Česká zbrojovka se dohodla na koupi amerického Coltu. Jde o životní příležitost, říká analytik

Skupina CZG - Česká zbrojovka Group podepsala konečnou dohodu o převzetí americké firmy Colt Holding. Podle smluvních podmínek CZG získá 100% podíl v Coltu za 220 milionů dolarů v hotovosti a dále za 1 098 620 nově vydaných kmenových akcií CZG.

Česká zbrojovka, zbraně - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

Colt Holding je mateřskou společností amerického výrobce zbraní Colt's Manufacturing Company. CZG bude akvizici financovat z hotovostních zdrojů včetně prostředků z nedávné primární veřejné nabídky akcií a z plánované emise dluhopisů. Transakci musejí schválit regulační orgány, její vypořádání se očekává v první polovině letošního roku. Příjmy České zbrojovky by po akvizici měly vzrůst na více než 500 milionů dolarů.

"Toto spojení je strategickým krokem pro obě společnosti. Akvizice společnosti Colt, ikonické značky a etalonu na trhu ozbrojených složek i na civilním trhu v celosvětovém měřítku, přesně zapadá do naší strategie stát se lídrem v odvětví výroby střelných zbraní a klíčovým partnerem pro ozbrojené složky," uvedl předseda představenstva a generální ředitel společnosti CZG Lubomír Kovařík. "Jsme hrdí na to, že můžeme do svého portfolia zařadit Colt, který stojí bok po boku americké armády již více než 175 let," dodal.

CZG upozornila na to, že díky převzetí získá další významné výrobní kapacity ve Spojených státech a v Kanadě a rozšíří svou světovou zákaznickou síť. Colt je dlouhodobým dodavatelem americké armády a prostřednictvím své kanadské dceřiné společnosti taktéž výhradním dodavatelem malých zbraní vojenským složkám v Kanadě. Colt v roce 2019 vyrobil 100 tisíc zbraní, před bankrotem v roce 2016 jich vyráběl ročně 150 až 200 tisíc.

"Vyhlídky na toto strategické spojení nás velmi těší. V posledních pěti letech jsme dosáhli v provozních a finančních výsledcích Coltu historického obratu a tento důležitý společný krok s CZG nám umožní využít významné příležitosti k růstu," uvedl generální ředitel společnosti Colt Dennis Veilleux.

Analytik: Colt je velká ryba, pro CZG jde ale o životní příležitost

"Colt by měl přidat CZG 60-70 % tržeb a okolo 50 % EBITDA. Zaplacená cena včetně earn-out (vydání dalších 1,1 milionu akcií v případě dosažení stanovené EBITDA v letech 2021-2023) odpovídá asi 5,5 miliardy Kč, respektive 46 % tržní hodnoty CZG. Zředění novými akciemi bude s 3,4-6,7 % jen mírné. Zadlužení po akvizici odhadujeme velmi zhruba (CZG neuvedla zisk EBITDA Coltu) okolo 2,5násobku čistého dluhu k zisku EBITDA, tedy ne přehnaně vysoké," říká analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Zaplacená cena odpovídá zhruba 1,2 P/S, zatímco CZG se obchoduje okolo 1,9 P/S. Náš hrubý odhad pro P/EBITDA je maximálně 8 proti asi 9násobku EV/EBITDA u CZG a asi 8násobku u jejích největších konkurentů v USA. Colt je pro CZG rozhodně 'velká ryba', ale jedná se o 'životní' příležitost. Zaplacené násobky vypadají na první pohled také dobře, akvizici proto hodnotíme na první pohled jako pozitivní," dodal Bártek.

"Ocenění transakce nám přijde férové. Důležité je, že CZG nebude v M&A aktivitách přeplácet potenciální cíle. Pro CZG je to jednoznačně pozitivní informace. Další pozitivní informace je, že se tak CZG okamžitě stane účastníkem tendrů amerických federálních složek," doplnil analytik Bohumil Trampota z Komerční banky.

V prezentaci k převzetí Coltu později Česká zbrojovka Group upřesnila kupní cenu na 205 milionů USD v hotovosti plus 1,1 milionu nově vydaných akcií plus dodatečně 1,1 milionu akcií (earn-out) po splnění podmínky minimálního zisku EBITDA (275 milionů USD kumulativně za roky 2021-2023).

"Colt loni vygeneroval tržby 255 milionů USD a zisk EBITDA 50 milionů USD, což odpovídá asi 90 % a 80 % EBITDA samotné CZG, a jedná se tedy o skutečně 'transformativní' akvizici. Násobky převzetí jsou po upřesnění ještě nižší, než jsme původně odhadovali. Pouze 4,8 EV/EBITDA a 0,9 EV/tržby. To je asi 50 % pod oceněním samotné CZG a zhruba 20-30 % pod oceněním hlavních amerických konkurentů. Vedení přitom zdůraznilo, že earn-out podmínku kumulativního zisku EBITDA pro roky 2021-2023 nelze číst jako očekávání poklesu výsledků Coltu, ale jen jako určitou pojistku (trojnásobek odhadovaného společného zisku EBITDA za rok 2020 je 336 milionů USD). CZG přebírá celou společnost Colt, tj. včetně výrobních závodů, zaměstnanců, managementu atd. Zadlužení společnosti by po převzetí pro-forma za rok 2020 dosáhlo 2násobku čistého dluhu k zisku EBITDA. CZG neočekává žádné problémy se schválením ze strany amerických nebo kanadských úřadů. CZG plánuje převzetí z cca 60-70 % financovat vydáním dluhopisů v objemu až 182 milionů USD se splatností 6 let," doplnil po prezentaci Petr Bártek.

CZG je jedním z předních evropských výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další civilní využití. Ve svých provozech v České republice, USA a Německu zaměstnává zhruba 1 650 lidí.

Zdroj:
ČTK, Česká spořitelna
Akcie ČR
Přestat sledovat
Česká zbrojovka Group
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Zbraně
Přestat sledovat

Videotéka

29. 11. 2021 12:00
Investorský magazín: Tržní rok 2022 ve výhledu Pavla Kohouta a inflační (ne)bezpečí spojené s…
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
29. 11. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Další vlna pandemie může zpomalit zpřísňování měnové politiky v USA,…
Americké akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
27. 11. 2021 14:20
Zelená dohoda: Co (ne)přinese střední třídě? A jak také uvažovat o klimatické změně?
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
25. 11. 2021 17:13
Na co si dát pozor při výběru finančního poradce (i samotného produktu)?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční a finanční poradenství
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat