Burzovní kalendář (10. 12. - 14. 12. 2018)
|

Burzovní kalendář (10. 12. - 14. 12. 2018)

Druhý prosincový týden slibuje řadu důležitých makroekonomických dat a pokračování velkých témat současnosti, jako jsou vývoj cen ropy, mezinárodních obchodních vztahů, sazeb v USA a brexitu. O něm má hlasovat dolní sněmovna britského parlamentu.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Akciové trhy mají za sebou další poklesy. V USA k nim přispívají nejistota ohledně obchodních vztahů s Čínou a vývoj na trhu s dluhopisy, v Evropě pak investory znervózňují brexit a protesty ve Francii a globálně působila očekávání ohledně těžby ropy (OPEC se spojenci se nakonec dohodli na omezení produkce o 1,2 milionu barelů denně).

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden hlavní indexy odepsaly téměř pět procent
Hlavní americké akciové indexy v pátek oslabily o více než dvě procenta, index technologického trhu Nasdaq Composite dokonce o více než tři procenta. Trh táhly dolů výprodeje akcií firem z technologického a zdravotnického sektoru. Za celý týden přišly hlavní akciové indexy téměř o pět procent.
Evropské burzy v pátek převážně stouply, za celý týden však spadly o více než 3 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování převážné v plusu. Investoři se nadále soustředili na obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou, který se znovu do centra pozornosti dostal po zatčení finanční ředitelky čínské telekomunikační firmy Huawei v Kanadě.
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden však ztratila 2,7 %
Pražská burza se v pátek odrazila od ztrát z předcházejících tří seancí, když index PX stoupl o 0,17 % na 1 040,37 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie společnosti ČEZ, nedařilo se naopak Komerční bance. Objem obchodů byl s 495 miliony korun mírně podprůměrný.

Index pražské burzy PX za týden odepsal 2,7 %. Jedním z mála titulů, které v Praze skončily v zelených číslech, byla Stock Spirits, která reportovala hospodářské výsledky za prvních 9 měsíců roku. Společnost zároveň změnila svůj fiskální rok, který nově končí 30. září. Za fiskální rok 2018 (12 měsíců do letošního září) dosáhla společnost 3% růstu prodaných objemů a 9% růstu tržeb. Akcie na to reagovaly růstem a zakončily týden výše o 5,6 %.

Největší propad zaznamenaly akcie CME (-6,3 %). Společnost již poněkolikáté prodloužila termín prodeje slovinských aktiv, tentokrát do 18. ledna 2019, nicméně důvodem poklesu ceny akcií byl spíše propad celého technologického sektoru v zámoří, kde jsou akcie primárně obchodovány. Nedařilo se ani Erste Group (-6,1 %), která tradičně výrazně reaguje na sentiment na zahraničních trzích.

ČEZ (-1,4 %) oznámil, že plánuje začít souběžně jednat o prodeji bulharských aktiv se společností India Power, která v tendru skončila druhá. Smlouva se společností Inercom zůstává v platnosti, přestože firma nesplnila odkládací podmínky.

Ve středu večer byly oznámeny čtvrtletní úpravy regionálních CECE indexů. Fakticky úpravy proběhnou na konci obchodování v pátek 21. prosince a nové složení bude platit od čtvrtka 27. prosince. Z akcií na pražské burze se úpravy přímo týkají akcií Monety Money Bank a CME, u kterých dojde k mírnému zvýšení váhy.

Výhled

Ústředním tématem týdne může být hlasování o dohodě o vystoupení Spojeného království z EU, kterou dojednala ministerská předsedkyně Theresa Mayová, v britském parlamentu. Dolní sněmovna má hlasovat v úterý. "Výsledek je nejistý, mírně ale převládá názor, že parlament dohodu neschválí. Řada konzervativních poslanců se totiž domnívá, že dohoda je pro Británii nevýhodná, jelikož ji ponechává v celní unii s EU. Za podmínek, které dohodla Mayová, bude moci Británie opustit celní unii, jen když se na tom dohodne se státy EU," připomněl v týdenním tržním výhledu analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Pokud parlament dohodu neschválí, může to znamenat nejen "tvrdý brexit“, který by zřejmě způsobil prudký pokles mezinárodního obchodu, ale i konec současné britské vlády. Méně pravděpodobnou variantou je odklad hlasování na později.

Scénáře brexitu a jejich dopady
Co (pravděpodobně) nastane v případě měkkého brexitu? A na co se "těšit" v případě brexitu takzvaně tvrdého? Analytici z České spořitelny zpracovali analýzu, která zodpovídá podstatné otázky v širším kontextu a zaměřuje se i specificky na českou ekonomiku.

Z monitorů traderů nezmizí ani téma obchodních vztahů USA a Číny. Zatčení finanční ředitelky firmy Huawei v Kanadě na žádost USA otřáslo důvěrou investorů v to, že obchodní válka může být brzy zažehnána. Naopak spíše pozitivním směrem by mohla ještě krátkodobě působit dohoda OPEC a dalších těžařů na dalším omezení produkce ropy.

Hospodářské výsledky oznamují v týdnu hlavně firmy, jejichž fiskální čtvrtletí jsou posunutá oproti těm kalendářním. Ve Spojených státech to budou například Adobe nebo Costco, v Evropě se přidá třeba španělský oděvní gigant Inditex.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. prosince a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"V kratším obchodním týdnu (ve středu se Wall Street připojila ke vzpomínání na George Bushe staršího) odepsal index S&P 500 4,60 %. Na denním grafu se navíc objevil zlověstný signál, takzvaný kříž smrti. Nadějné pondělí s intradenním přiblížením k hladině 2 800 bylo příslibem pokračování lepší nálady na trhu, ale úterní sešup o více než tři procenta vzal kupujícím vítr z plachet. Korunu prvnímu prosincovému týdnu nasadil páteční pokles o více než 2 %. Výsledkem je hluboká týdenní ztráta a testování podpory na 2 600 až 2 620. Za celý rok 2018 je index S&P 500 aktuálně také v mínusu," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Denní graf indexu S&P 500 tak nyní nevypadá zrovna nejlépe. "50denní klouzavý průměr klesl pod 200denní (kříž smrti), denní rozdíly mezi maximy a minimy jsou velké. Na týdenním grafu funguje 50týdenní klouzavý průměr jako rezistence, index je 10 % pod maximy, ale když se podíváme na graf od roku 2012, je pokles stále nepatrný. Index tedy má kam klesat. Nejbližší support index právě testuje. Pokud hladina 2 600 opět ustojí pokus o prolomení, bude to potřetí za zhruba sedm týdnů, a podpora se tak stane významnější. V případě prolomení se dalšími supporty stanou kulaté hladiny 2 500 a 2 300," dodal Košťál. "Trh je citlivý na aktuální zprávy, denní rozptyly kurzů indexů jsou vysoké, výše se trhu nechce, takže je a bude úspěchem i vývoj do strany v širším rozpětí.

Makroekonomický kalendář v Americe bude podstatný až od poloviny týdne. Ve středu vyjdou data o spotřebitelské inflaci a také v poslední době ostře sledované zásoby ropy, navíc by měl navštívit Kongres šéf centrální banky Jerome Powell. Ve čtvrtek zaujmou ceny v zahraničním obchodu a v pátek budou nejdůležitější maloobchodní tržby, průmyslová produkce a velkoobchodní zásoby.

Evropskému kalendáři kraluje čtvrteční měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky, nečeká se od ní ale žádné zásadní oznámení. Program odkupu aktiv skončí s letošním rokem, na tom se nic měnit nebude, důležitější bude spíše výhled na rok příští.

Nebude ale nouze ani o ekonomické statistiky. Z těch nejdůležitějších to budou v pondělí německá a britská obchodní bilance a také HDP a průmyslová výroba Spojeného království. V úterý Londýn zveřejní míru nezaměstnanosti a v Německu vyjde index ekonomické nálady ZEW. Po středeční průmyslové výrobě v eurozóně zaujme ve čtvrtek vedle ECB také německá inflace a pátek bude ve znamení předběžných indexů nákupních manažerů. V Česku vyjdou v pondělí inflace a míra nezaměstnanosti a na konci týdne běžný účet.

Na ostatních globálně významných trzích budou sledované v pondělí japonský HDP a pak až v pátek tamní průmyslová výroba a série dat z Číny, konkrétně maloobchodní tržby, průmyslová produkce a investice do nemovitostí.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Na úterý je plánováno klíčové hlasování v britském parlamentu o návrhu dohody o brexitu. Premiérka Mayová potřebné hlasy zřejmě nesežene, a proto se možná pokusí hlasování odložit a vyrazí na čtvrteční EU summit vyjednávat o dalších ústupcích.
  • Ve čtvrtek ECB potvrdí ukončení programu nákupů dluhopisů. Makroekonomický výhled však bude revidován na slabší hodnoty, a komunikace se tedy ponese v holubičím duchu.
  • USA v listopadu vykáží meziměsíční pokles spotřebitelských cen. Stály za tím ceny pohonných hmot, cena ropy Brent totiž v posledních měsících znatelně klesla. Jádrová inflace ale pokračovala v meziměsíčním růstu.
  • Konec týdne bude v USA ve znamení listopadových maloobchodních tržeb. I když statistika tvorby pracovních míst nebyla nijak oslnivá, stále věříme, že vánoční sezóna bude letos silná.
  • Na začátku týdne vyjdou data o spotřebitelských cenách v ČR. Míra inflace podle nás v listopadu poklesla pod 2 %. Stojí za tím především volatilní položky potravin a pohonných hmot. Cena ropy totiž od října výrazně poklesla. Již listopadová data by měla tento vliv zachytit v cenách u čerpacích stanic. Další pokles cen pohonných hmot přijde v prosinci. Zahraniční cenový vývoj naznačuje, že poklesly i ceny potravin. Naopak jádrová složka spotřebitelských cen vykáže stabilní růst. Celkově bude meziměsíční inflace v záporných číslech, oproti říjnu očekáváme pokles o dvě desetiny procentního bodu.
  • Podíl nezaměstnaných v Česku očekáváme v listopadu beze změny, což nadále znamená extrémně utažený trh práce. Říjnový běžný účet platební bilance se vrátil k přebytku, který by měl dosáhnout 9 miliard korun.
Vláda Hongkongu podpoří ekonomiku zasaženou koronavirem a protesty
Vláda Hongkongu podpoří ekonomiku zasaženou koronavirem a protesty
před 36 minutami

Vláda Hongkongu podpoří ekonomiku zasaženou koronavirem a protesty

Vláda Hongkongu podpoří ekonomiku částkou 120 miliard hongkongských dolarů (357 miliard Kč), aby zmírnila dopady...
Čína Koronavirus
Asijské akcie v polovině týdne zlevnily kvůli hrozbě celosvětového…
Asijské akcie v polovině týdne zlevnily kvůli hrozbě celosvětového…
před hodinou

Asijské akcie v polovině týdne zlevnily kvůli hrozbě celosvětového šíření koronaviru

Asijské akciové trhy zakončily středeční obchodování v negativním pásmu. Dolů je poslaly obavy z celosvětového...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Europoslanci budou v ČR řešit údajný Babišův střet zájmů
10:02

Europoslanci budou v ČR řešit údajný Babišův střet zájmů

Do Česka ve středu přijíždí skupina poslanců Evropského parlamentu, kteří budou do pátku zjišťovat fakta o údajném...
Evropská unie Česká republika Politika
Francouzská automobilka PSA loni dosáhla rekordního zisku
Francouzská automobilka PSA loni dosáhla rekordního zisku
09:39

Francouzská automobilka PSA loni dosáhla rekordního zisku

Francouzská automobilka PSA Group loni zvýšila čistý zisk o 13 procent na rekordních 3,2 miliardy eur. Firma ve...
Francie Auta Evropské akcie
Šéf mediální a filmové společnosti Walt Disney odstupuje z funkce
Šéf mediální a filmové společnosti Walt Disney odstupuje z funkce
08:58

Šéf mediální a filmové společnosti Walt Disney odstupuje z funkce

Robert Iger odstupuje s okamžitou platností z funkce výkonného ředitele americké mediální a filmové společnosti Walt...
Walt Disney Americké akcie Management
Avast loni vydělal 248,9 milionu USD, navrhuje vyplatit finální…
Avast loni vydělal 248,9 milionu USD, navrhuje vyplatit finální…
08:10

Avast loni vydělal 248,9 milionu USD, navrhuje vyplatit finální dividendu 10,3 centu na akcii

Vývojář antivirového softwaru Avast loni dosáhl čistého zisku 248,9 milionu USD, předloni firma vykázala zisk 241,2...
Avast Akcie ČR Software
Co musíte ráno vědět (26. února)
Co musíte ráno vědět (26. února)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. února)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jakým tempem letos podle agentury Moody's poroste česká...
Musíte vědět
Akcie v USA v úterý kvůli koronaviru znovu výrazně ztrácely, index…
Akcie v USA v úterý kvůli koronaviru znovu výrazně ztrácely, index…
včera v 22:30

Akcie v USA v úterý kvůli koronaviru znovu výrazně ztrácely, index Dow přišel o více než 800 bodů

Akcie ve Spojených státech v úterý pokračovaly v prudkém propadu. Onemocnění způsobené novým typem koronaviru se šíří...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Výprodej evropských akcií v úterý pokračoval, index STOXX Europe 600…
Výprodej evropských akcií v úterý pokračoval, index STOXX Europe 600…
včera v 18:00

Výprodej evropských akcií v úterý pokračoval, index STOXX Europe 600 ztratil zhruba 1,8 %

Evropské akciové trhy v úterý prohloubily ztráty z pondělní seance, když byly pod tlakem obav z celosvětového...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
PwC: Hodnota fúzí a akvizic v Řecku loni vzrostla o 16 procent
včera v 17:46

PwC: Hodnota fúzí a akvizic v Řecku loni vzrostla o 16 procent

Díky zlepšení investičního klimatu se loni v Řecku více dařilo fúzím a akvizicím. Hodnota 85 fúzí a akvizic tam...
Řecko Fúze a akvizice
Další nabídku akcií na burze Saudi Aramco zatím neplánuje
Další nabídku akcií na burze Saudi Aramco zatím neplánuje
včera v 17:05

Další nabídku akcií na burze Saudi Aramco zatím neplánuje

Saúdskoarabský státní ropný gigant Saudi Aramco sekundární nabídku akcií do konce letošního roku neplánuje. Oznámil...
Saúdská Arábie Saudi Aramco Blízký a Střední východ
Pražská burza v úterý počtvrté v řadě oslabila, ČEZ klesl o více než…
Pražská burza v úterý počtvrté v řadě oslabila, ČEZ klesl o více než…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý počtvrté v řadě oslabila, ČEZ klesl o více než 3 %

Pražská burza v úterý počtvrté v řadě oslabila. Index PX klesl o 1,63 procenta na 1 041,44 bodu, což je nejslabší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v únoru stoupl…
včera v 16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v únoru stoupl na 130,7 bodu

Index spotřebitelské důvěry v USA v únoru vzrostl na 130,7 bodu z lednových 130,4 bodu. Analytici počítali s růstem...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Moody's: Růst české ekonomiky letos zpomalí asi na dvě procenta
Moody's: Růst české ekonomiky letos zpomalí asi na dvě procenta
včera v 15:30

Moody's: Růst české ekonomiky letos zpomalí asi na dvě procenta

Růst české ekonomiky v letošním a příštím roce zpomalí asi na dvě procenta. Ve své výroční zprávě o České republice...
Česká republika Česká ekonomika Hospodářský růst
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 15:15

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v prosinci dosáhl 2,9 %

Ceny domů ve Spojených státech v prosinci podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký realitní trh