Bublina jménem FAANG se dále nafukuje
|

Bublina jménem FAANG se dále nafukuje

Pokračování růstu cen akcií na Wall Street se nevyhýbá ani cenným papírům společností známých pod akronymem FAANG. Jak se za poslední měsíc změnily ceny akcií Facebooku, Amazonu, Applu, Netflixu a Alphabetu, co aktuálně hovoří ve prospěch těchto firem a co naopak proti nim?

Facebook Apple Amazon Netflix Alphabet (Google) Americké akcie Investiční bubliny

Facebook

Za poslední měsíc akcie Facebooku zpevnily o zhruba 8 % na bezmála 200 USD, a to navzdory varování, že výnosy společnosti budou zřejmě klesat kvůli omezením týkajících se sdílení dat uživatelů. Cenné papíry Facebooku se obchodují na maximech, zprávy o možném poklesu tržeb by tak investoři neměli brát na lehkou váhu. Někteří analytici se obávají, zda dosavadní ignorování všech negativních zpráv není paralelou druhé poloviny 90. let 20. století.

Amazon

Akcie Amazonu stouply během měsíce o zhruba 9 % na více než 1 700 USD. Ukazatel P/E se tak posunul na 300. P/E indexu S&P 500 je přitom jen zhruba 25. Investoři mají od Amazonu stále obrovská očekávání, jak se však ukazuje, firma již nějakou dobu prochází spíše pozvolnou evolucí, a je tedy otázkou, zda má v záloze nějakou revoluční novinku, která by dokázala její abnormální ocenění ospravedlnit.

Apple

Cena akcií Applu se za poslední měsíc výrazně nezměnila, titul se nyní obchoduje kolem 190 USD. Firmě se stále daří zákazníky přesvědčovat, aby své starší iPhony, jejichž prodej tvoří většinu jejích tržeb, měnili za novější. Otázkou ovšem je, jestli ještě existují vylepšení, která budou i v budoucnu důvodem k výměně starších, avšak stále funkčních mobilů za nové. Navíc je potřeba brát v potaz to, že iPhony jsou předražené, podobně vybavené telefony lze u konkurence koupit za polovinu. Pozitivně naopak působí nárůst podílu tržeb ze služeb na celkových výnosech společnosti.

Netflix

Cena akcií Netflixu za poslední měsíc vyskočila o bezmála 20 % na zhruba 390 USD, od začátku roku se pak zvýšila téměř na dvojnásobek. Počet předplatitelů se společnosti nadále zvyšuje solidním tempem, na druhou stranu se ale začíná objevovat i kritika její ustrnulé  programové skladby. Jistým rizikem jsou pro Netflix i nedávno ohlášené akvizice v mediálním odvětví, které by jeho konkurenci mohly vlít novou krev do žil.

Alphabet

Akcie Alphabetu za poslední měsíc přidaly bezmála 10 % na 1 180 USD, ukazatel P/E se pohybuje kolem 65. Ve prospěch firmy hovoří skutečnost, že jejím jádrovým byznysem jsou data, nikoli prodej hardwaru, a taktéž to, že firma aktivity rozvíjí i v oblastech, u nichž se růst teprve očekává. Alphabet má však i své mouchy, z kdysi dravé štiky se stala zavedená společnost, která si již nemůže dovolit vysoce rizikové akvizice. Řada investorů upozorňuje také na stále ztrátovou výrobu chytrých termostatů Nest a diskutuje se rovněž o zvažovaných opatřeních na regulaci aktivit technologických gigantů.

Zdroj: Econmatters.com