Apple získal na poplatcích za hru Fortnite, kvůli níž se soudí, 100 milionů USD

Americká technologická společnost Apple získala na poplatcích za zpřístupnění hry Fortnite více než 100 milionů dolarů. U soudu to ve středu řekl manažer firmy Michael Schmid. Apple umožňoval hru stáhnout přes svůj obchod App Store, než se s jejím tvůrcem, společností Epic Games, nepohodl právě kvůli poplatkům. Informovala o tom agentura Reuters. Soudní spor začal před více než dvěma týdny a nyní se schyluje k jeho závěru.

Hra Fortnite byla v obchodě App Store zhruba dva roky. Loni ji Apple z obchodu vyřadil, když zjistil, že společnost Epic Games má snahu Apple obcházet a vybírat od uživatelů poplatky přímo. Firma se tak chtěla vyhnout 30% poplatku, který si Apple účtoval.

Epic Games následně podala na firmu Apple žalobu, ve které tvrdí, že Apple zneužívá svého postavení na trhu. Činí to podle firmy tím, že nutí vývojáře používat jeho platební technologii, přes kterou Apple vybírá poplatky od 15 do 30 %. Apple k tomu řekl, že od developerů vyžaduje, aby používali jeho systémy, neboť tak je schopen zajistit bezpečnost a soukromí v obchodě App Store. Navíc poplatky, které vybírá, jsou podle něj podobné poplatkům na jiných herních platformách, jako je například Xbox od Microsoftu.

Schmid je v Applu ředitelem divize vývoje her pro App Store a na starosti má i vztahy s externími vývojáři. U federálního soudu v kalifornském Oaklandu také řekl, že než se obchodní vztah s firmou Epic Games pokazil, Apple v předchozím téměř roce vynaložil na propagaci hry Fortnite v obchodě App Store asi milion dolarů. App Store má vlastní redakční tým, který určité aplikace zvýrazňuje. Apple už předtím uvedl, že společnost Epic Games vydělala 700 milionů dolarů na hře Fortnite ve verzi pro operační systém iOS, který používá právě Apple. O poplatcích, které si sám účtuje, nicméně Apple pomlčel.

Zveřejnění výše poplatků, které si Apple účtoval za hru Fortnite, může mít zásadní dopady. Právní tým společnosti Epic Games u soudu tlačil na manažery Applu kvůli tomu, zda Apple podrobně sleduje cestu zisků plynoucích z obchodu App Store. Zástupce Applu totiž řekl, že firma toto nesleduje a že platformu App Store jen považuje za prvek svých přístrojů iPhone.

Při slyšení v americkém Senátu manažer Applu Kyle Andeer v dubnu vypověděl, že Apple nevydává veřejně přístupné výkazy zisků a ztrát samostatně pro App Store. Andeer v minulosti působil jako vládní expert na soutěžní právo a v Applu má teď na starosti dohled nad dodržováním postupů, aby byly v souladu se zákony a veškerými předpisy a nařízeními.

Během antimonopolního soudního řízení si právníci firmy Epic Games zajistili dokument ze souborů šéfa Applu Tima Cooka a před soudem tvrdí, že právě tento dokument podrobně popisuje vývoj provozního zisku z platformy App Store. Dokument je prozatím zapečetěn. Schmid řekl, že tým App Store začal vývoj poplatků za hru Fortnite sledovat až ve chvíli, kdy redakční tým tuto hru v obchodě App Store zařadil na prioritní místo.

Soudní proces ve sporu mezi technologickým gigantem Apple a tvůrcem videoher Epic Games je ostře sledovaný. Podle expertů je v sázce i budoucnost platformy App Store. Kvůli cenám v tomto on-line obchodě totiž Apple čelí žalobě i jinde, nejnověji si na něj stěžují spotřebitelé v Británii. Generální ředitel Applu Tim Cook bude jako svědek před soudem v Oaklandu vypovídat v pátek.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Zábava a zábavní průmysl
Přestat sledovat

Videotéka

19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz
Americké akcie
Přestat sledovat
Carl Icahn
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
18. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Na pražské burze se schyluje k IPO společnosti FIXED.zone
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
FIXED.zone
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat