Burzovní kalendář (7. 5. - 11. 5. 2018)
|

Burzovní kalendář (7. 5. - 11. 5. 2018)

Výsledková sezóna za první čtvrtletí vstupuje v USA do závěrečné fáze. V nadcházejícím týdnu by proto investoři měli opět začít věnovat více pozornosti ekonomickým datům. Z těch hlavních vyjdou čínská a americká inflace nebo britská a německá průmyslová výroba. Na pražské burze výsledková sezóna vyvrcholí hospodářskými čísly energetické skupiny ČEZ.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akcie v uplynulém týdnu podaly smíšené výkony, index Dow klesl o 0,2 % a S&P 500 odepsal 0,24 %, Nasdaq Composite ale stoupl o 1,26 %. Západoevropské akciové indexy skončily shodně v zelených číslech, regionální STOXX Europe 600 stoupl o 0,58 %, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,01 %, německý benchmark DAX posílil o 1,9 % a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,45 %. Burzy v Německu a Francii zůstaly v úterý na Svátek práce zavřené.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 4. května 2018

Z ekonomických dat věnovali investoři pozornost německé inflaci, zprávě o příjmech a výdajích amerických spotřebitelů, statistice rozjednaných prodejů domů v USA, finálním dubnovým indexům nákupních manažerů, nezaměstnanosti v eurozóně, HDP a inflaci evropské měnové unie, zprávě z amerického trhu práce nebo obchodní bilanci USA.

Zasedání Fedu ani České národní banky nepřineslo nic zásadního. Obě centrální banky ponechaly úrokové sazby beze změny. Z prohlášení Fedu nicméně vypadla zmínka o tom, že se meziroční míra inflace pohybuje relativně hluboko pod 2 %. Banka nově uvedla, že se inflace přibližuje k 2% cíli. Rizika ekonomického vývoje vnímá Fed jako vyvážená. ČNB zveřejnila novou prognózu, ve které zlepšila odhad růstu ekonomiky v letošním i příštím roce.

Opadnutí obav spojených s jaderným programem a agresivní rétorikou Severní Koreje nahradila nejistota kolem budoucnosti íránské jaderné dohody. Izrael naposledy na základě dokumentů získaných Mosadem v Teheránu obvinil Írán, že v době uzavření dohody lhal o svém jaderném programu.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejnily mimo jiné McDonald's, Archer-Daniels-Midland, Pfizer, Merck & Co, Mondelēz International, Apple, Mastercard, Chesapeake Energy, CVS Health, Kraft Heinz, Tesla, DowDuPont, PPL či CBS Corp a Celgene. V západní Evropě na trh čísla poslaly Transocean, BP, NXP Semiconductors, Adidas, Ferrari, Bayer, Société Générale, BMW, BNP Paribas, Air France-KLM a Assicurazioni Generali a na pražské burze Erste Group Bank a Komerční banka.

Komerční banka v prvním čtvrtletí vydělala tři miliardy korun, meziročně o 26,5 % méně
Čistý zisk Komerční banky v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl o 26,5 % na tři miliardy korun. Výrazný meziroční pokles zisku byl dán loňským mimořádným příjmem z prodeje budovy centrály. Analytici podobné číslo očekávali. Čistý zisk bez jednorázových položek poklesl o 8,4 % na 2,9 miliardy korun vlivem nižšího zisku z finančních operací.
Erste Group Bank v prvním čtvrtletí stoupl čistý zisk o téměř 27 % na 332,6 milionu eur
Rakouská finanční skupina Erste Group Bank za první čtvrtletí vykázala čistý zisk 332,6 milionu eur. Meziročně tak vydělala o 26,8 % více. K vysokému růstu přispěla silná ekonomická expanze ve východní Evropě a celkově příznivé prostředí, díky kterému mohla společnost snížit rezervy na ztrátové úvěry.

Pražská burza v uplynulém týdnu podle indexu PX klesla o 2,4 %. Dolů zamířily cenné papíry Monety Money Bank (-9,9 %), s nimž se od pondělí obchodovalo bez nároku na dividendu 8 Kč na akcii (dividendový výnos 9,5 %). Dařilo se naopak akciím Fortuny (+8,9 %), které sice byly delistovány z trhu Prime Market, ale obratem byly zařazeny na alternativní trh Free Market.

Americké akcie v pátek posílily díky poklesu obav z růstu úroků, za celý týden ale hlavní indexy podaly smíšené výkony
Americké akcie uzavřely páteční obchodování s výraznými zisky, všechny tři hlavní indexy si připsaly více než procento. Nejvíce se dařilo technologickým titulům v čele s firmou Apple. Náladu na trhu podpořily nejnovější údaje z trhu práce ve Spojených státech, když slabší tvorba pracovních míst a pomalejší růst mezd uklidnily obavy investorů z rychlejšího zvedání základní úrokové sazby a zrychlování inflace. Zpevňoval ale také americký dolar.
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden zpevnily zhruba o 0,5 %
Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v plusových číslech, když investoři vyhodnocovali statistiku z amerického trhu práce a řadu evropských makrodat. Pozornost poutala také výsledková sezóna.
Pražská burza v pátek klesla zhruba o 1,5 %, za celý týden přišla o 2,4 %
Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu ze čtvrtečního obchodování, když index PX odepsal 1,45 % na 1 097,18 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank, dařilo se naopak Fortuně. Objem obchodů byl s 961 miliony korun výrazně nadprůměrný.

Výhled

V druhém květnovém týdnu se investoři zaměří na německou a britskou průmyslovou výrobu, čínskou obchodní bilanci a inflaci nebo americkou inflaci. Série dat vyjde také v ČR, zveřejněny budou zprávy o průmyslové a stavební výrobě, maloobchodních tržbách, obchodní bilanci, devizových rezervách ČNB, inflaci a nezaměstnanosti.

Sledované bude také zasedání britské centrální banky, byť se nečeká změna měnové politiky. Analytici počítají s potvrzením základní úrokové sazby Bank of England na úrovni 0,5 %.

Hospodářské výsledky za letošní první čtvrtletí na Wall Street zveřejní Tyson Foods, Mosaic, Hertz Global Holdings, Valeant Pharmaceuticals International, Walt Disney, LendingClub, Monster Beverage, Booking Holdings, Twenty-First Century Fox, CenturyLink nebo News Corp, NVIDIA a Symantec a v západní Evropě mimo jiné společnosti Intesa Sanpaolo, Continental, LafargeHolcim, E.ON, ING Groep, Anheuser-Busch InBev, Enel, UniCredit, Koninklijke Ahold Delhaize, Siemens, Deutsche Telekom či ArcelorMittal a na pražské burze ČEZ a MONETA Money Bank.

Výsledky energetické společnosti ČEZ za první tři měsíce letošního roku budou podle analytika Bohumila Trampoty z J&T Banky nejlepší z celého roku. Firma by měla potvrdit cíle pro letošní rok, tedy dosažení provozního zisku EBITDA 51-53 miliard Kč a očištěného čistého zisku na úrovni 12-14 miliard Kč. V případě Monety analytici z J&T Banky čekají další zpomalení poklesu úrokových výnosů.

"Podle našich odhadů výroba elektrické energie ČEZ v prvním čtvrtletí meziročně klesla. Zveřejněná čísla by měla poukázat i na meziročně slabší produkci z jaderných zdrojů. Očekáváme mírně vyšší realizované ceny, na druhou stranu by měl být provozní zisk negativně ovlivněn zvýšenými náklady na nákup emisních povolenek," napsal analytik Miroslav Frayer z Komerční banky. "U distribuce a dalších segmentů očekáváme prakticky stagnaci. Celkově by tak měly tržby za první kvartál jen mírně vzrůst na 53,4 miliardy Kč. Provozní zisk před odpisy EBITDA by se měl snížit o 3,6 % na 18,4 miliardy Kč. Roční srovnání je zkresleno jednorázovým efektem narovnání sporů se společností Sokolovská uhelná s pozitivním dopadem 0,7 miliardy Kč zaúčtovaným v 1Q2017. Čistý zisk je také negativně ovlivněn kladným přeceněním opcí na akcie MOL (+0,8 miliardy Kč), které ČEZ účtoval v 1Q2017, a vyššími úrokovými náklady ve srovnání s loňským rokem. Celkově očekáváme, že čistý zisk dosáhne 7,4 miliardy Kč, což znamená meziroční propad o 14,5 %. Naše odhady jsou oproti konsenzu optimističtější zejména na úrovni EBITDA a čistého zisku."

"Výsledky Monety budou podpořeny makroekonomickým prostředím, jehož dobrý stav je vidět v podobě růstu objemu poskytnutých úvěrů. My počítáme s jejich zvýšením v retailovém segmentu o zhruba 14 % a v korporátním segmentu o více než 9 %. Ani tyto pozitivní trendy by ale neměly vést ke zlepšení ziskovosti banky, když negativně nadále působí prostředí nízkých úrokových sazeb. To se dle našich propočtů promítne do mezikvartálního i meziročního poklesu čisté úrokové marže. Provozní náklady předpokládáme v meziročním srovnání o zhruba 7 % vyšší. Čistý zisk by dle nás měl dosáhnout 1,31 miliardy Kč, což značí meziroční růst o více než 25 %. Pozitivně tento výsledek ovlivní pokles opravných položek k poskytnutým úvěrům (odhadujeme celkové kladné saldo 250 milionů Kč) díky prodeji části portfolia nesplácených úvěrů," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

ČEZ a MONETA Money Bank - odhady výsledků podle analytiků z KB

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Situace na americkém akciovém trhu se již několik týdnů příliš nemění. Index S&P 500 zůstává v pásmu 2 590 až 2 700 bodů. Mezi liniemi se postupně zužuje rozpětí mezi 50denním a 200denním průměrem, nad denním grafem ale nadále tlačí výhled k pesimismu klesající trendová linie. Čeká se na proražení z pásma, na které zatím nestačily ani silná výsledková sezóna a ústup geopolitického napětí," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí bude čínská centrální banka informovat o vývoji devizových rezerv. Dopoledne Německo zveřejní statistiku továrních objednávek, ČR na trh pošle zprávy o průmyslové a stavební výrobě a maloobchodních tržbách a eurozóna přidá index důvěry investorů od společnosti Sentix. Odpoledne se investoři zaměří na zprávu o výdajích domácností v USA. Za řečnický pultík se v úvodu týdne postaví šéf atlantské pobočky Fedu Raphael Bostic, šéf chicagského Fedu Charles Evans a prezident dallaské pobočky americké centrální banky Robert Kaplan. Londýnská burza zůstane kvůli státnímu svátku zavřená. Hospodářské výsledky představí v USA mimo jiné společnosti Tyson Foods, Hertz Global Holdings a Mosaic.

V noci na úterý na trh Čína pošle výsledek obchodní bilance. Dopoledne bude patřit německé obchodní bilanci, průmyslové produkci a zprávě z tamního trhu práce a také indexu cen britských domů od banky Halifax. Odpoledne Spojené státy zveřejní statistiku otevřených pracovních pozic (JOLTS) a index ekonomického optimismu IBD/TIPP. Výsledkovou mozaiku v Evropě doplní čísla společností Intesa Sanpaolo, Continental, LafargeHolcim nebo E.ON a v USA se výsledky pochlubí Valeant Pharmaceuticals International, Walt Disney nebo Electronic Arts, TripAdvisor, LendingClub a Monster Beverage. Pražská burza zůstane v úterý kvůli státnímu svátku zavřená.

Ve středu vyjdou v západní Evropě například údaje o francouzském nebo španělském průmyslu, v Česku bude důležitá obchodní bilance a ČNB přidá zprávu o devizových rezervách. Ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří na inflaci ve výrobě, statistiku velkoobchodních zásob a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na americkém území. Do výsledkové sezóny přispějí v Evropě ING Groep, Anheuser-Busch InBev, Enel, UniCredit, Koninklijke Ahold Delhaize, Siemens, Deutsche Telekom a Henkel, v USA Booking Holdings, Twenty-First Century Fox nebo CenturyLink a v Asii Toyota Motor, SoftBank Group a Weibo.

V noci na čtvrtek Japonsko zveřejní výsledek běžného účtu a Čína doplní zprávu o výrobní i spotřebitelské inflaci. Dopoledne vydá Český statistický úřad zprávu o tuzemské inflaci a zveřejněna bude také zpráva o situaci na českém trhu práce. Spojené království na trh pošle zprávy o průmyslové a stavební výrobě a obchodní bilanci a britská centrální banka bude jednat o nastavení měnové politiky. Odpoledne se pozornost přesune za oceán - USA zveřejní zprávu o inflaci a pravidelnou týdenní statistiku počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a večer ještě vyjde bilance federálního rozpočtu. Kvartální hospodářské výsledky představí ve Spojeném království BT Group, na pražské burze ČEZ a MONETA Money Bank a na Wall Street News Corp, Duke Energy, NVIDIA nebo Dropbox a Symantec.

V pátek budou investoři v USA vyhodnocovat americké indexy dovozních a vývozních cen, index důvěry Michiganské univerzity a zprávu o situaci na kanadském trhu práce a večer se zaměří ještě na zprávu společnosti Baker Hughes o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Hospodářské výsledky v závěru týdne představí ocelářský gigant ArcelorMittal.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Průmyslová výroba v jednotlivých evropských zemích se po špatném startu roku opět postaví na nohy. Německé předstihové indikátory sice ukazují na zpomalení tamního průmyslu v následujících měsících, jeho dynamika by však měla být udržitelná. Německo trápí nedostatek kapacit a tlak na vyšší mzdy. Je tedy pravděpodobné, že se firmy v následujícím období zaměří právě na investice, které povedou k dalšímu růstu ekonomiky.
  • Za pozornost budou stát čtvrteční statistiky o vývoji amerických spotřebitelských cen. Očekáváme, že celková inflace na druhé straně oceánu v dubnu ještě zrychlí a udrží se bezpečně nad cílem Fedu. Důvodem budou především vyšší ceny potravin a pohonných hmot, mírně zrychlí také jádrová inflace.
  • Růst průmyslové produkce v Česku zpomalil zčásti i proto, že průmysl naráží na své kapacitní možnosti. Počet volných pracovních míst na trhu převažuje nad počtem nezaměstnaných a nedostatek pracovní síly zůstává největší růstovou bariérou tuzemského průmyslu. Domácí průmyslová výroba ale v březnu zpomalila jen zdánlivě vlivem kalendářních efektů (letošní březen měl o dva pracovní dny méně než minulý rok), stavebnictví i díky chladnému počasí. Nižší počet pracovních dnů se v březnu podepíše i na dynamice tuzemských maloobchodních tržeb.
  • V dubnu nezaměstnanost v Česku hlavně díky sezónním efektům poklesla podle našich odhadů o tři desetiny na své dosavadní historické minimum. Spotřebitelské ceny vzrostly v dubnu podle našeho odhadu jen o desetinku ve srovnáním s březnem. Meziroční dynamika spotřebitelské inflace tak v dubnu zůstala nezměněná. Důvodem jsou především oproti loňsku nižší ceny pohonných hmot a potravin. Naopak jádrová inflace o desetinu zrychlí na 1,8 %. Spotřebitelská inflace se tak stále drží pod cílem i pod prognózou ČNB. Zveřejnění tohoto čísla by tak mohlo zbrzdit posilování koruny.
Němečtí železničáři chystají na pondělí stávku
15:29

Němečtí železničáři chystají na pondělí stávku

Lidé, které čeká v pondělí cesta vlakem po Německu, musejí počítat se zpožděními i rušením spojů. Odbory vyhlásily...
Německo Doprava Odbory
Objem veřejných stavebních zakázek do prosince stoupl o 54 %
14:15

Objem veřejných stavebních zakázek do prosince stoupl o 54 %

Veřejní investoři v Česku zadali do konce listopadu stavebním firmám 5 260 zakázek za 182,5 miliardy korun. Jejich...
Česká republika Stavebnictví
Hospodářská komora chce, aby vláda ulevila zaměstnavatelům
13:58

Hospodářská komora chce, aby vláda ulevila zaměstnavatelům

Splnění pěti bodů, které by měly ulevit zaměstnavatelům od vysoké odvodové zátěže a zmírnit dopady akutního...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Ve Francii v sobotu protestovalo 136 000 lidí, 1 723 bylo zadrženo
09:45

Ve Francii v sobotu protestovalo 136 000 lidí, 1 723 bylo zadrženo

Sobotních protestů spojovaných s hnutím žlutých vest se po celé Francii zúčastnilo 136 000 lidí. V neděli o tom podle...
Francie
Stavební spořitelny do listopadu půjčily o čtvrtinu více peněz
08:45

Stavební spořitelny do listopadu půjčily o čtvrtinu více peněz

Stavební spořitelny poskytly od ledna do konce listopadu úvěry za 68,1 miliardy korun, což je v meziročním srovnání...
Stavební spoření Spoření
S konceptem hyperloop přišel před pěti lety miliardář Musk, v pondělí…
06:00

S konceptem hyperloop přišel před pěti lety miliardář Musk, v pondělí se mají v kapsli poprvé svézt (cizí) lidé

Firma The Boring Company miliardáře Elona Muska by měla 10. prosince u kalifornského města Hawthorne otevřít první...
Technologie Doprava
SHRNUTÍ: Ve Francii se opět protestovalo proti vládě, demonstrantů…
včera v 20:45

SHRNUTÍ: Ve Francii se opět protestovalo proti vládě, demonstrantů bylo 125 tisíc

Již čtvrtou sobotu v řadě protestovali lidé po celé Francii proti rostoucím životním nákladům i prezidentovi...
Francie
Čína kvůli Mengové z Huawei varovala Kanadu před následky
včera v 15:09

Čína kvůli Mengové z Huawei varovala Kanadu před následky

Čínské ministerstvo zahraničí vyzvalo Kanadu, aby okamžitě propustila finanční ředitelku čínské firmy Huawei...
Čína Kanada Technologie
Protestů žlutých vest se ve Francii účastní 31 tisíc lidí
včera v 13:50

Protestů žlutých vest se ve Francii účastní 31 tisíc lidí

Protestů spojovaných s hnutím žlutých vest se po celé Francii účastní na 31 000 lidí. Policisté asi 700 z nich...
Francie
V Bruselu se střetla policie s demonstranty v žlutých vestách
včera v 13:27

V Bruselu se střetla policie s demonstranty v žlutých vestách

Policie v Bruselu se střetla s demonstranty, kteří páchali výtržnosti během pochodu k evropské čtvrti. Informovala o...
Francie Belgie
Policie proti demonstrantům v centru Paříže nasadila slzný plyn
včera v 11:00

Policie proti demonstrantům v centru Paříže nasadila slzný plyn

Policie dnes v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées použila slzný plyn proti některým účastníkům protestu...
Francie
Policie v Paříži ještě před začátkem protestu zatkla 278 lidí
včera v 09:56

Policie v Paříži ještě před začátkem protestu zatkla 278 lidí

Ještě před začátkem protestu spojovaného s hnutím žlutých vest zadržela policie v Paříži 278 lidí. Informovala o tom...
Francie
Francii čekají další protesty, úřady se připravují na násilnosti
včera v 02:20

Francii čekají další protesty, úřady se připravují na násilnosti

Francii a zejména metropoli Paříž v sobotu čekají další protesty spojené s takzvaným hnutím žlutých vest, které podle...
Francie
Kácení afrických pralesů kvůli kakau pokračuje navzdory slibům
7. 12. 2018 22:53

Kácení afrických pralesů kvůli kakau pokračuje navzdory slibům

Kakaový průmysl i vlády Ghany a Pobřeží slonoviny podle ochránců životního prostředí porušují svůj široce...
Afrika Životní prostředí Zemědělství
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden hlavní indexy odepsaly…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden hlavní indexy odepsaly…
7. 12. 2018 22:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden hlavní indexy odepsaly téměř pět procent

Hlavní americké akciové indexy v pátek oslabily o více než dvě procenta, index technologického trhu Nasdaq Composite...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Mengové z Huawei hrozí v USA dlouholeté vězení
7. 12. 2018 21:37

Mengové z Huawei hrozí v USA dlouholeté vězení

Americká prokuratura viní finanční ředitelku čínské firmy Huawei Technologies Meng Wan-čou z obcházení protiíránských...
Čína Spojené státy americké (USA) Mobilní telefony
Facebook dostal v Itálii pokutu deset milionů eur
7. 12. 2018 20:58

Facebook dostal v Itálii pokutu deset milionů eur

Italský úřad pro ochranu spotřebitelů a hospodářské soutěže (AGCM) uložil americké společnosti Facebook pokutu ve...
Facebook Itálie Sociální sítě
Irská leasingová firma Avolon koupí 100 letounů Airbus
7. 12. 2018 20:04

Irská leasingová firma Avolon koupí 100 letounů Airbus

Irská leasingová společnost Avolon koupí 100 letounů od evropského konsorcia Airbus. Hodnota zakázky na 75 strojů...
Airbus (EADS) Doprava Irsko
Paříž se chystá na tisíce radikálů, zavírá památky i obchody
7. 12. 2018 19:39

Paříž se chystá na tisíce radikálů, zavírá památky i obchody

Pařížské památky zavírají své brány, obchody v centru města opevňují výlohy a do ulic francouzské metropole se...
Francie Politika
USA uvalí cla na čínské hliníkové plechy na období pěti let
USA uvalí cla na čínské hliníkové plechy na období pěti let
7. 12. 2018 18:56

USA uvalí cla na čínské hliníkové plechy na období pěti let

Americká Komise pro mezinárodní obchod (ITC) v pátek definitivně rozhodla, že dovoz výrobků z hliníkových plechů z...
Spojené státy americké (USA) Čína Hliník