Burzovní kalendář (19. 10. - 23. 10. 2020)
|

Burzovní kalendář (19. 10. - 23. 10. 2020)

Naplno běžící výsledková sezóna, solidně zaplněný makroekonomický kalendář, druhá vlna pandemie covidu-19 a dva týdny do amerických prezidentských voleb. To a mnoho dalšího bude ovlivňovat dění na trzích v předposledním říjnovém týdnu.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Investoři v uplynulém týdnu sledovali poměrně úspěšný začátek výsledkové sezóny ve Spojených státech a sílící druhou vlnu pandemie covidu-19, zejména v Evropě. V Americe oznamovaly svá hospodářská čísla především velké banky, které oznámily vyšší zisky i výnosy díky příjmům z obchodování a menší tvorbě opravných položek.

Vedle hospodářských výsledků zaujaly investory i některé z největších firem vůbec. Apple představil (mimo jiné) iPhone 12. Očekávání byla jako vždy ohromná a akcie firmy před samotným oznámením posílily o 7 %. Po představení nových telefonů sice část zisků odevzdaly, i tak ale patřily v týdnu k tahounům trhu. "Podle analýzy Morgan Stanley mají v průměru cenné papíry Applu krátce po představení nových produktů tendenci klesat, v následujících měsících se jim ale daří. V průměru v dalších šesti měsících překonávají index S&P 500 o 13 procentních bodů," uvedl Martin Luňáček z investiční platformy Portu.

Jeden z nejdůležitějších dnů má za sebou Amazon. Takzvaný Prime Day, který byl letos posunut na říjen, přináší Amazonu větší tržby než všeobecně známější Black Friday. Reakce trhu byla podobná jako u Applu, tedy velká očekávání a růst, poté pozvolný pokles.

Americké akcie jako celek za týden mírně zpevnily, na starém kontinentu včetně pražské burzy byla situace opačná. Domácí index PX klesl o 0,6 %. Největší růst zaznamenaly akcie Stock Spirits (+8,2 %), když jim pomohl příznivý komentář samotné firmy k hospodaření v uplynulém roce. Pod tlakem byly naopak akcie z finančního sektoru (Erste -3,8 %).

Trh v Rybné se rozloučil s akciemi firmy CME. V úterý skupina PPF oznámila, že dokončila převzetí mediální společnosti. Držitelé kmenových akcií CME obdrží 4,58 USD za akcii, přičemž akcie k úternímu datu dokončení transakce zanikly.

Dozorčí rada Erste Group Bank doporučila vyplatit ze zisku za rok 2019 dividendu 0,75 EUR na akcii, a to v únoru 2021. Výplata dividendy je podmíněna souhlasem regulátora, který dosud vyplácení dividend nedoporučil vzhledem ke zhoršenému makroekonomickému prostředí. "Záměr vyplatit dividendu je nicméně pozitivní již proto, že signalizuje kondici banky a vůli managementu rozdělovat zisk, pokud to bude možné," napsal ve shrnutí dění na trzích analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy mírně zpevnily
Americké akciové indexy Dow a S&P 500 v pátek posílily po předchozích třech poklesech za sebou. K jejich růstu přispěly příznivé údaje o vývoji maloobchodních tržeb ve Spojených státech. Náladu investorů podpořilo rovněž oznámení farmaceutické společnosti Pfizer, že by mohla v listopadu v USA požádat o schválení vakcíny proti covidu-19, kterou vyvíjí společně s německou firmou BioNTech.
Evropské akcie v pátek umazaly část ztrát ze čtvrtka, ale za celý týden skončily v červených číslech
Po čtvrtečním pesimismu a výprodejích zavládla v pátek na trzích dobrá nálada díky naději na brzké schválení vakcíny na covid-19 a dobrým výsledkům firem. Za celý týden ale evropské burzy zaznamenaly ztráty.
Pražská burza v pátek posílila o více než procento, dařilo se Komerční bance a Avastu
Pražská burza v pátek posílila, index PX stoupl o 1,14 % na 867,08 bodu. Trh tak smazal větší část čtvrtečních ztrát. Dařilo se zejména cenným papírům Komerční banky, které si připsaly 3,31 %, a Avastu s 3% zhodnocením.

Výhled

Velkým tématem pro trhy v novém týdnu může být zhoršující se epidemiologická situace, a to hlavně v Evropě. V řadě zemí se zpřísňují opatření ve snaze zastavit opětovné šíření koronaviru. "Zpřísněná opatření se nemohou v číslech nově nakažených projevit rychle, další šíření nákazy tak bude vytvářet tlak na politiky k ještě větším restrikcím. Ty nutně způsobí pokles ekonomické aktivity, především ve službách," napsal Pavel Ryska z J&T Banky.

Akciový trh byl dosud vůči zprávám o zhoršování pandemie poměrně imunní, právě to ale může být rizikem pro další dny a týdny (z větší výšky se padá o to bolestivěji). Počet nakažených neroste jen v Evropě, ale i v USA. A cítit to je mimo jiné i na trhu práce, kde počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti vystoupal nejvýše za dva měsíce.

"Pondělní výrazný růst, tři dny poklesů a páteční odmítnutí týdenních zrát znamenalo celkově pro index S&P 500 za pět obchodních seancí zelenou nulu s hodnotou +0,19 %. Denní graf indexu S&P 500 je stejný jako před týdnem. Svíčky jsou nad 50denním klouzavým průměrem na 3 400. Nejbližší rezistence je na hladině 3 600, nejbližší suport v pásmu 3 400 až 3 450. Důležitý support je na 3 200, tedy 8 % od aktuálního kurzu. V září ceny akcií klesaly a výhled byl negativní. Index v té době nedokázal vystoupat nad své předchozí vyšší hodnoty. Po odrazu od supportu 3 200 se ale nálada změnila, S&P 500 předvedl dva silné týdny a v tom uplynulém udržel získané pozice. Denní graf je tak nyní v býčím nastavení," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Blíží se prezidentské volby v USA, trh ale zatím více řeší stále neúspěšná jednání o dalším balíku fiskální podpory pro americkou ekonomiku. Naplno také běží výsledková sezóna za třetí čtvrtletí, jejíž první týden vyzněl spíše optimisticky. Index S&P 500 přitom drží zisk od začátku roku, pro trhy mimořádně bouřlivého," doplnil Košťál.

Manažer fondu: Mladí a hloupí investoři udělali z ocenění amerických akcií noční můru
Investoři v současnosti platí za americké akcie (index S&P 500) 22násobek zisků očekávaných v příštích 12 měsících, tedy o polovinu více, než je průměr za uplynulou dekádu. Velkou část růstu z březnového minima na nové rekordy přitom táhly velké technologické tituly a také trh s opcemi. Ocenění akcií je proto z dlouhodobého hlediska noční můrou, za což jsou (spolu)zodpovědní mladí a hloupí investoři, říká Cole Smead, který spravuje portfolio fondu ve vlastní firmě Smead Capital Management.

Ostře sledovaná bude výsledková sezóna. Začátek té v USA naznačil, že jsou odhady analytiků nastaveny spíše konzervativně. Velké banky, které zveřejňování výsledků tradičně otevírají, vykázaly čísla převážně nad očekáváními trhu. Analytici odhadují, že zisky firem z indexu S&P 500 v třetím čtvrtletí klesly meziročně zhruba o 19 %, ve druhém kvartálu spadly o více než 30 %.

V týdnu svá čísla oznámí mimo jiné Tesla, Intel a IBM a dále Netflix, Coca-Cola, Procter & Gamble, Gilead Sciences nebo American Express. V Evropě se přidají například UBS, Nestlé, Ericsson, Philips, Unilever, Unibail Rodamco nebo Vivendi.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 19. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Ve středu českou výsledkovou sezónu za třetí kvartál otevře společnost Avast. Firma zveřejní pouze základní ukazatele (tržby, EBITDA). "U zisku EBITDA očekáváme meziroční růst o 1,2 % na 123,3 milionu USD, když slušný růst v hlavním segmentu spotřebitelského antiviru je negativně vyvažován efektem ukončení segmentu Jumpshot na začátku letošního roku. Management firmy podle nás potvrdí výhled na celý rok, kdy by tržby měly organicky (bez efektu ukončených segmentů) růst o více než 5 %," uvedl Pavel Ryska.

Ve čtvrtek se budou akcie Kofoly naposledy obchodovat s nárokem na dividendu 13,5 Kč na akcii ze zisku za rok 2019. To nyní představuje hrubý dividendový výnos okolo 6,1 %. Dividendu musí ještě schválit valná hromada 2. listopadu.

Již v úterý bude ukončen příjem objednávek na primární úpis akcií společnosti Pilulka.cz na trhu START pražské burzy. Podle veřejných informací burzy je emise již nyní upsaná.

Jiří Staník (Helgi Library): Pilulka svůj růst nezakládá na lékárenském byznysu, ale na e-commerce. Třešničkou na dortu může být deregulace prodeje léků na předpis
Ocenění společnosti Pilulka je vzhledem k jejím růstovým plánům a dosavadní neziskovosti samozřejmě složité, firma má ale našlápnuto k růstu pro příští pět nebo deset let. Na českém trhu plném tradičních dividendových titulů bude Pilulka svým charakterem výjimkou, říká Jiří Staník z Helgi Library.

Makroekonomický kalendář otevřou v pondělí čínské údaje o HDP, průmyslu a maloobchodu a také japonská obchodní bilance. Tu zveřejní i Španělsko, eurozóna pak oznámí data o stavební výrobě. Spojené státy zveřejní jen index cen domů.

V úterý z Číny dorazí data z nemovitostního trhu a informace o sazbách, Německo zveřejní výrobní ceny, Rusko odhalí HDP a statistiky z trhu práce a v Americe vyjdou data o zahájené výstavbě a zásobách ropy.

V polovině týdne si vezme slovo Británie s údaji o inflaci a Spojené státy oznámí další statistiky o zásobách ropy, pravidelné informace z hypotéčního trhu a tamní centrální banka vydá zprávu o stavu ekonomiky zvanou Béžová kniha.

Ve čtvrtek investory zaujme německá a evropská spotřebitelská důvěra, dále vyjdou francouzské ukazatele důvěry mezi podnikateli a v Americe zveřejní týdenní data z trhu práce a prodeje starších domů.

Pátek bude ve znamení předběžných indexů nákupních manažerů, oznámeny ale budou také britská spotřebitelská důvěra a maloobchodní tržby a také japonská inflace. O měnové politice pak rozhodne centrální banka v Rusku.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Se zvyšujícím se a ve většině evropských států již rekordním počtem nových případů nemoci covid-19 je zřejmé, že její druhá vlna je v plném proudu. To se jistě odrazí v horších datech za čtvrté čtvrtletí. První vlaštovkou by tento týden měly být říjnové indikátory ekonomického sentimentu. Německé a celoevropské PMI ze zpracovatelského průmyslu se pravděpodobně mírně sníží, setrvají však nad 50 body. V oblasti služeb došlo k výraznějšímu poklesu důvěry již v přechozích měsících, pro říjen se očekává stabilita poblíž 50 bodů. Výhled pro další měsíce však příliš optimistický není. Pokles s největší pravděpodobností zaznamená i spotřebitelská důvěra v eurozóně.
  • Nejsledovanějšími v tomto týdnu zřejmě budou předstihové ukazatele mapující náladu jak ve výrobním, tak i ve spotřebitelském sektoru. Většina z nich bude za říjen, a je tak pravděpodobné, že se v jejich vývoji již budou odrážet negativní dopady druhé vlny koronavirové pandemie. Ta zasáhla především Českou republiku neobvyklou silou a opětovné zavedení epidemiologických opatření na sebe nenechalo dlouho čekat. Jejich rozsah je sice ve srovnání s jarními měsíci prozatím menší, i tak ale velice pravděpodobně významně ovlivní vývoj ekonomiky v posledním čtvrtletí letošního roku. Ke zhoršování situace však dochází také v ostatních evropských státech, kde denní počty nových nakažených lámou rekordy a také jsou postupně přijímána nová opatření, která brání hladkému fungování ekonomiky. Není tak překvapením, že v říjnu nejspíše dojde ke zhoršení nálady u podnikatelů i spotřebitelů.
  • Další měsíce jsou vlivem zpřísňujících se opatření spojeny s větší mírou nejistoty. Významným rizikem je v tomto ohledu především přerušení mezinárodního obchodu a narůstající nedostatek pracovníků z důvodu uvalených karantén. Vývoj zakázek zůstává prozatím pozitivní, i to se však může rychle změnit.
  • V důsledku většího důrazu na sociální distancování navíc s největší pravděpodobností dojde k opětovnému poklesu poptávky spotřebitelů, k čemuž přispěje i pokles jejich důvěry. Ten by tento týden měla potvrdit data z Německa a také z evropské ekonomiky jako celku.
  • Koruna v týdnu zřejmě mnoho důvodů k posilování mít nebude. Její obchodování bude nadále ve znamení špatné koronavirové situace v tuzemsku, a česká měna tak v lepším případě setrvá na aktuálních slabých úrovních, v horším dále oslabí.
Co musíte ráno vědět (20. října)
Co musíte ráno vědět (20. října)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (20. října)

Jak světové trhy začaly nový týden, jak se čínská ekonomika vzpamatovává z řádění koronaviru a proč je nabídka akcií...
Musíte vědět
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou nervózní kvůli chybějící podpoře ekonomiky

Americké akcie zahájily týden poklesem. Investoři se obávají, že dohoda o novém balíku pomoci hospodářství nebude...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na…
včera v 21:20

Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na konsolidaci veřejných financí

Vláda při schválení návrhu rozpočtu na příští rok podle ekonomů oslovených ČTK rezignovala na konsolidaci veřejných...
Česká republika Ekonomické a politické hrozby Česká ekonomika
Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 18:31

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Na tiskové konferenci po...
Rozpočet Česká ekonomika Česká republika
Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU
včera v 18:14

Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU

Britský ministr Michael Gove v pondělí přivítal slova hlavního vyjednavače Evropské unie Michela Barniera o ochotě...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
včera v 18:00

Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na některých trzích neobchodovalo

Akcie na západoevropských trzích nadále ovlivňuje zhoršující se pandemická situace, stejně jako neschopnost uzavřít...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy
včera v 17:33

Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy

Americký výrobce elektromobilů Tesla bude od sklonku tohoto měsíce svůj sedan Model 3 vyráběný v Šanghaji vyvážet na...
Tesla Auta
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
včera v 16:50

Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank

Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX vzrostl o 0,59 procenta na 872,2 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho
včera v 16:39

ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho

Společnost ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD amerického těžaře ropy z břidlic Concho Resources. Akvizice...
Ropa Fúze a akvizice
Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík
včera v 16:19

Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík

Automobilka Toyota začne příští rok v Česku nabízet svůj první sériový vůz na vodík Mirai. Prodej chce spustit po...
Česká republika Auta
Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář
včera v 16:16

Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář

Britská regionální letecká společnost Flybe, která v březnu zkrachovala, bude příští rok patrně znovu létat....
Spojené království Doprava Koronavirus
Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah
včera v 16:03

Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah

Pákistánský telekomunikační úřad zruší blokování čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok. Rozhodnutí...
Sociální sítě Pákistán Americké akcie
Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu
včera v 16:00

Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu

Cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům bude v programu COVID cestovní ruch k dispozici 500 milionů korun,...
Česká ekonomika Podpora ekonomiky Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (19. října)
včera v 15:56

Ze světa investičních doporučení (19. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla
včera v 14:57

Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla, zůstává ale vyšší než před vypuknutím...
Slovensko Nezaměstnanost
Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu
včera v 13:36

Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu

Nizozemský výrobce elektroniky a lékařské techniky Philips ve třetím čtvrtletí překvapivě zvýšil zisk před zdaněním,...
Evropské akcie Výsledková sezóna
CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu…
včera v 13:25

CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu Ericsson

Rychlou mobilní síť 5G postaví společnost CETIN na technologiích firmy Ericsson. Na svém twitterovém účtu to uvedl...
CETIN Telekomunikace 5G sítě
EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné
včera v 13:20

EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné

Evropská unie chce s Británií uzavřít dohodu o budoucích vztazích a bude do poslední minuty pracovat na tom, aby se...
Spojené království Evropská unie Politika