ČEZ v příštích deseti letech nabere 2 600 pracovníků do jaderné energetiky

Energetická společnost ČEZ posílí svá oddělení jaderné energetiky. V příštích deseti letech přijme zhruba 2 600 zaměstnanců do stávajících jaderných elektráren a do týmů připravujících nové bloky. Nyní společnost v jaderné energetice zaměstnává kolem 2 900 lidí. Informovala o tom mluvčí ČEZ Alice Horáková. Skupina ČEZ zaměstnává v Česku více než 22 700 lidí.

Společnost ČEZ během loňského roku nabrala celkem 1 212 pracovníků, tedy podobně jako o rok dříve. Každý šestý nově příchozí loni nastoupil do oblasti jaderné energetiky. Tito zaměstnanci nastoupili do stávajících jaderných elektráren Temelín a Dukovany nebo do týmů, které budou připravovat nové jaderné zdroje.

ČEZ podle mluvčí při chystaném náboru připravuje vytvoření nových pozic, část nových pracovníků by pak měla nahradit stávající zaměstnance, kteří například odejdou do penze nebo se přesunou jinam.

Oproti předloňsku posílilo jadernou sekci více žen. V případě jaderných elektráren tvořily 11 % nových pracovníků, v nástupech do společností Dukovany II a Temelín II pak 30 %.

"Energetika je stále ještě velkou částí české veřejnosti vnímaná jako obor 'pro chlapy', to už ale dávno neplatí. Velmi mě těší, že se nám daří pro energetikou nadchnout stále více dívek a děláme maximum pro to, aby se u nás cítily vítány. Zároveň jsme si vědomi toho, že naplnění cílů naší ambiciózní strategie Vize 2030 čisté energie zítřka se nepodaří bez úsilí a zápalu všech našich zaměstnanců, i proto do našich řad chceme přilákat ty nejlepší lidi," řekla členka představenstva a ředitelka divize správa Michaela Chaloupková.

Stovky zaměstnanců posílily také zákaznickou obsluhu, tedy prodejní část. Nejvíce lidí nastoupilo v regionu západních Čech a na severní Moravě, tedy tam, kde má svá největší zákaznická centra a call centra.

ČEZ v současné době připravuje stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Společnost v závěru loňského roku obdržela tři nabídky, které nyní vyhodnocuje. Zájem mají francouzská společnost EdF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. Konkrétní podmínky nabídek firma neuvedla. Nový blok by měl být dokončen do roku 2036.

Vedle toho společnost chystá také stavbu prvního malého modulárního reaktoru. Ten by měl vzniknout v Temelíně v první polovině příští dekády. ČEZ zároveň už nyní vybírá lokality i pro další modulární bloky. Malé modulární reaktory jsou podle firmy skoro tak velké jako jaderné bloky v Dukovanech. Staví se ale snáz a rychleji než velké jaderné reaktory.

Letos chce ČEZ do Temelína přijmout sto zaměstnanců

Letos ČEZ chce do jaderné elektrárny Temelín přijmout téměř sto lidí. Hledá je na místa spojená s provozem, ale také s bezpečností, řízením techniky, IT nebo materiálovým inženýrstvím. Nabírá také operátory. Jedním z důvodů je generační obměna.

Loni Temelín přijal osm nových operátorů, z toho byly dvě ženy. Letos jich chce najít podobný počet. Zájem má ČEZ také o další technické profese, například o elektrikáře, svářeče, strojaře, stavaře nebo IT experty. "Elektrárna prochází generační obměnou a to s sebou nese příležitost pro nové lidi. Rozhodně máme co nabídnout, ať už z hlediska obsahu práce, nebo z hlediska kariérního růstu," řekl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

Loni přijal ČEZ do Temelína 78 pracovníků. Dlouhodobě roste počet žen, aktuálně jich v Temelíně pracuje 164 ze všech 1 350 lidí.

Energetici se snaží předcházet nedostatku technicky vzdělaných pracovníků. V jižních Čechách má ČEZ 14 partnerských středních škol a spolupracuje s 15 fakultami technických vysokých škol v ČR. I proto tvoří vysokoškoláci více než polovinu všech zaměstnanců skupiny.

"Spolupráce s vysokými školami je základ. Nám se dlouhodobě osvědčuje začínat ještě mnohem dříve, už na středních i základních školách. Postupně tak chceme u studentů budovat vztah k technice, který pak mohou zúročit studiem na vysoké škole," uvedl člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek.

Zdroj:
ČTK
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: Freepik
20. 3. 2023 17:05
Transformace energetiky přináší příležitosti. Je Česko připravené je využít?
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Průmysl
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
18. 3. 2023 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Události posledních 14 dní zvýšily pravděpodobnost recese
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
18. 3. 2023 6:37
Čtyři investiční témata, která by měla (nadále) zářit v příštích pěti letech
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
17. 3. 2023 12:37
Lekce z války na Ukrajině? Západ se bude muset (opět) trochu ušpinit
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat