Čínský rok psa a tři akciové tipy
|

Čínský rok psa a tři akciové tipy

V pátek 16. února vládu kohouta nad čínským kalendářem přebírá pes. Rok 2017 byl pro čínský trh relativně úspěšný, navzdory poklesu v závěru roku index Shanghai Composite přidal za 12 měsíců přes 6 %. Budou investoři v roce psa štěkat nadšením, nebo spíše zkroušeně výt? Dale Nicholls, portfoliomanažer z Fidelity China Special Situations, nastiňuje své čínské tipy na začínající rok.

Čína Asijské akcie Světové akcie Investiční tipy Akciové tipy Výhled na rok 2018

Nejsilnější pes (dlouhodobý vítěz): Spotřebitelské akcie

Investice spojené se vzestupem čínské střední třídy zůstávají tím hlavním, na co se soustředím. Spotřebitelé vyžadují od produktů a služeb stále více a některé společnosti toho dokáží využít.

Příkladem je China MeiDong Auto. Tento holding má další potenciál. Jde o prodejce vozů, jehož síť neustále roste. Úspěšně převzal řadu slabších konkurentů. Firma uzavřela partnerství se značkami jako Porsche a Lexus. Od konkurence společnost odlišuje přístup ke službám, management se vedle samotného prodeje vozu zaměřuje na poprodejní servis, což společně se službami, jako je financování, zajišťuje rostoucí tržby i zisky.

zdroj: Google

Štěňata (nové příležitosti): Distributoři léků

Hledám příležitosti v sektoru zdravotnictví a distributoři léčiv se jeví jako zajímavá oblast. Značný dopad na odvětví mělo zavedení takzvané dvoufakturové reformy, která odbourala prostředníky. Nyní jsou na prodej léků třeba maximálně dva doklady, a to jedna od výrobce pro distributora a druhá od distributora pro nemocnici.

V portfoliu máme Sinopharm, China Resources Pharmaceutical a Shanghai Pharmaceutical, a to pro jejich rozsáhlé distributorské sítě a solidní finanční možnosti. Jejich ocenění se jeví jako atraktivní.

zdroj: Google

Zatoulaní psi (možné znepokojení): Developerské společnosti

Developerské společnosti čelí náročnějším podmínkám. Během let příznivé politiky a obecně se zlepšujícího prostředí trh s nemovitostmi v Číně výrazně posílil, ale každý cyklus jednou končí, transakcí ubývá a zásoby se zvětšují. Vláda zpřísňuje politiku (pravidla pro poskytování hypoték, restrikce při nákupu dalších nemovitostí). Ceny akcií developerů v uplynulých letech posilovaly, nyní jsou již tyto tituly relativně drahé.

Zdroj: Fidelity International