Čím nahradit portfolio 60/40?
|

Čím nahradit portfolio 60/40?

Klasické portfolio 60/40 (60 % akcie, 40 % dluhopisy) má za sebou skvělé období. V posledních letech šlo prakticky o jistotu, jak dlouhodobě vydělávat, aniž by investor riskoval všechny peníze na akciovém trhu. V současnosti to již ale tak skvělé není a nejspíše ani hned tak nebude. Co s tím?

Americké akcie Státní dluhopisy Investiční portfolio Diverzifikace investic

Klasické portfolio 60/40 za posledních 50 let vydělalo v jednoletém horizontu v 83 % případů, v tříletém horizontu v 93 % případů a v pětiletém horizontu v 99,4 % případů.

Pouze jednou za posledních 45 let portfolio zaznamenalo pokles o více než 20 %, ale desetkrát vydělalo přes 20 %, přičemž průměrná roční výkonnost byla 10,7 %.

Nevydělávala přitom pouze akciová složka, dařilo se i bondům. Akcie sice zaznamenaly průměrný roční výnos kolem 12,9 %, ale dluhopisy k tomu přidaly od roku 1976 průměrně 7,5 %. I díky tomu portfolio 60/40 vydělalo od roku 1976 do roku 2019 přes 7 000 %, maximální propad za tu dobu činil 30 %.

To vše je ovšem minulost. V nejbližší budoucnosti se něčeho podobného nejspíše nedočkáme. Průměrný výnos desetiletých státních bondů USA byl v daném období 6,2 %, ale nyní je hluboko pod 1 %. Očekávat roční výnosy z dluhopisů přes dvě procenta by bylo bláhové, stejně jako by bylo naivní od akcií velkých firem čekat při současném ocenění dvouciferné procentuální výnosy.

Jak poskládat portfolio na sto let?
Uvažování v dlouhodobém horizontu se z trhů prakticky vytratilo. Odborníci přitom upozorňují, že investovat by lidé vždy měli na desítky let, přičemž by se neměli nechat znervózňovat krátkodobou volatilitou. Jak by tedy ideálně mělo vypadat portfolio, kdyby si investor řekl, že jej bude sestavovat třeba pro svá pravnoučata?

75/25 jako řešení?

Podle Jeremyho Siegela, profesora z Wharton School při Pensylvánské univerzitě, již nyní portfolio 60/40 nemá smysl. Investoři by si měli zvyknout na to, že v jejich portfoliu budou hrát akcie větší roli. Ani portfolio 75/25 však v budoucnu nemusí investorům přinášet tak zajímavé výnosy jako portfolio 60/40 v uplynulých dekádách.

I kdybychom počítali s optimistickým scénářem, v němž budou dluhopisy vynášet kolem 2 % ročně, tak při alokaci 75/25 by musely akcie ročně vydělat kolem 14 %, abychom se dostali na roční výnos kolem 10,7 %, který donedávna dodávalo portfolio 60/40. Při zohlednění dividendového výnosu a ziskového výnosu (earnings yield, který se počítá jako obrácená hodnota P/E a ukazuje, jaký výnos by investor obdržel, pokud by byl celý zisk firmy vyplacen jako dividenda) u akcií z indexu S&P 500 bychom se mohli dočkat výnosu kolem 6 %, což je od zmíněné představy hodně daleko.

Možností několik, žádná ideální

Možností, jak se dostat na dosavadní výkonnost portfolia 60/40, je několik, ale ani jedna nejspíše není vhodná pro nezkušené a začínající investory. Je možné se zaměřit na akcie, jejichž výnosy byly v poslední sobě spíše podprůměrné. Mohou to být například hodnotové akcie, případně akcie z rozvíjejících se trhů.

Samozřejmě je možné do portfolia přidat jiná aktiva, jejichž korelace s akciemi je nízká, jako jsou zlato, další komodity, případně kryptoměny. Případně zvážit i jiné možnosti, jako jsou private equity, venture capital a podobně. Nebo zkusit překonat index výběrem jednotlivých akciových titulů nebo investic do koncentrovaných portfolií.

Nejjednodušší radou, kterou však jen málokdo bude chtít akceptovat, je smíření se s nižšími výnosy. Tato realita na dlouhodobé investory čeká nejspíše již v dohledné budoucnosti.

Jak (ne)snadná je strategie "kup a drž"
Po prudkém propadu cen akcií o 30 % a více během pár týdnů nebude divu, když se začnou rojit hanlivé komentáře na adresu investiční strategie "kup a drž". Jistě se na ní dá najít spousta chyb, žádná ale není tak zásadní jako ta, kterou dělají ti, kdo její název nečtou pozorně až do konce.
Zdroj: The Irrelevant Investor