Česká koruna jako král mezi slepými a rubl za hvězdu
|

Česká koruna jako král mezi slepými a rubl za hvězdu

Vyostření obchodních jednání mezi USA a Čínou a zvyšující se geopolitická nejistota, například kvůli povolební situaci po volbách v Turecku na konci března, se na finančních trzích v posledních týdnech projevují nárůstem averze k riziku a útěkem do takzvaných bezpečných přístavů.

Česká koruna Polský zlotý Maďarský forint Ruský rubl Forex (FX)

Na středoevropských devizových trzích se jako nejcitlivější na zmíněné faktory ukazuje maďarský forint. Ten od svého maxima v polovině března ztratil přes 4 %.

O pozici středoevropské jedničky mezi sebou soutěží česká koruna a polský zlotý. V posledních týdnech má navrch tuzemská měna. Vývoj jejího kurzu se letos odpoutal od vývoje hodnoty koše středoevropských měn, citlivost koruny na geopolitický vývoj je výrazně nižší.

Pokud se ale posuneme dále na východ, překvapí nás letošní tažení ruského rublu. Proti euru si polepšil o téměř 10 %, proti dolaru o více než 7 %. Jeho citlivost na geopolitické dění je letos překvapivě minimální.

Proč? Investorům se ruská měna líbí díky příznivému vývoji cen komodit a zlepšujícímu se makroekonomickému pozadí. Inflace v Rusku se ke konci letošního roku dostane do blízkosti 4% cíle centrální banky. To jí umožní snížit základní úrokovou sazbu ze současných 7,75 %. Snižování sazeb by přitom rublu ublížit nemělo, naopak bude dobrou zprávou pro držitele ruských státních dluhopisů OFZ.

Autorem článku pro Hospodářské noviny z 23. května 2019 je hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Zdroj: Hospodářské noviny