Burzovní kalendář (5. 8. - 9. 8. 2019)
|

Burzovní kalendář (5. 8. - 9. 8. 2019)

Po týdnu nabitém (ne)očekávanými událostmi by mohlo teoreticky přijít mírné zklidnění. Pokračuje ale výsledková sezóna a v Česku je plný i makroekonomický kalendář.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Investoři se v uplynulém týdnu soustředili především na výsledek červencového zasedání měnového výboru americké centrální banky. Fed podle předpokladů snížil základní sazbu o 25 bazických bodů, ale vyjádření šéfa banky Jeromea Powella po zasedání akciový trh zklamala (nemá začínat nový cyklus snižování úroků).

Další ranou pro riziková aktiva bylo oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že USA hodlají uvalit 10% clo na prakticky veškeré dosud přirážkami nezatížené dovozy z  Číny (roční objem 300 miliard USD), ačkoli právě v září předpokládá pokračování jednání o obchodní dohodě obou zemí.

Tyto dvě zprávy v druhé polovině týdne vyvolaly výrazné výprodeje na akciových trzích. Nic na nich nezměnila ani zpráva o americké nezaměstnanosti, vzhledem k velké váze v hlavních indexech ještě hlubší ztráty pomohla odvrátit společnost Apple, která zveřejnila hospodářské výsledky nad odhady. Akcie odepsaly okolo 3 %, pro trh v USA to znamenalo dokonce nejhorší týden v letošním roce.

Index pražské burzy PX se také nevyhnul výprodejům a za týden odepsal 2,8 %. Nejvíce se dařilo akciím CME (+1,5 %), a to nadále díky solidním hospodářským výsledkům zveřejněným v předchozím týdnu. Dále se také spekuluje o možném převzetí společnosti nebo její části.

Nejhlubší pokles týdne zaznamenaly akcie Erste Group Bank (-6,7 %). "Banka ve středu zveřejnila na první pohled solidní čísla za druhý kvartál. Ta podle našeho názoru posílila odhodlanost managementu vyplatit mimořádně část kapitálu akcionářům, pokud se kapitálová přiměřenost Tier 1 dostane nad 14 %. Nicméně investorům se nelíbil vývoj čistých úrokových výnosů. Finanční sektor v Evropě byl navíc obecně pod tlakem kvůli rizikům spojeným s politickým vývojem v Británii," napsal v týdenním shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

MONETA Money Bank (za týden -1,6 %) ve čtvrtek zveřejnila provozní zisk 1,4 miliardy Kč. "Čísla potvrdila dosavadní akceleraci růstu klíčových výnosových položek a další zlepšení kvality portfolia," poznamenal Vaníček. Své výsledky ve stejný den oznámila také Komerční banka (za týden -3,1 %). "Investoři negativně vnímali zpomalení růstu úrokových výnosů a relativně opatrné komentáře managementu k vývoji úrokových marží ve druhé polovině roku," upozornil analytik.

V pátek se pak svými čísly za první pololetí pochlubila O2 Czech Republic (za týden +0,5 %). "Oproti naší projekci byly údaje lepší především díky vyšším prodejům mobilních zařízení a lepším ICT službám v segmentu pevných linek (díky jednorázové vládní zakázce)," uzavřel Vaníček ohlédnutí za oznámenými hospodářskými výsledky na pražské burze.

Česká národní banka na srpnovém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstala na 2,00 %, lombardní sazba na 3,00 % a diskontní sazba na 1,00 %. Všech sedm členů bankovní rady hlasovalo pro potvrzení nastavení sazeb. V nové prognóze ČNB zlepšila odhad růstu ekonomiky pro letošní i příští rok.

Americké akcie v pátek oslabily, indexy S&P 500 a Nasdaq Composite za celý týden vykázaly nejvýraznější propad od prosince
Akcie ve Spojených státech na závěr týdne oslabily a indexy Nasdaq Composite a S&P 500 za celý týden vykázaly nejvýraznější propad od prosince, kdy investory znervóznila vyhlídka možné recese v USA. Ke ztrátám přispěly eskalace obchodního napětí mezi USA a Čínou a zpomalení tvorby pracovních míst ve Spojených státech.
Evropské akcie v pátek výrazně ztratily, za celý týden přišly zhruba o 3 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v minusu, když byly pod tlakem obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Tu znovu vyostřilo čtvrteční oznámení Donalda Trumpa, že od začátku září uvalí 10% clo na dovoz čínského zboží v hodnotě 300 miliard USD.
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden ztratila 2,8 %
Pražská burza v pátek počtvrté v řadě oslabila, index PX odevzdal 0,64 % na 1 040,37 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Monety Money Bank, které zlevnily o 1,27 % na 77,80 Kč. V plusu z hlavních titulů uzavřely pouze nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko (+1,97 % na 310 Kč) a telekomunikační firma O2 Czech Republic (+1,38 % na 220,50 Kč), jež v pátek reportovala výsledky hospodaření.

Výhled

V novém týdnu budou investoři dále zpracovávat informace o vzájemném obchodu USA a Číny. Zavádění (dalších) cel může ohrozit globální hospodářský růst, což je pro riziková aktiva negativní, na riziko zpomalení ekonomiky navazující opatření centrálních bank ale mohou působit opačným směrem.

"Index S&P 500 po delší době nabral jasnější směr. Ve středu prolomil support na 3 000, následně během divokého čtvrtka klesl dočasně pod 2 950, ale nakonec uzavřel výše. Páteční pokles dostal do hry dokonce i hladinu 2 900, index nakonec uzavřel lehce nad 50denním klouzavým průměrem. Nejbližší support je tak nyní na psychologicky podstatné úrovni 2 900," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Pokračuje vyhlašování hospodářských výsledků firem a trhem zahýbalo nové vyhlášení cel ze strany Donalda Trumpa. Index S&P 500 se vrátil do pásma 2 900 až 3 000. Volatilita narostla, v pátek ale již navzdory snížení cen akcií mírně klesla. Červenec skončil, historicky velice živé měsíce, tedy srpen a září, jsou tady. V následujícím týdnu bude pro akciové býky úspěchem již to, pokud se S&P 500 udrží nad 2 900. V opačném případě budou mít navrch medvědi a případné odrazy výše by mohly končit na stále nižších maximech," doplnil Košťál.

I na začátku srpna bude pozorně sledovaná výsledková sezóna. V Americe svá hospodářská čísla představí mimo jiné Marriott, Walt Disney, AIG, Fox nebo News Corp, v Evropě se připojí třeba HSBC, KBC Group, Merck KGaA, Innogy a E.ON a dále Ahold, UniCredit, Adidas, Raiffeisen Bank International či Deutsche Telekom. V Česku se ve středu pochlubí svými výsledky společnost Photon Energy.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Makroekonomický kalendář ve Spojených státech je zaplněný jen skromně. V pondělí budou investory zajímat indexy nákupních manažerů v oblasti služeb, v úterý vyjdou statistiky nabízených pracovních pozic (JOLTS) a ve středu budou sledované zásoby ropy a spotřebitelské úvěry. Do konce týdne se ještě trh dozví počty žádostí o podporu a to, jak se v Americe vyvíjejí výrobní ceny.

V Evropě v pondělí vedle indexů nákupních manažerů zaujme ještě index investorské důvěry Sentix, v úterý vyjdou německé průmyslové objednávky a ve středu tamní průmyslová produkce. Ve čtvrtek vydá Evropská centrální banka svůj pravidelnou zprávu o stavu ekonomiky a v pátek bude vedle německé obchodní bilance důležitý hlavně první odhad vývoje britské ekonomiky ve druhém čtvrtletí a také tamní průmyslová výroba a obchodní bilance.

V Česku bude makroekonomických událostí ke sledování hodně. V úterý vyjdou obchodní bilance a průmyslová a stavební výroba a ve středu budou oznámeny maloobchodní tržby a devizové rezervy centrální banky. Ve čtvrtek se pak ještě dozvíme, jaká byla v červenci míra nezaměstnanosti.

Na dalších globálně významných trzích zaujmou v pondělí čínské indexy nákupních manažerů, v úterý rozhodne o sazbách australská centrální banka a vyjde také tamní obchodní bilance. Ve čtvrtek údaje o mezinárodním obchodu odhalí Čína a Japonsko a na konci týdne budou sledované japonský HDP, čínská inflace a kanadská nezaměstnanost.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Červencová úroveň kompozitního PMI z eurozóny bude potvrzena i přes mírný nárůst jeho složky ze zpracovatelského průmyslu. Složka služeb, která držela tento předstihový index v pásmu expanze, ale pomalu klesá a s 53,5 body se dostala na svůj dlouhodobý průměr. Kompozitní PMI tak zůstává pod svým dlouhodobým průměrem a indikuje, že ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí poroste tempem 0,3% mezikvartálně.
  • V týdnu bude v hledáčku trhu německý průmysl. Ten v současnosti prožívá těžké období. Po slabých statistikách továrních objednávek v květnu předpokládáme jejich částečnou korekci výše. Slabší výkon průmyslu ovšem očekáváme i během léta. Za červnovým růstem bude zejména oživení výroby energie a stavebnictví. Celkově ale ve druhém čtvrtletí německá průmyslová výroba klesla o 1,3 % mezičtvrtletně.
  • V Česku také budou oznámena data z průmyslu, který v červnu polevil kvůli nižší produkci automobilového sektoru. Přestože podle posledních statistik domácí průmysl prokázal nebývalou odolnost vůči slabosti v zahraničí, odhadujeme, že se situace na konci druhého čtvrtletí změnila. Tomu nasvědčuje jak pokles výroby aut, tak fakt, že červen byl v nevýhodě jednoho pracovního dne oproti loňsku.
  • Maloobchodní tržby se po květnovém propadu naopak vrátí k solidnímu růstu. Podporuje je stále solidní důvěra spotřebitelů v ekonomiku, dolů je potáhnou pouze nižší prodeje aut.
Britská Dolní sněmovna dohodu o brexitu neschválila, Johnson by měl…
Britská Dolní sněmovna dohodu o brexitu neschválila, Johnson by měl…
16:30

Britská Dolní sněmovna dohodu o brexitu neschválila, Johnson by měl požádat o další odklad

Dolní komora britského parlamentu v sobotu na mimořádném zasedání odsunula hlasování o brexitové dohodě. Nejprve je...
Spojené království Evropská unie Politika
G20 se shodla na přísnější regulaci kryptoměn typu stablecoin
12:18

G20 se shodla na přísnější regulaci kryptoměn typu stablecoin

Finanční představitelé zemí ze skupiny G20 zahrnující 20 největších ekonomik světa se shodli na přísnějších regulací...
Kryptoměny Regulace Měny
Venezuelská ekonomika v 1. čtvrtletí klesla o 26,8 %
11:25

Venezuelská ekonomika v 1. čtvrtletí klesla o 26,8 %

Hrubý domácí produkt (HDP) Venezuely v prvním čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím loňského roku klesl o 26,8 %....
Venezuela Latinská Amerika HDP
MMF odložil změny ve struktuře akcionářů na prosinec 2023
10:28

MMF odložil změny ve struktuře akcionářů na prosinec 2023

Mezinárodní měnový fond (MMF) odložil rozhodnutí o navýšení kapitálu a změně struktury akcionářů, které by dalo větší...
Mezinárodní měnový fond
Američtí demokraté nechtějí summit G7 v Trumpově rezortu
09:17

Američtí demokraté nechtějí summit G7 v Trumpově rezortu

Američtí demokratičtí poslanci předložili v pátek v Kongresu návrh zákona, jehož cílem je zabránit prezidentovi...
Spojené státy americké (USA) Politika Světová ekonomika
Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na…
Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na směru neshodly

Akciové trhy ve Spojených státech v pátek oslabily. Negativní zprávy ohledně společností Boeing a Johnson & Johnson a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Křetínského CMI koupila 4% podíl v německé ProSiebenSat.1
včera v 20:17

Křetínského CMI koupila 4% podíl v německé ProSiebenSat.1

Skupina Czech Media Invest (CMI), kterou spoluvlastní český podnikatel Daniel Křetínský, koupila podíl zhruba 4,07 %...
Média Německo Fúze a akvizice
Protivládní protesty v Libanonu si vyžádaly desítky zraněných
včera v 19:46

Protivládní protesty v Libanonu si vyžádaly desítky zraněných

Libanonci v pátek druhým dnem protestovali proti vládě, kterou viní z drancování ekonomiky. Jde o největší protesty...
Blízký a Střední východ Politika Geopolitická rizika
Výrobce čipů AMS podal novou nabídku na převzetí výrobce osvětlení…
včera v 19:40

Výrobce čipů AMS podal novou nabídku na převzetí výrobce osvětlení Osram

Rakouský producent čipů AMS se rozhodl podat nový návrh na převzetí německého výrobce osvětlení Osram. Za každou...
Evropské akcie Fúze a akvizice
Reuters: Boeing možná poskytl zavádějící data o letounech 737 MAX
včera v 19:29

Reuters: Boeing možná poskytl zavádějící data o letounech 737 MAX

Interní komunikace mezi dvěma pracovníky americké strojírenské společnosti Boeing z roku 2016 naznačuje, že firma...
Boeing Doprava
Lufthansa: Odbory zrušily plánovanou nedělní stávku palubního…
včera v 18:51

Lufthansa: Odbory zrušily plánovanou nedělní stávku palubního personálu

Odborový svaz UFO zrušil na neděli plánovanou stávku palubního personálu německé letecké společnosti Lufthansa. K...
Doprava Německo
Paříž, Berlín a Řím prý chystají kroky proti digitální měně firmy…
Paříž, Berlín a Řím prý chystají kroky proti digitální měně firmy…
včera v 18:10

Paříž, Berlín a Řím prý chystají kroky proti digitální měně firmy Facebook

Francie, Německo a Itálie společně připravují opatření, která by v Evropě zamezila používání plánované digitální měny...
Facebook Kryptoměny Německo
Evropské akcie v pátek zlevnily, v týdenním horizontu uzavřely bez…
Evropské akcie v pátek zlevnily, v týdenním horizontu uzavřely bez…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, v týdenním horizontu uzavřely bez výraznějších změn

Evropské akciové trhy v pátek klesly, když investoři monitorovali výsledkovou sezónu a čekali na zprávy, které by...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Akcie Renaultu po varování před poklesem zisku prudce klesly
včera v 17:22

Akcie Renaultu po varování před poklesem zisku prudce klesly

Akcie francouzské automobilky Renault po čtvrtečním varování před letošním poklesem zisku a tržeb výrazně oslabují....
Evropské akcie Francie Auta
Koncern Volkswagen v září zvýšil odbyt skoro o desetinu
Koncern Volkswagen v září zvýšil odbyt skoro o desetinu
včera v 17:04

Koncern Volkswagen v září zvýšil odbyt skoro o desetinu

Německý automobilový koncern Volkswagen v září meziročně zvýšil odbyt o 9,2 procenta na 904 200 vozů. V srpnu odbyt...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden stoupla o 2,9 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden stoupla o 2,9 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden stoupla o 2,9 %

Pražská burza v pátek uzavřela v pozitivním pásmu, index PX získal 0,83 % na 1 042,9 bodu. O 4,42 % na 118 Kč...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Summit EU se neshodl na rozšíření ani víceletém rozpočtu
včera v 16:21

Summit EU se neshodl na rozšíření ani víceletém rozpočtu

Bez zásadní shody na důležitých tématech rozšíření Evropské unie či víceletého rozpočtu skončilo páteční jednání...
Evropská unie Rozpočet Politika
Ze světa investičních doporučení (18. října)
včera v 16:00

Ze světa investičních doporučení (18. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Státní dluh letos ke konci září stoupl na 1,685 bilionu korun
včera v 15:00

Státní dluh letos ke konci září stoupl na 1,685 bilionu korun

Státní dluh letos ke konci září stoupl o 63,2 miliardy na 1,685 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo...
Česká republika Zadlužení