Biden ve Wisconsinu kritizoval Čínu, propagoval stimulační balík

O vakcínách proti covidu-19, otvírání škol, plánech na oživení ekonomiky i situaci v Číně mluvil americký prezident Joe Biden v diskusním pořadu televize CNN při své první oficiální cestě v pozici hlavy státu. Před voliči ve Wisconsinu prohlásil, že Čína se bude zodpovídat z porušování lidských práv. Zároveň slíbil zrychlení očkování proti covid-19 a vyzdvihoval chystaný stimulační balíček ve výši 1,9 bilionu dolarů, jehož cílem je podpořit strádající domácnosti, školy i vakcinační kampaň.

Kritiku na adresu Číny pronesl Biden v reakci na otázku týkající se jednání Pekingu s muslimskou menšinou Ujgurů. Čína si vysloužila mezinárodní kritiku za umísťování Ujgurů do internačních táborů a za další porušování lidských práv.

"Bude to mít pro Čínu následky," řekl Biden a prohlásil, že toto téma nastolil během svého telefonátu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. "Čína se velmi snaží, aby se stala světovým lídrem. Ale aby toho dosáhla, musí získat důvěru dalších zemí. Dokud bude pokračovat v jednání, které odporuje základním lidským právům, bude to pro ni těžké," podotkl nový šéf Bílého domu.

Značná část jeho úterního vystoupení byla pochopitelně věnovaná boji proti covidu-19 a Biden mimo jiné slíbil, že během léta bude mít každý Američan možnost nechat se očkovat. "Do konce července budeme mít přes 600 milionů dávek, dost na naočkování každého jednoho Američana," řekl prezident. Také naznačoval, že v době letošních Vánoc už by se život ve Spojených státech mohl blížit stavu z časů před pandemií.

Nasazování vakcín proti covidu-19 v USA v uplynulých týdnech provázely komunikační i logistické problémy, aktuálně se v zemi s 330 miliony obyvatel očkuje tempem asi 1,7 milionu dávek denně. Alespoň jednu dávku už podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) dostalo 40 milionů Američanů.

Vyjádření současné administrativy k rychlosti očkovací kampaně jsou v zatím poměrně nekonzistentní. Bidenova úterní slova hodnotil deník The New York Times jako optimističtější oproti výrokům z minulého týdne, prezidentův původní plán naopak počítal s tím, že vakcína bude pro všechny zájemce dostupná už na jaře. V tomto duchu se minulý týden vyjádřil prezidentův poradce a epidemiolog Anthony Fauci, následně však svůj odhad korigoval.

Další palčivou otázkou je pro Američany obnovování prezenční výuky ve školách po měsících v distančním či kombinovaném režimu. Biden v pořadu CNN zopakoval, že chce, aby byla většina základních škol na konci prvních 100 dní jeho mandátu otevřená. Trval na tom, že jako otevřenou bere vláda takovou školu, kde se učí pět dní v týdnu. Nedávné vyjádření své mluvčí Jen Psakiové o tom, že by stačil i jeden den prezenční výuky, označil za chybu v komunikaci.

V této souvislosti Biden navrhuje, aby guvernéři mezi kandidáty pro přednostní očkování zahrnuli i učitele. Prostředky určené pro vytvoření bezpečných podmínek na školách pak tvoří jeden z pilířů avizovaného stimulačního balíčku.

Mezi plánovanými opatřeními na zmírnění ekonomické krize jsou mimo jiné přímé platby Američanům ve výši 1 400 dolarů, zvýšené federální dávky pro nezaměstnané, miliardy dolarů na podporu očkovací kampaně nebo programy zaměřené na Američany, kteří mají problémy s financováním nejzákladnějších potřeb. "Nyní je čas podnikat velké věci. Pokud ten balíček schválíme, vytvoříme letos sedm milionů pracovních míst," slíbil šéf Bílého domu.

Řekl také, že je potřeba vyčlenit více prostředků pro lokální policii. Reagoval tím na dotaz, jak USA zajistí ochranu občanů ve čtvrtích s vysokou kriminalitou. Během své předvolební kampaně Biden prosazoval investice do programu, který by umožnil připravit policisty tak, aby si dokázali vybudovat méně konfliktní vztah s komunitami. "Každý policista, který ráno vstává a nasazuje si štít, má právo očekávat, že večer půjde domů a bude se svojí rodinou. Zároveň ale dítě, které přechází přes ulici v mikině, není automaticky členem gangu," prohlásil prezident.

Zopakoval také svůj slib z předvolební kampaně, že bude usilovat o ukončení trestu odnětí svobody za užití drog. "Nikdo by neměl jít do vězení za užití drog. Měl by jít do drogové léčebny," prohlásil Biden.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat

Videotéka

10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat