Boom odpovědného investování neutichá, právě naopak

Český on-line investiční robo-advisor Portu v prosinci spustil tzv. odpovědná portfolia, která se během měsíce v počtu nově založených vyrovnala portfoliím tradičním. Tento fakt značí velký zájem lidí o společenskou odpovědnost i v rámci investic. Pokud to jde jednoduše, jdou do toho. Od spuštění bylo v Portu založeno více než 1 500 portfolií s celkovým objemem vkladů přes 20 milionů korun. Růst zájmu o udržitelné investice se navíc očekává i v roce 2023.

Odpovědná portfolia Portu cílí na splnění přísných kritérií v oblasti ESG a společenské odpovědnosti. Zahrnuty jsou cenné papíry firem, jež jsou lídry, co se týče ratingu v oblasti životního prostředí, respektování sociálních hodnot a řádné správy. Jedná se o společnosti s nižší uhlíkovou stopou, které navíc nepodnikají v kontroverzních sektorech, jako jsou například těžba uhlí, zpracovávání tabáku nebo zbrojařství.

Dokonalá diverzifikace a světově proslulé firmy

"Míru udržitelnosti odpovědných vs. tradičních portfolií Portu vyhodnocuje na základě devíti ESG kritérií. Společnosti z odpovědných portfolií mají v průměru o třetinu lepší ESG skóre a o polovinu nižší uhlíkovou stopu, dále mají například téměř nulový podíl příjmů generovaných z fosilních zdrojů," vysvětluje analytička Portu Anna Kortusová.

Odpovědná portfolia však stále staví na principu dlouhodobého pasivního investování a široké diverzifikace jak napříč regiony, tak sektory. Například plně akciové odpovědné portfolio je složeno z cenných papírů více než 2 000 firem, mezi top společnosti patří například NVIDIA, Microsoft nebo Walt Disney, z evropských pak Novo Nordisk, ASML Holding nebo Allianz.

Historická výnosnost ESG portfolií překonává výkonnost tradičních portfolií

Panují předsudky, že společenská odpovědnost v investování je na úkor výnosu. Existuje však velké množství studií, které tato tvrzení vyvrací. A dokazují to také odpovědná portfolia Portu. Za posledních deset let překonala jejich historická roční výkonnost výnosy tradičních Portu portfolií v průměru o více než jeden procentní bod.

Odpovědná portfolia zahrnují firmy, které k podnikání přistupují udržitelně, dokážou lépe řídit rizika i jim předcházet, což jim dává konkurenční výhodu proti společnostem, které tato témata neřeší. I investice do takových firem jsou pak odolnější vůči globálním výzvám a mohou být dlouhodobě udržitelnější. Dokazují to také studie, které ukazují, že firmy s efektivnějším ESG managementem mají lepší výsledky než tržní benchmark.

Odhaduje se, že v roce 2025 bude v ESG třetina majetku pod správou

"Navzdory pro ESG náročnému roku zaznamenaly ESG ETF v roce 2022 příliv 51 miliard eur, překonaly tak množství peněz, které investoři vložili do tradičních ETF. Na starém kontinentu lidé loni do udržitelných ETF vložili 65 % z celkového objemu prostředků alokovaných do ETF," uvádí analytik Portu Marek Pokorný.

Očekává se, že ani v roce 2023 by zájem o udržitelné investice neměl klesat. Například 81 % institucionálních investorů v USA plánuje v příštích dvou letech zvýšit množství peněz, které investují do ESG produktů. V Evropě, která je v oblasti ESG investic lídrem, je číslo ještě vyšší - v plánu to má 84 % investorů.

S rostoucí oblibou udržitelných investic roste také tlak na jejich transparentnost a zamezení tzv. greenwashingu. Tomu mají pomoci evropské regulace, jako je tzv. taxonomie EU a nařízení SFDR. Větší dostupnost i kvalitu firemních dat by měl přinést také nefinanční reporting, který je velkým tématem například i v Asii.

I přes vysoké náklady, které s sebou zaváděné regulace přináší, je zvýšení důvěry investorů v udržitelné finanční produkty neodmyslitelným předpokladem pro (další) přesun prostředků do udržitelných projektů. Podle odhadů bude množství peněz v ESG finančních produktech dále růst a v roce 2025 by mohly mít tyto typy investic pod správou 50 bilionů dolarů, tedy třetinu celkového objemu globálně spravovaných prostředků.

Zdroj:
Portu
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: Freepik
20. 3. 2023 17:05
Transformace energetiky přináší příležitosti. Je Česko připravené je využít?
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Průmysl
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
18. 3. 2023 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Události posledních 14 dní zvýšily pravděpodobnost recese
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
18. 3. 2023 6:37
Čtyři investiční témata, která by měla (nadále) zářit v příštích pěti letech
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
17. 3. 2023 12:37
Lekce z války na Ukrajině? Západ se bude muset (opět) trochu ušpinit
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat