Burzovní kalendář (1. 1. - 5. 1. 2018)
|

Burzovní kalendář (1. 1. - 5. 1. 2018)

Začátek roku se ponese ve znamení čekání na páteční zprávu z amerického trhu práce. Z dalších dat se investoři zaměří na německou inflaci a finální prosincové indexy nákupních manažerů.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Obchodování bylo v závěru prosince klidné, objemy obchodů byly kvůli vánočním svátkům nízké a nevyšla ani žádná zásadní makrodata. Více pozornosti investoři věnovali jen japonské inflaci, indexu cen domů v USA, německé inflaci a pravidelné týdenní zprávě o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech.

Americké akciové indexy zakončily prosinec mírným poklesem, za celý rok však všechny hlavní indexy výrazně stouply. Největší úspěch letos zaznamenal technologický sektor. Od začátku roku se zvýšil o 37 %, a překonal tak zisky širšího S&P 500. V červených číslech skončily jen telekomunikační firmy a energetické společnosti.

  Dow S&P 500 Nasdaq
prosinec
+1,84 % +0,98 % +0,43 %
4Q2017 +10,33 % +6,12 % +6,26 %
2H2017 +15,77 % +10,32 % +12,42 %
rok 2017 +25,07 % +19,42 % +28,23 %

Americké akcie v roce 2017, zdroj: Google

Velice úspěšný byl letošní rok i pro západoevropské akcie, panevropský benchmark STOXX Europe 600 se zvýšil o 7,7 %. Burzy těžily z dobrých firemních výsledků, příznivých ekonomických podmínek a z relativně klidné politické situace.

Dobře si letos vedla frankfurtská burza, jejíž hlavní index DAX se za 12 měsíců zvýšil o více než 12 %. Hlavní index italských akcií stoupl o 13,6 %, index řeckých akcií stoupl dokonce o 24,7 %. O něco hůře si vedly akciové indexy v Británii a Španělsku. Zájem o britské akcie podkopávala nejistota kolem brexitu a na španělské akcie měla negativní vliv katalánská krize.

  STOXX 600 FTSE 100 DAX CAC 40
prosinec +0,64 % +4,93 % -0,82 % -1,12 %
4Q2017 +0,26 % +4,27 % +0,69 % -0,32 %
2H2017 +2,59 % +5,13 % +4,81 % +3,75 %
rok 2017 +7,68 % +7,63 % +12,51 % +9,26 %

Americký dolar za celý rok zaznamenal nejprudší pokles od roku 2003, vůči koši předních měn oslabil o zhruba deset procent. Jednotná evropská měna těží z očekávání, že Evropská centrální banka by již v příštím roce mohla vzhledem k rostoucí inflaci a silné podnikatelské aktivitě v eurozóně uvažovat o zvýšení svých úrokových sazeb.

Pražská burza od začátku ledna podle indexu PX stoupla o zhruba 17 %. Mezi nejziskovější letos patřily akcie Fortuny a Unipetrolu, které zdvojnásobily svou hodnotu, pokles nezaznamenala žádná akcie. 

Zdaleka nejúspěšnější byl na finančních trzích rok 2017 pro bitcoin a některé další virtuální měny. Kurz bitcoinu od ledna stoupl z přibližně 970 dolarů na téměř 15 000 dolarů (absolutní maximum asi 20 000 dolarů) a ethereum vyskočilo z přibližně 7 dolarů na 740 dolarů.

Americké akcie v poslední letošní seanci oslabily, za celý rok ale všechny tři hlavní indexy výrazně stouply
Americkým akciím se letos dařilo nejlépe od roku 2013. Hlavní indexy zaznamenaly díky silnému ekonomickému růstu, dobrým firemním výsledkům a nízkým úrokovým sazbám sérii rekordů. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, uzavřel poslední seanci roku na 24 719,22 bodu, od začátku roku tak přidal 25,07 %.
Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, v horizontu 12 měsíců zažily nejsilnější růst od roku 2013
Západoevropské akcie se v poslední obchodní seanci letošního roku na směru neshodly, celý rok byl ale pro všechny hlavní indexy silně ziskový. Dařilo se zejména technologickým a těžařským společnostem.
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý rok index PX stoupl o 17 %
Index PX v poslední seanci letošního roku klesl o 0,04 % na 1 078,16 bodu, od začátku ledna ale stoupl o 17 %.

Výhled

Začátek roku na ekonomická data bohatý nebude, potenciál narušit klid na trzích budou mít jen data z amerického trhu práce, indexy nákupních manažerů a inflační statistika eurozóny. Analytici odhadují, že americká ekonomika v prosinci mimo zemědělství vytvořila 189 tisíc pracovních míst po 228 tisících v listopadu. Míra nezaměstnanosti by měla zůstat na 4,1 %.

Hospodářské výsledky představí v USA společnosti Rite Aid, Monsanto, Walgreens Boots Alliance nebo Constellation Brands. V západní Evropě ani na pražské burze významné podniky výsledky hospodaření reportovat nebudou, na pražské burze výsledkovou sezónu za čtvrté čtvrtletí 2017 odstartuje až 25. ledna petrochemická společnost Unipetrol.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 1. ledna
Které americké firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Analytici jsou ohledně dalšího vývoje cen akcií až na výjimky optimističtí. Experti z JPMorgan Chase například tvrdí, že by se americký index S&P 500 mohl v roce 2018 vyšplhat až na 3 000 USD. Růst cen akcií na Wall Street by podle nich měly podporovat nižší daně, které firmám nadělila daňová reforma Donalda Trumpa. "Dopady reformy, které očekáváme, jsou v cenách akcií stále započítány jen částečně," říká akciový stratég JPMorgan Chase Dubravko Lakos-Bujas.

"Na denním grafu, supportech a rezistencích se nic nemění. Graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení, nejbližší support je okolo 2 650, následuje silná hladina 2 600. Rezistence se formuje na hladině 2 700," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Výhled pro jednotlivé dny

pondělí zůstanou všechny významné světové trhy zavřené a nevyjdou ani žádná makrodata.

Úterý bude dnem indexů nákupních manažerů, finální prosincové PMI za zpracovatelský sektor vyjdou v Asii, Evropě i v USA. ČR zveřejní ještě bilanci státního rozpočtu.

Středeční dopoledne bude patřit německé nezaměstnanosti a britskému indexu nákupních manažerů ve stavebnictví. Odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na stavební výdaje, finální prosincový index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od institutu ISM, pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o hypotéku a zprávu o prodejích automobilů. Hospodářské výsledky ve středu zveřejní v USA společnost Rite Aid a Fed ještě večer odtajní zápis ze svého posledního měnověpolitického zasedání.

Ve čtvrtek se budou investoři v Asii, Evropě i USA soustředit na finální prosincové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb. Ve Spojeném království dále vyjde index cen domů a v USA budou zveřejněny rovněž pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a o vývoji zásob ropy a zemního plynu na americkém území od vládní energetické agentury EIA a zpráva agentury ADP o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru v závěru roku. Výsledky hospodaření se na Wall Street pochlubí společnosti Monsanto a Walgreens Boots Alliance a za řečnický pultík se postaví šéf saintlouiské pobočky Fedu James Bullard.

V pátek dopoledne se Německo pochlubí daty o maloobchodních tržbách a eurozóna inflační statistikou. Ve Spojených státech se investoři zaměří na data z trhu práce za prosinec v čele s mírou nezaměstnanosti a údaji o tvorbě pracovních míst. Kvartální hospodářská čísla v USA odtajní společnost Constellation Brands a s projevem vystoupí prezident Fedu ve Filadelfii Patrick Harker a šéfka clevelandské pobočky americké centrální banky Loretta Mesterová.

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
před hodinou

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů
15:11

Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů

Odborová organizace pilotů společnosti KLM, která je součástí francouzsko-nizozemské skupiny Air France-KLM, odmítla...
Nizozemsko Doprava Odbory
Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH
08:22

Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH

Sázkové společnosti Sazka Group ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka pomůže ve výběrovém řízení o provozování...
Spojené království Sázky a hazard Nejbohatší investoři a byznysmeni
Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně…
06:00

Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně vzrostla

Kompozitní index nákupních manažerů v Číně vzrostl na 55,3 bodu ze zářijových 55,1 bodu. Index v oblasti výroby mírně...
Čína Emerging Markets Indexy nákupních manažerů (PMI)
Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny
včera v 21:51

Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny

Technologická společnost Facebook oznámila, že uživatelům své sociální sítě v USA dočasně přestane doporučovat...
Facebook Sociální sítě Americké akcie
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika