Burzovní kalendář (16. 7. - 20. 7. 2018)
|

Burzovní kalendář (16. 7. - 20. 7. 2018)

Setkání Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem a první nabitý týden výsledkové sezóny budou v polovině července pod drobnohledem investorů. Na pražské burze oznámí svá hospodářská čísla společnost Unipetrol.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Investoři ve světě nadále sledovali především vývoj obchodní politiky USA vůči Číně. Spojené státy nově zvažují cla na čínské zboží v objemu 200 miliard USD ročně, na což Čína může reagovat vytvářením překážek pro americké firmy investující na jejím území.

Americký prezident Donald Trump také na summitu NATO v Bruselu ostře kritizoval neplnění spojeneckých závazků, konkrétně vydávat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu. Požaduje, aby spojenci přestali zneužívat Spojené státy a jejich peníze a aby začali od ledna na obranu vydávat dvě procenta HDP, výhledově dokonce až čtyři procenta. Nelíbí se mu, že Spojené státy chrání Evropu před Ruskem, se kterým ale mnohé státy v čele s Německem obchodují a jsou na něm energeticky závislé. Generální tajemník NATO a další politici výroky amerického prezidenta vnímají jako silnou rétoriku a vyjádřili se v tom smyslu, že nejprve je potřeba začít plnit stávající dohody.

Evropská komise zhoršila výhled letošního růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie. Celkově ale tempo zůstane relativně silné, letošní růst má v eurozóně i v celé unii dosáhnout 2,1 %, na jaře komise čekala růst o dvě desetiny procentního bodu vyšší. V Evropě se podle posledních dat zhoršil ekonomický sentiment, třeba průmyslová výroba ale překvapila rychlejší expanzí. Slabší růst předpovídá komise také české ekonomice, letos konkrétně o tři procenta namísto 3,4 %.

Spojené království má za sebou velké politické zemětřesení. Boris Johnson, ministr zahraničí, v pondělí odstoupil z funkce. Důvodem byly neshody ve vládě kvůli odchodu Británie z Evropské unie. Johnson tak následoval ministra pro brexit Davida Davise, který oznámil rezignaci v noci na pondělí. Podle analytiků hrozí, že se britská vláda nakonec s Evropskou unií nedohodne. Na tuto nejistotu reagovala oslabením britská libra.

Sledovaný byl také začátek výsledkové sezóny na Wall Street. Velké banky v pátek oznámily smíšené výsledky, což investoři ohodnotili negativně, trhu ale ve stejný den pomohl růst cen akcií velkých technologických společností. Celkově americké akcie za týden přidaly zhruba procento a půl, západoevropské trhy posílily také, byť skromněji.

V České republice vyšla řada makrodat. Nejsledovanější byla červnová inflace, jejíž meziroční míra se vyšplhala na 2,6 %, a byla tak o sedm desetin procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka ve své aktuální prognóze. Nečekaně rychle zdražily hlavně potraviny a pohonné hmoty. Podle analytiků ekonomická data a kurz koruny, která je slabší, než čekala centrální banka, povedou k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb v Česku.

Domácí akciový trh následoval indexy na vyspělých trzích. Index PX si připsal 0,7 %. Největší propad zaznamenaly akcie CME (-2,3 %). Firma uvedla, že rozdělí dříve oznámený prodej slovinských a chorvatských televizí do dvou samostatných operací. Investoři to mohou vnímat spíše jako potenciální zpoždění zmíněné transakce, management dosud očekával dokončení obchodu na přelomu 2. a 3. čtvrtletí.

Nejvíce posílily akcie Avastu (+10,2 %), ale bez jasné kurzotvorné zprávy. "Odhadujeme, že si titul postupně získává nové investory, kteří vyčkávají na zveřejnění výsledků za druhé čtvrtletí a na možné zařazení titulu do indexů FTSE 250. K tomu by mohlo dojít po prázdninách," napsal v týdenním přehledu dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Na pražské burze byly sledované páteční informace od společnosti Kofola ČeskoSlovensko. Ta zveřejnila pozvánku na řádnou valnou hromadu 13. srpna. Jedním z projednávaných bodů je návrh na snížení základního kapitálu společnosti z 2,23 miliardy Kč na 1,11 miliardy Kč. Management totiž nevylučuje, že dojde ke ztrátě z přecenění polské dceřiné společnosti HOOP Polska, přičemž vzniklá účetní ztráta by znemožňovala vyplácení dividendy. "Uvolnění prostředků ze základního kapitálu má firmě umožnit pokračovat ve stávající dividendové politice. Kofola naposledy vyplatila dividendu 16,2 Kč na akcii, což znamená při současné tržní ceně hrubý dividendový výnos 5,3 %. Titul zakončil týden slabší o 0,3 %," napsal Vaníček.

Americké akcie uzavřely ziskový týden mírným pátečním růstem, S&P 500 je nejvýše od února
Americké akcie uzavřely páteční obchodování především díky ziskům průmyslových a energetických firem růstem. Širší index S&P 500 dokonce překonal své pětiměsíční maximum a uzavřel nad psychologicky i technicky důležitou hladinou 2 800 bodů. Průmysl a energetika vyvážily zklamání ze zveřejněných hospodářských výsledků tří velkých amerických bank. Ty navzdory ziskům očekávání investorů nenaplnily. Slabší čtvrtletní firemní zisky poslaly dolů i americký dolar.
Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech, za celý týden si připsaly více než půl procenta
Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v plusu, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu ve Spojených státech a na jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa s britskou premiérkou Theresou Mayovou.
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden zpevnila o 0,7 %
Pražská burza se v pátek odrazila od ztráty ze čtvrtečního obchodování, když index PX vzrostl o 0,15 % na 1 084,79 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank a Monety Money Bank, nedařilo se naopak pojišťovně VIG. Objem obchodů byl s 456 miliony korun podprůměrný.

Výhled

V týdnu od 16. července budou investoři nadále ostražití ohledně obchodní politiky USA vůči Číně, případně dalším obchodním partnerům. Celý svět také bude sledovat setkání amerického prezidenta Donalda Trampa s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Vzhledem k určité nevypočitatelnosti politických postojů obou mužů je těžké odhadovat, jaké budou závěry jejich pondělní schůzky a jejich případné tržní dopady.

Vedle toho se naplno rozjede výsledková sezóna. "Očekáváme, že by výsledky společností měly podporovat dobrou náladu investorů, kteří ale budou opatrní kvůli riziku dalších celních přestřelek," uvedl Milan Vaníček z J&T Banky. Ve třetím červencovém týdnu oznamují v Americe svá čísla třeba Bank of America, BlackRock, Netflix, Goldman Sachs, IBM nebo Johnson & Johnson, dále pak Microsoft, American Express, Morgan Stanley, Philip Morris International, eBay a General Electric. V Evropě se přidají třeba Unilever, Electrolux, easyJet, Volvo nebo Nordea Bank.

V pátek 20. července výsledkovou sezónu na pražské burze zahájí Unipetrol. "Očekáváme EBITDA 1,1 miliardy Kč (-82 % meziročně). Výrazný meziroční propad je kvůli jednorázovým položkám z roku 2017 (pojistná plnění po haváriích v provozech) a kvůli letošní plánované odstávce v Kralupech. Cena akcií ale čísly zřejmě nebude ovlivněna kvůli očekávané nabídce na vytěsnění minoritních akcionářů ze strany PKN Orlen," zmínil analytik z J&T banky.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Americký akciový index S&P 500 si za týden připsal 1,5 %. Ve středu sice přerušil růstovou sérii, ve čtyřech zbývajících dnech ale dokázal posílit. Když se nedařilo velkým bankám (po oznámení hospodářských čísel), zabraly těžké váhy typu Amazonu, Microsoftu nebo Facebooku. V pátek se index vyhoupl na maximum od začátku února nad 2 800 bodů, kde byla důležitá rezistence. Pokud by se mu podařilo toto proražení potvrdit, otevře se mu cesta výše. Hladina 2 800 by se pak přeměnila na nejbližší support, index je ale poměrně vysoko nad 20- i 50denním průměrem a může mít tendenci se k nim vracet.

Americké akcie v posledních týdnech prokazují odolnost vůči nepříznivým zprávám (vyostřující se obchodní válka, politické výroky) a v očekávání silné výsledkové sezóny posilují. Odhady analytiků jsou nastaveny vysoko (růst zisků zhruba o 20 %), pro pokračování akciové rally bude potřeba tato očekávání možná i výrazněji překonávat. Červenec je historicky relativně klidný měsíc, dobrá nálada na trhu by tedy mohla vydržet. Analytici se shodují, že dominantním faktorem budou výsledky firem, v posledních měsících ale o překvapení v (geo)politice není nouze.

Makroekonomický kalendář ve Spojených státech otevřou hned v pondělí maloobchodní tržby, vyjdou také podnikové zásoby a index průmyslové aktivity v oblasti New Yorku. V úterý bude vedle indexu cen domů sledovaná hlavně průmyslová výroba, největší pozornost si ale vyslouží šéf Fedu Jerome Powell, který v Kongresu přednese pololetní zprávu o stavu ekonomiky.

Středa bude ve znamení dat z realitního trhu, vedle počtu žádostí o hypotéku budou oznámeny zahájená výstavba a počty stavebních povolení, sledované budou také zásoby ropy a večer vyjde takzvaná Béžová kniha, ve které centrální banka průběžně hodnotí stav amerického hospodářství.

Ve zbytku týdne budou již vycházet jen méně významná data, nejpodstatnější bude týdenní statistika počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ve čtvrtek bude ještě ministerstvo obchodu pořádat veřejné slyšení k problému dovozů aut. V květnu prezident Trump vyhrožoval, že by mohl zavést 25% dovozní tarify pro auta a autodíly, protože je podle něj ohrožena národní bezpečnost. Pro EU jde o klíčové téma, které by skutečně mohlo přerůst ve vážnější obchodní konflikt.

V Evropě budou dominovat údaje z Velké Británie. V úterý vyjdou statistiky z tamního trhu práce, ve středu pak index cen domů a především spotřebitelská a výrobní inflace a ve čtvrtek doplní ostrovní mozaiku maloobchodní tržby. V eurozóně bude v pondělí důležitá obchodní bilance, ve středu stavební výroba a hlavně index spotřebitelských cen. V závěru týdne pak budou sledované ještě běžný účet a výrobní inflace. V České republice budou podstatné pouze v pondělí běžný účet a čtvrteční index cen výrobců.

Na dalších globálně významných trzích bude potřeba sledovat především statistiky z Číny. Ta hned v pondělí zveřejní údaje o vývoji HDP ve druhém čtvrtletí a také červnová data z maloobchodu a průmyslu. Ve čtvrtek pak Japonsko oznámí svou obchodní bilanci a Austrálie zveřejní data z trhu práce. V pátek bude sledovaná inflace v Japonsku a Kanadě, která přidá ještě maloobchodní tržby.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Pozornost investorů budou nadále poutat především události politického či geopolitického charakteru. V pondělí se setkají americký prezident Trump a jeho ruský protějšek Putin, šéf americké centrální banky Powell přednese v úterý a ve středu svůj pololetní projev v Kongresu a sledovaný bude také vývoj okolo brexitu.
  • Klíčovou událostí týdne je vystoupení šéfa Fedu v Kongresu, který přednese pololetní zprávu banky o stavu americké ekonomiky. Z pohledu investorů bude zajímavý jeho názor na eskalaci obchodních válek, situaci na rozvíjejících se trzích i politickou situaci v některých evropských zemích. Jeho hodnocení výkonnosti americké ekonomiky by nadále mělo ukazovat na pokračující zpřísňování měnové politiky v podobě zvyšujících se úrokových sazeb.
  • Pondělní data z maloobchodu i úterní statistiky z průmyslového sektoru by měly potvrdit silné růstové momentum americké ekonomiky během druhého čtvrtletí.
  • V Evropě by měl být potvrzen červnový vzestup inflace v eurozóně.
  • Dynamika českých cen průmyslových výrobců za červen potvrdí, že inflační tlaky nabírají na síle. Silná spotřebitelská poptávka umožňuje vyšší náklady na výrobu přenášet do cen finálních statků pro spotřebitele.
  • Běžný účet české platební bilance asi zklame Po vysokém dubnovém přebytku zřejmě vykáže v květnu schodek. Ve světle zklamání, které přinesla květnová bilance zahraniční obchodu, se navíc zdá, že náš odhad je nejen ve srovnání s tržním konsenzem zřejmě příliš optimistický. Hráče na trhu i analytiky bude zajímat zejména bilance letošní dividendové sezóny.
Americké akcie ve čtvrtek stouply, dařilo se technologickému sektoru
Americké akcie ve čtvrtek stouply, dařilo se technologickému sektoru
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek stouply, dařilo se technologickému sektoru

Akcie ve Spojených státech uzavřely čtvrteční obchodování se ziskem. Středeční varování americké centrální banky před...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Do Říma přiletěl čínský prezident, Itálie se otevírá Číně
včera v 21:04

Do Říma přiletěl čínský prezident, Itálie se otevírá Číně

Do Říma ve čtvrtek večer přiletěl na třídenní návštěvu Itálie čínský prezident Si-Ťin-pching. Řím s Pekingem navzdory...
Čína Itálie Mezinárodní obchod
Facebook léta ukládal přístupová hesla v nezašifrované podobě
Facebook léta ukládal přístupová hesla v nezašifrované podobě
včera v 19:01

Facebook léta ukládal přístupová hesla v nezašifrované podobě

Facebook léta ukládal miliony přístupových hesel svých uživatelů na interních serverech v nezašifrované podobě....
Facebook Sociální sítě Americké akcie
Přepravní služba Bolt chce nabízet dodávky jídla
včera v 18:27

Přepravní služba Bolt chce nabízet dodávky jídla

Provozovatel estonské taxislužby Bolt (donedávna Taxify) chce expandovat v Evropě a v Africe na trh s dodávkami jídla...
Doprava Evropské akcie Technologie
Evropské akcie se obchodovaly smíšeně, centrální banky se držely…
Evropské akcie se obchodovaly smíšeně, centrální banky se držely…
včera v 18:00

Evropské akcie se obchodovaly smíšeně, centrální banky se držely zpátky

Ceny akcií na velkých trzích západní Evropy nenašly během čtvrtečního obchodování společný směr. Investory vybízely k...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zaměstnanci největšího chorvatského stavitele lodí opět stávkují
včera v 17:32

Zaměstnanci největšího chorvatského stavitele lodí opět stávkují

Zaměstnanci největšího chorvatského stavitele lodí již potřetí od srpna stávkují. Krachující firma Uljanik, která...
Chorvatsko Privatizace
Pražská burza přidala téměř půl procenta, ČEZ i banky stoupaly
Pražská burza přidala téměř půl procenta, ČEZ i banky stoupaly
včera v 16:30

Pražská burza přidala téměř půl procenta, ČEZ i banky stoupaly

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,47 procenta a uzavřel seanci na hodnotě 1078,39...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
FT: Boeing umístí do strojů 737 MAX nový alarm pro piloty
včera v 16:13

FT: Boeing umístí do strojů 737 MAX nový alarm pro piloty

Americký výrobce letadel Boeing umístí do svých strojů 737 MAX v reakci na dvě nedávné nehody nové bezpečnostní...
Americké akcie Boeing
Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v březnu podle prvních dat vzrostla…
včera v 16:02

Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v březnu podle prvních dat vzrostla na -7,2 bodu

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu podle prvních údajů mírně vzrostla, ačkoli stále zůstává v záporných...
Evropská ekonomika Eurozóna Spotřebitelská důvěra
USA: Zásob zemního plynu ubylo 47 miliard krychlových stop
včera v 15:49

USA: Zásob zemního plynu ubylo 47 miliard krychlových stop

Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 15. března zmenšil o 47 miliard krychlových stop....
Zemní plyn Americká ekonomika
ČEZ: Výstavba vysokého napětí přes Lužické hory dostala zelenou
včera v 15:36

ČEZ: Výstavba vysokého napětí přes Lužické hory dostala zelenou

Výstavba vedení velmi vysokého napětí 110 kilovoltů z České Lípy před Nový Bor a Lužické hory do Varnsdorfu dostala...
Akcie ČR ČEZ Elektřina
VW a Northvolt zakládají Evropskou unii pro baterie
včera v 14:07

VW a Northvolt zakládají Evropskou unii pro baterie

Konsorcium evropských společností v čele s německou automobilkou Volkswagen a švédským výrobcem baterií Northvolt...
Volkswagen Elektřina Evropské akcie
USA: Index filadelfského Fedu prudce stoupl
včera v 13:37

USA: Index filadelfského Fedu prudce stoupl

Index americké průmyslové aktivity, jejž sestavuje filadelfský Fed, se v březnu vyšvihl na 13,7 bodu z -4,1 bodu v...
Americká ekonomika Fed Indexy nákupních manažerů (PMI)
USA: Počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti stoupl na…
včera v 13:30

USA: Počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti stoupl na 225 tisíc

Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 16. března 221 tisíc nově...
Americká ekonomika Nezaměstnanost
Britská centrální banka potvrdila nastavení měnové politiky, varovala…
Britská centrální banka potvrdila nastavení měnové politiky, varovala…
včera v 13:00

Britská centrální banka potvrdila nastavení měnové politiky, varovala před dopady nejistoty kolem brexitu

Britská centrální banka na březnovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento...
Bank of England Centrální banky Úrokové sazby