Burzovní kalendář (7. 5. - 11. 5. 2018)
|

Burzovní kalendář (7. 5. - 11. 5. 2018)

Výsledková sezóna za první čtvrtletí vstupuje v USA do závěrečné fáze. V nadcházejícím týdnu by proto investoři měli opět začít věnovat více pozornosti ekonomickým datům. Z těch hlavních vyjdou čínská a americká inflace nebo britská a německá průmyslová výroba. Na pražské burze výsledková sezóna vyvrcholí hospodářskými čísly energetické skupiny ČEZ.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akcie v uplynulém týdnu podaly smíšené výkony, index Dow klesl o 0,2 % a S&P 500 odepsal 0,24 %, Nasdaq Composite ale stoupl o 1,26 %. Západoevropské akciové indexy skončily shodně v zelených číslech, regionální STOXX Europe 600 stoupl o 0,58 %, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,01 %, německý benchmark DAX posílil o 1,9 % a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,45 %. Burzy v Německu a Francii zůstaly v úterý na Svátek práce zavřené.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 4. května 2018

Z ekonomických dat věnovali investoři pozornost německé inflaci, zprávě o příjmech a výdajích amerických spotřebitelů, statistice rozjednaných prodejů domů v USA, finálním dubnovým indexům nákupních manažerů, nezaměstnanosti v eurozóně, HDP a inflaci evropské měnové unie, zprávě z amerického trhu práce nebo obchodní bilanci USA.

Zasedání Fedu ani České národní banky nepřineslo nic zásadního. Obě centrální banky ponechaly úrokové sazby beze změny. Z prohlášení Fedu nicméně vypadla zmínka o tom, že se meziroční míra inflace pohybuje relativně hluboko pod 2 %. Banka nově uvedla, že se inflace přibližuje k 2% cíli. Rizika ekonomického vývoje vnímá Fed jako vyvážená. ČNB zveřejnila novou prognózu, ve které zlepšila odhad růstu ekonomiky v letošním i příštím roce.

Opadnutí obav spojených s jaderným programem a agresivní rétorikou Severní Koreje nahradila nejistota kolem budoucnosti íránské jaderné dohody. Izrael naposledy na základě dokumentů získaných Mosadem v Teheránu obvinil Írán, že v době uzavření dohody lhal o svém jaderném programu.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejnily mimo jiné McDonald's, Archer-Daniels-Midland, Pfizer, Merck & Co, Mondelēz International, Apple, Mastercard, Chesapeake Energy, CVS Health, Kraft Heinz, Tesla, DowDuPont, PPL či CBS Corp a Celgene. V západní Evropě na trh čísla poslaly Transocean, BP, NXP Semiconductors, Adidas, Ferrari, Bayer, Société Générale, BMW, BNP Paribas, Air France-KLM a Assicurazioni Generali a na pražské burze Erste Group Bank a Komerční banka.

Komerční banka v prvním čtvrtletí vydělala tři miliardy korun, meziročně o 26,5 % méně
Čistý zisk Komerční banky v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl o 26,5 % na tři miliardy korun. Výrazný meziroční pokles zisku byl dán loňským mimořádným příjmem z prodeje budovy centrály. Analytici podobné číslo očekávali. Čistý zisk bez jednorázových položek poklesl o 8,4 % na 2,9 miliardy korun vlivem nižšího zisku z finančních operací.
Erste Group Bank v prvním čtvrtletí stoupl čistý zisk o téměř 27 % na 332,6 milionu eur
Rakouská finanční skupina Erste Group Bank za první čtvrtletí vykázala čistý zisk 332,6 milionu eur. Meziročně tak vydělala o 26,8 % více. K vysokému růstu přispěla silná ekonomická expanze ve východní Evropě a celkově příznivé prostředí, díky kterému mohla společnost snížit rezervy na ztrátové úvěry.

Pražská burza v uplynulém týdnu podle indexu PX klesla o 2,4 %. Dolů zamířily cenné papíry Monety Money Bank (-9,9 %), s nimž se od pondělí obchodovalo bez nároku na dividendu 8 Kč na akcii (dividendový výnos 9,5 %). Dařilo se naopak akciím Fortuny (+8,9 %), které sice byly delistovány z trhu Prime Market, ale obratem byly zařazeny na alternativní trh Free Market.

Americké akcie v pátek posílily díky poklesu obav z růstu úroků, za celý týden ale hlavní indexy podaly smíšené výkony
Americké akcie uzavřely páteční obchodování s výraznými zisky, všechny tři hlavní indexy si připsaly více než procento. Nejvíce se dařilo technologickým titulům v čele s firmou Apple. Náladu na trhu podpořily nejnovější údaje z trhu práce ve Spojených státech, když slabší tvorba pracovních míst a pomalejší růst mezd uklidnily obavy investorů z rychlejšího zvedání základní úrokové sazby a zrychlování inflace. Zpevňoval ale také americký dolar.
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden zpevnily zhruba o 0,5 %
Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v plusových číslech, když investoři vyhodnocovali statistiku z amerického trhu práce a řadu evropských makrodat. Pozornost poutala také výsledková sezóna.
Pražská burza v pátek klesla zhruba o 1,5 %, za celý týden přišla o 2,4 %
Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu ze čtvrtečního obchodování, když index PX odepsal 1,45 % na 1 097,18 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank, dařilo se naopak Fortuně. Objem obchodů byl s 961 miliony korun výrazně nadprůměrný.

Výhled

V druhém květnovém týdnu se investoři zaměří na německou a britskou průmyslovou výrobu, čínskou obchodní bilanci a inflaci nebo americkou inflaci. Série dat vyjde také v ČR, zveřejněny budou zprávy o průmyslové a stavební výrobě, maloobchodních tržbách, obchodní bilanci, devizových rezervách ČNB, inflaci a nezaměstnanosti.

Sledované bude také zasedání britské centrální banky, byť se nečeká změna měnové politiky. Analytici počítají s potvrzením základní úrokové sazby Bank of England na úrovni 0,5 %.

Hospodářské výsledky za letošní první čtvrtletí na Wall Street zveřejní Tyson Foods, Mosaic, Hertz Global Holdings, Valeant Pharmaceuticals International, Walt Disney, LendingClub, Monster Beverage, Booking Holdings, Twenty-First Century Fox, CenturyLink nebo News Corp, NVIDIA a Symantec a v západní Evropě mimo jiné společnosti Intesa Sanpaolo, Continental, LafargeHolcim, E.ON, ING Groep, Anheuser-Busch InBev, Enel, UniCredit, Koninklijke Ahold Delhaize, Siemens, Deutsche Telekom či ArcelorMittal a na pražské burze ČEZ a MONETA Money Bank.

Výsledky energetické společnosti ČEZ za první tři měsíce letošního roku budou podle analytika Bohumila Trampoty z J&T Banky nejlepší z celého roku. Firma by měla potvrdit cíle pro letošní rok, tedy dosažení provozního zisku EBITDA 51-53 miliard Kč a očištěného čistého zisku na úrovni 12-14 miliard Kč. V případě Monety analytici z J&T Banky čekají další zpomalení poklesu úrokových výnosů.

"Podle našich odhadů výroba elektrické energie ČEZ v prvním čtvrtletí meziročně klesla. Zveřejněná čísla by měla poukázat i na meziročně slabší produkci z jaderných zdrojů. Očekáváme mírně vyšší realizované ceny, na druhou stranu by měl být provozní zisk negativně ovlivněn zvýšenými náklady na nákup emisních povolenek," napsal analytik Miroslav Frayer z Komerční banky. "U distribuce a dalších segmentů očekáváme prakticky stagnaci. Celkově by tak měly tržby za první kvartál jen mírně vzrůst na 53,4 miliardy Kč. Provozní zisk před odpisy EBITDA by se měl snížit o 3,6 % na 18,4 miliardy Kč. Roční srovnání je zkresleno jednorázovým efektem narovnání sporů se společností Sokolovská uhelná s pozitivním dopadem 0,7 miliardy Kč zaúčtovaným v 1Q2017. Čistý zisk je také negativně ovlivněn kladným přeceněním opcí na akcie MOL (+0,8 miliardy Kč), které ČEZ účtoval v 1Q2017, a vyššími úrokovými náklady ve srovnání s loňským rokem. Celkově očekáváme, že čistý zisk dosáhne 7,4 miliardy Kč, což znamená meziroční propad o 14,5 %. Naše odhady jsou oproti konsenzu optimističtější zejména na úrovni EBITDA a čistého zisku."

"Výsledky Monety budou podpořeny makroekonomickým prostředím, jehož dobrý stav je vidět v podobě růstu objemu poskytnutých úvěrů. My počítáme s jejich zvýšením v retailovém segmentu o zhruba 14 % a v korporátním segmentu o více než 9 %. Ani tyto pozitivní trendy by ale neměly vést ke zlepšení ziskovosti banky, když negativně nadále působí prostředí nízkých úrokových sazeb. To se dle našich propočtů promítne do mezikvartálního i meziročního poklesu čisté úrokové marže. Provozní náklady předpokládáme v meziročním srovnání o zhruba 7 % vyšší. Čistý zisk by dle nás měl dosáhnout 1,31 miliardy Kč, což značí meziroční růst o více než 25 %. Pozitivně tento výsledek ovlivní pokles opravných položek k poskytnutým úvěrům (odhadujeme celkové kladné saldo 250 milionů Kč) díky prodeji části portfolia nesplácených úvěrů," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

ČEZ a MONETA Money Bank - odhady výsledků podle analytiků z KB

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Situace na americkém akciovém trhu se již několik týdnů příliš nemění. Index S&P 500 zůstává v pásmu 2 590 až 2 700 bodů. Mezi liniemi se postupně zužuje rozpětí mezi 50denním a 200denním průměrem, nad denním grafem ale nadále tlačí výhled k pesimismu klesající trendová linie. Čeká se na proražení z pásma, na které zatím nestačily ani silná výsledková sezóna a ústup geopolitického napětí," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí bude čínská centrální banka informovat o vývoji devizových rezerv. Dopoledne Německo zveřejní statistiku továrních objednávek, ČR na trh pošle zprávy o průmyslové a stavební výrobě a maloobchodních tržbách a eurozóna přidá index důvěry investorů od společnosti Sentix. Odpoledne se investoři zaměří na zprávu o výdajích domácností v USA. Za řečnický pultík se v úvodu týdne postaví šéf atlantské pobočky Fedu Raphael Bostic, šéf chicagského Fedu Charles Evans a prezident dallaské pobočky americké centrální banky Robert Kaplan. Londýnská burza zůstane kvůli státnímu svátku zavřená. Hospodářské výsledky představí v USA mimo jiné společnosti Tyson Foods, Hertz Global Holdings a Mosaic.

V noci na úterý na trh Čína pošle výsledek obchodní bilance. Dopoledne bude patřit německé obchodní bilanci, průmyslové produkci a zprávě z tamního trhu práce a také indexu cen britských domů od banky Halifax. Odpoledne Spojené státy zveřejní statistiku otevřených pracovních pozic (JOLTS) a index ekonomického optimismu IBD/TIPP. Výsledkovou mozaiku v Evropě doplní čísla společností Intesa Sanpaolo, Continental, LafargeHolcim nebo E.ON a v USA se výsledky pochlubí Valeant Pharmaceuticals International, Walt Disney nebo Electronic Arts, TripAdvisor, LendingClub a Monster Beverage. Pražská burza zůstane v úterý kvůli státnímu svátku zavřená.

Ve středu vyjdou v západní Evropě například údaje o francouzském nebo španělském průmyslu, v Česku bude důležitá obchodní bilance a ČNB přidá zprávu o devizových rezervách. Ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří na inflaci ve výrobě, statistiku velkoobchodních zásob a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na americkém území. Do výsledkové sezóny přispějí v Evropě ING Groep, Anheuser-Busch InBev, Enel, UniCredit, Koninklijke Ahold Delhaize, Siemens, Deutsche Telekom a Henkel, v USA Booking Holdings, Twenty-First Century Fox nebo CenturyLink a v Asii Toyota Motor, SoftBank Group a Weibo.

V noci na čtvrtek Japonsko zveřejní výsledek běžného účtu a Čína doplní zprávu o výrobní i spotřebitelské inflaci. Dopoledne vydá Český statistický úřad zprávu o tuzemské inflaci a zveřejněna bude také zpráva o situaci na českém trhu práce. Spojené království na trh pošle zprávy o průmyslové a stavební výrobě a obchodní bilanci a britská centrální banka bude jednat o nastavení měnové politiky. Odpoledne se pozornost přesune za oceán - USA zveřejní zprávu o inflaci a pravidelnou týdenní statistiku počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a večer ještě vyjde bilance federálního rozpočtu. Kvartální hospodářské výsledky představí ve Spojeném království BT Group, na pražské burze ČEZ a MONETA Money Bank a na Wall Street News Corp, Duke Energy, NVIDIA nebo Dropbox a Symantec.

V pátek budou investoři v USA vyhodnocovat americké indexy dovozních a vývozních cen, index důvěry Michiganské univerzity a zprávu o situaci na kanadském trhu práce a večer se zaměří ještě na zprávu společnosti Baker Hughes o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Hospodářské výsledky v závěru týdne představí ocelářský gigant ArcelorMittal.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Průmyslová výroba v jednotlivých evropských zemích se po špatném startu roku opět postaví na nohy. Německé předstihové indikátory sice ukazují na zpomalení tamního průmyslu v následujících měsících, jeho dynamika by však měla být udržitelná. Německo trápí nedostatek kapacit a tlak na vyšší mzdy. Je tedy pravděpodobné, že se firmy v následujícím období zaměří právě na investice, které povedou k dalšímu růstu ekonomiky.
  • Za pozornost budou stát čtvrteční statistiky o vývoji amerických spotřebitelských cen. Očekáváme, že celková inflace na druhé straně oceánu v dubnu ještě zrychlí a udrží se bezpečně nad cílem Fedu. Důvodem budou především vyšší ceny potravin a pohonných hmot, mírně zrychlí také jádrová inflace.
  • Růst průmyslové produkce v Česku zpomalil zčásti i proto, že průmysl naráží na své kapacitní možnosti. Počet volných pracovních míst na trhu převažuje nad počtem nezaměstnaných a nedostatek pracovní síly zůstává největší růstovou bariérou tuzemského průmyslu. Domácí průmyslová výroba ale v březnu zpomalila jen zdánlivě vlivem kalendářních efektů (letošní březen měl o dva pracovní dny méně než minulý rok), stavebnictví i díky chladnému počasí. Nižší počet pracovních dnů se v březnu podepíše i na dynamice tuzemských maloobchodních tržeb.
  • V dubnu nezaměstnanost v Česku hlavně díky sezónním efektům poklesla podle našich odhadů o tři desetiny na své dosavadní historické minimum. Spotřebitelské ceny vzrostly v dubnu podle našeho odhadu jen o desetinku ve srovnáním s březnem. Meziroční dynamika spotřebitelské inflace tak v dubnu zůstala nezměněná. Důvodem jsou především oproti loňsku nižší ceny pohonných hmot a potravin. Naopak jádrová inflace o desetinu zrychlí na 1,8 %. Spotřebitelská inflace se tak stále drží pod cílem i pod prognózou ČNB. Zveřejnění tohoto čísla by tak mohlo zbrzdit posilování koruny.
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
včera v 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
včera v 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
23. 10. 2020 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
23. 10. 2020 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
23. 10. 2020 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
23. 10. 2020 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
23. 10. 2020 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko