2. 7. 2022 16:51
Válka na Ukrajině vs. region CEE: Česká ekonomika je nejzranitelnější, varuje expertka
Čína nasadí efektivnější prostředky, aby naplnila své hospodářské cíle pro letošní rok. Na zahájení summitu předních rozvíjejících se ekonomik to řekl čínský prezident Si Ťin-pching. Skupina označovaná jako BRICS kromě Číny zahrnuje také Rusko, Indii, Brazílii a Jihoafrickou republiku. Konflikt na Ukrajině označil Si za výstražný signál pro lidstvo. Čína si ohledně Ruské invaze zachovává neutralitu. Na dvoudenním summitu má vystoupit i ruský prezident Vladimir Putin.
"Zintenzivníme úpravy makroekonomické politiky a přijmeme efektivnější opatření, abychom splnili cíle hospodářského a sociálního rozvoje na celý rok a minimalizovali dopady covidu-19," uvedl prezident Si. O jaká opatření se bude jednat, ovšem nerozvedl.
Skupina označovaná jako BRICS kromě Číny zahrnuje také Rusko, Indii, Brazílii a Jihoafrickou republiku. Konflikt na Ukrajině označil Si za "výstražný signál" pro lidstvo. Čína si ohledně Ruské invaze zachovává neutralitu. Na dvoudenním summitu má vystoupit i ruský prezident Vladimir Putin.
Čínské cíle, které byly stanoveny v polovině března, zahrnují nezaměstnanost ve městech menší než 5,5 procenta, zvýšení indexu spotřebitelských cen "o zhruba tři procenta" a růst hrubého domácího produktu o 5,5 procenta.
Přísná protipandemická opatření však v posledních měsících v Číně omezily podnikatelskou aktivitu. Vládní stimuly byly zatím poměrně nevýrazné. Analytici tak snížili své prognózy růstu čínského HDP výrazně pod oficiální cíl.
V průměru odhadují investiční banky sledované CNBC letošní růst čínského HDP na 3,4 procenta. Naposledy svůj výhled snížila počátkem tohoto týdny Bank of America. Nejnižší prognózu má Nomura, a to zvýšení HDP o 3,3 procenta. Jedinou významnou investiční bankou s prognózou růstu o nejméně čtyři procenta je Goldman Sachs.
"Pokud budou země slepě věřit ve své silové pozice, rozšiřovat vojenská spojenectví a usilovat o vlastní bezpečnost na úkor ostatních, jistě skončí v bezpečnostních potížích," řekl Si k ruské invazi na Ukrajinu.
Uvalení sankcí se podle něj něj může vrátit jako "bumerang" a působit jako "dvousečná zbraň". Globální společenství by utrpělo "zpolitizováním, zmechanizováním a ozbrojením" světových ekonomických trendů a finančních toků, dodal.
Stále asertivnější zahraniční politika Číny a její snaha o ovládnutí světových trhů vyvolaly v USA, Evropě i jinde odpor, včetně výzev k nahrazení čínských dodavatelů a snížení závislosti na čínské ekonomice, připomněla agentura AP. Čínský prezident v této souvislosti vyzval ke mezinárodní spolupráci. "Vybudování malého nádvoří s vysokými zdmi" podle něj není v ničím zájmu.
"Ekonomická globalizace je objektivním požadavkem rozvoje výrobních sil a nezadržitelným historickým trendem," řekl. "Vracet se v dějinách zpět a snažit se blokovat cestu jiných lidí nakonec zablokuje pouze vaši vlastní cestu," dodal.