Burzovní kalendář (4. 3. - 8. 3. 2019)
|

Burzovní kalendář (4. 3. - 8. 3. 2019)

Začátek března se ponese v duchu dat z amerického trhu práce a zasedání centrálních bank eurozóny a Austrálie. V rámci dobíhající výsledkové sezóny na Wall Street představí hospodářská čísla například společnosti salesforce.com, Target nebo Kohl's, řada zajímavých výsledkových zpráv se čeká také v Evropě.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy se v uplynulém týdnu na směru neshodly, Dow se snížil o 0,02 %, zatímco S&P 500 stoupl o 0,4 % a Nasdaq Composite přidal 0,9 %. Pro Dow šlo o první pokles po devíti týdnech růstu, Nasdaq stoupá už deset týdnů, což je nejdelší takové období od konce roku 1999. Evropské benchmarky zamířily vzhůru, panevropský STOXX Europe 600 se zvýšil o 0,81 %, britský FTSE 100 přidal 0,45 %, německý DAX posílil o 1,26 % a francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,95 %. Pražská burza za týden podle indexu PX zpevnila o 1,5 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 1. března 2019

Americké akcie v pátek zpevnily, trh hledí na jednání USA a Číny s optimismem
Akcie na amerických burzách v pátek posílily, indexy S&P 500 a Dow stouply po třech ztrátových dnech. Hlavním faktorem, který k tomuto vývoji přispěl, byl optimismus ohledně obchodních jednání mezi USA a Čínou. Za celý uplynulý týden se hlavní indexy na směru neshodly.
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden posílily o necelé procento
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když se investoři soustředili zejména na řadu důležitých evropských i amerických makrodat. Náladu na trzích ale nadále ovlivňovala americko-čínská obchodní jednání, která podle čtvrtečních slov ekonomického poradce Bílého domu Larryho Kudlowa pokračují.
Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden získala 1,5 %
Pražská burza v pátek potřetí v řadě zpevnila, index PX získal 0,38 % na 1 075,74 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, nedařilo se naopak Monetě Money Bank. Objem obchodů byl s necelými 487 miliony korun mírně podprůměrný.

Z ekonomických údajů se investoři zaměřili na index důvěry německých spotřebitelů v tamní ekonomiku, inflaci v Německu a eurozóně a v USA na data z realitního trhu, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a zprávy o vývoji ekonomiky a příjmů a výdajů spotřebitelů. V pátek ještě vyšly v Asii, Evropě i USA finální únorové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru.

Šéf americké centrální banky Jerome Powell v úterý a ve středu vystoupil v Kongresu s pololetní zprávou o vývoji amerického hospodářství. Řekl, že ekonomika USA bude v letošním roce pokračovat v expanzi, i když nižším tempem. Uvedl také, že s ohledem na protichůdné signály bude Fed při rozhodování o dalším zvyšování úrokových sazeb trpělivý.

Investory zaujalo také vystoupení britské premiérky Theresy Mayové v parlamentu, kde vůbec poprvé připustila odklad brexitu. Vláda podle ní Brusel o jednorázový a krátkodobý odklad požádá v případě, že britští poslanci nepodpoří dohodu o brexitu vyjednanou s EU a odmítnou i takzvaný tvrdý brexit.

Z korporátních zpráv na pražské burze investory zaujala informace, že skupina Home Credit nebude pokračovat v přípravách na spojení své české a slovenské divize se společností Air Bank a Monetou Money Bank. Transakce měla být jednou z největších v historii českého bankovního trhu. Home Credit rozhodnutí zdůvodnila nedávným snížením nabídky Monety na převzetí společností.

Zklamáním byl vietnamský summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una. Setkání skončilo bez jakékoli dohody, a navíc předčasně. Trump na tiskové konferenci naznačil, že Severní Korea žádala zrušení všech sankcí, ale současně se odmítala vzdát všech svých jaderných zbraní.

Hospodářské výsledky za poslední loňský kvartál zveřejnily na Wall Street například společnosti Home Depot, Best Buy, Booking Holdings nebo HP a v Evropě mimo jiné BASF, Bayer, Rio Tinto, Repsol, Erste Group Bank a Anheuser-Busch InBev.

Zisk Erste Group Bank loni stoupl o více než třetinu na nový rekord
Rakouské bankovní skupině Erste loni vzrostl čistý zisk o 36 % na rekordních 1,79 miliardy eur. Vedení skupiny rovněž potvrdilo, že na valné hromadě navrhne zvýšení dividendy na 1,40 eura na akcii z 1,20 eura na akcii v loňském roce.

Výhled

V nadcházejícím týdnu se investoři opět zaměří na současná témata, tedy na obchodní jednání USA a Číny a na brexit. "Nicméně v těchto tématech v nejbližších dnech neočekáváme žádné výrazné nové impulzy. Ve čtvrtek bude ECB jednat o měnové politice, očekává se pokračování holubičího tónu bez výraznějších dopadů na trh," říká analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Z ekonomických údajů se investoři budou soustředit na finální únorové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb a kompozitní PMI, data z amerického trhu práce, zprávu o vývoji ekonomiky eurozóny a obchodní bilanci Číny. Pozornost budou poutat také měnověpolitická zasedání ECB a Reserve Bank of Australia.

V úterý časopis Forbes zveřejní výroční seznam nejbohatších lidí planety. Loni se na první příčce umístil zakladatel společnosti Amazon Jeff Bezos s majetkem v odhadované hodnotě 112 miliard USD. Akcie Amazonu, jež tvoří jádro Bezosova bohatství, loni přidaly téměř 30 %.

Hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí zveřejní na Wall Street například společnosti salesforce.com, Target, Kohl's, Dollar Tree, Brown-Forman, H&R Block nebo Costco Wholesale a v Evropě mimo jiné firmy Chocoladefabriken Lindt & Sprüngli, LafargeHolcim, Continental a Merck KGaA.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. března a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"V pondělí se index S&P 500 během dne dostal nad 2 800 a po třech dnech mírných ztrát v pátek uzavřel nad touto hladinou (poprvé od začátku listopadu). Prolomení a závěrečná cena nad 2 820 by vyslaly silný nákupní signál a přeměnily denní graf indexu na býčí. Od října jde o čtvrté testování hladiny odporu na 2 800 až 2 820. Výsledkem by tentokrát mohl být vývoj do strany," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí na data bohaté nebude. Ze zajímavějších údajů vyjdou dopoledne v eurozóně index cen výrobců a index spotřebitelské důvěry a v Británii index nákupních manažerů ve stavebnictví a odpoledne v zámoří index podnikatelských podmínek ve státě New York a zpráva o stavebních výdajích. Hospodářské výsledky zveřejní v USA firma salesforce.com.

V noci na úterý bude australská centrální banka rozhodovat o nastavení měnové politiky. Během dne budou průběžně vycházet finální únorové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb a kompozitní PMI za služby a výrobní sektor. Eurozóna navíc na trh pošle zprávu o maloobchodních tržbách a ve Spojených státech odpoledne vedle PMI vyjdou ještě bilance federálního rozpočtu a údaje o prodejích nových domů. Do výsledkové sezóny přispějí v USA firmy Target, Ciena, Kohl's a Urban Outfitters a v Evropě společnost Chocoladefabriken Lindt & Sprüngli.

V noci na středu vydá Austrálie zprávu o vývoji ekonomiky. Dopoledne bude Česko informovat o své obchodní bilanci a odpoledne se investoři v USA zaměří na výsledek mezinárodního obchodu, tovární objednávky a zprávu o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru od ADP. Večer ještě vyjde pravidelná situační zpráva Fedu o stavu americké ekonomiky zvaná Béžová kniha. Výsledky hospodaření představí v USA Dollar Tree a Brown-Forman a v Evropě mimo jiné Royal Unibrew a ANDRITZ.

Ve čtvrtek dopoledne budou investoři vyhodnocovat britský index cen domů od banky Halifax nebo zprávu o vývoji ekonomiky eurozóny. Ve 13.45 SEČ skončí měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky a Spojené státy odpoledne zveřejní zprávu o produktivitě práce a zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Hospodářská čísla odtajní v Evropě společnosti LafargeHolcim, Continental, Aviva, JCDecaux, Merck KGaA nebo HUGO BOSS a v USA Kroger, H&R Block a Costco Wholesale.

V noci na pátek Čína odtajní zprávu o obchodní bilanci a Japonsko přidá zprávu o vývoji ekonomiky. Dopoledne na trh Velká Británie pošle zprávu o průmyslové výrobě a Německo zveřejní údaje o továrních objednávkách. Odpoledne pak budou investoři v zámoří vyhodnocovat zprávu o situaci na trhu práce, statistiku velkoobchodních zásob a zprávu o počtu vydaných stavebních povolení a zahájené výstavbě.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • I tento týden budeme na pozadí sledovat probíhající jednání mezi USA a Čínou a pokračovat bude i brexitová sága. Z dalších geopolitických událostí se již v úterý pozornost zaměří na začátek jednání nejvyššího stranického vedení v Číně. To bude nadále usilovat o stabilní růst při postupném prosazování strukturálních reforem. Nicméně vzhledem ke ztrátě dynamiky v poslední době lze očekávat i snahu o expanzivnější hospodářskou politiku.
  • Index důvěry investorů v eurozóně Sentix by se podle našeho odhadu měl v prvním jarním měsíci dostat do kladného teritoria, a to poprvé od loňského listopadu. Únor znamenal dosažení lokálního dna. Zlepšila se zejména nálada na finančních trzích.
  • Očekáváme holubičí vyznění čtvrtečního zasedání ECB. Ta může signalizovat zpoždění, pokud jde o plánované zvyšování úrokových sazeb, tak začít trhy připravovat na třetí vlnu programu TLTRO, prostřednictvím kterého dodává likviditu do bankovního sektoru.
  • Zveřejnění struktury HDP eurozóny za 4Q2018 ukáže na solidní domácí poptávku i kladný příspěvek čistého exportu.
  • Americký trh práce zůstává silný. I když celkový počet vytvořených pracovních míst za leden bude revidován níže z původně udávaných 304 tisíc, měl by zůstat nad 200 tisíci. Za únor předpokládáme dalších 215 tisíc nových pracovních pozic. Míra nezaměstnanosti opět klesne pod 4 % a po lednovém zklamání zrychlí růst hodinových výdělků.
Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo
12:48

Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo

Nejvíce inovativní ekonomikou světa je nově Německo. Podle letošního žebříčku inovativnosti sestavovaného každoročně...
Světová ekonomika Inovace Německo
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
11:45

Davos 2020: O čem (také) bude řeč?

Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra, kterého se...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí
05:40

ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory....
ČEZ Akcie ČR Energetika
Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod
včera v 11:05

Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod

Čína a Barma v sobotu uzavřely desítky dohod, které se týkají zejména projektů v oblasti barmské infrastruktury....
Čína Emerging Markets Asijská ekonomika
Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika
včera v 10:06

Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika

Největší japonská automobilka Toyota Motor přesune výrobu svých dodávkových automobilů Tacoma ze Spojených států do...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
včera v 08:07

Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti americké strojírenské...
Boeing Americké akcie Firemní dluhopisy
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
17. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
17. 1. 2020 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
17. 1. 2020 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
17. 1. 2020 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
17. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
17. 1. 2020 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
17. 1. 2020 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
17. 1. 2020 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
17. 1. 2020 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
17. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
17. 1. 2020 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
17. 1. 2020 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra