Burzovní kalendář (25. 6. - 29. 6. 2018)
|

Burzovní kalendář (25. 6. - 29. 6. 2018)

Závěr června bude na trzích ve znamení pokračující celní přestřelky mezi USA a jejich důležitými obchodními partnery. Investoři dostanou naservírovánu také řadu makrodat, především pro Evropu bude důležité jednání nejvyšších představitelů zemí EU o migraci.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Hlavním tématem pro finanční trhy je v poslední době rozdmýchávání obchodní války mezi USA a zbytkem světa. Americký prezident Donald Trump oznámil další cla na čínské zboží v objemu 200 miliard USD, v pátek pak pohrozil Evropské unii zavedením cel na dovoz automobilů. Nejvíce ohroženy jsou těmito spory velké průmyslové podniky, v týdnu proto ztrácely například akcie Boeingu nebo Caterpillaru. Index Dow proto ztratil 2 %, zatímco například technologický index Nasdaq Composite v týdnu dokonce posunul historické maximum (nakonec ztratil 0,7 %).

V Evropě panovala nervozita především v německém automobilovém sektoru poté, co byl zatčen šéf automobilky Audi a Daimler zveřejnil překvapivé snížení výhledu provozního zisku pro letošní rok. Zatímco celoevropský index STOXX Europe 600 odepsal za týden procento, německý DAX bezmála čtyři.

Pro světovou ekonomiku a komoditní trh bylo podstatné zasedání OPEC a dalších významných těžařů ropy. Země nakonec došly k dohodě na navýšení těžby o zhruba milion barelů denně počínaje červencem, reálně ale tohoto zvýšení některé země nebudou schopny.

Země OPEC potvrdily shodu na zvýšení produkce ropy
Hlavní světoví producenti ropy v sobotu schválili zvýšení těžby o milion barelů denně, které bylo předjednáno v pátek. Ministři ropného průmyslu z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších producentských zemí na sobotní schůzce stvrdili, že navýšení těžby začne od července. Dohoda je vítězstvím především pro Saúdskou Arábii a Rusko, uvedla agentura Bloomberg.

Index PX pražské burzy zakončil týden slabší o 1,3 %. Napjatě očekávaná byla páteční valná hromada ČEZ. Ta nakonec rozhodla o tom, že firma vyplatí akcionářům stejnou dividendu jako loni, tedy 33 korun na akcii před zdaněním. Mezi akcionáře bude rozděleno 17,8 miliardy korun z loňského zisku firmy, stát jako majoritní akcionář získá zhruba 13 miliard korun. Rozhodným dnem pro uplatnění práva na dividendu je 28. červen. V dozorčí radě firmy pak došlo k několika změnám.

V dozorčí radě ČEZ končí předseda Pačes a další dva členové
V dozorčí radě energetické společnosti ČEZ končí její předseda a někdejší předseda Akademie věd Václav Pačes. Pokračovat v ní nebudou ani Robert Šťastný, který býval označován za nominanta KDU-ČSL, a Petr Polák, který podle médií platil za muže bývalého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). V noci o tom rozhodla valná hromada firmy, která trvala více než 14 hodin. Šlo o nejdelší valnou hromadu ČEZ, jednání začalo v pátek v 11.00.

CED Group prodala 8,5% balík akcií Kofoly ČS po 270 Kč za kus. Počet volně obchodovaných akcií se tak zvýšil na 14,6 %, což může být pozitivní faktor pro zobchodované objemy. CED Group plánovala prodat celý svůj podíl (20,9 %), což se ovšem nepodařilo. Cena 270 Kč představovala 26% diskont vůči ceně z předchozího dne.

Kofola ČeskoSlovensko kupuje slovenského výrobce minerální vody Kláštorná
Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko kupuje slovenského výrobce minerální vody Kláštorná. Značku chce oživit a vrátit na výsluní. Kofola o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě. Hodnotu akvizice firma neuvedla.

Podle očekávání ČNB schválila firmě PKN Orlen výkup podílů minoritních akcionářů Unipetrolu při ceně 380 Kč za akcii. Následně by mělo dojít ke stažení cenných papírů Unipetrolu z burzy. K vypořádání transakce by mělo dojít do konce roku 2018. Mateřská společnost Unipetrolu PKN Orlen nyní vlastní asi 94 % akcií firmy.

Nejlepší výkonnost měly v uplynulém týdnu akcie PFNonwovens (+4 %). Celý týden bylo obchodování s nimi bez jasného trendu, změna nastala až v pátek, kdy akcie beze zpráv solidně posilovaly. Na opačném konci pelotonu zůstaly akcie Kofoly ČS (-13,5 %), jimž se podařilo umazat část ztrát způsobených zmíněným diskontním prodejem významného podílu.

Americké akcie v pátek uzavřely smíšeně, týden zakončily v mínusu
Americké akciové indexy se v závěru týdne na směru neshodly. V plusu páteční seanci zakončily energetické tituly, které reagovaly na růst cen ropy, nedařilo se naopak technologickým firmám. Sentiment na trzích určoval obchodní spor mezi USA a Čínou a také zasedání ropného kartelu OPEC.
Evropské burzy v pátek výrazně stouply, za celý týden však zhruba o 2 % oslabily
Evropské akciové trhy zakončily týden v zelených číslech, když investory potěšilo rozhodnutí ropného kartelu OPEC, že od července zvýší těžbu ropy asi o milion barelů denně. Pozornost poutaly také odhady indexů nákupních manažerů v eurozóně, Německu a Francii.
Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden přišla o 1,3 %
Pražská burza zakončila týden se ztrátou 0,03 % na 1 064,12 bodu. Dolů ji táhly akcie energetické skupiny ČEZ a Erste Group Bank, dařilo se naopak Komerční bance a Monetě Money Bank. Objem obchodů byl s 635 miliony korun nadprůměrný.

Výhled

Ústředním tématem posledního červnového týdne bude opět obchodní spor USA s EU a Čínou. Investoři budou také sledovat čtvrteční summit lídrů zemí EU v Bruselu, kde se spor může stát jedním z témat (vedle migrace) poté, co unie uvalila na vybrané zboží z USA reciproční cla. Dalším tématem týdne může být spor uvnitř německé vlády, kde má kancléřka Angela Merkelová jen týden na to, aby se s evropskými partnery dohodla na reformě migračního systému, jinak hrozí rozpad vládní koalice.

Výsledková sezóna za druhé čtvrtletí se blíží, na konci června ale svá hospodářská čísla zveřejňují pouze firmy, jejichž fiskální kvartály jsou oproti těm kalendářním posunuté. Ve Spojených státech to budou například Nike, General Mills, Lennar nebo nový člen indexu Dow Walgreens Boots Alliance, v Evropě se přidají třeba Accenture nebo H&M.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Hladina podpory indexu S&P 500 na 2 740 až 2 750 v týdnu vydržela. Index je nad touto předchozí silnou rezistencí a na 20denním klouzavém průměru, kam se vrátil po předchozím růstu. Rezistence je na 2 800, supporty na zmíněných 2 740 a dále na 2 700," napsal v technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Obchodní týden ovlivnily celní spory. Index S&P 500 ale (na rozdíl od Dow) nereagoval příliš výrazně a zůstal v úzkém pásmu 2 740 až 2 800. Trh na nejasné, případně spíše negativní zprávy všeobecně příliš nereaguje. Uvedené rozpětí je úzké a pro index by neměl být problém je prolomit."

"Nízká volatilita je (navzdory svému mírnému nárůstu v posledních pěti dnech) pro akcie optimistickým signálem. Na celní přestřelky zatím index S&P 500 nereagoval nijak dramaticky. Jeho denní graf je v býčím nastavení, kurz se již několik týdnů příliš nemění. Pro býky bude podstatné případné proražení psychologicky významné hladiny 2 800. Pokud přihlédneme k sezónnosti, blížící se červenec je historicky spíše růstovým měsícem bez dramatických zvratů (na rozdíl od srpna). Při opomenutí ostatních faktorů by tedy výhled mohl směřovat spíše testování 'kulaté' rezistence," uzavřel Košťál.

Morgan Stanley: Nebezpečí kolapsu trhu je větší, než si investoři uvědomují. Tento sektor by měl problémy ustát nejlépe
Investoři v současnosti na akciovém trhu riskují více, než by se na první pohled mohlo zdát, říká hlavní akciový stratég Morgan Stanley Michael Wilson. A radí přidat do portfolia defenzivu.

Pro pražskou burzu se jako významné jeví především úterý, kdy se budou naposledy s nárokem na dividendu ze zisku za rok 2017 obchodují akcie ČEZ. Ve stejný den proběhne druhá aukce trhu START, pro kapitál si nově jde společnost Hub Ventures (více v aktuálním Investorském magazínu níže), provozovatel co-workingových center. Ve čtvrtek se pak koná valná hromada Unipetrolu, od které ale analytici nečekají žádné překvapení.

Ve středu bude rozhodovat o své měnové politice Česká národní banka. "Změnu současné základní sazby (0,75 %) spíše nečekáme, nicméně vzhledem k nedávnému oslabování koruny není její zvýšení vyloučené," připustil v týdenním výhledu analytik Milan Lávička z J&T Banky.

ČNB by podle analytiků mohla ve středu kvůli koruně zvýšit sazby
Bankovní rada České národní banky by ve středu mohla zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na jedno procento, domnívá se většina analytiků oslovených ČTK. Důvodem je podle nich především slabší kurz koruny proti euru, než centrální banka odhadovala. Navíc růst mezd i inflace je proti odhadům ČNB vyšší. Někteří ekonomové ale upozornili, že zvýšení není jisté kvůli tomu, že na zasedání nebude viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Ten patří k výrazným zastáncům růstu úrokových sazeb. Když rada nezvýší sazby v červnu, určitě tak ale učiní na počátku srpna, shodli se analytici.

Makroekonomický kalendář je poměrně nabitý. V USA hned v pondělí vyjdou statistiky prodejů nových domů a také indexy aktivity chicagského a dallaského Fedu. V úterý vyjde obdobný index centrální banky v Richmondu, ale hlavně ukazatel cen domů ve dvaceti velkých amerických městech S&P/Case-Shiller a také spotřebitelská důvěra. V polovině týdne budou investory nejvíce zajímat objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a obchodní bilance, sledované budou ale také zásoby ropy, velkoobchodní zásoby a rozjednané prodeje nemovitostí. Čtvrtku budou dominovat zpřesněné údaje o vývoji HDP v prvním čtvrtletí a v pátek se dozvíme, jak se vyvíjely osobní příjmy a výdaje. Na konci týdne vyjde také index nákupních manažerů v oblasti Chicaga a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

V Evropě bude podstatný v pondělí index podnikatelské nálady Ifo v Německu, v Česku vyjdou podnikatelská a spotřebitelská důvěra. Ve středu bude zprávu o finanční stabilitě komentovat šéf Bank of England Mark Carney. V druhé polovině týdne (ve čtvrtek) budou jednat nejvyšší představitelé zemí Evropské unie o clech a migraci, Německo, Španělsko a celá eurozóna zveřejní data o inflaci a Německo navrch ještě data z trhu práce a maloobchodu. V pátek budou také zajímavé konečné údaje o vývoji britské ekonomiky v prvním čtvrtletí.

Na dalších globálně významných trzích stojí za zmínku série makrodat, která vyjde v Japonsku, v čele s průmyslovou výrobou, maloobchodními tržbami a mírou nezaměstnanosti. V pátek pak bude sledovaný hrubý domácí produkt Kanady a v sobotu ještě indexy nákupních manažerů v Číně.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Data zveřejněná tento týden potvrdí letní návrat inflace v eurozóně a pokračující inflační tlaky v USA (deflátor osobní spotřeby).
  • Na zasedání Evropské rady by mohlo dojít k dílčí dohodě o tom, jak se postavit k migrační krizi. Dohoda však pravděpodobně neuspokojí nejvíce zasažené středomořské státy. Projednávat by se měl i návrh rozpočtu pro eurozónu. Ten společně předloží Německo a Francie.
  • Spojené státy by do konce měsíce měly představit další obchodní bariéry namířené proti Číně.
  • Dlouho se zdálo, že červnové zasedání ČNB bude víceméně nezajímavá událost. Nakonec vše nasvědčuje tomu, že půjde o dramatické setkání. Podle tržních cen dojde ke zvýšení sazeb přibližně na 55 %. My se domníváme, že i kvůli nepřítomnosti největšího jestřába z bankovní rady Mojmíra Hampla nakonec ke zvýšení sazeb nedojde. Nicméně výstup ze zasedání by měl jednoznačně naznačit růst úroků na srpnovém zasedání.
  • Zajímavé bude i páteční zveřejnění statisticky národních účtů. S jejich publikací by totiž mělo dojít k rozsáhlé revizi HDP za loňský rok.
  • Červnový index podnikatelské nálady v Německu Ifo by měl zaznamenat snížení. PMI se sice již stabilizují, ale Ifo se stále nachází na příliš vysokých úrovních. Údaje za červen by měly odrážet obavy o omezování světového obchodu. Ifo však ze všech německých předstihových indikátorů pokrývá nejširší část ekonomiky a měl by také ukázat na silné růstové momentum domácí části hospodářství. Očekáváme, že právě díky domácí poptávce německý HDP ve druhém čtvrtletí výrazně zrychlil.
Inflace v eurozóně v říjnu i podle finálních dat stoupla na 2,2 %
Inflace v eurozóně v říjnu i podle finálních dat stoupla na 2,2 %
před 17 minutami

Inflace v eurozóně v říjnu i podle finálních dat stoupla na 2,2 %

Tempo meziročního růstu cen v eurozóně v říjnu podle očekávání stouplo na 2,2 % z 2,1 % v září. Meziroční jádrová...
Eurozóna Evropská ekonomika Inflace
Spojené království: Konzervativci prý mají dost hlasů pro vyvolání…
Spojené království: Konzervativci prý mají dost hlasů pro vyvolání…
před hodinou

Spojené království: Konzervativci prý mají dost hlasů pro vyvolání hlasování o vládě

Konzervativci v britském parlamentu již shromáždili dostatek podpisů, aby mohli vyvolat hlasování o vyslovení...
Spojené království Evropská unie Politika
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, ztráceli výrobci…
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, ztráceli výrobci…
před hodinou

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, ztráceli výrobci polovodičů

Obchodování na asijských akciových trzích skončilo v pátek smíšeně. Investoři věnovali pozornost dění ve Spojeném...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Média: Mayová čelí občanské válce ve straně, je odhodlána bojovat
před hodinou

Média: Mayová čelí občanské válce ve straně, je odhodlána bojovat

Předložení návrhu brexitové dohody by mohlo v Konzervativní straně britské premiérky Theresy Mayové vyvolat občanskou...
Spojené království Politika Evropská unie
ČR: Ceny průmyslových výrobců v říjnu vzrostly nejvíce od ledna 2012
09:38

ČR: Ceny průmyslových výrobců v říjnu vzrostly nejvíce od ledna 2012

Ceny průmyslových výrobců v ČR v říjnu zrychlily meziroční růst na 3,9 % ze zářijových 3,2 %. Je to nejvyšší růst od...
Česká ekonomika Průmysl Inflace
Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně…
Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve čtvrtek po úvodních propadech výrazně posílily, pomohl jim optimismus ohledně obchodních vztahů USA a Číny

Americké akcie ve čtvrtek posílila naděje na uvolnění obchodního napětí mezi USA a Čínou, hlavní akciové indexy...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie
Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie
včera v 18:39

Agentura S&P pohrozila možným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie

Ratingová agentura S&P Global pohrozila opětovným zhoršením úvěrové spolehlivosti Británie. Podle svého sdělení by k...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Aerolinky China Southern opustí leteckou alianci SkyTeam
včera v 18:13

Aerolinky China Southern opustí leteckou alianci SkyTeam

Největší čínská letecká společnost China Southern Airlines se rozhodla opustit leteckou alianci SkyTeam, do které...
Doprava Asijské akcie
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra…
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli obavám z boje o brexit, libra se propadla

Ceny akcií na velkých evropských burzách směřovaly během čtvrtečního obchodování převážně dolů, když čtyři členové...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čeští podnikatelé vítají návrh nové dohody o brexitu
včera v 17:37

Čeští podnikatelé vítají návrh nové dohody o brexitu

Podnikatelské svazy vítají návrh nové dohody o brexitu, její případné uzavření by snížilo rizika ekonomického...
Spojené království Evropská unie Česká republika
USA: Zásob ropy a plynu přibylo, benzinu ubylo
včera v 17:08

USA: Zásob ropy a plynu přibylo, benzinu ubylo

Objem zásob ropy na území Spojených států vzrostl v týdnu do 9. listopadu o 10,27 milionu barelů, čímž předčil...
Americká ekonomika Ropa Zemní plyn
Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.
Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.
včera v 16:30

Pražská burza klesala, nejvíce ztrácely akcie O2 C.R.

Index pražské burzy PX odepsal během čtvrtečního obchodování 0,31 procenta a zakončil seanci na hodnotě 1081,03 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čtvrtletní zisk Walmartu překonal očekávání
včera v 16:11

Čtvrtletní zisk Walmartu překonal očekávání

Americká společnost Walmart ve třetím čtvrtletí meziročně snížila konsolidovaný čistý zisk o 2,2 procenta na 1,71...
Wal-Mart Americké akcie Výsledková sezóna
USA: Týdenní počet žádostí o podporu mírně stoupl na 216 tisíc
včera v 15:46

USA: Týdenní počet žádostí o podporu mírně stoupl na 216 tisíc

Americké úřady práce evidovaly v týdnu do 10. listopadu 216 tisíc čertevě podaných žádostí o podporu v...
Americká ekonomika
Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,3 bilionu Kč
včera v 15:03

Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordních 4,3 bilionu Kč

Vývoz zboží z České republiky do zahraničí by měl letos vzrůst o dvě procenta na nový rekord 4,3 bilionu korun po...
Česká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Maloobchodní tržby zrychlily díky automobilům
včera v 14:30

USA: Maloobchodní tržby zrychlily díky automobilům

Američtí maloobchodníci utržili v říjnu o 0,8 procenta více než v září (kdy byly jejich tržby o 0,1 procenta vyšší...
Americká ekonomika Maloobchod