České firmy vidí v Pobaltí příležitosti v energetice, IT nebo farmacii
České firmy vidí v Pobaltí příležitosti v energetice, informačních technologiích nebo ve farmacii. Vyplývá to z vyjádření účastníků podnikatelské mise do Estonska a Litvy, kterou tento týden vede předseda Senátu Miloš Vystrčil. Zejména Estonsko podle nich patří k evropských lídrům digitalizace, která může být pro Česko inspirací k digitalizaci ekonomiky i státní správy.
"Estonsko a Litva se řadí na desáté, respektive jedenácté místo v žebříčku nejlepších zemí, v nichž se snadno podniká. Oba státy si prošly pozoruhodnými hospodářskými reformami, které zavedly přívětivé podnikatelské prostředí," připomněl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák, který se mise také účastní.
Velký obchodní potenciál vidí v Pobaltí například pražská poradenská a softwarová společnost Logio nebo ostravská firma BioHealing, která se zabývá výzkumem a vývojem léčivých přípravků z placenty. "Pobaltí je pro nás významný region. Už řadu let velmi aktivně spolupracujeme s lokálním farmaceutickým průmyslem, a především od vstupu těchto zemí do EU se zde naše aktivity znásobily," uvedl zase vedoucí odbytu společnosti Stoelze Union Radek Kiesel. Firma z Heřmanovy Huti na Plzeňsku se zabývá výrobou farmaceutického obalového skla.
Ve vývozu zboží je Estonsko dlouhodobě kolem 45. místa českého vývozu a v dovozu z Estonska kolem 60. místa dovozu do ČR. Do Estonska čeští exportéři v roce 2020 vyvezli zboží a služby v hodnotě 8,3 miliardy korun, především stroje a dopravní prostředky, tržní výrobky, průmyslové spotřební zboží a chemikálie. Dovoz z Estonska měl loni hodnotu 2,5 miliardy korun.
Litva je na tom trochu lépe, pohybuje se kolem kolem 30. místa v českém exportu a kolem 40. místa v importu do ČR. Tuzemské firmy do Litvy vyváží především stroje a průmyslová zařízení, kotle nebo dopravní prostředky. V roce 2020 dosáhla hodnota českého exportu do Litvy 18,3 miliardy korun. Litevské firmy pak do Česka přivezly zboží a služby za 9,7 miliardy Kč.
Mezi významné zakázky poslední doby patří tendr na dodávku šesti vlaků do Estonska, který v roce 2019 vyhrála Škoda Transportation. Vlaky budou od prosince 2024 jezdit mezi Tallinnem a druhým největším estonským městem Tartu na do té doby plně elektrifikované trati. Opční smlouva zahrnuje dodávky dalších vlaků. Na modernizaci estonské přenosové sítě se pak podílí společnost ETD Transformátory, která do Estonska v současnosti dodává čtyři transformátory do místních rozvoden.
V Litvě se Škoda JS se podílí na subdodávkách při odstavování jaderné elektrárny Ignalina. Jde například o dodávky kontejnerů pro uložení radioaktivního odpadu. Celá likvidace by měla být dokončena v roce 2038. Projekt představuje příležitost pro české firmy, a to nejen pro ty s úzkou specializací na jadernou energetiku, ale i společnosti zabývající se sanací půdy a vod, demontážní, demoliční a stavební činností, uvedlo MPO. Společnost Iveco Bus pak do Litvy dodala už 323 školních autobusů.
Zdroj: ČTK