Burzovní kalendář (30. 9. - 4. 10. 2019)
|

Burzovní kalendář (30. 9. - 4. 10. 2019)

Zpráva z trhu práce USA, pokračování snahy amerických demokratů o vytlačení Donalda Trumpa z Bílého domu a obnovený spor britských poslanců o podobu brexitu. To jsou jen některé z událostí, které v příštím týdnu budou hýbat světovými trhy.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akcie v uplynulém týdnu oslabily, index Dow ztratil 0,42 %, S&P 500 přišel o 1,01 % a Nasdaq Composite se snížil o 2,19 %. Evropské akcie se v týdenním horizontu na směru neshodly, panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,3 %, německý DAX oslabil o 0,7 % a francouzský CAC 40 přišel o 0,88 %, britský FTSE 100 se ale zvýšil o 1,11 %. Pražská burza podle indexu PX za týden klesla o 2,1 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 27. srpna 2019

Americké akcie v pátek klesly kvůli zprávě o možném stažení akcií čínských firem z Wall Street, v minusu skončily i v týdenním horizontu
Akcie ve Spojených státech na závěr týdne oslabily. Reagovaly na zprávu, že americká vláda zvažuje stažení akcií čínských firem z amerických burz a omezení amerických investic v Číně. To by mohlo znamenat další eskalaci obchodní války mezi USA a Čínou.
Evropské akcie v pátek stoupaly spolu s optimismem stran světového obchodu, za celý týden ale mírně oslabily
Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy v pátek mířily vesměs vzhůru, když v očích investorů převážila naděje na konstruktivní vyřešení americko-čínských obchodních sporů nad vnitropolitickou nejistotou v USA.
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden ale klesla o více než dvě procenta
Pražská burza uzavřela obchodní týden mírným růstem, index PX v pátek vzrostl o 0,13 % na 1 038,45 bodu. Nahoru ho táhly české banky, telekomunikační firma O2 nebo technologická společnost Avast. Naopak se nedařilo rakouským finančním titulům či mediální společnosti CME.

Z ekonomických údajů se investoři zaměřili na předběžné zářijové indexy nákupních manažerů, indexy Ifo pro Německo, údaje o prodejích domů v USA, americkou spotřebitelskou důvěru, finální statistiku vývoje hrubého domácího produktu Spojených států nebo na zprávu o osobních příjmech a výdajích Američanů. Vedle toho jejich pozornost zaujalo především zahájení snah o impeachment Donalda Trumpa.

Snaha o impeachment Donalda Trumpa: Problém (spíše) pro svět?
Předsedkyně dolní sněmovny amerického Kongresu Nancy Pelosiová oznámila, že poslanci za Demokratickou stranu budou chtít zahájit proces impeachmentu proti Donaldu Trumpovi, tedy jeho odvolání z funkce prezidenta USA. Svůj postřeh k tématu nabízí ekonom Michal Skořepa z České spořitelny.

Česká národní banka na středečním měnověpolitickém jednání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstala na 2,00 %, lombardní sazba na 3,00 % a diskontní sazba na 1,00 %. Pro ponechání sazeb beze změny hlasovalo pět členů bankovní rady, dva členové rady byli pro zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu. Při měnovém jednání v srpnu hlasovalo pro ponechání sazeb beze změny všech sedm členů bankovní rady.

Ve středu se po vynucené přestávce v zasedání Dolní sněmovny sešli britští poslanci. Nejvyšší soud Spojeného království totiž rozhodl, že přerušení zasedání ze strany ministerského předsedy Borise Johnsona bylo nezákonné. Předsedkyně nejvyššího soudu Brenda Haleová rozhodnutí vysvětlila tím, že přerušení zasedání parlamentu mu zabránilo ve výkonu jeho ústavních funkcí bez rozumného opodstatnění.

Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejnily v USA mimo jiné společnosti NIKE, Rite Aid, Conagra Brands a Micron Technology.

Statistika dosud oznámených výsledků amerických firem za 2Q2019

Na pražské burze výsledkovou sezónu zakončila čísla společnosti Philip Morris ČR. Ta v úterý oznámila překvapivě příznivé údaje, a titul i díky tomu za celý týden posílil o 4 %.

Výrobce bezpilotních letadel Primoco za 1H2019 realizoval tržby jen 1,08 milionu Kč (o rok dříve 18,21 milionu Kč), což vyústilo v záporný zisk EBITDA (-12,47 milionu Kč, před rokem +3,93 milionu Kč). Důvodem bylo odložení podpisu významné zakázky na Blízkém východě, a to v důsledku politické nestability v zemi klienta. Společnost očekává, že tato zakázka bude uzavřena letos nebo příští rok.

Web Hlídacípes.org zveřejnil zprávu, podle níž je jediným zbývajícím zájemcem o podíl AT&T v CME skupina PPF. Americká AT&T údajně za CME požaduje 47 miliard Kč. Zpráva však výslovně neuvádí, zda jde o ocenění 100 % akcií CME, či pouze 75% podílu AT&T. "Pokud by šlo o ocenění celé společnosti, cena by odpovídala při takzvaně plně ředěném počtu akcií firmy 380 milionů, hodnotě na akcii zhruba 5,3 USD a při současném kurzu 23,6 USD/CZK zhruba 124 Kč (aktuální kurz je 109 Kč). PPF se ke zprávě odmítla vyjádřit. Podotýkáme, že uvedená částka je pouze spekulace, přitom velice podobná částkám, které uváděla jiná média již zhruba před dvěma roky," podotkl v týdenním shrnutí dění na trzích Milan Vaníček, analytik z J&T Banky.

Za celý týden na pražské burze nejvíce zpevnily právě akcie CME (+4,2 %). Nejhlubší pokles naopak utrpěly akcie Erste Group Bank (-5,8 %). Titul reagoval shodně s evropským finančním sektorem, který byl pod prodejním tlakem kvůli nepříznivému ekonomickému výhledu, který pro EU naznačují například poslední německá data (PMI, Ifo).

Výhled

Z makroekonomických dat se v příštím týdnu o pozornost přihlásí finální zářijové indexy nákupních manažerů, německá nezaměstnanost, inflace a tržby maloobchodních prodejců, zpráva o vývoji britské ekonomiky, údaje o inflaci v eurozóně nebo zpráva z amerického trhu práce.

V pondělí skončí třetí čtvrtletí roku, investoři se tak již začínají připravovat na začátek výsledkové sezóny. Analytici oslovení agenturou Refinitiv v průměru odhadují, že zisky amerických společností ve třetím čtvrtletí meziročně klesly o 2,2 % při růstu tržeb o 3,7 %.

Investoři budou sledovat také dění kolem ústavní žaloby na prezidenta USA, kterou se rozhodli podat tamní demokraté kvůli údajnému tlaku vyvíjenému Donaldem Trumpem na prezidenta Ukrajiny v souvislosti s možným vyšetřováním syna Joea Bidena v záležitosti jeho působení v ukrajinské energetické společnosti Burisma Holdings.

Pozornost bude poutat také dění v Británii, kde se opět rozjel boj o brexit poté, co nejvyšší soud Spojeného království rozhodl, že vynucená přestávka v zasedání Dolní sněmovny, kterou prosadil premiér Boris Johnson, byla nezákonná.

Pomalu se blíží rovněž start dalšího kola obchodních jednání mezi USA a Čínou. Podle informací finanční televize CNBC jsou jednání naplánovaná na 10. a 11. října. Za čínskou stranu by do Washingtonu měl podle CNBC dorazit vicepremiér Liou Che. První říjnový týden by v Číně měl být politicky klidnější kvůli řadě státních svátků.

Září, především jeho závěr a přelom s říjnem, je historicky pro americké akcie nepříznivým obdobím. Index S&P 500 se ale zatím drží nad hladinou podpory 2 940, a tak by mohl do výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí vstupovat na relativně vysoké úrovni. Zářijový útok na historické maximum ale nevyšel, a tak je namístě opatrnost.

Index S&P 500 - technická analýza

Hospodářská čísla za uplynulé čtvrtletí zveřejní na Wall Street firmy Thor Industries, McCormick & Co, Lennar, Constellation Brands, PepsiCo nebo Costco Wholesale. V Evropě se přidají mimo jiné Tesco a Hennes & Mauritz.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Výhled pro jednotlivé dny

V pondělí nad ránem zveřejní Japonsko zprávy o průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách a v Číně vyjdou zářijové indexy nákupních manažerů. Dopoledne bude patřit německým maloobchodním tržbám, zprávě o nezaměstnanosti v největší evropské ekonomice, zprávě o HDP Spojeného království a datům z trhu práce v eurozóně. Odpoledne na trh pošle Německo zprávu o inflaci a USA index průmyslové aktivity dallaského Fedu a index nákupních manažerů chicagského Fedu. Hospodářské výsledky zveřejní v USA společnost Thor Industries.

Úterý bude dnem finálních zářijových indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Nad ránem bude navíc australská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky, v Česku vyjde finální zpráva o HDP za druhé čtvrtletí a bilance rozpočtu, Eurostat vydá zprávu o inflaci v eurozóně a Spojené státy odtajní ještě zprávu o stavebních výdajích. Trhy v Číně zůstanou kvůli státnímu svátku zavřené. Výsledky hospodaření pošle na trh ve Spojených státech společnost McCormick & Co.

Středa na data bohatá nebude. V Japonsku vyjde index spotřebitelské důvěry, Spojené království na trh pošle index nákupních manažerů ve stavebnictví a ve Spojených státech se investoři zaměří na zprávu o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru od ADP a ISM index aktivity pro oblast New Yorku. Trhy v Číně zůstanou kvůli státnímu svátku zavřené. Hospodářská čísla odtajní na Wall Street například společnost Lennar.

Ve čtvrtek budou průběžně vycházet finální zářijové indexy nákupních manažerů ve službách. V eurozóně navíc vyjdou zprávy o výrobní inflaci a maloobchodních tržbách a Spojené státy odpoledne přidají ještě údaje o nových a pokračujících žádostech o podporu v nezaměstnanosti a zprávy o továrních objednávkách a prodejích aut. Trhy v Číně a Německu zůstanou kvůli státním svátkům zavřené. Výsledky hospodaření zveřejní na Wall Street mimo jiné společnosti Constellation Brands, PepsiCo a Costco Wholesale.

Pátek bude patřit datům z USA. Zveřejněny budou zprávy o obchodní bilanci a nezaměstnanosti. V Číně se kvůli státnímu svátku obchodovat nebude.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Data z amerického trhu práce, která budou zveřejněna v pátek, získají jako obvykle velkou pozornost. Podle ekonomů ze Société Générale i mediánu trhu by počet nových míst za září měl být nadprůměrný. A pokud data negativně nepřekvapí, bude mít Fed o důvod méně na svém zasedání na konci října spěchat s dalším snížením sazeb. V případě indexu nákupních manažerů ve výrobě od ISM čekáme malé zvýšení aktivity po předchozím poklesu ukazatele do pásma kontrakce.
  • Inflace v eurozóně zůstává nízko a za září čekáme zpomalení růstu cen o 10 bazických bodů na 0,9 % meziročně.
  • Na měnověpolitických jednáních australské a indické centrální banky pravděpodobně dojde k dalšímu snížení úrokových sazeb.
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
První návrh státního rozpočtu ČR na rok 2021 počítá se schodkem 116…
včera v 19:25

První návrh státního rozpočtu ČR na rok 2021 počítá se schodkem 116 miliard Kč

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v prvním návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje schodek 116...
Rozpočet Česká republika
Maďarsko kvůli koronaviru prodlouží moratorium na půjčky
včera v 15:51

Maďarsko kvůli koronaviru prodlouží moratorium na půjčky

Maďarsko prodlouží moratorium na splácení půjček některým domácnostem a společnostem až do poloviny roku 2021....
Maďarsko Úvěry Koronavirus
Čína oznámila pravidla pro seznam nespolehlivých subjektů
včera v 10:13

Čína oznámila pravidla pro seznam nespolehlivých subjektů

Čínské ministerstvo obchodu zveřejnilo pravidla týkající se navrhovaného seznamu takzvaných nespolehlivých subjektů....
Čína
Čína hrozí odvetou za postoj Washingtonu k TikToku a WeChat
včera v 09:18

Čína hrozí odvetou za postoj Washingtonu k TikToku a WeChat

Čína hrozí odvetou za rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa začít ve Spojených státech...
Sociální sítě Internet Čína
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
18. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu technologických titulů. Pod nulou skončily i za celý týden

Akcie ve Spojených státech v pátek opět klesaly, investoři se dále zbavovali technologických titulů. Obavy vzbuzuje...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
18. 9. 2020 18:00

Evropské akcie zakončily týden v červených číslech

Akcie na západoevropských trzích v pátek ztrácely poté, co se do dění na trzích opět začala promítat nervozita z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon
18. 9. 2020 17:19

Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal zákon o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Informoval o tom jeho mluvčí...
Česká ekonomika Daně Nemovitosti
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
18. 9. 2020 16:50

Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je nejníže od května

Pražská burza oslabila čtvrtý den v řadě, index PX je nejníže od května. V pátek klesl o 1,13 % na 873,66 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst
18. 9. 2020 16:43

Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst

Americká softwarová společnost Salesforce.com vytvoří 12 000 nových pracovních míst. Oznámil to v pátek výkonný...
Americké akcie Technologie Pracovní trh
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle…
18. 9. 2020 16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle předběžných dat vzrostl na 78,9 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v září vzrostl na 78,9 bodu ze srpnových 74,1 bodu. Vyplývá to z...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly
18. 9. 2020 15:30

Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly

Kanadské maloobchodní tržby v červenci meziměsíčně vzrostly o 0,6 % po růstu o 22,7 % v červnu (revidováno z 23,7 %),...
Kanada Maloobchod Tržby
EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK
18. 9. 2020 14:51

EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK

Evropská unie potvrdila, že koupí vakcínu proti nemoci covid-19, kterou vyvíjejí farmaceutické firmy Sanofi a GSK....
Koronavirus Evropská unie Sanofi
Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a…
Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a…
18. 9. 2020 14:30

Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a WeChat

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa od neděle ve Spojených státech zablokuje možnost stahovat aplikace TikTok a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Spojené státy americké (USA)
Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety
18. 9. 2020 13:54

Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair se kvůli cestovním omezením v souvislosti s koronavirem chystá rušit...
Doprava Koronavirus Turismus a cestovní ruch
Odbyt automobilky Škoda Auto se v srpnu vrátil k poklesu
18. 9. 2020 12:33

Odbyt automobilky Škoda Auto se v srpnu vrátil k poklesu

Automobilce Škoda Auto v srpnu meziročně klesl odbyt o 6,8 procenta na 82 100 aut po červencovém nárůstu o 5,6...
Auta Česká republika Koronavirus
Čistý zisk tuzemských bank v prvním pololetí klesl o 19 miliard na 26…
18. 9. 2020 11:28

Čistý zisk tuzemských bank v prvním pololetí klesl o 19 miliard na 26,57 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním pololetí klesl souhrnný čistý zisk meziročně o 19 miliard Kč na 26,57...
Banky Zisky Česká republika
LSE exkluzivně jedná o prodeji italské burzy s firmou Euronext
18. 9. 2020 10:08

LSE exkluzivně jedná o prodeji italské burzy s firmou Euronext

Provozovatel londýnské akciové burzy London Stock Exchange po prozkoumání všech nabídek zahájil exkluzivní jednání o...
Fúze a akvizice Evropské akcie
Pololetní úprava indexu CECE: Mírný nárůst váhy akcií CME
18. 9. 2020 09:55

Pololetní úprava indexu CECE: Mírný nárůst váhy akcií CME

Ve středu večer byly oznámeny pololetní úpravy regionálního indexu CECE. Nová váha začne platit od pondělí 21. září,...
Indexy Akcie ČR