Burzovní kalendář (18. 3. - 22. 3. 2019)
|

Burzovní kalendář (18. 3. - 22. 3. 2019)

Uplynulý týden byl pro světové trhy ziskový. Investoři nejvíce pozornosti věnovali akciím Boeingu, hlasováním o brexitu v britském parlamentu a návrhu amerického rozpočtu z dílny Donalda Trumpa. Týden následující bude pro pražskou burzu ve znamení pokračování výsledkové sezóny (ČEZ, VIG), globální trhy budou zvědavé vedle politických témat také na zasedání FOMC.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Uplynulý týden byl ve znamení politických jednání o brexitu. Britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová nejprve v pondělí dojednala drobné úpravy dohody o vystoupení Spojeného království z EU, aby s ní v úterý již podruhé neuspěla v britském parlamentu. Ve středu tamní zákonodárci schválili, že země neopustí EU bez dohody, a ve čtvrtek se jim podařilo schválit možné oddálení termínu odchodu z unie.

"Tento výsledek zachovává naděje na vystoupení Británie z EU s nějakou dohodou. Politiky ale nyní tlačí čas. Zatím stále platí termín pro vystoupení (29. března). Nejbližší důležité datum je 21.-22. března, kdy se koná summit EU. Do té doby by Spojené království mělo mít jasno, podle jakého scénáře chce postupovat, a Mayová by o něm mohla jednat s ostatními zástupci zemí EU," napsal v týdenním komentáři k dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Otevírá se několik scénářů dalšího vývoje. Přehledné schéma sestavila BBC.

Na trh také v týdnu prosakovaly informace z americko-čínského vyjednávání o obchodní dohodě. Údajně se již do konce března nestihne vrcholná schůzka, má být odložena zřejmě na konec dubna. Z USA zaznělo, že jsou jednající nakloněni dalším podnětným jednáním.

Akcie amerického výrobce letadel Boeing (za týden -10,31 %) zaznamenaly výrazné ztráty. Titul se dostal pod tlak poté, co se v Etiopii zřítil letoun 737 MAX 8. Šlo o druhou nehodu tohoto typu letadla za necelý půlrok. Řada aerolinek stroje postavila mimo provoz a následně jejich používání nad Evropou dočasně zakázala i Evropská agentura pro bezpečnost letectví a později také Federální úřad pro letectví v USA.

Americké akciové indexy v týdnu posilovaly, z toho Nasdaq Composite bezmála o 4 % a S&P 500 o 2,89 %. Nebýt výprodejů akcií Boeingu, i Dow by zapsal výraznější než 1,6 % zisk. Ať už trhu pomohla vyjádření Fedu v čele s jeho šéfem Powellem o trpělivosti ve věci dalšího zvyšování sazeb, nebo čerstvá dávka optimismu ohledně vývoje jednání o obchodní dohodě USA s Čínou, býci měli každopádně navrch. Dařilo se také akciím v západní Evropě.

Pražská burza zapsala skromnější zisk, index PX posílil o 0,8 %. Nejvíce zpevnily akcie Erste Group Bank (+6,2 %). Investoři sledují vývoj v Rumunsku, kde se podle tamního tisku objevila informace o plánované úpravě dříve navržené bankovní daně. Nejhůře dopadly v týdnu akcie Philip Morris ČR (-1,9 %). V Česku podle zveřejněného průzkumu klesá podíl mladistvých kuřáků. "To může ovlivnit budoucí spotřebu standardních cigaret. Současně průzkum poukázal na vzrůstající oblibu alternativních cigaret," napsal Vaníček.

Vývojář antivirového softwaru Avast za loňský rok vykázal čistý zisk přes 241 milionů USD. Předloni přitom společnost reportovala ztrátu přes 30 milionů. Výsledky byly podpořeny růstem počtu zákazníků i synergickými efekty akvizice společnosti AVG. Společnost navrhne hrubou dividendu 0,086 USD na akcii (výnos 2,1 %), čekalo se jen 0,046 USD. "Výhled na rok 2019 je v souladu s tržními odhady. Zajímavostí bude výměna generálního ředitele. Akcie Avastu za týden odepsaly 1,7 %," uvedl analytik.

Americké akcie v pátek posílily, dařilo se technologiím. Všechny tři hlavní indexy stouply i v týdenním horizontu
Akcie ve Spojených státech zakončily týden růstem. Dařilo se hlavně technologickým společnostem. Náladu na trhu podpořily optimistické poznámky o pokroku v obchodních jednáních mezi Spojenými státy a Čínou.
Evropské akcie v pátek zpevnily, za celý týden stouply o necelá 3 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v plusu, když investoři pozorně sledovali dění v Británii, kde ve čtvrtek parlament schválil odklad vystoupení z EU. Čekalo se také na další novinky týkající se obchodního vztahu mezi Spojenými státy a Čínou.
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden získala 0,8 %
Pražská burza zakončila páteční seanci v mírném plusu, index PX získal 0,17 % na 1 070,29 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Monety Money Bank a Erste Group Bank, nedařilo se naopak Komerční bance. Objem obchodů byl s více než miliardou korun nadprůměrný.

Výhled

V týdnu od 18. března se investoři zaměří na další politická jednání v rámci EU. Summit unie 21.-22. března by měl být významným mezníkem v tématu brexitu. Případné posunutí termínu odchodu Spojeného království z EU musí odsouhlasit ostatní členové unie.

Hodně pozornosti bude jistě věnováno také návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Itálii (kde navzdory opačným doporučením z USA i EU podepíše dohodu o spolupráci) a Francii. Druhá největší ekonomika a jeden z nejdůležitějších obchodních partnerů Evropské unie zpomaluje a na růstu největších zemí eurozóny se to negativně podepisuje.

Investoři budou věnovat pozornost také zasedání měnového výboru Fedu. Americká centrální banka může aktualizovat postoj guvernérů k měnové politice v USA. Více umírněný přístup k dalšímu zvyšování sazeb podpořil v uplynulých týdnech náladu na akciových trzích.

Pokud index S&P 500 potvrdí svou sílu a udrží se nad 2 820, do hry se po delší době vrátí téma historických maxim nad 2 900. RSI se ale již přiblížil hladině překoupenosti, a tak lze očekávat minimálně krátkodobou tendenci ke konsolidaci, případně návratu do pásma 2 700 až 2 800. Podpora je již na 2 720 (minima z předchozího pátku), dále na 2 680 (dno ze začátku února), v pásmu 2 600 až 2 620 a pak až na prosincových minimech okolo 2 350.

Americký akciový trh v současnosti pravděpodobně v cenách odráží spíše pozitivní scénáře politického a ekonomického vývoje. Investoři by neměli propadat euforii, růst z uplynulého týdne byl až překvapivě silný a může být vystřídán podobně výrazným pullbackem. Například v případě oznámení uzavření dohody o vzájemném obchodu USA a Číny pak může dojít ke klasickému vývoji podle úsloví buy the rumor, sell the news.

Zisky amerických firem nadále rostou, byť jejich dynamika výrazně zpomaluje, a ekonomika také pode všeho nemíří do recese, jak se zkraje roku spekulovalo. Pro další růst ale budou akcie potřebovat nové katalyzátory, "trpělivý Fed" nemusí stačit.

Výsledková sezóna v USA je prakticky u konce, v dalších třech týdnech budou své výsledky prezentovat především firmy, které mají svá fiskální čtvrtletí posunutá oproti těm kalendářním. V příštím týdnu jde především o společnost NIKE, svá čísla odhalí také například FedEx nebo klenotnictví Tiffany & Co. V Evropě budou zajímavé údaje firem jako BMW, Enel nebo MAN, v Asii se pak přihlásí o pozornost významné čínské podniky.

Na pražské burze budou v úterý ostře sledované hospodářské výsledky energetické skupiny ČEZ. "Za loňský čtvrtý kvartál očekáváme provozní zisk EBITDA 12,1 miliardy Kč (meziročně -5,6 %), což by mělo odpovídat cílům firmy. Investory bude zajímat případný návrh dividendy, čekáme 27 Kč na akcii (hrubý dividendový výnos zhruba 5 %). Sledovaná bude také cena předprodané elektřiny, kde čekáme 40,7 EUR/MWh pro rok 2020 a 42,4 EUR/MWh pro rok 2021. Celkově by mohla být zveřejněná data pro titul spíše vzpruhou," napsal Milan Vaníček.

Podle analytiků z Komerční banky výroba elektrické energie firmy ČEZ ve čtvrtém čtvrtletí meziročně vzrostla zhruba o 6,5 % a přiblížila se hranici 18 TWh. Výroba jaderných elektráren se podle nich meziročně zvýšila o 2,7 % a za celý rok se zastavila těsně pod hranicí 30 TWh. U uhelných elektráren odhadují dvouciferný růst ve čtvrtém čtvrtletí s celoročním objemem produkce okolo 28 TWh. Provozní zisk před odpisy EBITDA by měl podle Komerční banky klesnout o 8 % na 11,8 miliardy Kč, kde negativní roli sehrály vyšší náklady na emisní povolenky či nižší příděl zelených certifikátů. Částečně by ovšem měl být tento negativní vliv kompenzován vyššími realizačními cenami a pozitivním dopadem zajišťovacích obchodů.

"Čistý zisk skupiny by měl dosáhnout ve čtvrtém čtvrtletí 1,9 miliardy Kč a očištěný zisk by měl být o miliardu vyšší. Na celoroční úrovni by výsledky měly naplnit cíle stanovené managementem firmy, na úrovni očištěného čistého zisku v odhadované výši 14,2 miliardy Kč by je mohl ČEZ i mírně překonat. Management by měl společně s výsledky za rok 2018 oznámit i svůj výhled na letošní rok. Očekáváme, že by se EBITDA zisk mohl letos pohybovat v pásmu 57 až 59 miliard Kč a očištěný čistý zisk v rozmezí 16 až 18 miliard Kč. Podstatná bude i dividendová politika. Ta v současnosti mluví o výplatním poměru v pásmu 60 až 100 %. My čekáme dividendu 27 Kč na akcii (loni 33 Kč). Vyšší výplata by znamenala distribuci části nerozděleného zisku z minulých let," říká analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

Analytik Petr Bártek z České spořitelny očekává nárůst produkce o střední jednotky procent díky menšímu počtu výpadků v produkci z uhelných zdrojů. Expanze v segmentu ESCO služeb podle Bártka pouze částečně vyrovná pokles marží v segmentu prodeje elektřiny pro retail. Provozní zisk EBITDA podle analytika klesne v důsledku růstu nákladů a pozitivních jednorázových položek v Rumunsku zaúčtovaných v loňském roce, měl by se ale vyšplhat na úroveň střední hodnoty managementem cíleného rozmezí. Investoři se také podle Bártka budou soustředit na výhled pro letošní rok, Česká spořitelna čeká nárůst upraveného čistého zisku o 30 % na 17,8 miliardy Kč. Napomohou tomu podle Bártka vyšší ceny silové elektřiny a zlepšené využití kapacit jaderných zdrojů.

Ve čtvrtek zveřejní čísla pojišťovna VIG. "Očekáváme čistý zisk 70 milionů EUR za 4. čtvrtletí (meziročně -15 %), tedy v souladu s výhledem vedení firmy. Předpokládáme, že management navrhne dividendu 1 EUR na akcii (výnos 4,6 %). Vedle samotných čísel budou investoři sledovat, zda mimořádné náklady spojené s rumunským a polským trhem jsou již minulostí, nebo jestli dále zatěžují hospodaření VIG," uvedl Milan Vaníček z J&T Banky.

"Za čtvrté čtvrtletí očekáváme meziroční nárůst hrubého předepsaného pojistného VIG o 3 % na 2,3 miliardy eur. Jeho rozklad by měl odhalit, že nejvíce rostoucím segmentem je pojištění majetku a odpovědnosti (okolo 6,6 %). Očekáváme, že zdravotní pojištění vzrostlo o 3,2 %. Na druhou stranu však podle nás došlo k poklesu životního pojištění o 1,4 %. Zisk před zdaněním by se měl meziročně zvýšit o 5,6 % na 118 milionů eur. U ukazatele nákladovosti (combined ratio) očekáváme pokles o půl procentního bodu na 96,2 %. Čistý zisk po minoritách by měl vzrůst o 1,4 % na 84 milionů eur," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

"Celoroční výsledky by měly naplnit guidance vydanou managementem pro loňský rok. Ta předpokládala růst hrubého předepsaného pojistného nad 9,5 miliardy eur (náš odhad je 9,659 miliardy eur)," dodává Kostka.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. března a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Makroekonomický kalendář v Americe není příliš bohatý. Významem z něj vyčnívá zasedání měnového výboru centrální banky, od Fedu se ale v současnosti změna sazeb nečeká. Z dat zaujmou v pondělí index cen domů, v úterý průmyslové objednávky a ve středu zásoby ropy. Čtvrtek bude patřit indexu předstihových ukazatelů a na konci týdne si největší pozornost vyslouží předběžné indexy nákupních manažerů a prodeje starších domů.

V Evropě budou v pondělí zajímavé vklady ve švýcarských bankách a hlavně obchodní bilance zemí eurozóny. V úterý vyjde britská nezaměstnanost, stavební výroba v zemích platících eurem a především index ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou eurozónu. V polovině týdne se dozvíme vývoj spotřebitelských cen v Británii a těch výrobních v Německu (v ČR vyjde statistika PPI již v pondělí). Ve čtvrtek zasedají centrální bankéři ve Švýcarsku a v Británii a vedle toho vyjdou na ostrovech maloobchodní tržby a v eurozóně spotřebitelská důvěra. Pátek pak bude ve znamení předběžných indexů nákupních manažerů.

Na dalších globálně významných trzích budou investoři v pondělí zvědaví na japonskou obchodní bilanci a průmyslovou výrobu. Do pátku pak v zemi vycházejícího slunce budou vycházet údaje o nezaměstnanosti, inflaci a náladě mezi nákupními manažery. Kalendář doplní v pátek maloobchodní tržby a spotřebitelská inflace v Kanadě.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Úrokové sazby Fedu by po zasedání centrální banky USA v úterý a ve středu měly zůstat beze změny. Medián výhledů jednotlivých členů měnového výboru by se měl posunout dolů a indikovat již pouze jedno zvýšení sazeb v letošním roce. My se domníváme, že nakonec k žádném pohybu sazeb letos nedojde. Zajímavá bude rovněž diskuze o pokračování normalizace bilanční sumy Fedu.
  • Předstihové indikátory z eurozóny a Německa by měly ukázat, že to nejhorší už má evropská ekonomika za sebou. Nicméně PMI by i tak měly dosáhnout výsledku pod dlouhodobým průměrem.
  • Brexit bude tento týden tématem nejen ve Velké Británii, jednat o jeho odložení se bude rovněž v Evropské unii. EU nemá problém posunout datum odchodu Spojeného království, bude však vyžadovat jasný plán.
  • Středoevropský kalendář opanují statistiky z Polska. Z domova budou zajímavé pondělní průmyslové ceny, které v lednu překvapily velice silným růstem. I za únor by měly statistici potvrdit, že inflační tlaky v ekonomice přetrvávají.
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
za 37 minut

Co musíte ráno vědět (20. ledna)

Jak zakončily světové trhy uplynulý týden, o čem bude letošní Davos a s čím se setkávají podnikatelky při jednáních s...
Musíte vědět
Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo
12:48

Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo

Nejvíce inovativní ekonomikou světa je nově Německo. Podle letošního žebříčku inovativnosti sestavovaného každoročně...
Světová ekonomika Inovace Německo
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
11:45

Davos 2020: O čem (také) bude řeč?

Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra, kterého se...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí
05:40

ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory....
ČEZ Akcie ČR Energetika
Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod
včera v 11:05

Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod

Čína a Barma v sobotu uzavřely desítky dohod, které se týkají zejména projektů v oblasti barmské infrastruktury....
Čína Emerging Markets Asijská ekonomika
Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika
včera v 10:06

Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika

Největší japonská automobilka Toyota Motor přesune výrobu svých dodávkových automobilů Tacoma ze Spojených států do...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
včera v 08:07

Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti americké strojírenské...
Boeing Americké akcie Firemní dluhopisy
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
17. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
17. 1. 2020 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
17. 1. 2020 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
17. 1. 2020 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
17. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
17. 1. 2020 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
17. 1. 2020 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
17. 1. 2020 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
17. 1. 2020 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
17. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
17. 1. 2020 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
17. 1. 2020 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra