Burzovní kalendář (16. 7. - 20. 7. 2018)
|

Burzovní kalendář (16. 7. - 20. 7. 2018)

Setkání Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem a první nabitý týden výsledkové sezóny budou v polovině července pod drobnohledem investorů. Na pražské burze oznámí svá hospodářská čísla společnost Unipetrol.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Investoři ve světě nadále sledovali především vývoj obchodní politiky USA vůči Číně. Spojené státy nově zvažují cla na čínské zboží v objemu 200 miliard USD ročně, na což Čína může reagovat vytvářením překážek pro americké firmy investující na jejím území.

Americký prezident Donald Trump také na summitu NATO v Bruselu ostře kritizoval neplnění spojeneckých závazků, konkrétně vydávat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu. Požaduje, aby spojenci přestali zneužívat Spojené státy a jejich peníze a aby začali od ledna na obranu vydávat dvě procenta HDP, výhledově dokonce až čtyři procenta. Nelíbí se mu, že Spojené státy chrání Evropu před Ruskem, se kterým ale mnohé státy v čele s Německem obchodují a jsou na něm energeticky závislé. Generální tajemník NATO a další politici výroky amerického prezidenta vnímají jako silnou rétoriku a vyjádřili se v tom smyslu, že nejprve je potřeba začít plnit stávající dohody.

Evropská komise zhoršila výhled letošního růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie. Celkově ale tempo zůstane relativně silné, letošní růst má v eurozóně i v celé unii dosáhnout 2,1 %, na jaře komise čekala růst o dvě desetiny procentního bodu vyšší. V Evropě se podle posledních dat zhoršil ekonomický sentiment, třeba průmyslová výroba ale překvapila rychlejší expanzí. Slabší růst předpovídá komise také české ekonomice, letos konkrétně o tři procenta namísto 3,4 %.

Spojené království má za sebou velké politické zemětřesení. Boris Johnson, ministr zahraničí, v pondělí odstoupil z funkce. Důvodem byly neshody ve vládě kvůli odchodu Británie z Evropské unie. Johnson tak následoval ministra pro brexit Davida Davise, který oznámil rezignaci v noci na pondělí. Podle analytiků hrozí, že se britská vláda nakonec s Evropskou unií nedohodne. Na tuto nejistotu reagovala oslabením britská libra.

Sledovaný byl také začátek výsledkové sezóny na Wall Street. Velké banky v pátek oznámily smíšené výsledky, což investoři ohodnotili negativně, trhu ale ve stejný den pomohl růst cen akcií velkých technologických společností. Celkově americké akcie za týden přidaly zhruba procento a půl, západoevropské trhy posílily také, byť skromněji.

V České republice vyšla řada makrodat. Nejsledovanější byla červnová inflace, jejíž meziroční míra se vyšplhala na 2,6 %, a byla tak o sedm desetin procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka ve své aktuální prognóze. Nečekaně rychle zdražily hlavně potraviny a pohonné hmoty. Podle analytiků ekonomická data a kurz koruny, která je slabší, než čekala centrální banka, povedou k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb v Česku.

Domácí akciový trh následoval indexy na vyspělých trzích. Index PX si připsal 0,7 %. Největší propad zaznamenaly akcie CME (-2,3 %). Firma uvedla, že rozdělí dříve oznámený prodej slovinských a chorvatských televizí do dvou samostatných operací. Investoři to mohou vnímat spíše jako potenciální zpoždění zmíněné transakce, management dosud očekával dokončení obchodu na přelomu 2. a 3. čtvrtletí.

Nejvíce posílily akcie Avastu (+10,2 %), ale bez jasné kurzotvorné zprávy. "Odhadujeme, že si titul postupně získává nové investory, kteří vyčkávají na zveřejnění výsledků za druhé čtvrtletí a na možné zařazení titulu do indexů FTSE 250. K tomu by mohlo dojít po prázdninách," napsal v týdenním přehledu dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Na pražské burze byly sledované páteční informace od společnosti Kofola ČeskoSlovensko. Ta zveřejnila pozvánku na řádnou valnou hromadu 13. srpna. Jedním z projednávaných bodů je návrh na snížení základního kapitálu společnosti z 2,23 miliardy Kč na 1,11 miliardy Kč. Management totiž nevylučuje, že dojde ke ztrátě z přecenění polské dceřiné společnosti HOOP Polska, přičemž vzniklá účetní ztráta by znemožňovala vyplácení dividendy. "Uvolnění prostředků ze základního kapitálu má firmě umožnit pokračovat ve stávající dividendové politice. Kofola naposledy vyplatila dividendu 16,2 Kč na akcii, což znamená při současné tržní ceně hrubý dividendový výnos 5,3 %. Titul zakončil týden slabší o 0,3 %," napsal Vaníček.

Americké akcie uzavřely ziskový týden mírným pátečním růstem, S&P 500 je nejvýše od února
Americké akcie uzavřely páteční obchodování především díky ziskům průmyslových a energetických firem růstem. Širší index S&P 500 dokonce překonal své pětiměsíční maximum a uzavřel nad psychologicky i technicky důležitou hladinou 2 800 bodů. Průmysl a energetika vyvážily zklamání ze zveřejněných hospodářských výsledků tří velkých amerických bank. Ty navzdory ziskům očekávání investorů nenaplnily. Slabší čtvrtletní firemní zisky poslaly dolů i americký dolar.
Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech, za celý týden si připsaly více než půl procenta
Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v plusu, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu ve Spojených státech a na jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa s britskou premiérkou Theresou Mayovou.
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden zpevnila o 0,7 %
Pražská burza se v pátek odrazila od ztráty ze čtvrtečního obchodování, když index PX vzrostl o 0,15 % na 1 084,79 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank a Monety Money Bank, nedařilo se naopak pojišťovně VIG. Objem obchodů byl s 456 miliony korun podprůměrný.

Výhled

V týdnu od 16. července budou investoři nadále ostražití ohledně obchodní politiky USA vůči Číně, případně dalším obchodním partnerům. Celý svět také bude sledovat setkání amerického prezidenta Donalda Trampa s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Vzhledem k určité nevypočitatelnosti politických postojů obou mužů je těžké odhadovat, jaké budou závěry jejich pondělní schůzky a jejich případné tržní dopady.

Vedle toho se naplno rozjede výsledková sezóna. "Očekáváme, že by výsledky společností měly podporovat dobrou náladu investorů, kteří ale budou opatrní kvůli riziku dalších celních přestřelek," uvedl Milan Vaníček z J&T Banky. Ve třetím červencovém týdnu oznamují v Americe svá čísla třeba Bank of America, BlackRock, Netflix, Goldman Sachs, IBM nebo Johnson & Johnson, dále pak Microsoft, American Express, Morgan Stanley, Philip Morris International, eBay a General Electric. V Evropě se přidají třeba Unilever, Electrolux, easyJet, Volvo nebo Nordea Bank.

V pátek 20. července výsledkovou sezónu na pražské burze zahájí Unipetrol. "Očekáváme EBITDA 1,1 miliardy Kč (-82 % meziročně). Výrazný meziroční propad je kvůli jednorázovým položkám z roku 2017 (pojistná plnění po haváriích v provozech) a kvůli letošní plánované odstávce v Kralupech. Cena akcií ale čísly zřejmě nebude ovlivněna kvůli očekávané nabídce na vytěsnění minoritních akcionářů ze strany PKN Orlen," zmínil analytik z J&T banky.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Americký akciový index S&P 500 si za týden připsal 1,5 %. Ve středu sice přerušil růstovou sérii, ve čtyřech zbývajících dnech ale dokázal posílit. Když se nedařilo velkým bankám (po oznámení hospodářských čísel), zabraly těžké váhy typu Amazonu, Microsoftu nebo Facebooku. V pátek se index vyhoupl na maximum od začátku února nad 2 800 bodů, kde byla důležitá rezistence. Pokud by se mu podařilo toto proražení potvrdit, otevře se mu cesta výše. Hladina 2 800 by se pak přeměnila na nejbližší support, index je ale poměrně vysoko nad 20- i 50denním průměrem a může mít tendenci se k nim vracet.

Americké akcie v posledních týdnech prokazují odolnost vůči nepříznivým zprávám (vyostřující se obchodní válka, politické výroky) a v očekávání silné výsledkové sezóny posilují. Odhady analytiků jsou nastaveny vysoko (růst zisků zhruba o 20 %), pro pokračování akciové rally bude potřeba tato očekávání možná i výrazněji překonávat. Červenec je historicky relativně klidný měsíc, dobrá nálada na trhu by tedy mohla vydržet. Analytici se shodují, že dominantním faktorem budou výsledky firem, v posledních měsících ale o překvapení v (geo)politice není nouze.

Makroekonomický kalendář ve Spojených státech otevřou hned v pondělí maloobchodní tržby, vyjdou také podnikové zásoby a index průmyslové aktivity v oblasti New Yorku. V úterý bude vedle indexu cen domů sledovaná hlavně průmyslová výroba, největší pozornost si ale vyslouží šéf Fedu Jerome Powell, který v Kongresu přednese pololetní zprávu o stavu ekonomiky.

Středa bude ve znamení dat z realitního trhu, vedle počtu žádostí o hypotéku budou oznámeny zahájená výstavba a počty stavebních povolení, sledované budou také zásoby ropy a večer vyjde takzvaná Béžová kniha, ve které centrální banka průběžně hodnotí stav amerického hospodářství.

Ve zbytku týdne budou již vycházet jen méně významná data, nejpodstatnější bude týdenní statistika počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ve čtvrtek bude ještě ministerstvo obchodu pořádat veřejné slyšení k problému dovozů aut. V květnu prezident Trump vyhrožoval, že by mohl zavést 25% dovozní tarify pro auta a autodíly, protože je podle něj ohrožena národní bezpečnost. Pro EU jde o klíčové téma, které by skutečně mohlo přerůst ve vážnější obchodní konflikt.

V Evropě budou dominovat údaje z Velké Británie. V úterý vyjdou statistiky z tamního trhu práce, ve středu pak index cen domů a především spotřebitelská a výrobní inflace a ve čtvrtek doplní ostrovní mozaiku maloobchodní tržby. V eurozóně bude v pondělí důležitá obchodní bilance, ve středu stavební výroba a hlavně index spotřebitelských cen. V závěru týdne pak budou sledované ještě běžný účet a výrobní inflace. V České republice budou podstatné pouze v pondělí běžný účet a čtvrteční index cen výrobců.

Na dalších globálně významných trzích bude potřeba sledovat především statistiky z Číny. Ta hned v pondělí zveřejní údaje o vývoji HDP ve druhém čtvrtletí a také červnová data z maloobchodu a průmyslu. Ve čtvrtek pak Japonsko oznámí svou obchodní bilanci a Austrálie zveřejní data z trhu práce. V pátek bude sledovaná inflace v Japonsku a Kanadě, která přidá ještě maloobchodní tržby.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Pozornost investorů budou nadále poutat především události politického či geopolitického charakteru. V pondělí se setkají americký prezident Trump a jeho ruský protějšek Putin, šéf americké centrální banky Powell přednese v úterý a ve středu svůj pololetní projev v Kongresu a sledovaný bude také vývoj okolo brexitu.
  • Klíčovou událostí týdne je vystoupení šéfa Fedu v Kongresu, který přednese pololetní zprávu banky o stavu americké ekonomiky. Z pohledu investorů bude zajímavý jeho názor na eskalaci obchodních válek, situaci na rozvíjejících se trzích i politickou situaci v některých evropských zemích. Jeho hodnocení výkonnosti americké ekonomiky by nadále mělo ukazovat na pokračující zpřísňování měnové politiky v podobě zvyšujících se úrokových sazeb.
  • Pondělní data z maloobchodu i úterní statistiky z průmyslového sektoru by měly potvrdit silné růstové momentum americké ekonomiky během druhého čtvrtletí.
  • V Evropě by měl být potvrzen červnový vzestup inflace v eurozóně.
  • Dynamika českých cen průmyslových výrobců za červen potvrdí, že inflační tlaky nabírají na síle. Silná spotřebitelská poptávka umožňuje vyšší náklady na výrobu přenášet do cen finálních statků pro spotřebitele.
  • Běžný účet české platební bilance asi zklame Po vysokém dubnovém přebytku zřejmě vykáže v květnu schodek. Ve světle zklamání, které přinesla květnová bilance zahraniční obchodu, se navíc zdá, že náš odhad je nejen ve srovnání s tržním konsenzem zřejmě příliš optimistický. Hráče na trhu i analytiky bude zajímat zejména bilance letošní dividendové sezóny.
Co musíte ráno vědět (2. října)
Co musíte ráno vědět (2. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. října)

Jak se v první říjnový den dařilo akciím v Evropě a v USA a dokdy nemohou americké banky vyplácet dividendy? I to...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek vzrostly díky nadějím na stimulační opatření
Americké akcie ve čtvrtek vzrostly díky nadějím na stimulační opatření
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek vzrostly díky nadějím na stimulační opatření

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky nadějím na nová stimulační opatření ve Spojených státech. Výraznějšímu růstu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: VW připravuje plány na oddělení divize Lamborghini
včera v 20:44

Reuters: VW připravuje plány na oddělení divize Lamborghini

Německý automobilový koncern Volkswagen připravuje plány na oddělení divize Lamborghini a oslovil banky a potenciální...
Evropské akcie Auta Volkswagen
Evropské akcie ve čtvrtek po dobrém začátku mírně posílily
Evropské akcie ve čtvrtek po dobrém začátku mírně posílily
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek po dobrém začátku mírně posílily

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek dopoledne rostly díky optimismu z blížící se dohody ohledně nového...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Playboy se po devíti letech vrátí na akciovou burzu
včera v 17:49

Playboy se po devíti letech vrátí na akciovou burzu

Společnost Playboy Enterprises, která vlastní stejnojmenný pánský časopis, se po devíti letech vrátí na akciovou...
NYSE Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Vatikán poprvé zveřejnil detailní rozpočet, slíbil lepší kontrolu
včera v 17:35

Vatikán poprvé zveřejnil detailní rozpočet, slíbil lepší kontrolu

Vatikán ve čtvrtek poprvé zveřejnil detailní data z rozpočtu církevního státu a slíbil, že jeho finanční toky budou...
Rozpočet Itálie
Exportéři čekají kvůli covidu-19 výpadek vývozu v objemu 300-500…
včera v 16:54

Exportéři čekají kvůli covidu-19 výpadek vývozu v objemu 300-500 miliard Kč

Český export by letos podle odhadů Asociace exportérů mohl kvůli krizi vyvolané pandemií koronaviru klesnout o 300 až...
Česká republika Mezinárodní obchod Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na nejslabší úrovni od půlky května
Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na nejslabší úrovni od půlky května
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na nejslabší úrovni od půlky května

Pražská burza ve čvtrtek ztrácela. Index PX klesl o 1,06 procenta na 859,11 bodu, což je jeho nejnižší závěrečný kurz...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Návrh rozpočtu podle rady neponechává prostor pro nečekané výdaje
včera v 16:20

Návrh rozpočtu podle rady neponechává prostor pro nečekané výdaje

Návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun neponechává žádný prostor pro případné navýšení...
Česká republika Rozpočet
Deloitte v ČR stáhla studii o vlivu oteplování na ekonomiku
včera v 15:47

Deloitte v ČR stáhla studii o vlivu oteplování na ekonomiku

Česká pobočka mezinárodní poradenské společnosti Deloitte po dvou týdnech od zveřejnění stáhla svou studii o dopadech...
Ekologie a životní prostředí Česká republika
Žádostí o podporu v USA přibylo méně, než se čekalo
včera v 14:30

Žádostí o podporu v USA přibylo méně, než se čekalo

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 19. září nově 837 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Osobní příjmy Američanů v srpnu klesly více, než se čekalo. Spotřeba…
včera v 14:30

Osobní příjmy Američanů v srpnu klesly více, než se čekalo. Spotřeba ale příjemně překvapila

Jádrový cenový index osobní spotřeby (oblíbený inflační ukazatel Fedu, takzvaná PCE inflace) meziročně vzrostl o 1,6 ...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Inflace
Schodek rozpočtu v září stoupl na 252,7 miliardy Kč, což byl nejhorší…
včera v 14:00

Schodek rozpočtu v září stoupl na 252,7 miliardy Kč, což byl nejhorší výsledek k tomuto měsíci

Schodek státního rozpočtu ke konci září stoupl na 252,7 miliardy korun ze srpnových 230,3 miliardy korun. Loni ke...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní
PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní
včera v 13:21

PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní

Americká společnost PepsiCo ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk o devět procent na 2,29 miliardy USD. Firma také...
PepsiCo Americké akcie Výsledková sezóna
Google zaplatí mediálním firmám za využívání obsahu miliardu dolarů
včera v 12:59

Google zaplatí mediálním firmám za využívání obsahu miliardu dolarů

Americká společnost Google v příštích třech letech zaplatí miliardu dolarů mediálním firmám za to, že bude moci...
Alphabet (Google) Americké akcie Média
Služba Outlook od Microsoftu má po celém světě výpadky
včera v 12:52

Služba Outlook od Microsoftu má po celém světě výpadky

E-mailová služba Outlook od softwarové společnosti Microsoft se po celém světě potýká s výpadky, mnoho uživatelů se...
Microsoft Americké akcie Informační technologie
Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů
Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů
včera v 12:31

Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů

Švédskému prodejci oděvů Hennes & Mauritz ve třetím čtvrtletí klesl meziročně zisk před zdaněním o více než polovinu...
Evropské akcie Móda a design Výsledková sezóna
České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 %…
České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 %…
včera v 12:17

České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 % hodnoty, index sráží níže zejména velká váha bankovních titulů

České akcie za tři čtvrtletí klesly podle indexu PX téměř o 23 %. Byly tak ve světě jedny z nejhorších, shodli se...
Akcie ČR Index PX Světové akcie
Aktivita v průmyslu v zemích eurozóny v září vzrostla nejrychleji za…
včera v 11:52

Aktivita v průmyslu v zemích eurozóny v září vzrostla nejrychleji za dva roky

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny v září rostla nejrychleji za více než dva roky. Podpořilo ji zejména...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Hospodářská komora: Opatření proti koronaviru jsou pro firmy největší…
včera v 11:48

Hospodářská komora: Opatření proti koronaviru jsou pro firmy největší překážkou

Pro rok 2021 je největším rizikem pro české podnikatele zavádění dalších mimořádných opatření vlády v souvislosti s...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání