Čínské akcie v roce 2018: Vyplatí se investice do technologií a internetu
|

Čínské akcie v roce 2018: Vyplatí se investice do technologií a internetu

Růst domácí spotřeby a pokles investic zřejmě ovlivní hospodářský růst v Číně. Hrozbou zůstává rostoucí zadlužení a také napětí spojené s KLDR. Cesta k růstu ve firemním sektoru vede přes hi-tech, inovace a internet.

Čína Emerging Markets Světové akcie Asijské akcie Výhled na rok 2018

Po pozoruhodných výkonech v roce 2017 by mohl rok 2018 být pro čínské akcie opět silný. Tento výhled je podporován stabilními makrodaty a přiměřenými valuacemi.

Portfoliomanažer z Fidelity International Raymond Ma, který působí v Hongkongu, preferuje technologické tituly. "Líbí se mi odvětví 'nové Číny', zejména u společností, které pravděpodobně budou těžit ze zvyšování spotřeby a zájmu o inovace. Mám rád firmy, které mají silné technologické know-how a inovativní produkty. Právě u takových očekávám v dohledné době nejvyšší růst," říká.

Na makroekonomické úrovni čínská vláda přesouvá pozornost od snahy zvyšovat míru růstu k podpoře kvality růstu, a hlavně pak k dosažení vyváženého rozvoje. Čínský hospodářský růst by se měl v příštích letech zmírnit, ekonomika se přesouvá od investic a vnější poptávky k domácí spotřebě.

"Sektory 'nové Číny' založené na pokračující spotřebě a orientované na služby budou pravděpodobně nejvíce těžit z nárůstu spotřeby a inovací. Očekává se, že dosáhnou nejvyššího růstu v horizontu 3-5 let," doplňuje Teera Changpongsang, portfoliomanažer z Fidelity International. A Ma jeho slova potvrzuje. "Značné příležitosti jsou ve vybraných oblastech internetového průmyslu. Posouváme se k e-commerce, on-line platebním nástrojům a streamované zábavě. Počet firem zabývajících se internetem je dokonce větší než v některých rozvinutých zemích. Například již v roce 2016 byl čínský trh e-commerce dvakrát větší než ten v USA," vysvětluje.

Významnou starostí investorů jsou geopolitická rizika. Napětí spojené s KLDR může letos opět eskalovat. Rostoucí protekcionismus a ekonomický nacionalismus navíc mohou tlumit světový obchod a zvyšovat napětí v regionu.

Vedle toho je nadále potřeba sledovat vývoj čínského zadlužení. Jeho úroveň od celosvětové finanční krize v roce 2008 rychle rostla. Zejména dluh domácností stoupal alarmujícím tempem společně s hypotečními a spotřebitelskými úvěry. Rostoucí dluh Číny by mohl ohrozit globální ekonomickou a finanční stabilitu. Politici proto přijali některá opatření, jež by měla pomoci s dluhy soukromému sektoru, dluhy a úvěry podniků by měly růst pomaleji.

Zdroj: Fidelity International