Burzovní kalendář (5. 8. - 9. 8. 2019)
|

Burzovní kalendář (5. 8. - 9. 8. 2019)

Po týdnu nabitém (ne)očekávanými událostmi by mohlo teoreticky přijít mírné zklidnění. Pokračuje ale výsledková sezóna a v Česku je plný i makroekonomický kalendář.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Investoři se v uplynulém týdnu soustředili především na výsledek červencového zasedání měnového výboru americké centrální banky. Fed podle předpokladů snížil základní sazbu o 25 bazických bodů, ale vyjádření šéfa banky Jeromea Powella po zasedání akciový trh zklamala (nemá začínat nový cyklus snižování úroků).

Další ranou pro riziková aktiva bylo oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že USA hodlají uvalit 10% clo na prakticky veškeré dosud přirážkami nezatížené dovozy z  Číny (roční objem 300 miliard USD), ačkoli právě v září předpokládá pokračování jednání o obchodní dohodě obou zemí.

Tyto dvě zprávy v druhé polovině týdne vyvolaly výrazné výprodeje na akciových trzích. Nic na nich nezměnila ani zpráva o americké nezaměstnanosti, vzhledem k velké váze v hlavních indexech ještě hlubší ztráty pomohla odvrátit společnost Apple, která zveřejnila hospodářské výsledky nad odhady. Akcie odepsaly okolo 3 %, pro trh v USA to znamenalo dokonce nejhorší týden v letošním roce.

Index pražské burzy PX se také nevyhnul výprodejům a za týden odepsal 2,8 %. Nejvíce se dařilo akciím CME (+1,5 %), a to nadále díky solidním hospodářským výsledkům zveřejněným v předchozím týdnu. Dále se také spekuluje o možném převzetí společnosti nebo její části.

Nejhlubší pokles týdne zaznamenaly akcie Erste Group Bank (-6,7 %). "Banka ve středu zveřejnila na první pohled solidní čísla za druhý kvartál. Ta podle našeho názoru posílila odhodlanost managementu vyplatit mimořádně část kapitálu akcionářům, pokud se kapitálová přiměřenost Tier 1 dostane nad 14 %. Nicméně investorům se nelíbil vývoj čistých úrokových výnosů. Finanční sektor v Evropě byl navíc obecně pod tlakem kvůli rizikům spojeným s politickým vývojem v Británii," napsal v týdenním shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

MONETA Money Bank (za týden -1,6 %) ve čtvrtek zveřejnila provozní zisk 1,4 miliardy Kč. "Čísla potvrdila dosavadní akceleraci růstu klíčových výnosových položek a další zlepšení kvality portfolia," poznamenal Vaníček. Své výsledky ve stejný den oznámila také Komerční banka (za týden -3,1 %). "Investoři negativně vnímali zpomalení růstu úrokových výnosů a relativně opatrné komentáře managementu k vývoji úrokových marží ve druhé polovině roku," upozornil analytik.

V pátek se pak svými čísly za první pololetí pochlubila O2 Czech Republic (za týden +0,5 %). "Oproti naší projekci byly údaje lepší především díky vyšším prodejům mobilních zařízení a lepším ICT službám v segmentu pevných linek (díky jednorázové vládní zakázce)," uzavřel Vaníček ohlédnutí za oznámenými hospodářskými výsledky na pražské burze.

Česká národní banka na srpnovém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstala na 2,00 %, lombardní sazba na 3,00 % a diskontní sazba na 1,00 %. Všech sedm členů bankovní rady hlasovalo pro potvrzení nastavení sazeb. V nové prognóze ČNB zlepšila odhad růstu ekonomiky pro letošní i příští rok.

Americké akcie v pátek oslabily, indexy S&P 500 a Nasdaq Composite za celý týden vykázaly nejvýraznější propad od prosince
Akcie ve Spojených státech na závěr týdne oslabily a indexy Nasdaq Composite a S&P 500 za celý týden vykázaly nejvýraznější propad od prosince, kdy investory znervóznila vyhlídka možné recese v USA. Ke ztrátám přispěly eskalace obchodního napětí mezi USA a Čínou a zpomalení tvorby pracovních míst ve Spojených státech.
Evropské akcie v pátek výrazně ztratily, za celý týden přišly zhruba o 3 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v minusu, když byly pod tlakem obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Tu znovu vyostřilo čtvrteční oznámení Donalda Trumpa, že od začátku září uvalí 10% clo na dovoz čínského zboží v hodnotě 300 miliard USD.
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden ztratila 2,8 %
Pražská burza v pátek počtvrté v řadě oslabila, index PX odevzdal 0,64 % na 1 040,37 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Monety Money Bank, které zlevnily o 1,27 % na 77,80 Kč. V plusu z hlavních titulů uzavřely pouze nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko (+1,97 % na 310 Kč) a telekomunikační firma O2 Czech Republic (+1,38 % na 220,50 Kč), jež v pátek reportovala výsledky hospodaření.

Výhled

V novém týdnu budou investoři dále zpracovávat informace o vzájemném obchodu USA a Číny. Zavádění (dalších) cel může ohrozit globální hospodářský růst, což je pro riziková aktiva negativní, na riziko zpomalení ekonomiky navazující opatření centrálních bank ale mohou působit opačným směrem.

"Index S&P 500 po delší době nabral jasnější směr. Ve středu prolomil support na 3 000, následně během divokého čtvrtka klesl dočasně pod 2 950, ale nakonec uzavřel výše. Páteční pokles dostal do hry dokonce i hladinu 2 900, index nakonec uzavřel lehce nad 50denním klouzavým průměrem. Nejbližší support je tak nyní na psychologicky podstatné úrovni 2 900," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Pokračuje vyhlašování hospodářských výsledků firem a trhem zahýbalo nové vyhlášení cel ze strany Donalda Trumpa. Index S&P 500 se vrátil do pásma 2 900 až 3 000. Volatilita narostla, v pátek ale již navzdory snížení cen akcií mírně klesla. Červenec skončil, historicky velice živé měsíce, tedy srpen a září, jsou tady. V následujícím týdnu bude pro akciové býky úspěchem již to, pokud se S&P 500 udrží nad 2 900. V opačném případě budou mít navrch medvědi a případné odrazy výše by mohly končit na stále nižších maximech," doplnil Košťál.

I na začátku srpna bude pozorně sledovaná výsledková sezóna. V Americe svá hospodářská čísla představí mimo jiné Marriott, Walt Disney, AIG, Fox nebo News Corp, v Evropě se připojí třeba HSBC, KBC Group, Merck KGaA, Innogy a E.ON a dále Ahold, UniCredit, Adidas, Raiffeisen Bank International či Deutsche Telekom. V Česku se ve středu pochlubí svými výsledky společnost Photon Energy.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Makroekonomický kalendář ve Spojených státech je zaplněný jen skromně. V pondělí budou investory zajímat indexy nákupních manažerů v oblasti služeb, v úterý vyjdou statistiky nabízených pracovních pozic (JOLTS) a ve středu budou sledované zásoby ropy a spotřebitelské úvěry. Do konce týdne se ještě trh dozví počty žádostí o podporu a to, jak se v Americe vyvíjejí výrobní ceny.

V Evropě v pondělí vedle indexů nákupních manažerů zaujme ještě index investorské důvěry Sentix, v úterý vyjdou německé průmyslové objednávky a ve středu tamní průmyslová produkce. Ve čtvrtek vydá Evropská centrální banka svůj pravidelnou zprávu o stavu ekonomiky a v pátek bude vedle německé obchodní bilance důležitý hlavně první odhad vývoje britské ekonomiky ve druhém čtvrtletí a také tamní průmyslová výroba a obchodní bilance.

V Česku bude makroekonomických událostí ke sledování hodně. V úterý vyjdou obchodní bilance a průmyslová a stavební výroba a ve středu budou oznámeny maloobchodní tržby a devizové rezervy centrální banky. Ve čtvrtek se pak ještě dozvíme, jaká byla v červenci míra nezaměstnanosti.

Na dalších globálně významných trzích zaujmou v pondělí čínské indexy nákupních manažerů, v úterý rozhodne o sazbách australská centrální banka a vyjde také tamní obchodní bilance. Ve čtvrtek údaje o mezinárodním obchodu odhalí Čína a Japonsko a na konci týdne budou sledované japonský HDP, čínská inflace a kanadská nezaměstnanost.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Červencová úroveň kompozitního PMI z eurozóny bude potvrzena i přes mírný nárůst jeho složky ze zpracovatelského průmyslu. Složka služeb, která držela tento předstihový index v pásmu expanze, ale pomalu klesá a s 53,5 body se dostala na svůj dlouhodobý průměr. Kompozitní PMI tak zůstává pod svým dlouhodobým průměrem a indikuje, že ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí poroste tempem 0,3% mezikvartálně.
  • V týdnu bude v hledáčku trhu německý průmysl. Ten v současnosti prožívá těžké období. Po slabých statistikách továrních objednávek v květnu předpokládáme jejich částečnou korekci výše. Slabší výkon průmyslu ovšem očekáváme i během léta. Za červnovým růstem bude zejména oživení výroby energie a stavebnictví. Celkově ale ve druhém čtvrtletí německá průmyslová výroba klesla o 1,3 % mezičtvrtletně.
  • V Česku také budou oznámena data z průmyslu, který v červnu polevil kvůli nižší produkci automobilového sektoru. Přestože podle posledních statistik domácí průmysl prokázal nebývalou odolnost vůči slabosti v zahraničí, odhadujeme, že se situace na konci druhého čtvrtletí změnila. Tomu nasvědčuje jak pokles výroby aut, tak fakt, že červen byl v nevýhodě jednoho pracovního dne oproti loňsku.
  • Maloobchodní tržby se po květnovém propadu naopak vrátí k solidnímu růstu. Podporuje je stále solidní důvěra spotřebitelů v ekonomiku, dolů je potáhnou pouze nižší prodeje aut.
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu technologických titulů. Pod nulou skončily i za celý týden

Akcie ve Spojených státech v pátek opět klesaly, investoři se dále zbavovali technologických titulů. Obavy vzbuzuje...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
včera v 18:00

Evropské akcie zakončily týden v červených číslech

Akcie na západoevropských trzích v pátek ztrácely poté, co se do dění na trzích opět začala promítat nervozita z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon
včera v 17:19

Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal zákon o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Informoval o tom jeho mluvčí...
Česká ekonomika Daně Nemovitosti
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
včera v 16:50

Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je nejníže od května

Pražská burza oslabila čtvrtý den v řadě, index PX je nejníže od května. V pátek klesl o 1,13 % na 873,66 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst
včera v 16:43

Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst

Americká softwarová společnost Salesforce.com vytvoří 12 000 nových pracovních míst. Oznámil to v pátek výkonný...
Americké akcie Technologie Pracovní trh
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle…
včera v 16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle předběžných dat vzrostl na 78,9 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v září vzrostl na 78,9 bodu ze srpnových 74,1 bodu. Vyplývá to z...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly
včera v 15:30

Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly

Kanadské maloobchodní tržby v červenci meziměsíčně vzrostly o 0,6 % po růstu o 22,7 % v červnu (revidováno z 23,7 %),...
Kanada Maloobchod Tržby
EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK
včera v 14:51

EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK

Evropská unie potvrdila, že koupí vakcínu proti nemoci covid-19, kterou vyvíjejí farmaceutické firmy Sanofi a GSK....
Koronavirus Evropská unie Sanofi
Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a…
Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a…
včera v 14:30

Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a WeChat

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa od neděle ve Spojených státech zablokuje možnost stahovat aplikace TikTok a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Spojené státy americké (USA)
Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety
včera v 13:54

Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair se kvůli cestovním omezením v souvislosti s koronavirem chystá rušit...
Doprava Koronavirus Turismus a cestovní ruch
Odbyt automobilky Škoda Auto se v srpnu vrátil k poklesu
včera v 12:33

Odbyt automobilky Škoda Auto se v srpnu vrátil k poklesu

Automobilce Škoda Auto v srpnu meziročně klesl odbyt o 6,8 procenta na 82 100 aut po červencovém nárůstu o 5,6...
Auta Česká republika Koronavirus
Čistý zisk tuzemských bank v prvním pololetí klesl o 19 miliard na 26…
včera v 11:28

Čistý zisk tuzemských bank v prvním pololetí klesl o 19 miliard na 26,57 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním pololetí klesl souhrnný čistý zisk meziročně o 19 miliard Kč na 26,57...
Banky Zisky Česká republika
LSE exkluzivně jedná o prodeji italské burzy s firmou Euronext
včera v 10:08

LSE exkluzivně jedná o prodeji italské burzy s firmou Euronext

Provozovatel londýnské akciové burzy London Stock Exchange po prozkoumání všech nabídek zahájil exkluzivní jednání o...
Fúze a akvizice Evropské akcie
Pololetní úprava indexu CECE: Mírný nárůst váhy akcií CME
včera v 09:55

Pololetní úprava indexu CECE: Mírný nárůst váhy akcií CME

Ve středu večer byly oznámeny pololetní úpravy regionálního indexu CECE. Nová váha začne platit od pondělí 21. září,...
Indexy Akcie ČR
Ericsson koupí americkou firmu Cradlepoint zaměřenou na 5G
včera v 09:38

Ericsson koupí americkou firmu Cradlepoint zaměřenou na 5G

Švédský výrobce telekomunikačního zařízení Ericsson koupí americkou firmu Cradlepoint, poskytovatele bezdrátových...
Technologie 5G sítě Fúze a akvizice
Maloobchodní tržby ve Spojeném království v srpnu nezklamaly
včera v 08:00

Maloobchodní tržby ve Spojeném království v srpnu nezklamaly

Tržby maloobchodních prodejců ve Spojeném království zaznamenaly v srpnu růst o 0,8 %, což bylo mírně nad odhady...
Spojené království Maloobchod Tržby
Co musíte ráno vědět (18. září)
Co musíte ráno vědět (18. září)
včera v 00:00

Co musíte ráno vědět (18. září)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, jak výrazně klesl tok investic mezi USA a Čínou a kupoval...
Musíte vědět