Česká ekonomika v třetím čtvrtletí i podle zpřesněných dat meziročně vzrostla o 1,3 %, za celý rok podle analytiků zpevní o procento
Česká ekonomika v třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 1,3 %. Oznámil to v pátek Český statistický úřad (ČSÚ) ve zpřesněném odhadu, kterým potvrdil svůj předběžný odhad z konce října. Meziroční růst HDP byl podpořen zejména vyššími výdaji na konečnou spotřebu. Negativní vliv měla změna tvorby hrubého kapitálu. Mezičtvrtletně hrubý domácí produkt stoupl o 0,4 %. V tomto případě ČSÚ dřívější predikci vylepšil o 0,1 procentního bodu.
"Na straně poptávky byly hlavními faktory mezičtvrtletního růstu HDP v třetím čtvrtletí rostoucí výdaje na konečnou spotřebu domácností a změna stavu zásob," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Negativně na výsledek působila tvorba hrubého fixního kapitálu a zahraniční poptávka.
Výdaje na konečnou spotřebu vzrostly meziročně o 2,5 %, z toho výdaje na konečnou spotřebu domácností se zvýšily o 2,2 %. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí stouply o tři procenta.
Tvorba hrubého fixního kapitálu klesla v porovnání s loňským třetím kvartálem o 0,8 %. Meziročně klesly investice do obydlí i do informačních a komunikačních technologií a ostatních strojů a zařízení. Naopak vzrostly investice především do ostatních budov a staveb a dopravních prostředků.
Saldo zahraničního obchodu se zbožím a službami dosáhlo v běžných cenách 121,8 miliardy Kč, což bylo o 29,9 miliardy Kč více než ve stejném období předchozího roku. Vývoz vzrostl o čtyři procenta, přičemž vývoj nejvíce ovlivnil růst exportu elektrických a optických přístrojů a motorových vozidel. Dovoz v meziročním porovnání stoupl o 3,4 %.
Analytici: Růst české ekonomiky drží spotřeba domácností
České hospodářství podle ekonomů překvapilo mírným zlepšením dynamiky růstu. Experti vnímají tento vývoj jako potvrzení pozvolného, ale stále křehkého zotavení. Upozorňují však na přetrvávající slabiny, zejména nízkou investiční aktivitu a závislost na zahraničním vývoji.
Spotřeba domácností je podle ekonomů klíčovým motorem aktuálního růstu. "Dobrou zprávou je hlavně obnovený růst spotřeby domácností, které se po opatrném předchozím čtvrtletí osmělily a citelně navýšily útraty," uvedl Vít Hradil, hlavní ekonom ve společnosti CYRRUS. Přesto je třeba dodat, že spotřebitelská aktivita zůstává oproti předpandemickým úrovním nižší o výrazných 4,7 %.
Podobný názor sdílí i Petr Dufek z Banky Creditas. "Spotřebitelé více utráceli za běžné zboží, i když do velkých nákupů se zatím příliš nehrnou. I když se celkově reálná situace domácností mírně zlepšila, jejich ochota utrácet rozhodně nijak prudce neroste." Významný podíl na oživení spotřeby má růst reálných mezd a zlepšující se spotřebitelská nálada.
Problémem zůstávají investice
Nízká investiční aktivita je pro českou ekonomiku velkou překážkou. "Za velmi negativní signál lze považovat propad investic do strojů a zařízení, který je výsledkem všeobecné nejistoty z vývoje poptávky i neochoty firem pouštět se do velkých projektů," upozornil Hradil. Podle něj jsou investice klíčovým faktorem pro budoucí prosperitu a konkurenceschopnost země.
V podobném duchu hovoří i Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE. "Současný pokles investic do technologií a strojního vybavení české ekonomice v dlouhodobém horizontu nepomůže. Pokud chceme transformovat tuzemskou ekonomiku z "montovny" na moderní ekonomiku, musíme více podporovat vědu, výzkum a technologie."
Pro rok 2024 očekávají analytici celoroční růst HDP kolem jednoho procenta. "Za celý letošní rok si česká ekonomika připíše procento. S ohledem na negativní vývoj v zahraničí bude v příštím roce možné považovat za velký úspěch, pokud bude růst HDP začínat dvojkou," odhadl Dufek.
Podle Jáče je růst na úrovni jednoho procenta sice slabý, ale ne katastrofální. "Optimisticky zde vyznívá pokračující růst reálných mezd, nízká nezaměstnanost a konečně i hmatatelné zlepšení spotřebitelské nálady," uzavírá.
Zdroj: ČSÚ, ČTK
Aktuality
