Držet, nebo prodat aneb Co dělat, když vaše akcie posilují
|

Držet, nebo prodat aneb Co dělat, když vaše akcie posilují

Jedním z největších problémů investorů, kteří do akcií investovali nedlouho po začátku býčího trendu, není možná korekce, ale co provést s dosavadními zisky. Šťastlivci, kteří před několika lety investovali do akcií firem jako NVIDIA nebo Netlix, mohou své zisky realizovat prodejem, mají ale i jiné možnosti.

Americké akcie Amazon Býčí trh Rizika Diverzifikace investic

Akcie společnosti NVIDIA za uplynulých pět let zpevnily o zhruba 1 500 %, Netflix vydělal 1 400 % a Facebook investorům umožnil zhodnotit peníze o zhruba 550 %. Ti, kdo to před pěti lety riskli a dnes vlastní tyto akcie, jsou v pohodě. Teď už jen vymyslet, co dále, protože výnosy na papíře jsou fajn, ale je potřeba s nimi pracovat, aby si je investor nakonec mohl také užít. A to jde i bez toho, aby tyto akcie nyní prodával.

Držet za každou cenu

Na první pohled nejjednodušší strategie, která ale není nejsnazší. Ti, kdo chtěli na akciích Amazonu vydělat od jeho IPO přes 65 000 %, museli za 20 let na trhu v 16 případech přežít propad o 20 a více procent, na konci milénia dokonce cena akcií spadla o 90 %. Držet akcie dlouho je hezké, ale chce to pevné nervy a štěstí.

Pozor na velikost pozice

Opět jsme u toho, že pro investora může být složité v případech, jako je Amazon, zůstat na trhu dostatečně dlouho, a to nejen při propadech, ale i během růstu. I proto je dobré, aby si investoři střežili velikosti pozic v jednotlivých titulech. Maximální cílová váha jednoho jména v portfoliu kolem 5-10 % může sice zkrotit přílišné nadšení v obdobích, jako je to současné, ale zároveň ušetřit nervy, když trh nebo konkrétní titul padá ke dnu. Pravidelné rebalancování portfolia není dobré podceňovat.

Rozumět riziku

Výzkumy ukazují, že až 11 milionů Američanů v rámci svých zaměstnaneckých penzijních produktů známých jako 401(k) investuje více než pětinu peněz do akcií svého zaměstnavatele. Někomu to může připadat rozumné, zároveň to totiž podporuje loajalitu, ale je potřeba si uvědomit, že kromě příkladů typu Amazonu jsou na trhu i firmy, jako byl třeba Enron. Asi 62 % peněz zaměstnanců Enronu v rámci 401(k) bylo v akciích společnosti, takže jejich peníze na penze nakonec vyletěly oknem. Podobná koncentrace peněz v jediném titulu může vést k velkým ziskům, ale také ke zbytečným ztrátám.

Diverzifikace

Jedno hezké úsloví z oblasti správy peněz říká, že " zbohatnete díky investicím do koncentrovaného portfolia, ale bohatými zůstanete díky diverzifikaci". Známý investor a ekonom Peter Bernstein k tomu řekl: "Diverzifikace je jediným rozumným využitím naší nevědomosti." Investoři prý při vydělávání peněz zažívají stejné stavy jako při požití kokainu. S každým ziskem potřebují další dávku, a často tak přistoupí ke zvyšování rizika. Diverzifikace je způsob, jak snižovat riziko díky neznalosti budoucnosti.

Reverzní průměrování nákladů

Průměrování nákladů je založené na pravidelném investování stejné částky, čímž dochází k diverzifikaci v čase. I při poklesu pak může být investor v klidu, protože nakupuje více akcií "ve slevě", a může se tak vyhnout nerozumným krokům. Stejně to ale může fungovat i při opouštění trhu, když ceny akcií rychle rostou. Postupným prodejem menších objemů se investor vyhne tomu, že prodá akcie ve špatnou dobu za nevhodnou cenu.

Zdroj: Bloomberg