Burzovní kalendář (19. 10. - 23. 10. 2020)
|

Burzovní kalendář (19. 10. - 23. 10. 2020)

Naplno běžící výsledková sezóna, solidně zaplněný makroekonomický kalendář, druhá vlna pandemie covidu-19 a dva týdny do amerických prezidentských voleb. To a mnoho dalšího bude ovlivňovat dění na trzích v předposledním říjnovém týdnu.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Investoři v uplynulém týdnu sledovali poměrně úspěšný začátek výsledkové sezóny ve Spojených státech a sílící druhou vlnu pandemie covidu-19, zejména v Evropě. V Americe oznamovaly svá hospodářská čísla především velké banky, které oznámily vyšší zisky i výnosy díky příjmům z obchodování a menší tvorbě opravných položek.

Vedle hospodářských výsledků zaujaly investory i některé z největších firem vůbec. Apple představil (mimo jiné) iPhone 12. Očekávání byla jako vždy ohromná a akcie firmy před samotným oznámením posílily o 7 %. Po představení nových telefonů sice část zisků odevzdaly, i tak ale patřily v týdnu k tahounům trhu. "Podle analýzy Morgan Stanley mají v průměru cenné papíry Applu krátce po představení nových produktů tendenci klesat, v následujících měsících se jim ale daří. V průměru v dalších šesti měsících překonávají index S&P 500 o 13 procentních bodů," uvedl Martin Luňáček z investiční platformy Portu.

Jeden z nejdůležitějších dnů má za sebou Amazon. Takzvaný Prime Day, který byl letos posunut na říjen, přináší Amazonu větší tržby než všeobecně známější Black Friday. Reakce trhu byla podobná jako u Applu, tedy velká očekávání a růst, poté pozvolný pokles.

Americké akcie jako celek za týden mírně zpevnily, na starém kontinentu včetně pražské burzy byla situace opačná. Domácí index PX klesl o 0,6 %. Největší růst zaznamenaly akcie Stock Spirits (+8,2 %), když jim pomohl příznivý komentář samotné firmy k hospodaření v uplynulém roce. Pod tlakem byly naopak akcie z finančního sektoru (Erste -3,8 %).

Trh v Rybné se rozloučil s akciemi firmy CME. V úterý skupina PPF oznámila, že dokončila převzetí mediální společnosti. Držitelé kmenových akcií CME obdrží 4,58 USD za akcii, přičemž akcie k úternímu datu dokončení transakce zanikly.

Dozorčí rada Erste Group Bank doporučila vyplatit ze zisku za rok 2019 dividendu 0,75 EUR na akcii, a to v únoru 2021. Výplata dividendy je podmíněna souhlasem regulátora, který dosud vyplácení dividend nedoporučil vzhledem ke zhoršenému makroekonomickému prostředí. "Záměr vyplatit dividendu je nicméně pozitivní již proto, že signalizuje kondici banky a vůli managementu rozdělovat zisk, pokud to bude možné," napsal ve shrnutí dění na trzích analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy mírně zpevnily
Americké akciové indexy Dow a S&P 500 v pátek posílily po předchozích třech poklesech za sebou. K jejich růstu přispěly příznivé údaje o vývoji maloobchodních tržeb ve Spojených státech. Náladu investorů podpořilo rovněž oznámení farmaceutické společnosti Pfizer, že by mohla v listopadu v USA požádat o schválení vakcíny proti covidu-19, kterou vyvíjí společně s německou firmou BioNTech.
Evropské akcie v pátek umazaly část ztrát ze čtvrtka, ale za celý týden skončily v červených číslech
Po čtvrtečním pesimismu a výprodejích zavládla v pátek na trzích dobrá nálada díky naději na brzké schválení vakcíny na covid-19 a dobrým výsledkům firem. Za celý týden ale evropské burzy zaznamenaly ztráty.
Pražská burza v pátek posílila o více než procento, dařilo se Komerční bance a Avastu
Pražská burza v pátek posílila, index PX stoupl o 1,14 % na 867,08 bodu. Trh tak smazal větší část čtvrtečních ztrát. Dařilo se zejména cenným papírům Komerční banky, které si připsaly 3,31 %, a Avastu s 3% zhodnocením.

Výhled

Velkým tématem pro trhy v novém týdnu může být zhoršující se epidemiologická situace, a to hlavně v Evropě. V řadě zemí se zpřísňují opatření ve snaze zastavit opětovné šíření koronaviru. "Zpřísněná opatření se nemohou v číslech nově nakažených projevit rychle, další šíření nákazy tak bude vytvářet tlak na politiky k ještě větším restrikcím. Ty nutně způsobí pokles ekonomické aktivity, především ve službách," napsal Pavel Ryska z J&T Banky.

Akciový trh byl dosud vůči zprávám o zhoršování pandemie poměrně imunní, právě to ale může být rizikem pro další dny a týdny (z větší výšky se padá o to bolestivěji). Počet nakažených neroste jen v Evropě, ale i v USA. A cítit to je mimo jiné i na trhu práce, kde počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti vystoupal nejvýše za dva měsíce.

"Pondělní výrazný růst, tři dny poklesů a páteční odmítnutí týdenních zrát znamenalo celkově pro index S&P 500 za pět obchodních seancí zelenou nulu s hodnotou +0,19 %. Denní graf indexu S&P 500 je stejný jako před týdnem. Svíčky jsou nad 50denním klouzavým průměrem na 3 400. Nejbližší rezistence je na hladině 3 600, nejbližší suport v pásmu 3 400 až 3 450. Důležitý support je na 3 200, tedy 8 % od aktuálního kurzu. V září ceny akcií klesaly a výhled byl negativní. Index v té době nedokázal vystoupat nad své předchozí vyšší hodnoty. Po odrazu od supportu 3 200 se ale nálada změnila, S&P 500 předvedl dva silné týdny a v tom uplynulém udržel získané pozice. Denní graf je tak nyní v býčím nastavení," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Blíží se prezidentské volby v USA, trh ale zatím více řeší stále neúspěšná jednání o dalším balíku fiskální podpory pro americkou ekonomiku. Naplno také běží výsledková sezóna za třetí čtvrtletí, jejíž první týden vyzněl spíše optimisticky. Index S&P 500 přitom drží zisk od začátku roku, pro trhy mimořádně bouřlivého," doplnil Košťál.

Manažer fondu: Mladí a hloupí investoři udělali z ocenění amerických akcií noční můru
Investoři v současnosti platí za americké akcie (index S&P 500) 22násobek zisků očekávaných v příštích 12 měsících, tedy o polovinu více, než je průměr za uplynulou dekádu. Velkou část růstu z březnového minima na nové rekordy přitom táhly velké technologické tituly a také trh s opcemi. Ocenění akcií je proto z dlouhodobého hlediska noční můrou, za což jsou (spolu)zodpovědní mladí a hloupí investoři, říká Cole Smead, který spravuje portfolio fondu ve vlastní firmě Smead Capital Management.

Ostře sledovaná bude výsledková sezóna. Začátek té v USA naznačil, že jsou odhady analytiků nastaveny spíše konzervativně. Velké banky, které zveřejňování výsledků tradičně otevírají, vykázaly čísla převážně nad očekáváními trhu. Analytici odhadují, že zisky firem z indexu S&P 500 v třetím čtvrtletí klesly meziročně zhruba o 19 %, ve druhém kvartálu spadly o více než 30 %.

V týdnu svá čísla oznámí mimo jiné Tesla, Intel a IBM a dále Netflix, Coca-Cola, Procter & Gamble, Gilead Sciences nebo American Express. V Evropě se přidají například UBS, Nestlé, Ericsson, Philips, Unilever, Unibail Rodamco nebo Vivendi.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 19. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Ve středu českou výsledkovou sezónu za třetí kvartál otevře společnost Avast. Firma zveřejní pouze základní ukazatele (tržby, EBITDA). "U zisku EBITDA očekáváme meziroční růst o 1,2 % na 123,3 milionu USD, když slušný růst v hlavním segmentu spotřebitelského antiviru je negativně vyvažován efektem ukončení segmentu Jumpshot na začátku letošního roku. Management firmy podle nás potvrdí výhled na celý rok, kdy by tržby měly organicky (bez efektu ukončených segmentů) růst o více než 5 %," uvedl Pavel Ryska.

Ve čtvrtek se budou akcie Kofoly naposledy obchodovat s nárokem na dividendu 13,5 Kč na akcii ze zisku za rok 2019. To nyní představuje hrubý dividendový výnos okolo 6,1 %. Dividendu musí ještě schválit valná hromada 2. listopadu.

Již v úterý bude ukončen příjem objednávek na primární úpis akcií společnosti Pilulka.cz na trhu START pražské burzy. Podle veřejných informací burzy je emise již nyní upsaná.

Jiří Staník (Helgi Library): Pilulka svůj růst nezakládá na lékárenském byznysu, ale na e-commerce. Třešničkou na dortu může být deregulace prodeje léků na předpis
Ocenění společnosti Pilulka je vzhledem k jejím růstovým plánům a dosavadní neziskovosti samozřejmě složité, firma má ale našlápnuto k růstu pro příští pět nebo deset let. Na českém trhu plném tradičních dividendových titulů bude Pilulka svým charakterem výjimkou, říká Jiří Staník z Helgi Library.

Makroekonomický kalendář otevřou v pondělí čínské údaje o HDP, průmyslu a maloobchodu a také japonská obchodní bilance. Tu zveřejní i Španělsko, eurozóna pak oznámí data o stavební výrobě. Spojené státy zveřejní jen index cen domů.

V úterý z Číny dorazí data z nemovitostního trhu a informace o sazbách, Německo zveřejní výrobní ceny, Rusko odhalí HDP a statistiky z trhu práce a v Americe vyjdou data o zahájené výstavbě a zásobách ropy.

V polovině týdne si vezme slovo Británie s údaji o inflaci a Spojené státy oznámí další statistiky o zásobách ropy, pravidelné informace z hypotéčního trhu a tamní centrální banka vydá zprávu o stavu ekonomiky zvanou Béžová kniha.

Ve čtvrtek investory zaujme německá a evropská spotřebitelská důvěra, dále vyjdou francouzské ukazatele důvěry mezi podnikateli a v Americe zveřejní týdenní data z trhu práce a prodeje starších domů. Na večer je pak naplánovaná druhá debata kandidátů na funkci amerického prezidenta.

Pátek bude ve znamení předběžných indexů nákupních manažerů, oznámeny ale budou také britská spotřebitelská důvěra a maloobchodní tržby a také japonská inflace. O měnové politice pak rozhodne centrální banka v Rusku.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Se zvyšujícím se a ve většině evropských států již rekordním počtem nových případů nemoci covid-19 je zřejmé, že její druhá vlna je v plném proudu. To se jistě odrazí v horších datech za čtvrté čtvrtletí. První vlaštovkou by tento týden měly být říjnové indikátory ekonomického sentimentu. Německé a celoevropské PMI ze zpracovatelského průmyslu se pravděpodobně mírně sníží, setrvají však nad 50 body. V oblasti služeb došlo k výraznějšímu poklesu důvěry již v přechozích měsících, pro říjen se očekává stabilita poblíž 50 bodů. Výhled pro další měsíce však příliš optimistický není. Pokles s největší pravděpodobností zaznamená i spotřebitelská důvěra v eurozóně.
  • Nejsledovanějšími v tomto týdnu zřejmě budou předstihové ukazatele mapující náladu jak ve výrobním, tak i ve spotřebitelském sektoru. Většina z nich bude za říjen, a je tak pravděpodobné, že se v jejich vývoji již budou odrážet negativní dopady druhé vlny koronavirové pandemie. Ta zasáhla především Českou republiku neobvyklou silou a opětovné zavedení epidemiologických opatření na sebe nenechalo dlouho čekat. Jejich rozsah je sice ve srovnání s jarními měsíci prozatím menší, i tak ale velice pravděpodobně významně ovlivní vývoj ekonomiky v posledním čtvrtletí letošního roku. Ke zhoršování situace však dochází také v ostatních evropských státech, kde denní počty nových nakažených lámou rekordy a také jsou postupně přijímána nová opatření, která brání hladkému fungování ekonomiky. Není tak překvapením, že v říjnu nejspíše dojde ke zhoršení nálady u podnikatelů i spotřebitelů.
  • Další měsíce jsou vlivem zpřísňujících se opatření spojeny s větší mírou nejistoty. Významným rizikem je v tomto ohledu především přerušení mezinárodního obchodu a narůstající nedostatek pracovníků z důvodu uvalených karantén. Vývoj zakázek zůstává prozatím pozitivní, i to se však může rychle změnit.
  • V důsledku většího důrazu na sociální distancování navíc s největší pravděpodobností dojde k opětovnému poklesu poptávky spotřebitelů, k čemuž přispěje i pokles jejich důvěry. Ten by tento týden měla potvrdit data z Německa a také z evropské ekonomiky jako celku.
  • Koruna v týdnu zřejmě mnoho důvodů k posilování mít nebude. Její obchodování bude nadále ve znamení špatné koronavirové situace v tuzemsku, a česká měna tak v lepším případě setrvá na aktuálních slabých úrovních, v horším dále oslabí.
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
včera v 10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království