Bujará burzovní doba (po)koronavirová aneb O cenovém comebacku všeho
|

Bujará burzovní doba (po)koronavirová aneb O cenovém comebacku všeho

V historii nenajdeme mnoho období, kdy posilovala všechna aktiva včetně těch rizikových, bezpečných i velice bezpečných. Realita je v současnosti taková, že vzrostly ceny komodit, akcií i dluhopisů, přičemž v některých případech došlo na nová rekordní maxima. To vše uprostřed hluboké globální recese. Investoři evidentně sázejí vše na jednu kartu, ekonomika ale může pomyslný balíček ještě pořádně promíchat, píše analytik Štěpán Hájek ze společnosti Purple Trading.

Americké akcie Korelace investic Podpora ekonomiky Kvantitativní uvolňování

Dokud budou na trhu kupci, kteří akceptují aktuální ceny, vždy se najde nabídka. Samotné rozhodnutí investorů být součástí aktuálních trendů a stále nakupovat začíná připomínat efekt FOMO (fear of missing out, tedy strach z promeškání). Investoři se zkrátka bojí, že nebudou na trhu během růstu a že třeba prováhají další velký příběh typu Tesly, Zoomu nebo tak často skloňovaného bitcoinu.

Něco však musí dávat investorům sebevědomí a důkaz toho, že je jejich rozhodnutí správné. A tento důkaz jim v posledních pěti měsících dává zejména americká centrální banka, která srazila úrokové sazby na technickou nulu a zahájila masivní program odkupu aktiv. To stlačilo reálné sazby v USA do záporu a trhy jsou od té doby v nezastavitelném býčím trendu.

Rostou nejen ceny akcií, ale i dluhopisů, které bychom před pandemií označili za odpad, a také komodit v čele s drahými kovy. Akciový trh pak táhnou vzhůru velké technologické společnosti, postupně se k nim přidávají i některé další sektory.

Příliš vysoká očekávání

Na aktivitu Fedu reagovaly i cyklické akcie, což je během recese celkem zvláštní. Investoři jsou však mnohem ochotnější podstoupit riziko a sázet na rychlejší oživení ekonomiky. To je dáno dalším důležitým faktorem aktuální rally, a tím je očekávání.

Trh téměř ignoruje tvrdá ekonomická data, namísto toho hledí dopředu, a to hodně. Jako kdyby tak přehlížel propast, kterou restrikce spojené se šířením pandemie koronaviru vykopaly. Na druhé straně této propasti z mlhy ční další kopec, na který se bude ekonomika škrábat.

Nová historická maxima amerických akciových indexů odrážejí rekordní rozdíl mezi vítězi a poraženými. Trh preferuje velké nadnárodní technologické společnosti, které de facto fungují on-line.

Optimismus možná zašel až příliš daleko a rekordně rychle. Právě rychlost oživení na trzích je varující. Fed natiskl nové biliony dolarů, které v době nízkých výnosů dluhopisů zhusta končí na akciovém trhu. Stačí ale, aby zrychlila inflace, Fed bude muset se sazbami nahoru, a tím zarazí tržní euforii. Kam se pak budou moci investoři "schovat", je doslova "zlatá" otázka.

Akcie a dluhopisy na dvojitém vrcholu? Možné je všechno!
Letošní rok, ať nás v jeho zbytku čeká prakticky cokoli, se již do burzovního almanachu zapsal výrazným písmem. Jedna z věcí, která by mohla stránky koronavirového roku v pomyslné tržní kronice dobarvit, se možná právě v těchto dnech formuje na trzích s akciemi a dluhopisy.
Užijte si zlatý ohňostroj, dokud to bouchá
Je snadné radit investorům nakupovat v době, když ostatní prodávají, daleko složitější je ale opravdu tímto způsobem investovat. Známý bloger a investiční manažer Jesse Felder to ale před pár lety dokázal na trhu se zlatem a akciemi jeho těžařů, takže nyní může sčítat zisky. Na vavřínech ale neusíná.