Bez rizika výnosy nečekejte aneb Proč nízké úrokové sazby nejsou problém
|

Bez rizika výnosy nečekejte aneb Proč nízké úrokové sazby nejsou problém

Další snižování úrokových sazeb bude podporovat další růst cen finančních aktiv. Lidé, kteří investují do akcií, tak budou bohatnout. Pro ty, kdo nemají hodně peněz, bude naopak prakticky nemožné úspory zhodnotit, prohlásil nedávno Howard Marks, zakladatel společnosti Oaktree Capital Management.

Centrální banky Úrokové sazby Akciový trh Alokace investic Americké akcie

Michael Batnick z Ritholtz Wealth Management přiznává, že má Marks v určitém ohledu pravdu, jedním dechem však dodává, že není důvod tuto skutečnost považovat za něco nestandardního. "Položme si jednoduché otázky: Proč by lidé měli být odměňováni za to, že nepodstupují žádné riziko? Co je dobrého na vysokých sazbách? A kdo jsou lidé, kteří si nemohou dovolit investovat?" říká.

Batnick připomíná, že míra zhodnocení prostředků je na trzích vždy dána poměrem potenciálního výnosu a rizika. "Kdybyste měli portfolio složené od roku 2010 z 50 % z amerických akcií a z 50 % z amerických vládních dluhopisů, dosahoval by průměrný roční výnos 8,5 %. Střadatelům neubližují nízké úrokové sazby, ale jejich neochota vystavit se určitému riziku," vysvětluje.

Úrokové sazby v USA rostly od konce druhé světové války do konce 70. let. Od té doby klesají. Batnick v této souvislosti upozorňuje, že si lidé musejí uvědomit, že na vysokých sazbách není nic pozitivního.

"Je sice pěkné, že americká vláda lidem investujícím do jejích dluhopisů kdysi platila třeba i 15 % za dva roky, je ale potřeba se na toto číslo dívat v kontextu. Úplně jiná než nyní byla také inflace. To, co lidem vláda dala, jim na druhé straně sebral růst cen," zdůrazňuje.

"Nízké úrokové sazby jednoznačně hrají do karet všem, kdo se nebojí být na akciovém trhu, protože zvyšují potenciální výnosy. Na tom ale není nic špatného. Tuto možnost totiž mají všichni, bez ohledu na to, kolik mají k dispozici prostředků. Dnes lze totiž na trh vstoupit doslova s pár dolary," dodává Michael Batnick.

Zdroj: The Irrelevant Investor