Český průmysl v březnu vzrostl o 0,4 %, opět ho brzdila výroba aut

Český průmysl v březnu meziročně vzrostl o 0,4 %. Do kladné bilance se vrátil po únorovém poklesu o 0,3 %. Stále ho ale brzdí výroba aut, která se snížila téměř o pětinu. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání se průmyslová produkce zvýšila o 2,6 %.

"Situace v průmyslu byla i v březnu velmi podobná té v předešlých měsících. Kvůli poklesu produkce ve výrobě motorových vozidel produkce českého průmyslu i v březnu stagnovala, stejně jako hodnota nových zakázek," uvedl ředitel statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Automobilový průmysl si proti loňskému březnu pohoršil o 17,4 %. Důvodem jsou zejména přetrvávající problémy u dodavatelů. Pokles produkce tak opět zaznamenala rovněž odvětví, která jsou na výrobu automobilů navázána.

Naprostá většina průmyslových odvětví ale v březnu meziročně vzrostla. "Nejvíce přispěla vlivem zvýšené poptávky po elektrotechnické produkci výroba elektrických zařízení a výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, kde byla vyšší zejména produkce uhelných elektráren," uvedli statistici. Výroba elektrických zařízení se meziročně zvýšila o více než deset procent.

Hodnota nových zakázek vzrostla o 3,4 %. Nové zakázky ze zahraničí byly vyšší o 2,8 %, tuzemské zakázky o 4,9 %. "Stejně jako v předchozích měsících celkovou hodnotu nových průmyslových zakázek ovlivnily zejména dva významné faktory: výrazný růst cen v některých odvětvích, například v chemickém průmyslu nebo ve zpracování kovů a přetrvávající problémy ve výrobě motorových vozidel," uvedla Iveta Danišová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

Počet zaměstnanců v průmyslu se proti loňskému březnu snížil o 0,1 %. Jejich průměrná hrubá mzda vzrostla o 10,3 %.

Analytici: Březnová průmyslová výroba byla lepší, než se čekalo

Březnová průmyslová výroba byla lepší, než se čekalo, shodli se analytici oslovení ČTK. Předpokládalo se totiž, že válka na Ukrajině, související výpadky v dodávkách, tlak na růst nákladů a obecně vysoké nejistoty vyústí v pokles výroby. Navzdory lepšímu březnovému výsledku je ale podle nich výhled do dalších měsíců stále ve stínu nejistot a skepse.

"Válečný konflikt na Ukrajině a sankce proti Rusku budou pro nejbližší měsíce znamenat novou situaci ve smyslu zhoršení na straně průmyslové výroby, objednávek i exportů jak v české ekonomice, tak obecně napříč Evropou," uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. To je již patrné na březnových číslech z Německa, kde meziměsíčně výrazně klesla jak průmyslová výroba, tak exporty a nové průmyslové objednávky. Pokračující růst hodnoty nových zakázek v průmyslu je podle něj třeba vnímat optikou výrazného růstu cen spíše než růstu skutečného objemu zakázek.

Hlavní přítěží výkonu průmyslu zůstala výroba aut a navazující výroba pryží a plastů, které obojí vykazují dlouhodobý meziroční pokles, doplnil analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Opětovné citelné snížení produkce motorových vozidel nebylo překvapující s ohledem na vysokou základnu i dříve zveřejněná čísla, která ukázala více než pětinový meziroční pokles počtu vyrobených osobních aut. Valná většina ostatních průmyslových odvětví v březnu meziročně zvyšovala výrobu, dodal.

Celkový průmyslový výstup se nyní nachází přibližně na úrovni z počátku roku 2020, tedy těsně před příchodem pandemie, upozornil analytik společnosti Cyrrus Vít Hradil. Vyhlížené silné odražení ode dna a dohánění předchozích výpadků se tak podle něj stále nekoná. Varovný je výkon automobilového odvětví, které zůstává významně utlumeno a stahuje s sebou dolů i sektory bezprostředně na něj navázané, podotkl.

I když dosavadní výsledky průmyslu vyznívají pozitivně, stávající problémy firem přetrvávají, míní analytik banky Creditas Petr Dufek. Od průmyslu proto podle něj zatím nelze očekávat, že by výrazně zbrzdil nadcházející útlum ekonomiky. Velkou vzpruhu může přinést zlepšení zásobování automobilového průmyslu, které ovšem zůstává zatím nejisté, poznamenal.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Průmysl
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: pixabay
27. 5. 2022 10:10
Zlato jako pojistka v portfoliu: Ano, nebo ne?
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
25. 5. 2022 20:30
Jak jsme na tom v Česku s investiční gramotností?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
25. 5. 2022 17:10
Hansen (Saxo Bank): Komodity budou stále drahé, nejlepším lékem na vysoké ceny jsou ale právě vysoké…
Inflace
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
25. 5. 2022 9:45
Petr Zýma (XTB): Trh s kryptoměnami optikou technické analýzy
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat