Bill Ackman na 11 způsobů aneb Co řekl o trzích muž, který letos vydělal miliardy na tržní panice
|

Bill Ackman na 11 způsobů aneb Co řekl o trzích muž, který letos vydělal miliardy na tržní panice

Hedgeový manažer Bill Ackman dokázal letos v březnu z investice do zajištění dluhopisových indexů v objemu 27 milionů USD vytěžit zisk 2,6 miliardy USD (ne, není to chyba v desetinné čárce). V uplynulých letech mu všechno ani zdaleka tak nevyšlo, i tak má ale smysl si připomenout některé jeho výroky o trzích a investování. Ačkoli šéf Pershing Square Capital Management působí na trzích s kapitálem, který drobní investoři k dispozici nikdy mít nebudou, je v Ackmanových slovech mnoho poučného.

Investiční strategie Ponaučení pro investory Pravidla a doporučení pro investování Investování Nejbohatší investoři a byznysmeni Investiční guru

Bill Ackman se v březnu připomněl široké investorské veřejnosti hodně emotivním rozhovorem pro CNBC, kde mimo jiné hovořil o tom, že se stará o svého otce a je s ním v dobrovolné karanténě. Mluvil o možných zdrcujících dopadech pandemie koronaviru v případě, že se Spojeným státům nepodaří správně (za)reagovat na onemocnění i s ním související hospodářská rizika a omezení.

Našla se řada těch, kteří březnová vyjádření Ackmana považovali za účelová, protože v té době měl "vsazeno" na tržní paniku, konkrétně na nárůst pravděpodobnosti bankrotů amerických firem. Na to známý investor promptně reagoval, aby podobná nařčení vyvrátil. Vydělal každopádně solidně.

Ackman není žádným nováčkem. Připomeňme si některé jeho výroky z minulosti o trzích a investování a zkusme si z nich vzít cokoli, co se případně může hodit i do budoucna.

 • "Abyste byli úspěšní, nesmíte se nechat odradit odmítnutím."

(Zdroj: The Alpha Masters: Unlocking the Genius of the World's Top Hedge Funds)

 • "Investování je obor, ve které můžete velice dlouho být za hlupáky, než se ukáže, že jste měli pravdu."

(Zdroj: Embattled Hedge Fund Manager Bill Ackman Fires Back At His Critics)

 • "Jen minimum lidí něco dokázalo, aniž by byli optimisty."

(Zdroj: PBS)

 • "Nikdy jsem se nebál někomu nabídnout investici. Zatímco kapitál je komodita, dobrý investiční nápad je aktivum."

(Zdroj: The Alpha Masters: Unlocking the Genius of the World's Top Hedge Funds)

 • "V investování se vyhýbám emocím. Jde o ryze racionální proces, který musí být založený na faktech."

(Zdroj: The Short-Seller Stands Tall)

 • "Mnoho investorů podle mě kvůli vlastní lenosti až příliš diverzifikuje. Nezkoumají dostatečně jednotlivé společnosti. Když držíte akcie 200 firem, jen sotva budete vědět něco o fungování té které z nich."

(Zdroj: Lessons From Pershing Square's Ackman)

 • "To, co vám trh krátkodobě může vzkazovat, je jen výsledek kroků relativně malé skupiny lidí. A nikde není psáno, že mají pravdu."

(Zdroj: PBS)

 • "Kapitalismus nefunguje při 18měsíčním zastavení ekonomiky. Může ale fungovat při 30denním shutdownu."

(Zdroj: CNBC)

 • "Všichni mi říkali, že založit hedgeový fond hned po škole je špatný nápad. A právě proto jsem věděl, že to je dobrý nápad."

(Zdroj: The Alpha Masters: Unlocking the Genius of the World's Top Hedge Funds)

 • "Spekulanti na pokles jsou pro trh důležití třeba jako kanárek pro horníky v uhelných dolech. Jsou prvním varováním, že má daný byznys nějaký problém, případně že má problém kapitálový trh jako takový."

(Zdroj: PBS)

 • "Věříme, že krátkodobé prognózy vývoje ekonomiky a trhu jsou prakticky k ničemu. Proto ve fondu investujeme tak, aby krátkodobý vývoj byl pro celkovou strategii v podstatě bezvýznamný."

(Zdroj: dopis Pershing Square investorům z 3Q2008)

Zdroj: Business Insider