Burzovní kalendář (30. 9. - 4. 10. 2019)
|

Burzovní kalendář (30. 9. - 4. 10. 2019)

Zpráva z trhu práce USA, pokračování snahy amerických demokratů o vytlačení Donalda Trumpa z Bílého domu a obnovený spor britských poslanců o podobu brexitu. To jsou jen některé z událostí, které v příštím týdnu budou hýbat světovými trhy.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akcie v uplynulém týdnu oslabily, index Dow ztratil 0,42 %, S&P 500 přišel o 1,01 % a Nasdaq Composite se snížil o 2,19 %. Evropské akcie se v týdenním horizontu na směru neshodly, panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,3 %, německý DAX oslabil o 0,7 % a francouzský CAC 40 přišel o 0,88 %, britský FTSE 100 se ale zvýšil o 1,11 %. Pražská burza podle indexu PX za týden klesla o 2,1 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 27. srpna 2019

Americké akcie v pátek klesly kvůli zprávě o možném stažení akcií čínských firem z Wall Street, v mínusu skončily i v týdenním horizontu
Akcie ve Spojených státech na závěr týdne oslabily. Reagovaly na zprávu, že americká vláda zvažuje stažení akcií čínských firem z amerických burz a omezení amerických investic v Číně. To by mohlo znamenat další eskalaci obchodní války mezi USA a Čínou.
Evropské akcie v pátek stoupaly spolu s optimismem stran světového obchodu, za celý týden ale mírně oslabily
Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy v pátek mířily vesměs vzhůru, když v očích investorů převážila naděje na konstruktivní vyřešení americko-čínských obchodních sporů nad vnitropolitickou nejistotou v USA.
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden ale klesla o více než dvě procenta
Pražská burza uzavřela obchodní týden mírným růstem, index PX v pátek vzrostl o 0,13 % na 1 038,45 bodu. Nahoru ho táhly české banky, telekomunikační firma O2 nebo technologická společnost Avast. Naopak se nedařilo rakouským finančním titulům či mediální společnosti CME.

Z ekonomických údajů se investoři zaměřili na předběžné zářijové indexy nákupních manažerů, indexy Ifo pro Německo, údaje o prodejích domů v USA, americkou spotřebitelskou důvěru, finální statistiku vývoje hrubého domácího produktu Spojených států nebo na zprávu o osobních příjmech a výdajích Američanů. Vedle toho jejich pozornost zaujalo především zahájení snah o impeachment Donalda Trumpa.

Snaha o impeachment Donalda Trumpa: Problém (spíše) pro svět?
Předsedkyně dolní sněmovny amerického Kongresu Nancy Pelosiová oznámila, že poslanci za Demokratickou stranu budou chtít zahájit proces impeachmentu proti Donaldu Trumpovi, tedy jeho odvolání z funkce prezidenta USA. Svůj postřeh k tématu nabízí ekonom Michal Skořepa z České spořitelny.

Česká národní banka na středečním měnověpolitickém jednání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstala na 2,00 %, lombardní sazba na 3,00 % a diskontní sazba na 1,00 %. Pro ponechání sazeb beze změny hlasovalo pět členů bankovní rady, dva členové rady byli pro zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu. Při měnovém jednání v srpnu hlasovalo pro ponechání sazeb beze změny všech sedm členů bankovní rady.

Ve středu se po vynucené přestávce v zasedání Dolní sněmovny sešli britští poslanci. Nejvyšší soud Spojeného království totiž rozhodl, že přerušení zasedání ze strany ministerského předsedy Borise Johnsona bylo nezákonné. Předsedkyně nejvyššího soudu Brenda Haleová rozhodnutí vysvětlila tím, že přerušení zasedání parlamentu mu zabránilo ve výkonu jeho ústavních funkcí bez rozumného opodstatnění.

Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejnily v USA mimo jiné společnosti NIKE, Rite Aid, Conagra Brands a Micron Technology.

Statistika dosud oznámených výsledků amerických firem za 2Q2019

Na pražské burze výsledkovou sezónu zakončila čísla společnosti Philip Morris ČR. Ta v úterý oznámila překvapivě příznivé údaje, a titul i díky tomu za celý týden posílil o 4 %.

Výrobce bezpilotních letadel Primoco za 1H2019 realizoval tržby jen 1,08 milionu Kč (o rok dříve 18,21 milionu Kč), což vyústilo v záporný zisk EBITDA (-12,47 milionu Kč, před rokem +3,93 milionu Kč). Důvodem bylo odložení podpisu významné zakázky na Blízkém východě, a to v důsledku politické nestability v zemi klienta. Společnost očekává, že tato zakázka bude uzavřena letos nebo příští rok.

Web Hlídacípes.org zveřejnil zprávu, podle níž je jediným zbývajícím zájemcem o podíl AT&T v CME skupina PPF. Americká AT&T údajně za CME požaduje 47 miliard Kč. Zpráva však výslovně neuvádí, zda jde o ocenění 100 % akcií CME, či pouze 75% podílu AT&T. "Pokud by šlo o ocenění celé společnosti, cena by odpovídala při takzvaně plně ředěném počtu akcií firmy 380 milionů, hodnotě na akcii zhruba 5,3 USD a při současném kurzu 23,6 USD/CZK zhruba 124 Kč (aktuální kurz je 109 Kč). PPF se ke zprávě odmítla vyjádřit. Podotýkáme, že uvedená částka je pouze spekulace, přitom velice podobná částkám, které uváděla jiná média již zhruba před dvěma roky," podotkl v týdenním shrnutí dění na trzích Milan Vaníček, analytik z J&T Banky.

Za celý týden na pražské burze nejvíce zpevnily právě akcie CME (+4,2 %). Nejhlubší pokles naopak utrpěly akcie Erste Group Bank (-5,8 %). Titul reagoval shodně s evropským finančním sektorem, který byl pod prodejním tlakem kvůli nepříznivému ekonomickému výhledu, který pro EU naznačují například poslední německá data (PMI, Ifo).

Výhled

Z makroekonomických dat se v příštím týdnu o pozornost přihlásí finální zářijové indexy nákupních manažerů, německá nezaměstnanost, inflace a tržby maloobchodních prodejců, zpráva o vývoji britské ekonomiky, údaje o inflaci v eurozóně nebo zpráva z amerického trhu práce.

V pondělí skončí třetí čtvrtletí roku, investoři se tak již začínají připravovat na začátek výsledkové sezóny. Analytici oslovení agenturou Refinitiv v průměru odhadují, že zisky amerických společností ve třetím čtvrtletí meziročně klesly o 2,2 % při růstu tržeb o 3,7 %.

Investoři budou sledovat také dění kolem ústavní žaloby na prezidenta USA, kterou se rozhodli podat tamní demokraté kvůli údajnému tlaku vyvíjenému Donaldem Trumpem na prezidenta Ukrajiny v souvislosti s možným vyšetřováním syna Joea Bidena v záležitosti jeho působení v ukrajinské energetické společnosti Burisma Holdings.

Pozornost bude poutat také dění v Británii, kde se opět rozjel boj o brexit poté, co nejvyšší soud Spojeného království rozhodl, že vynucená přestávka v zasedání Dolní sněmovny, kterou prosadil premiér Boris Johnson, byla nezákonná.

Pomalu se blíží rovněž start dalšího kola obchodních jednání mezi USA a Čínou. Podle informací finanční televize CNBC jsou jednání naplánovaná na 10. a 11. října. Za čínskou stranu by do Washingtonu měl podle CNBC dorazit vicepremiér Liou Che. První říjnový týden by v Číně měl být politicky klidnější kvůli řadě státních svátků.

Září, především jeho závěr a přelom s říjnem, je historicky pro americké akcie nepříznivým obdobím. Index S&P 500 se ale zatím drží nad hladinou podpory 2 940, a tak by mohl do výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí vstupovat na relativně vysoké úrovni. Zářijový útok na historické maximum ale nevyšel, a tak je namístě opatrnost.

Index S&P 500 - technická analýza

Hospodářská čísla za uplynulé čtvrtletí zveřejní na Wall Street firmy Thor Industries, McCormick & Co, Lennar, Constellation Brands, PepsiCo nebo Costco Wholesale. V Evropě se přidají mimo jiné Tesco a Hennes & Mauritz.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Výhled pro jednotlivé dny

V pondělí nad ránem zveřejní Japonsko zprávy o průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách a v Číně vyjdou zářijové indexy nákupních manažerů. Dopoledne bude patřit německým maloobchodním tržbám, zprávě o nezaměstnanosti v největší evropské ekonomice, zprávě o HDP Spojeného království a datům z trhu práce v eurozóně. Odpoledne na trh pošle Německo zprávu o inflaci a USA index průmyslové aktivity dallaského Fedu a index nákupních manažerů chicagského Fedu. Hospodářské výsledky zveřejní v USA společnost Thor Industries.

Úterý bude dnem finálních zářijových indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Nad ránem bude navíc australská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky, v Česku vyjde finální zpráva o HDP za druhé čtvrtletí a bilance rozpočtu, Eurostat vydá zprávu o inflaci v eurozóně a Spojené státy odtajní ještě zprávu o stavebních výdajích. Trhy v Číně zůstanou kvůli státnímu svátku zavřené. Výsledky hospodaření pošle na trh ve Spojených státech společnost McCormick & Co.

Středa na data bohatá nebude. V Japonsku vyjde index spotřebitelské důvěry, Spojené království na trh pošle index nákupních manažerů ve stavebnictví a ve Spojených státech se investoři zaměří na zprávu o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru od ADP a ISM index aktivity pro oblast New Yorku. Trhy v Číně zůstanou kvůli státnímu svátku zavřené. Hospodářská čísla odtajní na Wall Street například společnost Lennar.

Ve čtvrtek budou průběžně vycházet finální zářijové indexy nákupních manažerů ve službách. V eurozóně navíc vyjdou zprávy o výrobní inflaci a maloobchodních tržbách a Spojené státy odpoledne přidají ještě údaje o nových a pokračujících žádostech o podporu v nezaměstnanosti a zprávy o továrních objednávkách a prodejích aut. Trhy v Číně a Německu zůstanou kvůli státním svátkům zavřené. Výsledky hospodaření zveřejní na Wall Street mimo jiné společnosti Constellation Brands, PepsiCo a Costco Wholesale.

Pátek bude patřit datům z USA. Zveřejněny budou zprávy o obchodní bilanci a nezaměstnanosti. V Číně se kvůli státnímu svátku obchodovat nebude.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Data z amerického trhu práce, která budou zveřejněna v pátek, získají jako obvykle velkou pozornost. Podle ekonomů ze Société Générale i mediánu trhu by počet nových míst za září měl být nadprůměrný. A pokud data negativně nepřekvapí, bude mít Fed o důvod méně na svém zasedání na konci října spěchat s dalším snížením sazeb. V případě indexu nákupních manažerů ve výrobě od ISM čekáme malé zvýšení aktivity po předchozím poklesu ukazatele do pásma kontrakce.
  • Inflace v eurozóně zůstává nízko a za září čekáme zpomalení růstu cen o 10 bazických bodů na 0,9 % meziročně.
  • Na měnověpolitických jednáních australské a indické centrální banky pravděpodobně dojde k dalšímu snížení úrokových sazeb.
Morgan Stanley: Koronavirus může zpomalit růst globální ekonomiky
20:47

Morgan Stanley: Koronavirus může zpomalit růst globální ekonomiky

Růst světové ekonomiky by mohl kvůli koronaviru v prvním kvartálu zpomalit o 0,15 až 0,30 procentního bodu. Uvedla to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Buffett prodává své novinové aktivity
20:08

Buffett prodává své novinové aktivity

Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta se dohodla na prodeji celé své...
Warren Buffett Berkshire Hathaway Média
Fed v lednu podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
Fed v lednu podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
20:00

Fed v lednu podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny, poukázal na pokračující hospodářský růst

Měnový výbor americké centrální banky v lednu podle očekávání ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 1,50-1,75 %....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Úrokové sazby
Evropské akcie ve středu zpevnily, čekalo se na výsledek zasedání Fedu
Evropské akcie ve středu zpevnily, čekalo se na výsledek zasedání Fedu
18:00

Evropské akcie ve středu zpevnily, čekalo se na výsledek zasedání Fedu

Evropské akciové trhy zakončily středeční seanci v pozitivním pásmu, když investoři čekali, jak dopadne lednové...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Avast po obvinění ohledně prodeje dat zváží budoucnost Jumpshotu
Avast po obvinění ohledně prodeje dat zváží budoucnost Jumpshotu
17:50

Avast po obvinění ohledně prodeje dat zváží budoucnost Jumpshotu

Antivirová společnost Avast popírá obvinění, že předává údaje o internetových aktivitách konkrétních uživatelů divizi...
Avast Akcie ČR Software
Británie znárodní železniční společnost Northern Rail
17:05

Británie znárodní železniční společnost Northern Rail

Británie znárodní železniční společnost Northern Rail ze skupiny Arriva. Ta kvůli častým zpožděním a rušení spojů o...
Spojené království Doprava
Pražskou burzu ve středu do červených čísel stáhly akcie Avastu a…
Pražskou burzu ve středu do červených čísel stáhly akcie Avastu a…
16:45

Pražskou burzu ve středu do červených čísel stáhly akcie Avastu a Erste

Pražská burza ve středu třetím dnem v řadě klesla. Index PX přišel o 0,89 procenta na 1 097,59 bodu. Dolů ho stáhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Rozjednané prodeje domů v prosinci meziročně stouply o 4,6 %
16:01

USA: Rozjednané prodeje domů v prosinci meziročně stouply o 4,6 %

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v prosinci meziročně vzrostl o 4,6 % po růstu o 7,4 % v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký realitní trh
Ze světa investičních doporučení (29. ledna)
15:00

Ze světa investičních doporučení (29. ledna)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
EK doporučila zemím EU omezit rizikové firmy v 5G sítích
EK doporučila zemím EU omezit rizikové firmy v 5G sítích
14:44

EK doporučila zemím EU omezit rizikové firmy v 5G sítích

Země Evropské unie by neměly pustit firmy považované za bezpečnostní riziko k budování citlivých částí komunikačních...
Evropská unie 5G sítě Telekomunikace
Ekonom: Růst čínské ekonomiky může kvůli dopadům šíření nového…
Ekonom: Růst čínské ekonomiky může kvůli dopadům šíření nového…
14:24

Ekonom: Růst čínské ekonomiky může kvůli dopadům šíření nového koronaviru zpomalit pod 5 %

Růst čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí kvůli dopadům šíření nového koronaviru zpomalí a mohl by se dostat i pod pět...
Čína HDP Hospodářský růst
Boeing má kvůli letadlům MAX poprvé za 22 let celoroční ztrátu
Boeing má kvůli letadlům MAX poprvé za 22 let celoroční ztrátu
13:41

Boeing má kvůli letadlům MAX poprvé za 22 let celoroční ztrátu

Americká společnost Boeing loni kvůli problémům s letadly 737 MAX vykázala poprvé od roku 1997 ztrátu. Prodělala 636...
Boeing Americké akcie Výsledková sezóna
Handelsblatt: Huawei spolupracuje s čínskými rozvědkami
Handelsblatt: Huawei spolupracuje s čínskými rozvědkami
13:28

Handelsblatt: Huawei spolupracuje s čínskými rozvědkami

Německá vláda má důkazy, že čínská telekomunikační společnost Huawei spolupracuje s čínskými bezpečnostními orgány....
Čína Telekomunikace Německo