Burzovní kalendář (10. 12. - 14. 12. 2018)
|

Burzovní kalendář (10. 12. - 14. 12. 2018)

Druhý prosincový týden slibuje řadu důležitých makroekonomických dat a pokračování velkých témat současnosti, jako jsou vývoj cen ropy, mezinárodních obchodních vztahů, sazeb v USA a brexitu. O něm má hlasovat dolní sněmovna britského parlamentu.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Akciové trhy mají za sebou další poklesy. V USA k nim přispívají nejistota ohledně obchodních vztahů s Čínou a vývoj na trhu s dluhopisy, v Evropě pak investory znervózňují brexit a protesty ve Francii a globálně působila očekávání ohledně těžby ropy (OPEC se spojenci se nakonec dohodli na omezení produkce o 1,2 milionu barelů denně).

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden hlavní indexy odepsaly téměř pět procent
Hlavní americké akciové indexy v pátek oslabily o více než dvě procenta, index technologického trhu Nasdaq Composite dokonce o více než tři procenta. Trh táhly dolů výprodeje akcií firem z technologického a zdravotnického sektoru. Za celý týden přišly hlavní akciové indexy téměř o pět procent.
Evropské burzy v pátek převážně stouply, za celý týden však spadly o více než 3 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování převážné v plusu. Investoři se nadále soustředili na obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou, který se znovu do centra pozornosti dostal po zatčení finanční ředitelky čínské telekomunikační firmy Huawei v Kanadě.
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden však ztratila 2,7 %
Pražská burza se v pátek odrazila od ztrát z předcházejících tří seancí, když index PX stoupl o 0,17 % na 1 040,37 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie společnosti ČEZ, nedařilo se naopak Komerční bance. Objem obchodů byl s 495 miliony korun mírně podprůměrný.

Index pražské burzy PX za týden odepsal 2,7 %. Jedním z mála titulů, které v Praze skončily v zelených číslech, byla Stock Spirits, která reportovala hospodářské výsledky za prvních 9 měsíců roku. Společnost zároveň změnila svůj fiskální rok, který nově končí 30. září. Za fiskální rok 2018 (12 měsíců do letošního září) dosáhla společnost 3% růstu prodaných objemů a 9% růstu tržeb. Akcie na to reagovaly růstem a zakončily týden výše o 5,6 %.

Největší propad zaznamenaly akcie CME (-6,3 %). Společnost již poněkolikáté prodloužila termín prodeje slovinských aktiv, tentokrát do 18. ledna 2019, nicméně důvodem poklesu ceny akcií byl spíše propad celého technologického sektoru v zámoří, kde jsou akcie primárně obchodovány. Nedařilo se ani Erste Group (-6,1 %), která tradičně výrazně reaguje na sentiment na zahraničních trzích.

ČEZ (-1,4 %) oznámil, že plánuje začít souběžně jednat o prodeji bulharských aktiv se společností India Power, která v tendru skončila druhá. Smlouva se společností Inercom zůstává v platnosti, přestože firma nesplnila odkládací podmínky.

Ve středu večer byly oznámeny čtvrtletní úpravy regionálních CECE indexů. Fakticky úpravy proběhnou na konci obchodování v pátek 21. prosince a nové složení bude platit od čtvrtka 27. prosince. Z akcií na pražské burze se úpravy přímo týkají akcií Monety Money Bank a CME, u kterých dojde k mírnému zvýšení váhy.

Výhled

Ústředním tématem týdne může být hlasování o dohodě o vystoupení Spojeného království z EU, kterou dojednala ministerská předsedkyně Theresa Mayová, v britském parlamentu. Dolní sněmovna má hlasovat v úterý. "Výsledek je nejistý, mírně ale převládá názor, že parlament dohodu neschválí. Řada konzervativních poslanců se totiž domnívá, že dohoda je pro Británii nevýhodná, jelikož ji ponechává v celní unii s EU. Za podmínek, které dohodla Mayová, bude moci Británie opustit celní unii, jen když se na tom dohodne se státy EU," připomněl v týdenním tržním výhledu analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Pokud parlament dohodu neschválí, může to znamenat nejen "tvrdý brexit“, který by zřejmě způsobil prudký pokles mezinárodního obchodu, ale i konec současné britské vlády. Méně pravděpodobnou variantou je odklad hlasování na později.

Scénáře brexitu a jejich dopady
Co (pravděpodobně) nastane v případě měkkého brexitu? A na co se "těšit" v případě brexitu takzvaně tvrdého? Analytici z České spořitelny zpracovali analýzu, která zodpovídá podstatné otázky v širším kontextu a zaměřuje se i specificky na českou ekonomiku.

Z monitorů traderů nezmizí ani téma obchodních vztahů USA a Číny. Zatčení finanční ředitelky firmy Huawei v Kanadě na žádost USA otřáslo důvěrou investorů v to, že obchodní válka může být brzy zažehnána. Naopak spíše pozitivním směrem by mohla ještě krátkodobě působit dohoda OPEC a dalších těžařů na dalším omezení produkce ropy.

Hospodářské výsledky oznamují v týdnu hlavně firmy, jejichž fiskální čtvrtletí jsou posunutá oproti těm kalendářním. Ve Spojených státech to budou například Adobe nebo Costco, v Evropě se přidá třeba španělský oděvní gigant Inditex.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. prosince a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"V kratším obchodním týdnu (ve středu se Wall Street připojila ke vzpomínání na George Bushe staršího) odepsal index S&P 500 4,60 %. Na denním grafu se navíc objevil zlověstný signál, takzvaný kříž smrti. Nadějné pondělí s intradenním přiblížením k hladině 2 800 bylo příslibem pokračování lepší nálady na trhu, ale úterní sešup o více než tři procenta vzal kupujícím vítr z plachet. Korunu prvnímu prosincovému týdnu nasadil páteční pokles o více než 2 %. Výsledkem je hluboká týdenní ztráta a testování podpory na 2 600 až 2 620. Za celý rok 2018 je index S&P 500 aktuálně také v mínusu," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Denní graf indexu S&P 500 tak nyní nevypadá zrovna nejlépe. "50denní klouzavý průměr klesl pod 200denní (kříž smrti), denní rozdíly mezi maximy a minimy jsou velké. Na týdenním grafu funguje 50týdenní klouzavý průměr jako rezistence, index je 10 % pod maximy, ale když se podíváme na graf od roku 2012, je pokles stále nepatrný. Index tedy má kam klesat. Nejbližší support index právě testuje. Pokud hladina 2 600 opět ustojí pokus o prolomení, bude to potřetí za zhruba sedm týdnů, a podpora se tak stane významnější. V případě prolomení se dalšími supporty stanou kulaté hladiny 2 500 a 2 300," dodal Košťál. "Trh je citlivý na aktuální zprávy, denní rozptyly kurzů indexů jsou vysoké, výše se trhu nechce, takže je a bude úspěchem i vývoj do strany v širším rozpětí.

Makroekonomický kalendář v Americe bude podstatný až od poloviny týdne. Ve středu vyjdou data o spotřebitelské inflaci a také v poslední době ostře sledované zásoby ropy, navíc by měl navštívit Kongres šéf centrální banky Jerome Powell. Ve čtvrtek zaujmou ceny v zahraničním obchodu a v pátek budou nejdůležitější maloobchodní tržby, průmyslová produkce a velkoobchodní zásoby.

Evropskému kalendáři kraluje čtvrteční měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky, nečeká se od ní ale žádné zásadní oznámení. Program odkupu aktiv skončí s letošním rokem, na tom se nic měnit nebude, důležitější bude spíše výhled na rok příští.

Nebude ale nouze ani o ekonomické statistiky. Z těch nejdůležitějších to budou v pondělí německá a britská obchodní bilance a také HDP a průmyslová výroba Spojeného království. V úterý Londýn zveřejní míru nezaměstnanosti a v Německu vyjde index ekonomické nálady ZEW. Po středeční průmyslové výrobě v eurozóně zaujme ve čtvrtek vedle ECB také německá inflace a pátek bude ve znamení předběžných indexů nákupních manažerů. V Česku vyjdou v pondělí inflace a míra nezaměstnanosti a na konci týdne běžný účet.

Na ostatních globálně významných trzích budou sledované v pondělí japonský HDP a pak až v pátek tamní průmyslová výroba a série dat z Číny, konkrétně maloobchodní tržby, průmyslová produkce a investice do nemovitostí.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Na úterý je plánováno klíčové hlasování v britském parlamentu o návrhu dohody o brexitu. Premiérka Mayová potřebné hlasy zřejmě nesežene, a proto se možná pokusí hlasování odložit a vyrazí na čtvrteční EU summit vyjednávat o dalších ústupcích.
  • Ve čtvrtek ECB potvrdí ukončení programu nákupů dluhopisů. Makroekonomický výhled však bude revidován na slabší hodnoty, a komunikace se tedy ponese v holubičím duchu.
  • USA v listopadu vykáží meziměsíční pokles spotřebitelských cen. Stály za tím ceny pohonných hmot, cena ropy Brent totiž v posledních měsících znatelně klesla. Jádrová inflace ale pokračovala v meziměsíčním růstu.
  • Konec týdne bude v USA ve znamení listopadových maloobchodních tržeb. I když statistika tvorby pracovních míst nebyla nijak oslnivá, stále věříme, že vánoční sezóna bude letos silná.
  • Na začátku týdne vyjdou data o spotřebitelských cenách v ČR. Míra inflace podle nás v listopadu poklesla pod 2 %. Stojí za tím především volatilní položky potravin a pohonných hmot. Cena ropy totiž od října výrazně poklesla. Již listopadová data by měla tento vliv zachytit v cenách u čerpacích stanic. Další pokles cen pohonných hmot přijde v prosinci. Zahraniční cenový vývoj naznačuje, že poklesly i ceny potravin. Naopak jádrová složka spotřebitelských cen vykáže stabilní růst. Celkově bude meziměsíční inflace v záporných číslech, oproti říjnu očekáváme pokles o dvě desetiny procentního bodu.
  • Podíl nezaměstnaných v Česku očekáváme v listopadu beze změny, což nadále znamená extrémně utažený trh práce. Říjnový běžný účet platební bilance se vrátil k přebytku, který by měl dosáhnout 9 miliard korun.
Americké akcie uzavřely pátečním růstem další býčí týden
Americké akcie uzavřely pátečním růstem další býčí týden
včera v 22:00

Americké akcie uzavřely pátečním růstem další býčí týden

Americké akcie v pátek výrazně posílily díky rostoucím nadějím na vyřešení obchodního konfliktu mezi Spojenými státy...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fitch výrazně snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky
Fitch výrazně snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky
včera v 21:23

Fitch výrazně snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky

Ratingová agentura Fitch snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky na 0,3 % z dříve předpokládaných 1,1 %....
Itálie Výhled na rok 2019 Eurozóna
Uber snížil čtvrtletní ztrátu, růst tržeb ale opět zpomalil
včera v 20:50

Uber snížil čtvrtletní ztrátu, růst tržeb ale opět zpomalil

Provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies ve čtvrtém čtvrtletí snížil čistou ztrátu na 865 milionů...
Uber Výsledková sezóna
Při zatopení zlatých dolů v Zimbabwe nejspíše zemřelo přes 60 lidí
včera v 18:09

Při zatopení zlatých dolů v Zimbabwe nejspíše zemřelo přes 60 lidí

V zatopených zlatých dolech v Zimbabwe nejspíše zemřelo více než 60 horníků. S odvoláním na informace zveřejněné...
Zlato Afrika
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v plusu a dostaly se nejvýše za poslední tři měsíce. Pozornost...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Křetínský by se podle tisku brzy mohl dostat do dozorčí rady Metra
včera v 17:27

Křetínský by se podle tisku brzy mohl dostat do dozorčí rady Metra

Český investor Daniel Křetínský by se v brzké době mohl dostat do dozorčí rady německého obchodního řetězce Metro. Na...
Německo EPH
Ze světa investičních doporučení (15. února)
včera v 17:00

Ze světa investičních doporučení (15. února)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %

Pražská burza se v pátek odrazila od čtvrteční ztráty, když index PX stoupl o 0,88 % na 1 058,23 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky
Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky
včera v 16:20

Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky

Evropská centrální banka by mohla podpořit ekonomiku eurozóny prostřednictvím nové nabídky levných dlouhodobých úvěrů...
ECB Centrální banky Evropská ekonomika
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v únoru podle…
včera v 16:02

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v únoru podle předběžných dat stoupl na 95,5 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v únoru stoupl na 95,5 bodu z 91,2 bodu v lednu. Analytici očekávali...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Bílý dům prý už v rezervách našel 6,5 miliardy USD na stavbu zdi
včera v 15:01

Bílý dům prý už v rezervách našel 6,5 miliardy USD na stavbu zdi

Bílý dům hodlá do zpevnění jižní hranice Spojených států investovat přibližně osm miliard dolarů, z nichž přes 6,5...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Politika
USA: Index dovozních cen v lednu meziročně klesl o 1,7 %, index…
včera v 14:35

USA: Index dovozních cen v lednu meziročně klesl o 1,7 %, index vývozních cen se snížil o 0,2 %

Americký index dovozních cen se v lednu meziročně snížil o 1,7 % po poklesu o 0,6 % v prosinci. Index vývozních cen...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Ruská policie v Moskvě zadržela amerického manažera Calveyho
včera v 14:21

Ruská policie v Moskvě zadržela amerického manažera Calveyho

Ruská policie v pátek v Moskvě zadržela amerického investičního manažera Michaela Calveyho pro podezření z rozsáhlých...
Rusko Podvod
Koncern VW v lednu prodal meziročně o 1,8 procenta méně aut
Koncern VW v lednu prodal meziročně o 1,8 procenta méně aut
včera v 13:22

Koncern VW v lednu prodal meziročně o 1,8 procenta méně aut

Začátek letošního roku nezačal pro německý automobilový koncern Volkswagen dobře. Zejména kvůli slabší poptávce v...
Volkswagen Auta Německo
Trh s kryptoměnami v závěru týdne roste
včera v 13:05

Trh s kryptoměnami v závěru týdne roste

Nejpopulárnější digitální měny se v pátek pohybují v plusových číslech. Bitcoin krátce po 13.00 podle serveru...
Kryptoměny Bitcoin