Burzovní kalendář (16. 7. - 20. 7. 2018)
|

Burzovní kalendář (16. 7. - 20. 7. 2018)

Setkání Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem a první nabitý týden výsledkové sezóny budou v polovině července pod drobnohledem investorů. Na pražské burze oznámí svá hospodářská čísla společnost Unipetrol.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Investoři ve světě nadále sledovali především vývoj obchodní politiky USA vůči Číně. Spojené státy nově zvažují cla na čínské zboží v objemu 200 miliard USD ročně, na což Čína může reagovat vytvářením překážek pro americké firmy investující na jejím území.

Americký prezident Donald Trump také na summitu NATO v Bruselu ostře kritizoval neplnění spojeneckých závazků, konkrétně vydávat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu. Požaduje, aby spojenci přestali zneužívat Spojené státy a jejich peníze a aby začali od ledna na obranu vydávat dvě procenta HDP, výhledově dokonce až čtyři procenta. Nelíbí se mu, že Spojené státy chrání Evropu před Ruskem, se kterým ale mnohé státy v čele s Německem obchodují a jsou na něm energeticky závislé. Generální tajemník NATO a další politici výroky amerického prezidenta vnímají jako silnou rétoriku a vyjádřili se v tom smyslu, že nejprve je potřeba začít plnit stávající dohody.

Evropská komise zhoršila výhled letošního růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie. Celkově ale tempo zůstane relativně silné, letošní růst má v eurozóně i v celé unii dosáhnout 2,1 %, na jaře komise čekala růst o dvě desetiny procentního bodu vyšší. V Evropě se podle posledních dat zhoršil ekonomický sentiment, třeba průmyslová výroba ale překvapila rychlejší expanzí. Slabší růst předpovídá komise také české ekonomice, letos konkrétně o tři procenta namísto 3,4 %.

Spojené království má za sebou velké politické zemětřesení. Boris Johnson, ministr zahraničí, v pondělí odstoupil z funkce. Důvodem byly neshody ve vládě kvůli odchodu Británie z Evropské unie. Johnson tak následoval ministra pro brexit Davida Davise, který oznámil rezignaci v noci na pondělí. Podle analytiků hrozí, že se britská vláda nakonec s Evropskou unií nedohodne. Na tuto nejistotu reagovala oslabením britská libra.

Sledovaný byl také začátek výsledkové sezóny na Wall Street. Velké banky v pátek oznámily smíšené výsledky, což investoři ohodnotili negativně, trhu ale ve stejný den pomohl růst cen akcií velkých technologických společností. Celkově americké akcie za týden přidaly zhruba procento a půl, západoevropské trhy posílily také, byť skromněji.

V České republice vyšla řada makrodat. Nejsledovanější byla červnová inflace, jejíž meziroční míra se vyšplhala na 2,6 %, a byla tak o sedm desetin procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka ve své aktuální prognóze. Nečekaně rychle zdražily hlavně potraviny a pohonné hmoty. Podle analytiků ekonomická data a kurz koruny, která je slabší, než čekala centrální banka, povedou k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb v Česku.

Domácí akciový trh následoval indexy na vyspělých trzích. Index PX si připsal 0,7 %. Největší propad zaznamenaly akcie CME (-2,3 %). Firma uvedla, že rozdělí dříve oznámený prodej slovinských a chorvatských televizí do dvou samostatných operací. Investoři to mohou vnímat spíše jako potenciální zpoždění zmíněné transakce, management dosud očekával dokončení obchodu na přelomu 2. a 3. čtvrtletí.

Nejvíce posílily akcie Avastu (+10,2 %), ale bez jasné kurzotvorné zprávy. "Odhadujeme, že si titul postupně získává nové investory, kteří vyčkávají na zveřejnění výsledků za druhé čtvrtletí a na možné zařazení titulu do indexů FTSE 250. K tomu by mohlo dojít po prázdninách," napsal v týdenním přehledu dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Na pražské burze byly sledované páteční informace od společnosti Kofola ČeskoSlovensko. Ta zveřejnila pozvánku na řádnou valnou hromadu 13. srpna. Jedním z projednávaných bodů je návrh na snížení základního kapitálu společnosti z 2,23 miliardy Kč na 1,11 miliardy Kč. Management totiž nevylučuje, že dojde ke ztrátě z přecenění polské dceřiné společnosti HOOP Polska, přičemž vzniklá účetní ztráta by znemožňovala vyplácení dividendy. "Uvolnění prostředků ze základního kapitálu má firmě umožnit pokračovat ve stávající dividendové politice. Kofola naposledy vyplatila dividendu 16,2 Kč na akcii, což znamená při současné tržní ceně hrubý dividendový výnos 5,3 %. Titul zakončil týden slabší o 0,3 %," napsal Vaníček.

Americké akcie uzavřely ziskový týden mírným pátečním růstem, S&P 500 je nejvýše od února
Americké akcie uzavřely páteční obchodování především díky ziskům průmyslových a energetických firem růstem. Širší index S&P 500 dokonce překonal své pětiměsíční maximum a uzavřel nad psychologicky i technicky důležitou hladinou 2 800 bodů. Průmysl a energetika vyvážily zklamání ze zveřejněných hospodářských výsledků tří velkých amerických bank. Ty navzdory ziskům očekávání investorů nenaplnily. Slabší čtvrtletní firemní zisky poslaly dolů i americký dolar.
Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech, za celý týden si připsaly více než půl procenta
Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v plusu, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu ve Spojených státech a na jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa s britskou premiérkou Theresou Mayovou.
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden zpevnila o 0,7 %
Pražská burza se v pátek odrazila od ztráty ze čtvrtečního obchodování, když index PX vzrostl o 0,15 % na 1 084,79 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank a Monety Money Bank, nedařilo se naopak pojišťovně VIG. Objem obchodů byl s 456 miliony korun podprůměrný.

Výhled

V týdnu od 16. července budou investoři nadále ostražití ohledně obchodní politiky USA vůči Číně, případně dalším obchodním partnerům. Celý svět také bude sledovat setkání amerického prezidenta Donalda Trampa s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Vzhledem k určité nevypočitatelnosti politických postojů obou mužů je těžké odhadovat, jaké budou závěry jejich pondělní schůzky a jejich případné tržní dopady.

Vedle toho se naplno rozjede výsledková sezóna. "Očekáváme, že by výsledky společností měly podporovat dobrou náladu investorů, kteří ale budou opatrní kvůli riziku dalších celních přestřelek," uvedl Milan Vaníček z J&T Banky. Ve třetím červencovém týdnu oznamují v Americe svá čísla třeba Bank of America, BlackRock, Netflix, Goldman Sachs, IBM nebo Johnson & Johnson, dále pak Microsoft, American Express, Morgan Stanley, Philip Morris International, eBay a General Electric. V Evropě se přidají třeba Unilever, Electrolux, easyJet, Volvo nebo Nordea Bank.

V pátek 20. července výsledkovou sezónu na pražské burze zahájí Unipetrol. "Očekáváme EBITDA 1,1 miliardy Kč (-82 % meziročně). Výrazný meziroční propad je kvůli jednorázovým položkám z roku 2017 (pojistná plnění po haváriích v provozech) a kvůli letošní plánované odstávce v Kralupech. Cena akcií ale čísly zřejmě nebude ovlivněna kvůli očekávané nabídce na vytěsnění minoritních akcionářů ze strany PKN Orlen," zmínil analytik z J&T banky.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Americký akciový index S&P 500 si za týden připsal 1,5 %. Ve středu sice přerušil růstovou sérii, ve čtyřech zbývajících dnech ale dokázal posílit. Když se nedařilo velkým bankám (po oznámení hospodářských čísel), zabraly těžké váhy typu Amazonu, Microsoftu nebo Facebooku. V pátek se index vyhoupl na maximum od začátku února nad 2 800 bodů, kde byla důležitá rezistence. Pokud by se mu podařilo toto proražení potvrdit, otevře se mu cesta výše. Hladina 2 800 by se pak přeměnila na nejbližší support, index je ale poměrně vysoko nad 20- i 50denním průměrem a může mít tendenci se k nim vracet.

Americké akcie v posledních týdnech prokazují odolnost vůči nepříznivým zprávám (vyostřující se obchodní válka, politické výroky) a v očekávání silné výsledkové sezóny posilují. Odhady analytiků jsou nastaveny vysoko (růst zisků zhruba o 20 %), pro pokračování akciové rally bude potřeba tato očekávání možná i výrazněji překonávat. Červenec je historicky relativně klidný měsíc, dobrá nálada na trhu by tedy mohla vydržet. Analytici se shodují, že dominantním faktorem budou výsledky firem, v posledních měsících ale o překvapení v (geo)politice není nouze.

Makroekonomický kalendář ve Spojených státech otevřou hned v pondělí maloobchodní tržby, vyjdou také podnikové zásoby a index průmyslové aktivity v oblasti New Yorku. V úterý bude vedle indexu cen domů sledovaná hlavně průmyslová výroba, největší pozornost si ale vyslouží šéf Fedu Jerome Powell, který v Kongresu přednese pololetní zprávu o stavu ekonomiky.

Středa bude ve znamení dat z realitního trhu, vedle počtu žádostí o hypotéku budou oznámeny zahájená výstavba a počty stavebních povolení, sledované budou také zásoby ropy a večer vyjde takzvaná Béžová kniha, ve které centrální banka průběžně hodnotí stav amerického hospodářství.

Ve zbytku týdne budou již vycházet jen méně významná data, nejpodstatnější bude týdenní statistika počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ve čtvrtek bude ještě ministerstvo obchodu pořádat veřejné slyšení k problému dovozů aut. V květnu prezident Trump vyhrožoval, že by mohl zavést 25% dovozní tarify pro auta a autodíly, protože je podle něj ohrožena národní bezpečnost. Pro EU jde o klíčové téma, které by skutečně mohlo přerůst ve vážnější obchodní konflikt.

V Evropě budou dominovat údaje z Velké Británie. V úterý vyjdou statistiky z tamního trhu práce, ve středu pak index cen domů a především spotřebitelská a výrobní inflace a ve čtvrtek doplní ostrovní mozaiku maloobchodní tržby. V eurozóně bude v pondělí důležitá obchodní bilance, ve středu stavební výroba a hlavně index spotřebitelských cen. V závěru týdne pak budou sledované ještě běžný účet a výrobní inflace. V České republice budou podstatné pouze v pondělí běžný účet a čtvrteční index cen výrobců.

Na dalších globálně významných trzích bude potřeba sledovat především statistiky z Číny. Ta hned v pondělí zveřejní údaje o vývoji HDP ve druhém čtvrtletí a také červnová data z maloobchodu a průmyslu. Ve čtvrtek pak Japonsko oznámí svou obchodní bilanci a Austrálie zveřejní data z trhu práce. V pátek bude sledovaná inflace v Japonsku a Kanadě, která přidá ještě maloobchodní tržby.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Pozornost investorů budou nadále poutat především události politického či geopolitického charakteru. V pondělí se setkají americký prezident Trump a jeho ruský protějšek Putin, šéf americké centrální banky Powell přednese v úterý a ve středu svůj pololetní projev v Kongresu a sledovaný bude také vývoj okolo brexitu.
  • Klíčovou událostí týdne je vystoupení šéfa Fedu v Kongresu, který přednese pololetní zprávu banky o stavu americké ekonomiky. Z pohledu investorů bude zajímavý jeho názor na eskalaci obchodních válek, situaci na rozvíjejících se trzích i politickou situaci v některých evropských zemích. Jeho hodnocení výkonnosti americké ekonomiky by nadále mělo ukazovat na pokračující zpřísňování měnové politiky v podobě zvyšujících se úrokových sazeb.
  • Pondělní data z maloobchodu i úterní statistiky z průmyslového sektoru by měly potvrdit silné růstové momentum americké ekonomiky během druhého čtvrtletí.
  • V Evropě by měl být potvrzen červnový vzestup inflace v eurozóně.
  • Dynamika českých cen průmyslových výrobců za červen potvrdí, že inflační tlaky nabírají na síle. Silná spotřebitelská poptávka umožňuje vyšší náklady na výrobu přenášet do cen finálních statků pro spotřebitele.
  • Běžný účet české platební bilance asi zklame Po vysokém dubnovém přebytku zřejmě vykáže v květnu schodek. Ve světle zklamání, které přinesla květnová bilance zahraniční obchodu, se navíc zdá, že náš odhad je nejen ve srovnání s tržním konsenzem zřejmě příliš optimistický. Hráče na trhu i analytiky bude zajímat zejména bilance letošní dividendové sezóny.
Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně…
Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně posílily, pomohl jim optimismus ohledně obchodních vztahů USA a Číny

Americké akcie ve čtvrtek posílila naděje na uvolnění obchodního napětí mezi USA a Čínou, hlavní akciové indexy...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie
Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie
včera v 18:39

Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie

Ratingová agentura S&P Global pohrozila opětovným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie. Podle svého sdělení by k...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Aerolinky China Southern opustí leteckou alianci SkyTeam
včera v 18:13

Aerolinky China Southern opustí leteckou alianci SkyTeam

Největší čínská letecká společnost China Southern Airlines se rozhodla opustit leteckou alianci SkyTeam, do které...
Doprava Asijské akcie
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra…
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra se propadla

Ceny akcií na velkých evropských burzách směřovaly během čtvrtečního obchodování převážně dolů, když čtyři členové...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čeští podnikatelé vítají návrh nové dohody o brexitu
včera v 17:37

Čeští podnikatelé vítají návrh nové dohody o brexitu

Podnikatelské svazy vítají návrh nové dohody o brexitu, její případné uzavření by snížilo rizika ekonomického...
Spojené království Evropská unie Česká republika
USA: Zásob ropy a plynu přibylo, benzinu ubylo
včera v 17:08

USA: Zásob ropy a plynu přibylo, benzinu ubylo

Objem zásob ropy na území Spojených států vzrostl v týdnu do 9. listopadu o 10,27 milionu barelů, čímž předčil...
Americká ekonomika Ropa Zemní plyn
Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.
Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.
včera v 16:30

Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.

Index pražské burzy PX odepsal během čtvrtečního obchodování 0,31 procenta a zakončil seanci na hodnotě 1081,03 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čtvrtletní zisk Walmartu překonal očekávání
včera v 16:11

Čtvrtletní zisk Walmartu překonal očekávání

Americká společnost Walmart ve třetím čtvrtletí meziročně snížila konsolidovaný čistý zisk o 2,2 procenta na 1,71...
Wal-Mart Americké akcie Výsledková sezóna
USA: Týdenní počet žádostí o podporu mírně stoupl na 216 tisíc
včera v 15:46

USA: Týdenní počet žádostí o podporu mírně stoupl na 216 tisíc

Americké úřady práce evidovaly v týdnu do 10. listopadu 216 tisíc čertevě podaných žádostí o podporu v...
Americká ekonomika
Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,3 bilionu Kč
včera v 15:03

Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,3 bilionu Kč

Vývoz zboží z České republiky do zahraničí by měl letos vzrůst o dvě procenta na nový rekord 4,3 bilionu korun po...
Česká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Maloobchodní tržby zrychlily díky automobilům
včera v 14:30

USA: Maloobchodní tržby zrychlily díky automobilům

Američtí maloobchodníci utržili v říjnu o 0,8 procenta více než v září (kdy byly jejich tržby o 0,1 procenta vyšší...
Americká ekonomika Maloobchod
ČSOB klesl v prvních třech čtvrtletích letošního roku čistý zisk o 15…
včera v 14:13

ČSOB klesl v prvních třech čtvrtletích letošního roku čistý zisk o 15 % na 11,5 miliardy Kč

Čistý zisk skupiny ČSOB za tři čtvrtletí klesl meziročně o 15 procent na 11,5 miliardy korun. Důvodem byly mimořádné...
Evropské banky ČSOB Výsledková sezóna
Instituty: Letošní růst HDP Německa bude nižší, než čeká vláda
včera v 14:06

Instituty: Letošní růst HDP Německa bude nižší, než čeká vláda

Růst německé ekonomiky v letošním roce bude slabší, než očekává vláda. Po poklesu ve třetím čtvrtletí není již odhad,...
Německo HDP
Saúdské aerolinky kupují deset letounů Airbusu
včera v 13:39

Saúdské aerolinky kupují deset letounů Airbusu

Saúdská letecká společnost SaudiGulf bude mít deset nových letadel A320neo evropského konsorcia Airbus. Dohodu s ním...
Airbus (EADS) Doprava Saúdská Arábie
IKEA chce vyrábět z rýžové slámy, která se nyní pálí v Indii
včera v 13:03

IKEA chce vyrábět z rýžové slámy, která se nyní pálí v Indii

Švédský nábytkářský řetězec IKEA hodlá využít rýžovou slámu při výrobě předmětů pro domácnosti. Kupovat ji chce od...
Evropské akcie Ekologie