Burzovní kalendář (1. 1. - 5. 1. 2018)
|

Burzovní kalendář (1. 1. - 5. 1. 2018)

Začátek roku se ponese ve znamení čekání na páteční zprávu z amerického trhu práce. Z dalších dat se investoři zaměří na německou inflaci a finální prosincové indexy nákupních manažerů.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Obchodování bylo v závěru prosince klidné, objemy obchodů byly kvůli vánočním svátkům nízké a nevyšla ani žádná zásadní makrodata. Více pozornosti investoři věnovali jen japonské inflaci, indexu cen domů v USA, německé inflaci a pravidelné týdenní zprávě o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech.

Americké akciové indexy zakončily prosinec mírným poklesem, za celý rok však všechny hlavní indexy výrazně stouply. Největší úspěch letos zaznamenal technologický sektor. Od začátku roku se zvýšil o 37 %, a překonal tak zisky širšího S&P 500. V červených číslech skončily jen telekomunikační firmy a energetické společnosti.

  Dow S&P 500 Nasdaq
prosinec
+1,84 % +0,98 % +0,43 %
4Q2017 +10,33 % +6,12 % +6,26 %
2H2017 +15,77 % +10,32 % +12,42 %
rok 2017 +25,07 % +19,42 % +28,23 %

Americké akcie v roce 2017, zdroj: Google

Velice úspěšný byl letošní rok i pro západoevropské akcie, panevropský benchmark STOXX Europe 600 se zvýšil o 7,7 %. Burzy těžily z dobrých firemních výsledků, příznivých ekonomických podmínek a z relativně klidné politické situace.

Dobře si letos vedla frankfurtská burza, jejíž hlavní index DAX se za 12 měsíců zvýšil o více než 12 %. Hlavní index italských akcií stoupl o 13,6 %, index řeckých akcií stoupl dokonce o 24,7 %. O něco hůře si vedly akciové indexy v Británii a Španělsku. Zájem o britské akcie podkopávala nejistota kolem brexitu a na španělské akcie měla negativní vliv katalánská krize.

  STOXX 600 FTSE 100 DAX CAC 40
prosinec +0,64 % +4,93 % -0,82 % -1,12 %
4Q2017 +0,26 % +4,27 % +0,69 % -0,32 %
2H2017 +2,59 % +5,13 % +4,81 % +3,75 %
rok 2017 +7,68 % +7,63 % +12,51 % +9,26 %

Americký dolar za celý rok zaznamenal nejprudší pokles od roku 2003, vůči koši předních měn oslabil o zhruba deset procent. Jednotná evropská měna těží z očekávání, že Evropská centrální banka by již v příštím roce mohla vzhledem k rostoucí inflaci a silné podnikatelské aktivitě v eurozóně uvažovat o zvýšení svých úrokových sazeb.

Pražská burza od začátku ledna podle indexu PX stoupla o zhruba 17 %. Mezi nejziskovější letos patřily akcie Fortuny a Unipetrolu, které zdvojnásobily svou hodnotu, pokles nezaznamenala žádná akcie. 

Zdaleka nejúspěšnější byl na finančních trzích rok 2017 pro bitcoin a některé další virtuální měny. Kurz bitcoinu od ledna stoupl z přibližně 970 dolarů na téměř 15 000 dolarů (absolutní maximum asi 20 000 dolarů) a ethereum vyskočilo z přibližně 7 dolarů na 740 dolarů.

Americké akcie v poslední letošní seanci oslabily, za celý rok ale všechny tři hlavní indexy výrazně stouply
Americkým akciím se letos dařilo nejlépe od roku 2013. Hlavní indexy zaznamenaly díky silnému ekonomickému růstu, dobrým firemním výsledkům a nízkým úrokovým sazbám sérii rekordů. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, uzavřel poslední seanci roku na 24 719,22 bodu, od začátku roku tak přidal 25,07 %.
Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, v horizontu 12 měsíců zažily nejsilnější růst od roku 2013
Západoevropské akcie se v poslední obchodní seanci letošního roku na směru neshodly, celý rok byl ale pro všechny hlavní indexy silně ziskový. Dařilo se zejména technologickým a těžařským společnostem.
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý rok index PX stoupl o 17 %
Index PX v poslední seanci letošního roku klesl o 0,04 % na 1 078,16 bodu, od začátku ledna ale stoupl o 17 %.

Výhled

Začátek roku na ekonomická data bohatý nebude, potenciál narušit klid na trzích budou mít jen data z amerického trhu práce, indexy nákupních manažerů a inflační statistika eurozóny. Analytici odhadují, že americká ekonomika v prosinci mimo zemědělství vytvořila 189 tisíc pracovních míst po 228 tisících v listopadu. Míra nezaměstnanosti by měla zůstat na 4,1 %.

Hospodářské výsledky představí v USA společnosti Rite Aid, Monsanto, Walgreens Boots Alliance nebo Constellation Brands. V západní Evropě ani na pražské burze významné podniky výsledky hospodaření reportovat nebudou, na pražské burze výsledkovou sezónu za čtvrté čtvrtletí 2017 odstartuje až 25. ledna petrochemická společnost Unipetrol.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 1. ledna
Které americké firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Analytici jsou ohledně dalšího vývoje cen akcií až na výjimky optimističtí. Experti z JPMorgan Chase například tvrdí, že by se americký index S&P 500 mohl v roce 2018 vyšplhat až na 3 000 USD. Růst cen akcií na Wall Street by podle nich měly podporovat nižší daně, které firmám nadělila daňová reforma Donalda Trumpa. "Dopady reformy, které očekáváme, jsou v cenách akcií stále započítány jen částečně," říká akciový stratég JPMorgan Chase Dubravko Lakos-Bujas.

"Na denním grafu, supportech a rezistencích se nic nemění. Graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení, nejbližší support je okolo 2 650, následuje silná hladina 2 600. Rezistence se formuje na hladině 2 700," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Výhled pro jednotlivé dny

pondělí zůstanou všechny významné světové trhy zavřené a nevyjdou ani žádná makrodata.

Úterý bude dnem indexů nákupních manažerů, finální prosincové PMI za zpracovatelský sektor vyjdou v Asii, Evropě i v USA. ČR zveřejní ještě bilanci státního rozpočtu.

Středeční dopoledne bude patřit německé nezaměstnanosti a britskému indexu nákupních manažerů ve stavebnictví. Odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na stavební výdaje, finální prosincový index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od institutu ISM, pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o hypotéku a zprávu o prodejích automobilů. Hospodářské výsledky ve středu zveřejní v USA společnost Rite Aid a Fed ještě večer odtajní zápis ze svého posledního měnověpolitického zasedání.

Ve čtvrtek se budou investoři v Asii, Evropě i USA soustředit na finální prosincové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb. Ve Spojeném království dále vyjde index cen domů a v USA budou zveřejněny rovněž pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a o vývoji zásob ropy a zemního plynu na americkém území od vládní energetické agentury EIA a zpráva agentury ADP o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru v závěru roku. Výsledky hospodaření se na Wall Street pochlubí společnosti Monsanto a Walgreens Boots Alliance a za řečnický pultík se postaví šéf saintlouiské pobočky Fedu James Bullard.

V pátek dopoledne se Německo pochlubí daty o maloobchodních tržbách a eurozóna inflační statistikou. Ve Spojených státech se investoři zaměří na data z trhu práce za prosinec v čele s mírou nezaměstnanosti a údaji o tvorbě pracovních míst. Kvartální hospodářská čísla v USA odtajní společnost Constellation Brands a s projevem vystoupí prezident Fedu ve Filadelfii Patrick Harker a šéfka clevelandské pobočky americké centrální banky Loretta Mesterová.

Co musíte ráno vědět (21. září)
Co musíte ráno vědět (21. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (21. září)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, s jakým schodkem počítá první návrh českého...
Musíte vědět
WeChat zatím z obchodů s aplikacemi v USA nezmizí, rozhodla soudkyně
včera v 16:18

WeChat zatím z obchodů s aplikacemi v USA nezmizí, rozhodla soudkyně

Čínská aplikace WeChat zatím z obchodů s aplikacemi společností Apple a Google ve Spojených státech nezmizí. Americká...
Sociální sítě Internet Čína
Schillerová: Prezident Zeman je pro zrušení superhrubé mzdy jen pro…
včera v 14:56

Schillerová: Prezident Zeman je pro zrušení superhrubé mzdy jen pro příští dva roky

Prezident Miloš Zeman podpořil zrušení superhrubé mzdy, s nímž souvisí zavedení 15% daně z příjmu, ale pouze na dva...
Platy a osobní ohodnocení Česká republika Daně
Saúdskoarabské chemické firmy SIIG a Petrochem jednají o fúzi
včera v 14:19

Saúdskoarabské chemické firmy SIIG a Petrochem jednají o fúzi

Saúdskoarabské petrochemické společnosti Saudi Industrial Investment Group (SIIG) a National Petrochemical (Petrochem...
Ropa Petrochemie Saúdská Arábie
Hamáček: Rozpočet na rok 2021 se schodkem 116 miliard Kč nereflektuje…
včera v 12:57

Hamáček: Rozpočet na rok 2021 se schodkem 116 miliard Kč nereflektuje závazky vlády

Státní rozpočet na rok 2021 se schodkem 116 miliard korun je velmi optimistický návrh, nereflektuje závazky, které...
Rozpočet Česká republika Česká ekonomika
Stavebnictví v ČR letos klesne o tři procenta, odhadují ředitelé firem
včera v 09:54

Stavebnictví v ČR letos klesne o tři procenta, odhadují ředitelé firem

Stavebnictví v Česku letos meziročně klesne o tři procenta, příští rok o 1,5 %. Vyplývá to z průzkumu společnosti...
Stavebnictví Česká ekonomika Česká republika
ČNB podle odhadů nechá ve středu úrokové sazby beze změny
včera v 09:14

ČNB podle odhadů nechá ve středu úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky nechá na středečním zasedání úrokové sazby beze změny, shodují se analytici...
ČNB Centrální banky Úrokové sazby
Trump podpořil dohodu mezi americkými společnostmi Oracle a Walmart a…
včera v 07:44

Trump podpořil dohodu mezi americkými společnostmi Oracle a Walmart a čínskou ByteDance ve věci TikToku

Americký prezident Donald Trump v noci na neděli oznámil, že dal své "požehnání" navrhované dohodě mezi americkými...
Sociální sítě Internet Donald Trump
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
19. 9. 2020 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
První návrh státního rozpočtu ČR na rok 2021 počítá se schodkem 116…
19. 9. 2020 19:25

První návrh státního rozpočtu ČR na rok 2021 počítá se schodkem 116 miliard Kč

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v prvním návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje schodek 116...
Rozpočet Česká republika
Maďarsko kvůli koronaviru prodlouží moratorium na půjčky
19. 9. 2020 15:51

Maďarsko kvůli koronaviru prodlouží moratorium na půjčky

Maďarsko prodlouží moratorium na splácení půjček některým domácnostem a společnostem až do poloviny roku 2021....
Maďarsko Úvěry Koronavirus
Čína oznámila pravidla pro seznam nespolehlivých subjektů
19. 9. 2020 10:13

Čína oznámila pravidla pro seznam nespolehlivých subjektů

Čínské ministerstvo obchodu zveřejnilo pravidla týkající se navrhovaného seznamu takzvaných nespolehlivých subjektů....
Čína
Čína hrozí odvetou za postoj Washingtonu k TikToku a WeChat
19. 9. 2020 09:18

Čína hrozí odvetou za postoj Washingtonu k TikToku a WeChat

Čína hrozí odvetou za rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa začít ve Spojených státech...
Sociální sítě Internet Čína
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
18. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu technologických titulů. Pod nulou skončily i za celý týden

Akcie ve Spojených státech v pátek opět klesaly, investoři se dále zbavovali technologických titulů. Obavy vzbuzuje...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
18. 9. 2020 18:00

Evropské akcie zakončily týden v červených číslech

Akcie na západoevropských burzách v pátek ztrácely poté, co se do dění na trzích opět začala promítat nervozita z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon
18. 9. 2020 17:19

Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal zákon o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Informoval o tom jeho mluvčí...
Česká ekonomika Daně Nemovitosti
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
18. 9. 2020 16:50

Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je nejníže od května

Pražská burza oslabila čtvrtý den v řadě, index PX je nejníže od května. V pátek klesl o 1,13 % na 873,66 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst
18. 9. 2020 16:43

Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst

Americká softwarová společnost Salesforce.com vytvoří 12 000 nových pracovních míst. Oznámil to v pátek výkonný...
Americké akcie Technologie Pracovní trh
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle…
18. 9. 2020 16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle předběžných dat vzrostl na 78,9 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v září vzrostl na 78,9 bodu ze srpnových 74,1 bodu. Vyplývá to z...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly
18. 9. 2020 15:30

Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly

Kanadské maloobchodní tržby v červenci meziměsíčně vzrostly o 0,6 % po růstu o 22,7 % v červnu (revidováno z 23,7 %),...
Kanada Maloobchod Tržby