Burzovní kalendář (25. 6. - 29. 6. 2018)
|

Burzovní kalendář (25. 6. - 29. 6. 2018)

Závěr června bude na trzích ve znamení pokračující celní přestřelky mezi USA a jejich důležitými obchodními partnery. Investoři dostanou naservírovánu také řadu makrodat, především pro Evropu bude důležité jednání nejvyšších představitelů zemí EU o migraci.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Hlavním tématem pro finanční trhy je v poslední době rozdmýchávání obchodní války mezi USA a zbytkem světa. Americký prezident Donald Trump oznámil další cla na čínské zboží v objemu 200 miliard USD, v pátek pak pohrozil Evropské unii zavedením cel na dovoz automobilů. Nejvíce ohroženy jsou těmito spory velké průmyslové podniky, v týdnu proto ztrácely například akcie Boeingu nebo Caterpillaru. Index Dow proto ztratil 2 %, zatímco například technologický index Nasdaq Composite v týdnu dokonce posunul historické maximum (nakonec ztratil 0,7 %).

V Evropě panovala nervozita především v německém automobilovém sektoru poté, co byl zatčen šéf automobilky Audi a Daimler zveřejnil překvapivé snížení výhledu provozního zisku pro letošní rok. Zatímco celoevropský index STOXX Europe 600 odepsal za týden procento, německý DAX bezmála čtyři.

Pro světovou ekonomiku a komoditní trh bylo podstatné zasedání OPEC a dalších významných těžařů ropy. Země nakonec došly k dohodě na navýšení těžby o zhruba milion barelů denně počínaje červencem, reálně ale tohoto zvýšení některé země nebudou schopny.

Země OPEC potvrdily shodu na zvýšení produkce ropy
Hlavní světoví producenti ropy v sobotu schválili zvýšení těžby o milion barelů denně, které bylo předjednáno v pátek. Ministři ropného průmyslu z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších producentských zemí na sobotní schůzce stvrdili, že navýšení těžby začne od července. Dohoda je vítězstvím především pro Saúdskou Arábii a Rusko, uvedla agentura Bloomberg.

Index PX pražské burzy zakončil týden slabší o 1,3 %. Napjatě očekávaná byla páteční valná hromada ČEZ. Ta nakonec rozhodla o tom, že firma vyplatí akcionářům stejnou dividendu jako loni, tedy 33 korun na akcii před zdaněním. Mezi akcionáře bude rozděleno 17,8 miliardy korun z loňského zisku firmy, stát jako majoritní akcionář získá zhruba 13 miliard korun. Rozhodným dnem pro uplatnění práva na dividendu je 28. červen. V dozorčí radě firmy pak došlo k několika změnám.

V dozorčí radě ČEZ končí předseda Pačes a další dva členové
V dozorčí radě energetické společnosti ČEZ končí její předseda a někdejší předseda Akademie věd Václav Pačes. Pokračovat v ní nebudou ani Robert Šťastný, který býval označován za nominanta KDU-ČSL, a Petr Polák, který podle médií platil za muže bývalého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). V noci o tom rozhodla valná hromada firmy, která trvala více než 14 hodin. Šlo o nejdelší valnou hromadu ČEZ, jednání začalo v pátek v 11.00.

CED Group prodala 8,5% balík akcií Kofoly ČS po 270 Kč za kus. Počet volně obchodovaných akcií se tak zvýšil na 14,6 %, což může být pozitivní faktor pro zobchodované objemy. CED Group plánovala prodat celý svůj podíl (20,9 %), což se ovšem nepodařilo. Cena 270 Kč představovala 26% diskont vůči ceně z předchozího dne.

Kofola ČeskoSlovensko kupuje slovenského výrobce minerální vody Kláštorná
Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko kupuje slovenského výrobce minerální vody Kláštorná. Značku chce oživit a vrátit na výsluní. Kofola o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě. Hodnotu akvizice firma neuvedla.

Podle očekávání ČNB schválila firmě PKN Orlen výkup podílů minoritních akcionářů Unipetrolu při ceně 380 Kč za akcii. Následně by mělo dojít ke stažení cenných papírů Unipetrolu z burzy. K vypořádání transakce by mělo dojít do konce roku 2018. Mateřská společnost Unipetrolu PKN Orlen nyní vlastní asi 94 % akcií firmy.

Nejlepší výkonnost měly v uplynulém týdnu akcie PFNonwovens (+4 %). Celý týden bylo obchodování s nimi bez jasného trendu, změna nastala až v pátek, kdy akcie beze zpráv solidně posilovaly. Na opačném konci pelotonu zůstaly akcie Kofoly ČS (-13,5 %), jimž se podařilo umazat část ztrát způsobených zmíněným diskontním prodejem významného podílu.

Americké akcie v pátek uzavřely smíšeně, týden zakončily v mínusu
Americké akciové indexy se v závěru týdne na směru neshodly. V plusu páteční seanci zakončily energetické tituly, které reagovaly na růst cen ropy, nedařilo se naopak technologickým firmám. Sentiment na trzích určoval obchodní spor mezi USA a Čínou a také zasedání ropného kartelu OPEC.
Evropské burzy v pátek výrazně stouply, za celý týden však zhruba o 2 % oslabily
Evropské akciové trhy zakončily týden v zelených číslech, když investory potěšilo rozhodnutí ropného kartelu OPEC, že od července zvýší těžbu ropy asi o milion barelů denně. Pozornost poutaly také odhady indexů nákupních manažerů v eurozóně, Německu a Francii.
Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden přišla o 1,3 %
Pražská burza zakončila týden se ztrátou 0,03 % na 1 064,12 bodu. Dolů ji táhly akcie energetické skupiny ČEZ a Erste Group Bank, dařilo se naopak Komerční bance a Monetě Money Bank. Objem obchodů byl s 635 miliony korun nadprůměrný.

Výhled

Ústředním tématem posledního červnového týdne bude opět obchodní spor USA s EU a Čínou. Investoři budou také sledovat čtvrteční summit lídrů zemí EU v Bruselu, kde se spor může stát jedním z témat (vedle migrace) poté, co unie uvalila na vybrané zboží z USA reciproční cla. Dalším tématem týdne může být spor uvnitř německé vlády, kde má kancléřka Angela Merkelová jen týden na to, aby se s evropskými partnery dohodla na reformě migračního systému, jinak hrozí rozpad vládní koalice.

Výsledková sezóna za druhé čtvrtletí se blíží, na konci června ale svá hospodářská čísla zveřejňují pouze firmy, jejichž fiskální kvartály jsou oproti těm kalendářním posunuté. Ve Spojených státech to budou například Nike, General Mills, Lennar nebo nový člen indexu Dow Walgreens Boots Alliance, v Evropě se přidají třeba Accenture nebo H&M.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Hladina podpory indexu S&P 500 na 2 740 až 2 750 v týdnu vydržela. Index je nad touto předchozí silnou rezistencí a na 20denním klouzavém průměru, kam se vrátil po předchozím růstu. Rezistence je na 2 800, supporty na zmíněných 2 740 a dále na 2 700," napsal v technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Obchodní týden ovlivnily celní spory. Index S&P 500 ale (na rozdíl od Dow) nereagoval příliš výrazně a zůstal v úzkém pásmu 2 740 až 2 800. Trh na nejasné, případně spíše negativní zprávy všeobecně příliš nereaguje. Uvedené rozpětí je úzké a pro index by neměl být problém je prolomit."

"Nízká volatilita je (navzdory svému mírnému nárůstu v posledních pěti dnech) pro akcie optimistickým signálem. Na celní přestřelky zatím index S&P 500 nereagoval nijak dramaticky. Jeho denní graf je v býčím nastavení, kurz se již několik týdnů příliš nemění. Pro býky bude podstatné případné proražení psychologicky významné hladiny 2 800. Pokud přihlédneme k sezónnosti, blížící se červenec je historicky spíše růstovým měsícem bez dramatických zvratů (na rozdíl od srpna). Při opomenutí ostatních faktorů by tedy výhled mohl směřovat spíše testování 'kulaté' rezistence," uzavřel Košťál.

Morgan Stanley: Nebezpečí kolapsu trhu je větší, než si investoři uvědomují. Tento sektor by měl problémy ustát nejlépe
Investoři v současnosti na akciovém trhu riskují více, než by se na první pohled mohlo zdát, říká hlavní akciový stratég Morgan Stanley Michael Wilson. A radí přidat do portfolia defenzivu.

Pro pražskou burzu se jako významné jeví především úterý, kdy se budou naposledy s nárokem na dividendu ze zisku za rok 2017 obchodují akcie ČEZ. Ve stejný den proběhne druhá aukce trhu START, pro kapitál si nově jde společnost Hub Ventures (více v aktuálním Investorském magazínu níže), provozovatel co-workingových center. Ve čtvrtek se pak koná valná hromada Unipetrolu, od které ale analytici nečekají žádné překvapení.

Ve středu bude rozhodovat o své měnové politice Česká národní banka. "Změnu současné základní sazby (0,75 %) spíše nečekáme, nicméně vzhledem k nedávnému oslabování koruny není její zvýšení vyloučené," připustil v týdenním výhledu analytik Milan Lávička z J&T Banky.

ČNB by podle analytiků mohla ve středu kvůli koruně zvýšit sazby
Bankovní rada České národní banky by ve středu mohla zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na jedno procento, domnívá se většina analytiků oslovených ČTK. Důvodem je podle nich především slabší kurz koruny proti euru, než centrální banka odhadovala. Navíc růst mezd i inflace je proti odhadům ČNB vyšší. Někteří ekonomové ale upozornili, že zvýšení není jisté kvůli tomu, že na zasedání nebude viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Ten patří k výrazným zastáncům růstu úrokových sazeb. Když rada nezvýší sazby v červnu, určitě tak ale učiní na počátku srpna, shodli se analytici.

Makroekonomický kalendář je poměrně nabitý. V USA hned v pondělí vyjdou statistiky prodejů nových domů a také indexy aktivity chicagského a dallaského Fedu. V úterý vyjde obdobný index centrální banky v Richmondu, ale hlavně ukazatel cen domů ve dvaceti velkých amerických městech S&P/Case-Shiller a také spotřebitelská důvěra. V polovině týdne budou investory nejvíce zajímat objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a obchodní bilance, sledované budou ale také zásoby ropy, velkoobchodní zásoby a rozjednané prodeje nemovitostí. Čtvrtku budou dominovat zpřesněné údaje o vývoji HDP v prvním čtvrtletí a v pátek se dozvíme, jak se vyvíjely osobní příjmy a výdaje. Na konci týdne vyjde také index nákupních manažerů v oblasti Chicaga a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

V Evropě bude podstatný v pondělí index podnikatelské nálady Ifo v Německu, v Česku vyjdou podnikatelská a spotřebitelská důvěra. Ve středu bude zprávu o finanční stabilitě komentovat šéf Bank of England Mark Carney. V druhé polovině týdne (ve čtvrtek) budou jednat nejvyšší představitelé zemí Evropské unie o clech a migraci, Německo, Španělsko a celá eurozóna zveřejní data o inflaci a Německo navrch ještě data z trhu práce a maloobchodu. V pátek budou také zajímavé konečné údaje o vývoji britské ekonomiky v prvním čtvrtletí.

Na dalších globálně významných trzích stojí za zmínku série makrodat, která vyjde v Japonsku, v čele s průmyslovou výrobou, maloobchodními tržbami a mírou nezaměstnanosti. V pátek pak bude sledovaný hrubý domácí produkt Kanady a v sobotu ještě indexy nákupních manažerů v Číně.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Data zveřejněná tento týden potvrdí letní návrat inflace v eurozóně a pokračující inflační tlaky v USA (deflátor osobní spotřeby).
  • Na zasedání Evropské rady by mohlo dojít k dílčí dohodě o tom, jak se postavit k migrační krizi. Dohoda však pravděpodobně neuspokojí nejvíce zasažené středomořské státy. Projednávat by se měl i návrh rozpočtu pro eurozónu. Ten společně předloží Německo a Francie.
  • Spojené státy by do konce měsíce měly představit další obchodní bariéry namířené proti Číně.
  • Dlouho se zdálo, že červnové zasedání ČNB bude víceméně nezajímavá událost. Nakonec vše nasvědčuje tomu, že půjde o dramatické setkání. Podle tržních cen dojde ke zvýšení sazeb přibližně na 55 %. My se domníváme, že i kvůli nepřítomnosti největšího jestřába z bankovní rady Mojmíra Hampla nakonec ke zvýšení sazeb nedojde. Nicméně výstup ze zasedání by měl jednoznačně naznačit růst úroků na srpnovém zasedání.
  • Zajímavé bude i páteční zveřejnění statisticky národních účtů. S jejich publikací by totiž mělo dojít k rozsáhlé revizi HDP za loňský rok.
  • Červnový index podnikatelské nálady v Německu Ifo by měl zaznamenat snížení. PMI se sice již stabilizují, ale Ifo se stále nachází na příliš vysokých úrovních. Údaje za červen by měly odrážet obavy o omezování světového obchodu. Ifo však ze všech německých předstihových indikátorů pokrývá nejširší část ekonomiky a měl by také ukázat na silné růstové momentum domácí části hospodářství. Očekáváme, že právě díky domácí poptávce německý HDP ve druhém čtvrtletí výrazně zrychlil.
Co musíte ráno vědět (20. října)
Co musíte ráno vědět (20. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. října)

Jak světové trhy začaly nový týden, jak se čínská ekonomika vzpamatovává z řádění koronaviru a proč je nabídka akcií...
Musíte vědět
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou nervózní kvůli chybějící podpoře ekonomiky

Americké akcie zahájily týden poklesem. Investoři se obávají, že dohoda o novém balíku pomoci hospodářství nebude...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na…
včera v 21:20

Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na konsolidaci veřejných financí

Vláda při schválení návrhu rozpočtu na příští rok podle ekonomů oslovených ČTK rezignovala na konsolidaci veřejných...
Česká republika Ekonomické a politické hrozby Česká ekonomika
Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 18:31

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Na tiskové konferenci po...
Rozpočet Česká ekonomika Česká republika
Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU
včera v 18:14

Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU

Britský ministr Michael Gove v pondělí přivítal slova hlavního vyjednavače Evropské unie Michela Barniera o ochotě...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
včera v 18:00

Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na některých trzích neobchodovalo

Akcie na západoevropských trzích nadále ovlivňuje zhoršující se pandemická situace, stejně jako neschopnost uzavřít...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy
včera v 17:33

Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy

Americký výrobce elektromobilů Tesla bude od sklonku tohoto měsíce svůj sedan Model 3 vyráběný v Šanghaji vyvážet na...
Tesla Auta
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
včera v 16:50

Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank

Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX vzrostl o 0,59 procenta na 872,2 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho
včera v 16:39

ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho

Společnost ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD amerického těžaře ropy z břidlic Concho Resources. Akvizice...
Ropa Fúze a akvizice
Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík
včera v 16:19

Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík

Automobilka Toyota začne příští rok v Česku nabízet svůj první sériový vůz na vodík Mirai. Prodej chce spustit po...
Česká republika Auta
Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář
včera v 16:16

Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář

Britská regionální letecká společnost Flybe, která v březnu zkrachovala, bude příští rok patrně znovu létat....
Spojené království Doprava Koronavirus
Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah
včera v 16:03

Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah

Pákistánský telekomunikační úřad zruší blokování čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok. Rozhodnutí...
Sociální sítě Pákistán Americké akcie
Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu
včera v 16:00

Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu

Cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům bude v programu COVID cestovní ruch k dispozici 500 milionů korun,...
Česká ekonomika Podpora ekonomiky Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (19. října)
včera v 15:56

Ze světa investičních doporučení (19. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla
včera v 14:57

Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla, zůstává ale vyšší než před vypuknutím...
Slovensko Nezaměstnanost
Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu
včera v 13:36

Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu

Nizozemský výrobce elektroniky a lékařské techniky Philips ve třetím čtvrtletí překvapivě zvýšil zisk před zdaněním,...
Evropské akcie Výsledková sezóna
CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu…
včera v 13:25

CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu Ericsson

Rychlou mobilní síť 5G postaví společnost CETIN na technologiích firmy Ericsson. Na svém twitterovém účtu to uvedl...
CETIN Telekomunikace 5G sítě
EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné
včera v 13:20

EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné

Evropská unie chce s Británií uzavřít dohodu o budoucích vztazích a bude do poslední minuty pracovat na tom, aby se...
Spojené království Evropská unie Politika