FT: Skupina G7 se blíží dohodě o zdanění nadnárodních společností

Skupina nejvyspělejších zemí světa G7 se blíží dohodě o zdanění nadnárodních společností. Uvolnila by se tím cesta k zavedení globální daně pro obří firmy ještě v letošním roce, píše deník Financial Times (FT). Spojené státy navrhly, aby ve světě existovala minimální daň 15 % ze zisků globálních firem. Francie, Německo a Itálie plán považují za dobrý základ pro mezinárodní dohodu, která by se mohla schválit do července.
Skupinu G7 tvoří Spojené státy, Kanada, Japonsko, Británie, Německo, Francie a Itálie. Příští setkání ministrů financí G7 se bude konat 4. a 5. června v Londýně. Dohoda mezi členskými státy G7 by se díky pokroku v přípravných jednáních podle zdrojů FT mohla uzavřít už v pátek.
"Svět je globální minimální dani blíže než kdy dříve," řekl 22. května americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan. Dodal, že ho těší pozitivní přijetí amerického návrhu, a že tak skončí světový závod ke dnu, kdy se země předháněly, která nabídne globálním korporacím pro ně výhodnější daňové podmínky.
V pondělí potvrdilo americké ministerstvo financí, že se setkání G7 na začátku června zúčastní ministryně Janet Yellenová, pro niž to bude první zahraniční cesta v této funkci. V létě se pak bude snažit uzavřít širší dohodu o pravidlech zdanění nadnárodních společností a velkých technologických firem jako Apple a Facebook téměř 140 zemí.
Česká Poslanecká sněmovna v polovině května propustila do závěrečného čtení vládní návrh na zavedení takzvané digitální daně. Daň ve výši pěti procent se má podle návrhu vztahovat na internetové firmy v ČR s globálním obratem nad 750 milionů eur, které budou mít v ČR roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun. Podle amerického velvyslanectví v ČR by daň poškodila americké společnosti. Americké úřady podle ambasády zvažují možná obchodní protiopatření. České ministerstvo financí dříve uvedlo, že pokud se podaří v souvislosti s digitální daní najít řešení na úrovni Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), je Česko připraveno daň na národní úrovni zrušit.
Zdroj: ČTK