Česká koruna v pesimistickém stínu
|

Česká koruna v pesimistickém stínu

Česká národní banka věří, že za rok bude koruna na 24,40 EUR/CZK. Podle banky začne česká měna posilovat, protože globální faktory, které ji nyní drží na slabších úrovních, vymizí. Pokud to tak bude, podle základního scénáře ČNB bude stačit, aby základní sazba banky zůstala v příštím roce na 1,75 %. To ale není vše, poznamenává hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Česká koruna EUR/CZK Forex (FX) ČNB Centrální banky Výhled na rok 2019 David Navrátil Analytici ČS

Česká národní banka totiž má i scénář toho, co by se dělo, kdyby koruna neměla tendenci posilovat a oslabila by nad 26 EUR/CZK. Pak by sazby musely být vyšší o 100 bazických bodů, napřesrok by se tak dostala dvoutýdenní repo sazba na 2,75 %. Mohutný úrokový diferenciál mezi ČR a eurozónou by pak nakonec přispěl k posílení české měny.

Centrální banka je odhodlána zpřísnit měnové podmínky. Finanční trh nicméně v toto její odhodlání (respektive v jeho úspěch) příliš nevěří, roční forwardy implikují kurz poblíž 26,20 EUR/CZK.

Trh přitom obvykle předpokládá posilování české měny. Naposledy roční forwardy naznačovaly oslabení koruny, když byla eurozóna v recesi (2008/2009 a 2012). Ano, můžeme spekulovat, kdy přijde další recese, nyní ale v eurozóně každopádně není. Míra pesimismu ohledně koruny je přitom nyní nejvyšší za posledních 17 let.

Dění na trhu lze číst i tak, že v očekávaném kurzu koruny je případná recese již započítaná. Naopak v něm není započítáno, že česká ekonomika v příštím roce opět poroste. Pravděpodobnost posunu forwardů k silnějším korunovým úrovním je proto výrazně vyšší než pravděpodobnost dalšího oslabení.

Zdroj: Česká spořitelna