Burzovní kalendář (4. 3. - 8. 3. 2019)
|

Burzovní kalendář (4. 3. - 8. 3. 2019)

Začátek března se ponese v duchu dat z amerického trhu práce a zasedání centrálních bank eurozóny a Austrálie. V rámci dobíhající výsledkové sezóny na Wall Street představí hospodářská čísla například společnosti salesforce.com, Target nebo Kohl's, řada zajímavých výsledkových zpráv se čeká také v Evropě.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy se v uplynulém týdnu na směru neshodly, Dow se snížil o 0,02 %, zatímco S&P 500 stoupl o 0,4 % a Nasdaq Composite přidal 0,9 %. Pro Dow šlo o první pokles po devíti týdnech růstu, Nasdaq stoupá už deset týdnů, což je nejdelší takové období od konce roku 1999. Evropské benchmarky zamířily vzhůru, panevropský STOXX Europe 600 se zvýšil o 0,81 %, britský FTSE 100 přidal 0,45 %, německý DAX posílil o 1,26 % a francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,95 %. Pražská burza za týden podle indexu PX zpevnila o 1,5 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 1. března 2019

Americké akcie v pátek zpevnily, trh hledí na jednání USA a Číny s optimismem
Akcie na amerických burzách v pátek posílily, indexy S&P 500 a Dow stouply po třech ztrátových dnech. Hlavním faktorem, který k tomuto vývoji přispěl, byl optimismus ohledně obchodních jednání mezi USA a Čínou. Za celý uplynulý týden se hlavní indexy na směru neshodly.
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden posílily o necelé procento
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když se investoři soustředili zejména na řadu důležitých evropských i amerických makrodat. Náladu na trzích ale nadále ovlivňovala americko-čínská obchodní jednání, která podle čtvrtečních slov ekonomického poradce Bílého domu Larryho Kudlowa pokračují.
Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden získala 1,5 %
Pražská burza v pátek potřetí v řadě zpevnila, index PX získal 0,38 % na 1 075,74 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, nedařilo se naopak Monetě Money Bank. Objem obchodů byl s necelými 487 miliony korun mírně podprůměrný.

Z ekonomických údajů se investoři zaměřili na index důvěry německých spotřebitelů v tamní ekonomiku, inflaci v Německu a eurozóně a v USA na data z realitního trhu, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a zprávy o vývoji ekonomiky a příjmů a výdajů spotřebitelů. V pátek ještě vyšly v Asii, Evropě i USA finální únorové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru.

Šéf americké centrální banky Jerome Powell v úterý a ve středu vystoupil v Kongresu s pololetní zprávou o vývoji amerického hospodářství. Řekl, že ekonomika USA bude v letošním roce pokračovat v expanzi, i když nižším tempem. Uvedl také, že s ohledem na protichůdné signály bude Fed při rozhodování o dalším zvyšování úrokových sazeb trpělivý.

Investory zaujalo také vystoupení britské premiérky Theresy Mayové v parlamentu, kde vůbec poprvé připustila odklad brexitu. Vláda podle ní Brusel o jednorázový a krátkodobý odklad požádá v případě, že britští poslanci nepodpoří dohodu o brexitu vyjednanou s EU a odmítnou i takzvaný tvrdý brexit.

Z korporátních zpráv na pražské burze investory zaujala informace, že skupina Home Credit nebude pokračovat v přípravách na spojení své české a slovenské divize se společností Air Bank a Monetou Money Bank. Transakce měla být jednou z největších v historii českého bankovního trhu. Home Credit rozhodnutí zdůvodnila nedávným snížením nabídky Monety na převzetí společností.

Zklamáním byl vietnamský summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una. Setkání skončilo bez jakékoli dohody, a navíc předčasně. Trump na tiskové konferenci naznačil, že Severní Korea žádala zrušení všech sankcí, ale současně se odmítala vzdát všech svých jaderných zbraní.

Hospodářské výsledky za poslední loňský kvartál zveřejnily na Wall Street například společnosti Home Depot, Best Buy, Booking Holdings nebo HP a v Evropě mimo jiné BASF, Bayer, Rio Tinto, Repsol, Erste Group Bank a Anheuser-Busch InBev.

Zisk Erste Group Bank loni stoupl o více než třetinu na nový rekord
Rakouské bankovní skupině Erste loni vzrostl čistý zisk o 36 % na rekordních 1,79 miliardy eur. Vedení skupiny rovněž potvrdilo, že na valné hromadě navrhne zvýšení dividendy na 1,40 eura na akcii z 1,20 eura na akcii v loňském roce.

Výhled

V nadcházejícím týdnu se investoři opět zaměří na současná témata, tedy na obchodní jednání USA a Číny a na brexit. "Nicméně v těchto tématech v nejbližších dnech neočekáváme žádné výrazné nové impulzy. Ve čtvrtek bude ECB jednat o měnové politice, očekává se pokračování holubičího tónu bez výraznějších dopadů na trh," říká analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Z ekonomických údajů se investoři budou soustředit na finální únorové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb a kompozitní PMI, data z amerického trhu práce, zprávu o vývoji ekonomiky eurozóny a obchodní bilanci Číny. Pozornost budou poutat také měnověpolitická zasedání ECB a Reserve Bank of Australia.

V úterý časopis Forbes zveřejní výroční seznam nejbohatších lidí planety. Loni se na první příčce umístil zakladatel společnosti Amazon Jeff Bezos s majetkem v odhadované hodnotě 112 miliard USD. Akcie Amazonu, jež tvoří jádro Bezosova bohatství, loni přidaly téměř 30 %.

Hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí zveřejní na Wall Street například společnosti salesforce.com, Target, Kohl's, Dollar Tree, Brown-Forman, H&R Block nebo Costco Wholesale a v Evropě mimo jiné firmy Chocoladefabriken Lindt & Sprüngli, LafargeHolcim, Continental a Merck KGaA.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. března a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"V pondělí se index S&P 500 během dne dostal nad 2 800 a po třech dnech mírných ztrát v pátek uzavřel nad touto hladinou (poprvé od začátku listopadu). Prolomení a závěrečná cena nad 2 820 by vyslaly silný nákupní signál a přeměnily denní graf indexu na býčí. Od října jde o čtvrté testování hladiny odporu na 2 800 až 2 820. Výsledkem by tentokrát mohl být vývoj do strany," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí na data bohaté nebude. Ze zajímavějších údajů vyjdou dopoledne v eurozóně index cen výrobců a index spotřebitelské důvěry a v Británii index nákupních manažerů ve stavebnictví a odpoledne v zámoří index podnikatelských podmínek ve státě New York a zpráva o stavebních výdajích. Hospodářské výsledky zveřejní v USA firma salesforce.com.

V noci na úterý bude australská centrální banka rozhodovat o nastavení měnové politiky. Během dne budou průběžně vycházet finální únorové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb a kompozitní PMI za služby a výrobní sektor. Eurozóna navíc na trh pošle zprávu o maloobchodních tržbách a ve Spojených státech odpoledne vedle PMI vyjdou ještě bilance federálního rozpočtu a údaje o prodejích nových domů. Do výsledkové sezóny přispějí v USA firmy Target, Ciena, Kohl's a Urban Outfitters a v Evropě společnost Chocoladefabriken Lindt & Sprüngli.

V noci na středu vydá Austrálie zprávu o vývoji ekonomiky. Dopoledne bude Česko informovat o své obchodní bilanci a odpoledne se investoři v USA zaměří na výsledek mezinárodního obchodu, tovární objednávky a zprávu o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru od ADP. Večer ještě vyjde pravidelná situační zpráva Fedu o stavu americké ekonomiky zvaná Béžová kniha. Výsledky hospodaření představí v USA Dollar Tree a Brown-Forman a v Evropě mimo jiné Royal Unibrew a ANDRITZ.

Ve čtvrtek dopoledne budou investoři vyhodnocovat britský index cen domů od banky Halifax nebo zprávu o vývoji ekonomiky eurozóny. Ve 13.45 SEČ skončí měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky a Spojené státy odpoledne zveřejní zprávu o produktivitě práce a zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Hospodářská čísla odtajní v Evropě společnosti LafargeHolcim, Continental, Aviva, JCDecaux, Merck KGaA nebo HUGO BOSS a v USA Kroger, H&R Block a Costco Wholesale.

V noci na pátek Čína odtajní zprávu o obchodní bilanci a Japonsko přidá zprávu o vývoji ekonomiky. Dopoledne na trh Velká Británie pošle zprávu o průmyslové výrobě a Německo zveřejní údaje o továrních objednávkách. Odpoledne pak budou investoři v zámoří vyhodnocovat zprávu o situaci na trhu práce, statistiku velkoobchodních zásob a zprávu o počtu vydaných stavebních povolení a zahájené výstavbě.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • I tento týden budeme na pozadí sledovat probíhající jednání mezi USA a Čínou a pokračovat bude i brexitová sága. Z dalších geopolitických událostí se již v úterý pozornost zaměří na začátek jednání nejvyššího stranického vedení v Číně. To bude nadále usilovat o stabilní růst při postupném prosazování strukturálních reforem. Nicméně vzhledem ke ztrátě dynamiky v poslední době lze očekávat i snahu o expanzivnější hospodářskou politiku.
  • Index důvěry investorů v eurozóně Sentix by se podle našeho odhadu měl v prvním jarním měsíci dostat do kladného teritoria, a to poprvé od loňského listopadu. Únor znamenal dosažení lokálního dna. Zlepšila se zejména nálada na finančních trzích.
  • Očekáváme holubičí vyznění čtvrtečního zasedání ECB. Ta může signalizovat zpoždění, pokud jde o plánované zvyšování úrokových sazeb, tak začít trhy připravovat na třetí vlnu programu TLTRO, prostřednictvím kterého dodává likviditu do bankovního sektoru.
  • Zveřejnění struktury HDP eurozóny za 4Q2018 ukáže na solidní domácí poptávku i kladný příspěvek čistého exportu.
  • Americký trh práce zůstává silný. I když celkový počet vytvořených pracovních míst za leden bude revidován níže z původně udávaných 304 tisíc, měl by zůstat nad 200 tisíci. Za únor předpokládáme dalších 215 tisíc nových pracovních pozic. Míra nezaměstnanosti opět klesne pod 4 % a po lednovém zklamání zrychlí růst hodinových výdělků.
PKN Orlen má nižší zisk, překonal však očekávání
před 23 minutami

PKN Orlen má nižší zisk, překonal však očekávání

Největší polská rafinerská společnost PKN Orlen, která je majitelem českého Unipetrolu, vykázala v prvním čtvrtletí...
PKN Orlen Evropské akcie Výsledková sezóna
Poslanci v úvodním čtení podpořili novelu zákona o elektronických…
před 44 minutami

Poslanci v úvodním čtení podpořili novelu zákona o elektronických komunikacích

Poslanci v úvodním čtení podpořili novelu zákona o elektronických komunikacích, která nyní zamíří do sněmovních...
Telekomunikace O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Tesla vykázala ztrátu 702 milionů USD, mnohem více, než se čekalo
před hodinou

Tesla vykázala ztrátu 702 milionů USD, mnohem více, než se čekalo

Tesla vykázala ztrátu 702 milionů USD, mnohem více, než se čekalo Americký výrobce elektromobilů Tesla vykázal v...
Tesla Americké akcie Auta
ČR loni splnila podmínky pro přijetí eura, dříve mívala problémy
před hodinou

ČR loni splnila podmínky pro přijetí eura, dříve mívala problémy

Česká republika od svého vstupu do EU v květnu 2004 u maastrichtských kritérií pro přijetí eura několikrát nesplnila...
Česká republika Euro
Japonský soud schválil propuštění bývalého šéfa Nissanu Ghosna na…
před hodinou

Japonský soud schválil propuštění bývalého šéfa Nissanu Ghosna na kauci

Tokijský soud ve čtvrtek schválil návrh na propuštění bývalého šéfa automobilky Nissan Carlose Ghosna na kauci ve...
Japonské akcie Auta
Bělorusko zastavilo dodávky znečištěné ruské ropy do Polska
před hodinou

Bělorusko zastavilo dodávky znečištěné ruské ropy do Polska

Bělorusko zastavilo dodávky ruské ropy do Polska, které ji odmítlo odebírat kvůli znečištění organickým chloridem. V...
Bělorusko Rusko Ropa
Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19…
Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19…
včera v 23:18

Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19 %

Americké softwarové společnosti Microsoft stoupl ve třetím fiskálním čtvrtletí zisk o 19 % na 8,81 miliardy USD. Zisk...
Microsoft Software Výsledková sezóna
Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl,…
Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl,…
včera v 22:55

Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl, příjmy vzrostly

Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 51 %...
Facebook Sociální sítě Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu po předchozím růstu indexů S&P 500 a Nasdaq…
Americké akcie ve středu po předchozím růstu indexů S&P 500 a Nasdaq…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po předchozím růstu indexů S&P 500 a Nasdaq Composite na nová zavírací maxima oslabily

Akcie ve Spojených státech ve středu oslabily poté, co v předchozí seanci benchmarky S&P 500 a Nasdaq Composite...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 miliard USD
včera v 21:47

Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 miliard USD

Jihokorejská společnost Samsung Electronics hodlá do roku 2030 investovat 116 miliard dolarů do výzkumu a výroby...
Samsung
Polsko bude u dodávek plynu brzy plně nezávislé, řekl prezident
včera v 19:39

Polsko bude u dodávek plynu brzy plně nezávislé, řekl prezident

Polsko se brzy stane plně nezávislé na dodávkách plynu a bude schopno zajistit bezpečnost dodávek plynu také okolním...
Polsko Zemní plyn
SB: Přes 40 milionů lidí na světě dobývá nerosty v řemeslné těžbě
včera v 19:31

SB: Přes 40 milionů lidí na světě dobývá nerosty v řemeslné těžbě

Více než 40 milionů lidí na celém světě pracuje v řemeslné a drobné těžbě, kde se nerosty včetně zlata, diamantů a...
Těžba Komodity
Saúdská Arábie má první čtvrtletní přebytek rozpočtu od roku 2014
včera v 19:07

Saúdská Arábie má první čtvrtletní přebytek rozpočtu od roku 2014

Saúdská Arábie vykázala za první čtvrtletí rozpočtový přebytek 27,8 miliardy rijálů (171 miliard Kč). Rozpočet...
Saúdská Arábie Blízký a Střední východ Rozpočet
Na Twitteru bude snazší nahlašovat dezinformace o volbách do EP
včera v 18:21

Na Twitteru bude snazší nahlašovat dezinformace o volbách do EP

Sociální síť Twitter kvůli volbám do Evropského parlamentu a parlamentním volbám v Indii zavádí novou funkci pro...
Twitter Sociální sítě Americké akcie
Evropské burzy ve středu převážně klesly, nedařilo se akciím ropných…
Evropské burzy ve středu převážně klesly, nedařilo se akciím ropných…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu převážně klesly, nedařilo se akciím ropných firem a těžařů

Evropské akciové trhy v polovině týdne uzavřely převážně v minusu, když byly pod tlakem slabších hospodářských čísel...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Occidental podal konkurenční nabídku na ropnou firmu Anadarko
včera v 17:43

Occidental podal konkurenční nabídku na ropnou firmu Anadarko

Americký producent ropy a plynu Occidental Petroleum učinil nabídku na převzetí konkurenční společnosti Anadarko...
Fúze a akvizice Ropa Americké akcie
Akcionáři Komerční banky schválili dividendu 51 Kč na akcii
Akcionáři Komerční banky schválili dividendu 51 Kč na akcii
včera v 17:31

Akcionáři Komerční banky schválili dividendu 51 Kč na akcii

Akcionáři Komerční banky ve středu schválili vyplatit dividendu 51 Kč na akcii před zdaněním, tedy 9,7 miliardy Kč....
Komerční banka Evropské banky Banky
Ford investuje půl miliardy dolarů do výrobce elektromobilů Rivian
Ford investuje půl miliardy dolarů do výrobce elektromobilů Rivian
včera v 17:22

Ford investuje půl miliardy dolarů do výrobce elektromobilů Rivian

Americká automobilka Ford Motor investuje 500 milionů dolarů do start-upu Rivian Automotive. Ten vyrábí pick-upy na...
Ford Americké akcie Investice