledají cestu ven z rozhodnutí soudu o ECB
03:33

Němečtí zákonodárci hledají cestu ven z rozhodnutí soudu o ECB

Skupina německých zákonodárců napříč stranami chce spolupracovat na vyřešení námitky německého ústavního soudu vůči...
Německo Eurozóna Centrální banky
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 21:00

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne o více než 4 %
včera v 12:53

Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne o více než 4 %

Polský premiér doufá, že ekonomika letos následkem koronavirové krize neklesne více než o čtyři procenta a míra...
Polsko Recese Střední a východní Evropa
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
5. 6. 2020 22:30

Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow za celý týden zpevnil bezmála o 7 %

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne prudce vzrostly a index Nasdaq Composite uzavřel těsně pod rekordem z...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly
5. 6. 2020 20:44

Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly

Evropskému výrobci letadel Airbus se podařilo v květnu zlepšit dodávky letadel ve srovnání s předchozím měsícem. I...
Airbus Průmysl Doprava
Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií
5. 6. 2020 18:48

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií...
Média Facebook
Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z…
Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z…
5. 6. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z amerického trhu práce

Akcie na evropských trzích v pátek od rána sílily a nervozita z očekávaných údajů z trhu práce USA nebyla příliš znát...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě
5. 6. 2020 17:19

Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě

Společnost IAG, která mimo jiné vlastní aerolinky British Airways, zvažuje právní kroky kvůli britskému karanténnímu...
Doprava Koronavirus
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
5. 6. 2020 16:50

Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se bankám

Pražská burza rostla popáté za sebou, index PX v pátek posílil nejvýrazněji za zhruba dva měsíce, a to o 2,7 % na 957...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit
5. 6. 2020 15:05

Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit

Další kolo vyjednávání o budoucích vztazích Evropské unie a Británie nepřineslo zásadní sblížení postojů v klíčových...
Evropská unie Spojené království
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
5. 6. 2020 14:30

Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v květnu vzniklo 2,51 milionu míst a míra nezaměstnanosti klesla na 13,3 %

Ve Spojených státech v květnu mimo zemědělství vzniklo 2,51 milionu pracovních míst. Analytici přitom odhadovali, že...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta
5. 6. 2020 13:22

Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta

Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 %, uvedla v páteks ve svém odhadu centrální banka. Pokud na podzim přijde i jen...
Rakousko HDP Koronavirus
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
5. 6. 2020 12:36

Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je kupovat s cílovou cenou 72 Kč

Analytici společnosti Patria Finance začali pokrývat akcie finančního domu MONETA Money Bank s doporučením kupovat a...
Investiční doporučení Cílové ceny MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Maloobchod se v dubnu propadl méně, než se čekalo
5. 6. 2020 12:01

Maloobchod se v dubnu propadl méně, než se čekalo

Maloobchodní tržby v dubnu zaznamenaly slabší pokles, než analytici předpovídali. Mohou za to především revidovaná...
Maloobchod Česká ekonomika
Analytici: Středoevropské měny budou posilovat, v čele s korunou
5. 6. 2020 11:31

Analytici: Středoevropské měny budou posilovat, v čele s korunou

Středoevropské měny budou v příštích dvanácti měsících převážně posilovat, v čele s českou korunou. Přispěje k tomu...
Měny Česká koruna Střední a východní Evropa
V květnu bylo v ČR 266 144 nezaměstnaných, nejvíce od února 2018
5. 6. 2020 10:56

V květnu bylo v ČR 266 144 nezaměstnaných, nejvíce od února 2018

V Česku bylo na konci května 266 144 lidí bez práce, což bylo o 12 104 víc než v dubnu. Nezaměstnanost se zvedla z...
Česká republika Nezaměstnanost
Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly…
Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly…
5. 6. 2020 10:30

Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly desítky procent

Akcie v Asii a Tichomoří v pátek posilovaly. Dobrou zprávou pro trhy jsou další monetární stimuly ze strany ECB a...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon
Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon
5. 6. 2020 10:18

Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon

Elon Musk, zakladatel americké firmy na výrobu elektromobilů Tesla, vyzval k rozdělení amerického internetového...
Amazon