Burzovní kalendář (7. 5. - 11. 5. 2018)
|

Burzovní kalendář (7. 5. - 11. 5. 2018)

Výsledková sezóna za první čtvrtletí vstupuje v USA do závěrečné fáze. V nadcházejícím týdnu by proto investoři měli opět začít věnovat více pozornosti ekonomickým datům. Z těch hlavních vyjdou čínská a americká inflace nebo britská a německá průmyslová výroba. Na pražské burze výsledková sezóna vyvrcholí hospodářskými čísly energetické skupiny ČEZ.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akcie v uplynulém týdnu podaly smíšené výkony, index Dow klesl o 0,2 % a S&P 500 odepsal 0,24 %, Nasdaq Composite ale stoupl o 1,26 %. Západoevropské akciové indexy skončily shodně v zelených číslech, regionální STOXX Europe 600 stoupl o 0,58 %, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,01 %, německý benchmark DAX posílil o 1,9 % a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,45 %. Burzy v Německu a Francii zůstaly v úterý na Svátek práce zavřené.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 4. května 2018

Z ekonomických dat věnovali investoři pozornost německé inflaci, zprávě o příjmech a výdajích amerických spotřebitelů, statistice rozjednaných prodejů domů v USA, finálním dubnovým indexům nákupních manažerů, nezaměstnanosti v eurozóně, HDP a inflaci evropské měnové unie, zprávě z amerického trhu práce nebo obchodní bilanci USA.

Zasedání Fedu ani České národní banky nepřineslo nic zásadního. Obě centrální banky ponechaly úrokové sazby beze změny. Z prohlášení Fedu nicméně vypadla zmínka o tom, že se meziroční míra inflace pohybuje relativně hluboko pod 2 %. Banka nově uvedla, že se inflace přibližuje k 2% cíli. Rizika ekonomického vývoje vnímá Fed jako vyvážená. ČNB zveřejnila novou prognózu, ve které zlepšila odhad růstu ekonomiky v letošním i příštím roce.

Opadnutí obav spojených s jaderným programem a agresivní rétorikou Severní Koreje nahradila nejistota kolem budoucnosti íránské jaderné dohody. Izrael naposledy na základě dokumentů získaných Mosadem v Teheránu obvinil Írán, že v době uzavření dohody lhal o svém jaderném programu.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejnily mimo jiné McDonald's, Archer-Daniels-Midland, Pfizer, Merck & Co, Mondelēz International, Apple, Mastercard, Chesapeake Energy, CVS Health, Kraft Heinz, Tesla, DowDuPont, PPL či CBS Corp a Celgene. V západní Evropě na trh čísla poslaly Transocean, BP, NXP Semiconductors, Adidas, Ferrari, Bayer, Société Générale, BMW, BNP Paribas, Air France-KLM a Assicurazioni Generali a na pražské burze Erste Group Bank a Komerční banka.

Komerční banka v prvním čtvrtletí vydělala tři miliardy korun, meziročně o 26,5 % méně
Čistý zisk Komerční banky v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl o 26,5 % na tři miliardy korun. Výrazný meziroční pokles zisku byl dán loňským mimořádným příjmem z prodeje budovy centrály. Analytici podobné číslo očekávali. Čistý zisk bez jednorázových položek poklesl o 8,4 % na 2,9 miliardy korun vlivem nižšího zisku z finančních operací.
Erste Group Bank v prvním čtvrtletí stoupl čistý zisk o téměř 27 % na 332,6 milionu eur
Rakouská finanční skupina Erste Group Bank za první čtvrtletí vykázala čistý zisk 332,6 milionu eur. Meziročně tak vydělala o 26,8 % více. K vysokému růstu přispěla silná ekonomická expanze ve východní Evropě a celkově příznivé prostředí, díky kterému mohla společnost snížit rezervy na ztrátové úvěry.

Pražská burza v uplynulém týdnu podle indexu PX klesla o 2,4 %. Dolů zamířily cenné papíry Monety Money Bank (-9,9 %), s nimž se od pondělí obchodovalo bez nároku na dividendu 8 Kč na akcii (dividendový výnos 9,5 %). Dařilo se naopak akciím Fortuny (+8,9 %), které sice byly delistovány z trhu Prime Market, ale obratem byly zařazeny na alternativní trh Free Market.

Americké akcie v pátek posílily díky poklesu obav z růstu úroků, za celý týden ale hlavní indexy podaly smíšené výkony
Americké akcie uzavřely páteční obchodování s výraznými zisky, všechny tři hlavní indexy si připsaly více než procento. Nejvíce se dařilo technologickým titulům v čele s firmou Apple. Náladu na trhu podpořily nejnovější údaje z trhu práce ve Spojených státech, když slabší tvorba pracovních míst a pomalejší růst mezd uklidnily obavy investorů z rychlejšího zvedání základní úrokové sazby a zrychlování inflace. Zpevňoval ale také americký dolar.
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden zpevnily zhruba o 0,5 %
Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v plusových číslech, když investoři vyhodnocovali statistiku z amerického trhu práce a řadu evropských makrodat. Pozornost poutala také výsledková sezóna.
Pražská burza v pátek klesla zhruba o 1,5 %, za celý týden přišla o 2,4 %
Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu ze čtvrtečního obchodování, když index PX odepsal 1,45 % na 1 097,18 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank, dařilo se naopak Fortuně. Objem obchodů byl s 961 miliony korun výrazně nadprůměrný.

Výhled

V druhém květnovém týdnu se investoři zaměří na německou a britskou průmyslovou výrobu, čínskou obchodní bilanci a inflaci nebo americkou inflaci. Série dat vyjde také v ČR, zveřejněny budou zprávy o průmyslové a stavební výrobě, maloobchodních tržbách, obchodní bilanci, devizových rezervách ČNB, inflaci a nezaměstnanosti.

Sledované bude také zasedání britské centrální banky, byť se nečeká změna měnové politiky. Analytici počítají s potvrzením základní úrokové sazby Bank of England na úrovni 0,5 %.

Hospodářské výsledky za letošní první čtvrtletí na Wall Street zveřejní Tyson Foods, Mosaic, Hertz Global Holdings, Valeant Pharmaceuticals International, Walt Disney, LendingClub, Monster Beverage, Booking Holdings, Twenty-First Century Fox, CenturyLink nebo News Corp, NVIDIA a Symantec a v západní Evropě mimo jiné společnosti Intesa Sanpaolo, Continental, LafargeHolcim, E.ON, ING Groep, Anheuser-Busch InBev, Enel, UniCredit, Koninklijke Ahold Delhaize, Siemens, Deutsche Telekom či ArcelorMittal a na pražské burze ČEZ a MONETA Money Bank.

Výsledky energetické společnosti ČEZ za první tři měsíce letošního roku budou podle analytika Bohumila Trampoty z J&T Banky nejlepší z celého roku. Firma by měla potvrdit cíle pro letošní rok, tedy dosažení provozního zisku EBITDA 51-53 miliard Kč a očištěného čistého zisku na úrovni 12-14 miliard Kč. V případě Monety analytici z J&T Banky čekají další zpomalení poklesu úrokových výnosů.

"Podle našich odhadů výroba elektrické energie ČEZ v prvním čtvrtletí meziročně klesla. Zveřejněná čísla by měla poukázat i na meziročně slabší produkci z jaderných zdrojů. Očekáváme mírně vyšší realizované ceny, na druhou stranu by měl být provozní zisk negativně ovlivněn zvýšenými náklady na nákup emisních povolenek," napsal analytik Miroslav Frayer z Komerční banky. "U distribuce a dalších segmentů očekáváme prakticky stagnaci. Celkově by tak měly tržby za první kvartál jen mírně vzrůst na 53,4 miliardy Kč. Provozní zisk před odpisy EBITDA by se měl snížit o 3,6 % na 18,4 miliardy Kč. Roční srovnání je zkresleno jednorázovým efektem narovnání sporů se společností Sokolovská uhelná s pozitivním dopadem 0,7 miliardy Kč zaúčtovaným v 1Q2017. Čistý zisk je také negativně ovlivněn kladným přeceněním opcí na akcie MOL (+0,8 miliardy Kč), které ČEZ účtoval v 1Q2017, a vyššími úrokovými náklady ve srovnání s loňským rokem. Celkově očekáváme, že čistý zisk dosáhne 7,4 miliardy Kč, což znamená meziroční propad o 14,5 %. Naše odhady jsou oproti konsenzu optimističtější zejména na úrovni EBITDA a čistého zisku."

"Výsledky Monety budou podpořeny makroekonomickým prostředím, jehož dobrý stav je vidět v podobě růstu objemu poskytnutých úvěrů. My počítáme s jejich zvýšením v retailovém segmentu o zhruba 14 % a v korporátním segmentu o více než 9 %. Ani tyto pozitivní trendy by ale neměly vést ke zlepšení ziskovosti banky, když negativně nadále působí prostředí nízkých úrokových sazeb. To se dle našich propočtů promítne do mezikvartálního i meziročního poklesu čisté úrokové marže. Provozní náklady předpokládáme v meziročním srovnání o zhruba 7 % vyšší. Čistý zisk by dle nás měl dosáhnout 1,31 miliardy Kč, což značí meziroční růst o více než 25 %. Pozitivně tento výsledek ovlivní pokles opravných položek k poskytnutým úvěrům (odhadujeme celkové kladné saldo 250 milionů Kč) díky prodeji části portfolia nesplácených úvěrů," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

ČEZ a MONETA Money Bank - odhady výsledků podle analytiků z KB

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Situace na americkém akciovém trhu se již několik týdnů příliš nemění. Index S&P 500 zůstává v pásmu 2 590 až 2 700 bodů. Mezi liniemi se postupně zužuje rozpětí mezi 50denním a 200denním průměrem, nad denním grafem ale nadále tlačí výhled k pesimismu klesající trendová linie. Čeká se na proražení z pásma, na které zatím nestačily ani silná výsledková sezóna a ústup geopolitického napětí," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí bude čínská centrální banka informovat o vývoji devizových rezerv. Dopoledne Německo zveřejní statistiku továrních objednávek, ČR na trh pošle zprávy o průmyslové a stavební výrobě a maloobchodních tržbách a eurozóna přidá index důvěry investorů od společnosti Sentix. Odpoledne se investoři zaměří na zprávu o výdajích domácností v USA. Za řečnický pultík se v úvodu týdne postaví šéf atlantské pobočky Fedu Raphael Bostic, šéf chicagského Fedu Charles Evans a prezident dallaské pobočky americké centrální banky Robert Kaplan. Londýnská burza zůstane kvůli státnímu svátku zavřená. Hospodářské výsledky představí v USA mimo jiné společnosti Tyson Foods, Hertz Global Holdings a Mosaic.

V noci na úterý na trh Čína pošle výsledek obchodní bilance. Dopoledne bude patřit německé obchodní bilanci, průmyslové produkci a zprávě z tamního trhu práce a také indexu cen britských domů od banky Halifax. Odpoledne Spojené státy zveřejní statistiku otevřených pracovních pozic (JOLTS) a index ekonomického optimismu IBD/TIPP. Výsledkovou mozaiku v Evropě doplní čísla společností Intesa Sanpaolo, Continental, LafargeHolcim nebo E.ON a v USA se výsledky pochlubí Valeant Pharmaceuticals International, Walt Disney nebo Electronic Arts, TripAdvisor, LendingClub a Monster Beverage. Pražská burza zůstane v úterý kvůli státnímu svátku zavřená.

Ve středu vyjdou v západní Evropě například údaje o francouzském nebo španělském průmyslu, v Česku bude důležitá obchodní bilance a ČNB přidá zprávu o devizových rezervách. Ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří na inflaci ve výrobě, statistiku velkoobchodních zásob a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na americkém území. Do výsledkové sezóny přispějí v Evropě ING Groep, Anheuser-Busch InBev, Enel, UniCredit, Koninklijke Ahold Delhaize, Siemens, Deutsche Telekom a Henkel, v USA Booking Holdings, Twenty-First Century Fox nebo CenturyLink a v Asii Toyota Motor, SoftBank Group a Weibo.

V noci na čtvrtek Japonsko zveřejní výsledek běžného účtu a Čína doplní zprávu o výrobní i spotřebitelské inflaci. Dopoledne vydá Český statistický úřad zprávu o tuzemské inflaci a zveřejněna bude také zpráva o situaci na českém trhu práce. Spojené království na trh pošle zprávy o průmyslové a stavební výrobě a obchodní bilanci a britská centrální banka bude jednat o nastavení měnové politiky. Odpoledne se pozornost přesune za oceán - USA zveřejní zprávu o inflaci a pravidelnou týdenní statistiku počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a večer ještě vyjde bilance federálního rozpočtu. Kvartální hospodářské výsledky představí ve Spojeném království BT Group, na pražské burze ČEZ a MONETA Money Bank a na Wall Street News Corp, Duke Energy, NVIDIA nebo Dropbox a Symantec.

V pátek budou investoři v USA vyhodnocovat americké indexy dovozních a vývozních cen, index důvěry Michiganské univerzity a zprávu o situaci na kanadském trhu práce a večer se zaměří ještě na zprávu společnosti Baker Hughes o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Hospodářské výsledky v závěru týdne představí ocelářský gigant ArcelorMittal.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Průmyslová výroba v jednotlivých evropských zemích se po špatném startu roku opět postaví na nohy. Německé předstihové indikátory sice ukazují na zpomalení tamního průmyslu v následujících měsících, jeho dynamika by však měla být udržitelná. Německo trápí nedostatek kapacit a tlak na vyšší mzdy. Je tedy pravděpodobné, že se firmy v následujícím období zaměří právě na investice, které povedou k dalšímu růstu ekonomiky.
  • Za pozornost budou stát čtvrteční statistiky o vývoji amerických spotřebitelských cen. Očekáváme, že celková inflace na druhé straně oceánu v dubnu ještě zrychlí a udrží se bezpečně nad cílem Fedu. Důvodem budou především vyšší ceny potravin a pohonných hmot, mírně zrychlí také jádrová inflace.
  • Růst průmyslové produkce v Česku zpomalil zčásti i proto, že průmysl naráží na své kapacitní možnosti. Počet volných pracovních míst na trhu převažuje nad počtem nezaměstnaných a nedostatek pracovní síly zůstává největší růstovou bariérou tuzemského průmyslu. Domácí průmyslová výroba ale v březnu zpomalila jen zdánlivě vlivem kalendářních efektů (letošní březen měl o dva pracovní dny méně než minulý rok), stavebnictví i díky chladnému počasí. Nižší počet pracovních dnů se v březnu podepíše i na dynamice tuzemských maloobchodních tržeb.
  • V dubnu nezaměstnanost v Česku hlavně díky sezónním efektům poklesla podle našich odhadů o tři desetiny na své dosavadní historické minimum. Spotřebitelské ceny vzrostly v dubnu podle našeho odhadu jen o desetinku ve srovnáním s březnem. Meziroční dynamika spotřebitelské inflace tak v dubnu zůstala nezměněná. Důvodem jsou především oproti loňsku nižší ceny pohonných hmot a potravin. Naopak jádrová inflace o desetinu zrychlí na 1,8 %. Spotřebitelská inflace se tak stále drží pod cílem i pod prognózou ČNB. Zveřejnění tohoto čísla by tak mohlo zbrzdit posilování koruny.
Agentura Fitch zvýšila úvěrový rating Maďarska
včera v 22:50

Agentura Fitch zvýšila úvěrový rating Maďarska

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings v pátek zvýšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Maďarska na stupeň BBB...
Maďarsko Střední a východní Evropa Rating
Americké akcie v pátek posílily, index Dow poprvé od loňského…
Americké akcie v pátek posílily, index Dow poprvé od loňského…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek posílily, index Dow poprvé od loňského listopadu překonal 26 000 bodů

Americký akciový index Dow v pátek poprvé od loňského listopadu překonal hranici 26 000 bodů. Ceny akcií rostly díky...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Facebook čelí vyšetřování kvůli osobním údajům z aplikací
včera v 21:23

Facebook čelí vyšetřování kvůli osobním údajům z aplikací

Newyorský guvernér Andrew Cuomo v pátek nařídil státním úřadům, aby vyšetřily zprávu listu The Wall Street Journal o...
Facebook Sociální sítě Internet
Tisk: Salviniho Liga jednala s Rusy o penězích na volby do Evropského…
včera v 18:10

Tisk: Salviniho Liga jednala s Rusy o penězích na volby do Evropského parlamentu

Zástupce italské Ligy, kterou vede vicepremiér Matteo Salvini, jednal loni v říjnu s ruskou státní společností o...
Itálie Rusko Politika
Evropské akcie v pátek rostly v naději na úspěch obchodních jednání…
Evropské akcie v pátek rostly v naději na úspěch obchodních jednání…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek rostly v naději na úspěch obchodních jednání mezi USA a Čínou

Ceny akcií na velkých západoevropských burzách mířily během pátečního obchodování vesměs opatrně vzhůru, když...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zisk koncernu Volkswagen loni vzrostl pouze o 0,7 % na 13,92 miliardy…
Zisk koncernu Volkswagen loni vzrostl pouze o 0,7 % na 13,92 miliardy…
včera v 17:42

Zisk koncernu Volkswagen loni vzrostl pouze o 0,7 % na 13,92 miliardy EUR

Provozní zisk německého automobilového koncernu Volkswagen, jehož součástí je mladoboleslavská Škoda Auto, se loni...
Volkswagen Evropské akcie Auta
MTG prodá bulharskou Novu místo PPF bulharské mediální firmě
včera v 17:26

MTG prodá bulharskou Novu místo PPF bulharské mediální firmě

Švédská zábavní skupina Modern Times Group (MTG) prodá bulharskou mediální společnost Nova Broadcasting Group...
Evropské akcie Fúze a akvizice Média
Španělská Meliá Hotels otevře v březnu svůj první hotel v Praze
včera v 17:13

Španělská Meliá Hotels otevře v březnu svůj první hotel v Praze

Největší španělský hotelový řetězec Meliá Hotels International otevře v březnu hotel v centru Prahy a vstoupí tak na...
Evropské akcie Turismus a cestovní ruch Španělsko
MF po sedmi letech vydalo státní dluhopisy v eurech
včera v 16:58

MF po sedmi letech vydalo státní dluhopisy v eurech

Ministerstvo financí po sedmi letech emisí státních dluhopisů v domácí měně uskutečnilo první aukci státního...
České státní dluhopisy
Pražská burza v pátek mírně posílila, za celý týden index PX stoupl o…
Pražská burza v pátek mírně posílila, za celý týden index PX stoupl o…
včera v 16:45

Pražská burza v pátek mírně posílila, za celý týden index PX stoupl o 0,2 %

Pražská burza zakončila týden mírným růstem, index PX v pátek vzrostl o 0,13 % na 1 060,23 bodu. Aktivita na trhu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Kiska očekává, že v daňové kauze své firmy bude obviněn i on sám
včera v 16:08

Kiska očekává, že v daňové kauze své firmy bude obviněn i on sám

Slovenský prezident Andrej Kiska očekává, že po skončení v prezidentském úřadu v polovině letošního června bude v...
Slovensko Politika
Reuters: Francie a Německo se dohodly na návrhu rozpočtu eurozóny
včera v 15:50

Reuters: Francie a Německo se dohodly na návrhu rozpočtu eurozóny

Francie a Německo se dohodly na podrobném návrhu rozpočtu eurozóny, který by měl podpořit hospodářský růst, posílit...
Evropská unie Rozpočet Francie
Pilsen Steel chce prodloužit odstávku, odbory s tím nesouhlasí
včera v 15:11

Pilsen Steel chce prodloužit odstávku, odbory s tím nesouhlasí

Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, jejichž ruští majitelé na firmu před měsícem podali návrh na insolvenci,...
Ocelářské firmy Česká republika
Slovensko: Deficit běžného účtu dosáhl 443,4 milionu EUR
včera v 14:47

Slovensko: Deficit běžného účtu dosáhl 443,4 milionu EUR

Schodek slovenského běžného účtu se v prosici loňského roku prohloubil na 443,4 milionu EUR z listopadových 401,4...
Slovensko Mezinárodní obchod
Kanada: Maloobchodní tržby v prosinci pokračovaly v poklesu
včera v 14:32

Kanada: Maloobchodní tržby v prosinci pokračovaly v poklesu

Tržby kanadských maloobchodníků byly v prosinci loňského roku o 0,1 procenta nižší než v listopadu, kdy zaznamenaly...
Kanada Maloobchod
Brusel viní Telefónicu z porušení slibu při akvizici E-Plus
včera v 13:44

Brusel viní Telefónicu z porušení slibu při akvizici E-Plus

Evropská komise v pátek obvinila španělskou telekomunikační společnost Telefónica z porušení slibu usnadnit svým...
Telefónica Evropská unie Evropské akcie
Kanadská mlékárenská firma Saputo kupuje britskou Dairy Crest
včera v 13:21

Kanadská mlékárenská firma Saputo kupuje britskou Dairy Crest

Největší kanadský zpracovatel mléka Saputo převezme britskou mlékárenskou společnost Dairy Crest Group, za kterou...
Kanada Evropské akcie Potraviny