Burzovní kalendář (13. 1. - 17. 1. 2020)
|

Burzovní kalendář (13. 1. - 17. 1. 2020)

Americké akcie opět přepisovaly historii. Pátečním poklesem by z pohledu technické analýzy mohla být odstartována drobná korekce nebo nový dlouhodobý vývoj do strany. Roli v dalším vývoji bude po žhavém začátku roku hrát nejen geopolitika, ale také začínající výsledková sezóna za čtvrté čtvrtletí.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu posílily, Dow přidal 0,66 %, S&P 500 zpevnil o 0,94 % a Nasdaq Composite stoupl o 1,75 %. Evropské akcie se na směru neshodly, panevropský index STOXX Europe 600 se zvýšil o 0,19 % a německý DAX zpevnil o 2 %, britský FTSE 100 ovšem klesl o 0,45 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,11 %.

Hlavní americké akciové indexy navíc znovu navýšily svá maxima, Dow posunul zavírací maximum na 28 956,90 bodu a absolutní rekord na 29 009,07 bodu, S&P 500 posunul zavírací maximum na 3 274,70 bodu a rekord na 3 275,58 bodu a Nasdaq Composite posunul zavírací maximum na 9 203,43 bodu a historický rekord na 9 215,95 bodu.

Akcie na pražské burze podle indexu PX v uplynulém týdnu přidaly 1,1 %, dařilo se cenným papírům Avastu, které zpevnily přibližně o 6 %, okolo 2,5 % naopak odepsaly akcie nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 10. ledna 2020

Americké akciové indexy v pátek klesly z nových rekordů, za celý týden ale udržely zisky
Akcie ve Spojených státech pokračovaly v lámání rekordů, později během obchodování z nich ale sestoupily a uzavřely níže než ve čtvrtek. Zpráva z trhu práce byla o něco méně příznivá, než čekali analytici.
Evropské akcie v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden naopak mírně stouply
Evropské akciové trhy sice po většinu pátečního obchodování rostly, v závěru seance však klesly do červených čísel, když američtí ministři zahraničí a financí Mike Pompeo a Steven Mnuchin oznámili nové sankce proti Íránu, které mají být reakcí na nedávný raketový útok na americké základny v Iráku.
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden vzrostla o 1,1 %
Pražská burza zakončila páteční obchodování v pozitivním pásmu, index PX zpevnil o 0,62 % na 1 133,67 bodu. Nejvyšší zisk si připsala pojišťovna VIG, jež zpevnila o 2,48 % na 660 Kč. Objem obchodů byl s 328 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které odepsaly 0,18 % na 829,50 Kč.

Z makroekonomických údajů se v uplynulém týdnu o pozornost přihlásily finální prosincové indexy nákupních manažerů, německé maloobchodní tržby, dále inflace, spotřebitelská důvěra a nezaměstnanost v eurozóně, čínská inflace, americká a německá obchodní bilance či data z amerického trhu práce.

"Druhý lednový týden se nesl ve znamení geopolitického rizika. Ke konci týdne se nicméně situace uklidnila a přinejmenším na povrchu došlo ke stabilizaci. Ani geopolitické riziko nezabránilo americkým indexům v dosažení nových maxim," napsal v komentáři k dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Teherán v sobotu přiznal, že pád Boeingu 737-800 aerolinek Ukraine International Airlines na lince PS752 se 176 lidmi na palubě má na svědomí protivzdušná obrana Íránu. Podle Íránu bylo sestřelení letadla důsledkem lidské chyby. Protivzdušná obrana se domnívala, že se do blízkosti důležité základny revolučních gard dostal nepřátelský cíl. K události došlo krátce poté, co Írán odpálil rakety na vojenské základny v Iráku s přítomností amerických vojsk v reakci na zabití generála Kásima Sulejmáního americkým dronem.

Čtvrtletní hospodářské výsledky na začátku ledna zveřejnily mimo jiné společnosti Lennar, Walgreens Boots Alliance a Constellation Brands.

Statistika dosud oznámených výsledků amerických firem za 4Q2019

Výhled

Příští týden se budou investoři na poli makrodat soustředit především na britskou průmyslovou výrobu, obchodní bilanci a inflaci, čínskou obchodní bilanci, americkou a německou inflaci, průmyslovou výrobu v eurozóně a americké maloobchodní tržby. V Česku vyjdou údaje o inflaci a maloobchodních tržbách, výsledek běžného účtu a index výrobních cen.

Zřejmě v druhé polovině příštího týdne by měla být podepsána první fáze obchodní dohody dojednaná mezi Washingtonem a Pekingem. Poradenská společnost Trade Partnership Worldwide tento týden uvedla, že cla uvalená prezidentem Donaldem Trumpem v rámci snahy o restrukturalizaci obchodních vztahů USA stála americké firmy od února 2018 zhruba 46 miliard dolarů.

Minulý měsíc prezident USA uvedl, že první fáze obchodní dohody bude podepsána 15. ledna. V rozhovoru s televizní stanicí ABC v pátek ale řekl, že k jejímu podpisu dojde krátce po 15. lednu.

Druhá část obchodní dohody podle Donalda Trumpa možná bude hotová až po listopadových prezidentských volbách. Vyjednávat se o ní ale začne brzy, řekl ve čtvrtek prezident podle zpravodajské agentury Reuters.

WTO: Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost
Členské země Světové obchodní organizace (WTO) mezi loňským a letošním říjnem zavedly 102 nových opatření omezujících obchodní výměnu. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve čtvrtek představil generální ředitel WTO Roberto Azevedo. Pokračující protekcionismus má podle něj negativní dopady na hospodářský růst i na tvorbu pracovních míst.

"Příští týden by měl být bez výraznějších impulzů. Trh bude stále sledovat dění kolem Íránu, snad ovšem nedojde k výraznějšímu vyhrocení situace. To by jinak mohlo být překážkou k posunutí historických maxim amerických akcií. V případě absence takovéto události se domníváme, že by měla na akciovém trhu pokračovat pozitivní novoroční nálada," uvedl Milan Vaníček z J&T Banky.

"Graf indexu S&P 500 je býčí, indikátory ukazují na překoupenost. Pátečním poklesem mohla být odstartována drobná korekce nebo nový dlouhodobý vývoj do strany," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Na Wall Street odstartuje výsledková sezóna za čtvrté čtvrtletí. Kvartální hospodářská čísla zveřejní mimo jiné finanční domy Citigroup, JPMorgan Chase, Wells Fargo, Bank of America, Goldman Sachs Group či Morgan Stanley. Čísla ale odtajní i aerolinky Delta Air Lines nebo společnosti UnitedHealth Group, Alcoa, CSX a Schlumberger.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. ledna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Analytici oslovení agenturou Refinitiv odhadují, že společnosti z indexu S&P 500 vykáží za poslední loňské čtvrtletí meziroční pokles zisku o 0,6 % při růstu tržeb o 4,2 %. Při vyloučení energetického sektoru by zisky firem podle analytiků měly stoupnout o 1,9 % a tržby by se měly zvýšit o 5,4 %.

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělní dopoledne přinese česká data, konkrétně inflační statistiku, údaje o maloobchodních tržbách a výsledek běžného účtu, a výsledek britské obchodní bilance a údaje o tamní průmyslové výrobě.

V noci na úterý vyjdou v Číně údaje o obchodní bilanci a odpoledne se investoři v USA zaměří na inflační statistiku a měsíční bilanci federálního rozpočtu. Hospodářské výsledky zveřejní na Wall Street společnosti Delta Air Lines, Citigroup, JPMorgan Chase a Wells Fargo.

Ve středu dopoledne odtajní Velká Británie údaje o inflaci a o vývoji cen domů, v eurozóně vyjdou údaje o obchodní bilanci a průmyslové výrobě a Německo zveřejní předběžnou zprávu o HDP za celý rok 2019. V USA pak odpoledne na trh dorazí index cen výrobců či Empire State index. Večer pak ještě Fed zveřejní Béžovou knihu. Hospodářská čísla za čtvrté čtvrtletí odtajní ve Spojených státech US Bancorp, UnitedHealth Group, Bank of America, Goldman Sachs Group nebo Alcoa.

Čtvrteční dopoledne bude patřit německé inflaci a českému indexu cen výrobců. Odpoledne Evropská centrální banka zveřejní zápis z posledního měnověpolitického zasedání a ve Spojených státech vyjdou indexy cen dovozu a vývozu, údaje o maloobchodních tržbách, index průmyslové aktivity filadelfského Fedu, pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, zpráva o podnikových zásobách a index realitního trhu od NAHB. Výsledkovou mozaiku na Wall Street doplní společnosti Bank of New York Mellon, Morgan Stanley nebo CSX.

V noci na pátek na trh Čína pošle zprávy o HDP, průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách. Dopoledne přidá eurozóna výsledek běžného účtu, zprávu o inflaci a data o stavební výrobě, Německo doplní index velkoobchodních cen a Británie zprávu o maloobchodních tržbách. Odpoledne v USA vyjdou údaje o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě, zpráva o průmyslové výrobě, předběžný lednový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a statistika JOLTS z trhu práce. Čísla o hospodaření v posledním loňském čtvrtletí ve Spojených státech představí mimo jiné Schlumberger, Fastenal a State Street.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Klíčovou tuzemskou událostí bude pondělní zveřejnění prosincových inflačních čísel. Již v listopadu se meziroční inflace dostala nad horní hranu tolerančního pásma, když růst spotřebitelských cen dosáhl 3,1 %. Náš oproti konsenzu agresivnější odhad ukazuje, že v prosinci se inflace dostala ještě výše, na 3,2 %. Obáváme se vyšších cen za energie nebo za potraviny. Vzrůst by měla i jádrová inflace.
  • Růst inflace by měl udržet korunu silnou a vést k pokusům atakovat hladinu 25,20 EUR/CZK. Znamená totiž zvýšení pravděpodobnosti případného růstu úrokových sazeb ČNB.
  • Listopadová data o maloobchodních tržbách, která budou publikována současně s inflací, by zásadnější dopad na finanční trhy mít neměla. I když jsme oproti konsenzu na konzervativnější straně, nic to nemění na tom, že spotřebitelská poptávka zůstává hlavním tahounem tuzemské ekonomiky.
  • Přelomovou událostí na globální scéně by měl být podpis první části obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou. Doufejme, že to tedy nedopadne jako v loňském květnu a dohoda skutečně bude podepsána. Bylo by to v situaci, kdy se globální obchod odráží ode dna.
  • Robustnost americké spotřebitelské poptávky by měla potvrdit jak prosincová data o maloobchodních tržbách (budou publikována ve čtvrtek), tak inflační data za poslední měsíc loňského roku (budou zveřejněna v úterý). Meziroční růst cen zřejmě zrychlil na 2,4 % z listopadových 2,1 %.
  • Pozornosti investorů by ve středu neměla uniknout předběžná zpráva o německém HDP za rok 2019. Bude totiž indikací toho, jak dopadlo závěrečné čtvrtletí roku. Námi předpokládaný celoroční výsledek +0,5 % by byl nejslabší od roku 2013.
  • Jisté obavy máme z druhé poloviny týdne, kdy bude oznámen výsledek průmyslové produkce v eurozóně a v zámoří. Ta již má zřejmě dno na evropské straně za sebou. V minulém týdnu zveřejněná data z velkých evropských zemí včetně Německa potvrzují správnost předpokladu čekat meziměsíční růst i za celou eurozónu. To ale nic nemění na faktu, že z meziročního pohledu evropský průmysl stále klesá, tempo poklesu se již ale začalo snižovat.
Pivovaru AB InBev klesl zisk, potíže s koronavirem ho dál sníží
Pivovaru AB InBev klesl zisk, potíže s koronavirem ho dál sníží
před 24 minutami

Pivovaru AB InBev klesl zisk, potíže s koronavirem ho dál sníží

Největšímu světovému pivovaru Anheuser-Busch InBev klesl ve čtvrtém čtvrtletí zisk před úroky, daní a odpisy (EBITDA)...
Světové akcie Pivo Výsledková sezóna
Microsoft varuje před dopady koronaviru na prodej počítačů
Microsoft varuje před dopady koronaviru na prodej počítačů
před hodinou

Microsoft varuje před dopady koronaviru na prodej počítačů

Americká softwarová společnost Microsoft varovala před dopady koronaviru na prodej osobních počítačů. Kvůli výpadkům...
Microsoft Koronavirus Americké akcie
Co musíte ráno vědět (27. února)
Co musíte ráno vědět (27. února)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. února)

Jak se ve středu obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se loni dařilo vývojáři antivirového softwaru Avast a...
Musíte vědět
Americký senátor Marco Rubio chce prověřit prodej CME do českých rukou
Americký senátor Marco Rubio chce prověřit prodej CME do českých rukou
včera v 22:15

Americký senátor Marco Rubio chce prověřit prodej CME do českých rukou

Americký republikánský senátor Marco Rubio chce, aby vláda prezidenta Spojených států Donalda Trumpa prověřila...
CME (CETV) Akcie ČR Fúze a akvizice
Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a…
Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a uzavřely smíšeně, obavy z koronaviru trh nesetřásl

Akcie ve Spojených státech pozdě odpoledne smazaly předchozí zisky. Reagovaly tak na podezření výskytu onemocnění...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Německo podle Die Zeit uvažuje o uvolnění dluhové brzdy
Německo podle Die Zeit uvažuje o uvolnění dluhové brzdy
včera v 21:15

Německo podle Die Zeit uvažuje o uvolnění dluhové brzdy

Německá vláda plánuje na podporu hospodářsky slabých regionů dočasné uvolnění podmínek dluhové brzdy, kterou má...
Německo Zadlužení Podpora ekonomiky
Toyota investovala do čínské firmy na autonomní řízení Pony.ai
včera v 20:08

Toyota investovala do čínské firmy na autonomní řízení Pony.ai

Japonská automobilka Toyota Motor investovala 400 milionů USD do čínské začínající firmy zaměřené na technologii pro...
Auta Technologie
Evropské akcie v polovině týdne uzavřely smíšeně, výrazně oslabil…
Evropské akcie v polovině týdne uzavřely smíšeně, výrazně oslabil…
včera v 18:00

Evropské akcie v polovině týdne uzavřely smíšeně, výrazně oslabil sektor cestovního ruchu

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování smíšeně, když se investoři nadále soustředili na zprávy o...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Analytici: Kvůli koronaviru mohou mít potíže dovozci i hotely
včera v 17:47

Analytici: Kvůli koronaviru mohou mít potíže dovozci i hotely

Problémy kvůli nákaze novým koronavirem mohou mít v ČR dovozci spotřebního zboží, výrobci osvětlení, dopad mohou...
Koronavirus Česká republika Byznys a podnikání
Google letos investuje do center a kanceláří v USA 10 miliard USD
Google letos investuje do center a kanceláří v USA 10 miliard USD
včera v 17:32

Google letos investuje do center a kanceláří v USA 10 miliard USD

Americká společnost Google investuje v letošním roce více než deset miliard USD do datových center a kanceláří ve...
Alphabet (Google) Americké akcie Investice
Zisk ruského těžaře Norilsk Nickel loni stoupl o 95 procent
včera v 17:04

Zisk ruského těžaře Norilsk Nickel loni stoupl o 95 procent

Ruskému těžařskému gigantu Norilsk Nickel (Nornickel) stoupl v loňském roce čistý zisk o 95 procent na 5,97 miliardy...
Rusko Těžba
Pražská burza ve středu popáté v řadě oslabila, ztrácela většina…
Pražská burza ve středu popáté v řadě oslabila, ztrácela většina…
včera v 16:45

Pražská burza ve středu popáté v řadě oslabila, ztrácela většina titulů

Pražská burza ve středu popáté v řadě klesla, index PX přišel o 0,88 procenta na 1 032,25 bodu. V minusu zakončila...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Reakce trhů na koronavirus je přehnaná, říká šéf Allianz
Reakce trhů na koronavirus je přehnaná, říká šéf Allianz
včera v 16:19

Reakce trhů na koronavirus je přehnaná, říká šéf Allianz

Současná reakce finančních trhů na nový typ koronaviru je přehnaná. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekl šéf...
Koronavirus Světové akcie Allianz
Prodeje nových domů v USA v lednu vzrostly více, než se čekalo
včera v 16:00

Prodeje nových domů v USA v lednu vzrostly více, než se čekalo

Prodeje nových domů v USA se v lednu meziměsíčně zvýšily o 7,9 % na celoročně přepočítané tempo 764 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Ze světa investičních doporučení (26. února)
včera v 15:20

Ze světa investičních doporučení (26. února)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Objem veřejných stavebních zakázek v lednu vzrostl o dvě třetiny
včera v 14:50

Objem veřejných stavebních zakázek v lednu vzrostl o dvě třetiny

Objem zakázek, které veřejní investoři zadali stavebním firmám, v lednu meziročně vzrostl o 64,7 % na 22,3 miliardy...
Česká republika Stavebnictví Nemovitosti