Co musíte ráno vědět (1. května)
|

Co musíte ráno vědět (1. května)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se v prvním čtvrtletí dařilo mediální společnosti CME a jaké výročí slaví Česká republika? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý uzavřely smíšeně, technologické firmy oslabovaly v reakci na slabší čísla Alphabetu

Americké akcie zakončily úterní obchodování smíšeně. Indexy Dow a S&P 500 sice mírně posílily, technologické společnosti však oslabovaly, a to v čele s firmou Alphabet, jejíž čtvrtletní tržby zaostaly za očekáváním analytiků. Index Dow si připsal 0,15 % na 26 592,91 bodu a širší S&P 500 se zvýšil o 0,1 % na nové zavírací maximum 2 945,83 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite se však snížil o 0,66 % na 8 107,77 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 0,08 % na 13,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl asi o dva bazické body na 2,50 %. Za celý duben index Dow posílil o 2,56 %, S&P 500 přidal 3,93 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 4,90 %.

(Americké) akcie: Proč se bojíme tržních korekcí?
Investoři reagují na propady a korekce na trzích různě. Velká část bohužel přehnaně, takže při jakémkoli pohybu špatným směrem očekává mnohem horší scénáře, než jaká je nakonec realita. Nejúčinnější zbraní proti takovému chování je trpělivost.
Akcie: Co mají medvědi proti býčímu trhu
Zdá se, že se americké akcie naplno vrátily na růstovou vlnu, a optimisté jsou tedy na koni. Před čtyřmi měsíci přitom bylo vše naopak, trhu i médiím dominovaly pesimistické výhledy. Kdo má pravdu a na co bychom si měli dát pozor?

2. Evropské burzy se v úterý na směru neshodly, nedařilo se sektoru základních materiálů

Evropské akciové trhy zakončily úterní seanci smíšeně, když investoři vyhodnocovali údaje o růstu ekonomiky eurozóny a také kvartální hospodářská čísla řady velkých evropských firem. Trhy nyní netrpělivě čekají na výsledek dvoudenního zasedání Fedu, které skončí ve středu. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel na zelené nule (+0,01 % na 391,35 bodu), britský FTSE 100 odepsal 0,3 % na 7 418,22 bodu, francouzský CAC 40 stoupl o 0,1 % na 5 586,41 bodu a německý DAX se zvýšil o 0,13 % na 12 344,08 bodu. Nedařilo se zejména sektoru základních materiálů, který má vysokou expozici vůči Číně, a dolů jej tak stáhla horší než očekávaná čínská makrodata, konkrétně dubnový index nákupních manažerů od společnosti Caixin. O více než 3 % zlevnily akcie nadnárodního těžařského gigantu Glencore.

Sazby a euro pod tlakem
Společná evropská měna je v posledních pěti letech spíše slabá, zatímco ta americká silná. Na jak dlouho?

3. Pražská burza v úterý mírně klesla, akcie CME po zveřejnění kvartálních výsledků zdražily zhruba o 0,4 %

Pražská burza v úterý uzavřela v negativním pásmu, index PX odepsal 0,14 % na 1 068,72 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank, dařilo se naopak pojišťovně VIG. Objem obchodů byl s 645 miliony korun nadprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které zdražily o 0,29 % na 866 Kč. V plusu seanci zakončily i další finanční tituly s výjimkou Erste Group Bank, jejíž cenné papíry zlevnily o 1 % na 914,60 Kč. MONETA Money Bank vzrostla o 0,34 % na 73,20 Kč a pojišťovna VIG získala 1,27 % na 635,50 Kč.

Investorský magazín: Proč má stavební spoření (stále) smysl
Stavební spoření je českou veřejností dlouhodobě vnímáno jako jeden z nejlepších nástrojů na zhodnocení úspor. Jaké úvěrové, ale také investiční možnosti dnes otevírá, rozebírá aktuální Investorský magazín. Přidá také lekce pro fanoušky czexitu a hrstku investičních tipů. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Ve středu se na většině světových trhů nebude obchodovat, výjimkou jsou pouze Spojené státy, Velká Británie či Austrálie. Ve Spojeném království vyjde index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a USA se kromě indexů PMI od společností Markit a ISM pochlubí ještě výdaji ve stavebnictví, statistikou tvorby pracovních míst v soukromém sektoru od ADP, prodeji vozů a pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území. Nejvíce pozornosti však bude poutat zasedání americké centrální banky. Analytici očekávají, že úrokové sazby budou ponechány beze změny. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti CVS Health, Marathon Oil, MetLife nebo QUALCOMM. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Mediální CME v prvním čtvrtletí klesly tržby na 146,56 milionu USD, čistý zisk jí ale stoupl na 11,76 milionu USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní první čtvrtletí čistý zisk 11,76 milionu USD, za první čtvrtletí 2018 reportovala zisk 7,25 milionu USD. Tržby se jí nicméně snížily ze 156,71 milionu USD na 146,56 milionu USD.

6. Bankovní asociace dále zhoršila odhad letošního růstu tuzemské ekonomiky

Česká bankovní asociace v nové prognóze dále zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,4 % z únorových 2,6 %. Odhad komplikují prohlubující se nejistoty z vnějšího prostředí, zejména hrozba dalšího zpomalování růstu německé ekonomiky. Asociace o tom v úterý informovala na tiskové konferenci. Pro příští rok asociace odhaduje růst české ekonomiky o 2,3 %.

7. Růst ekonomiky eurozóny i EU v prvním čtvrtletí zrychlil

Tempo růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie v prvním čtvrtletí stouplo ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,2 procentního bodu. Růst hrubého domácího produktu eurozóny činil 0,4 %, celé EU pak 0,5 %. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v úterý zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

8. Írán bude vyvážet ropu navzdory tlaku USA, řekl prezident Ruhání

Írán bude ropu dále vyvážet navzdory tlaku Spojených států, jejichž cílem je snížit export suroviny z Íránu na nulu. Prohlásil to v úterý íránský prezident Hasan Rúhání. Výpadek íránské ropy na trhu je připravena nahradit Saúdská Arábie, uvedla agentura Reuters.

9. Vodafone našel bezpečnostní mezery ve starších zařízeních Huawei

Telekomunikační skupina Vodafone objevila bezpečnostní mezery v zařízeních, která čínská společnost Huawei dodala v letech 2011 a 2012 její italské součásti. Uvádí se to v úterním sdělení společností. Největší evropská telekomunikační skupina informovala, že bezpečnostní chyby našla ve dvou produktech a že oba případy byly rychle vyřešeny.

10. Evropská komise přišla s pěti prioritami pro EU v příštích letech

Evropská unie by se v letech 2019 až 2024 měla soustředit na pět klíčových oblastí, včetně snah o zvyšování bezpečnosti jejích obyvatel. Uvádí to materiál, který v úterý schválila Evropská komise jako svůj příspěvek k diskusi očekávané 9. května na summitu EU v rumunském Sibiu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Před 15 lety vstoupila ČR do Evropské unie

Před 15 lety, 1. května 2004, se Česká republika oficiálně stala členem Evropské unie. Kromě štědrých dotací, jednoduššího cestování či zvýšené ekonomické stability se nejčastěji zdůrazňuje pozitivní efekt členství na zahraniční obchod ČR. Jak to tedy vypadá v konkrétních číslech?

Podle Českého statistického úřadu se český obchod se zahraničím dostal již v roce 2005 do přebytku 5,2 miliardy korun. V přebytku přitom setrval po celou dobu členství v EU s výjimkou krizových let 2007 a 2008 a roku 2010. Loni byl přebytek zahraničního obchodu ČR 123,5 miliardy korun.

Nejvýznamnějším partnerem ČR při vývozu i dovozu zboží je dlouhodobě Německo, kam v posledním roce směřovala třetina všech vývozů a dovezla se odtud zhruba čtvrtina veškerého českého importu. Přebytek zahraničního obchodu s Německem tak loni byl 212,4 miliardy korun, zatímco v roce 2000 to bylo 53 miliard korun.

Nejvýmluvněji ovšem sílu vazby ČR na EU ilustrují tato data: obchod se zeměmi EU nyní podle ČSÚ pokrývá zhruba 84 % celkového vývozu a 67 % dovozu České republiky. To je dobré si uvědomit, když v současnosti stále častěji slyšíme a vidíme rozhořčené útoky samozvaných ochránců národní suverenity na Brusel.

Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy
19:06

Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy

Ministři financí zemí skupiny G7, která sdružuje nejvyspělejší státy světa, v pátek podpořili rozšíření programu...
Světová ekonomika Chudoba
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
18:00

Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od poloviny června

Akciové indexy na západoevropských trzích v pátek po volatilním průběhu většinou ztrácely a mají za sebou jeden z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března
17:09

Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března

Důvěra britských spotřebitelů dosáhla v září nejvyšší úrovně od březnového zavedení plošné karantény, ale stále je...
Spojené království Spotřebitelská důvěra
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
16:50

Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila

Pražská burza v pátek, podobně jako ve čtvrtek, mírně posílila. Index PX zpevnil o 0,1 procenta na 863,93 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:43

Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč

Skupina Home Credit, která poskytuje po světě spotřebitelské půjčky, vykázala v prvním pololetí ztrátu 619 milionů...
Půjčky PPF
Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu
15:56

Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu

Zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou v pátek schválila vláda. Jeho aktuální...
Česká ekonomika Pracovní trh
Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:49

Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

Očekávání německých exportérů se v září vyšplhala na nejlepší úroveň za téměř dva roky. Optimismus se výrazně zvýšil...
Německo Mezinárodní obchod
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly
14:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v srpnu pomalejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz
13:12

EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz

Regulátoři by v listopadu mohli povolit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX, která by se tak mohla do konce roku...
Boeing Regulace
EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:46

EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku

Evropská komise se rozhodla podat odvolání proti červencovému rozhodnutí soudu, které zrušilo její nařízení, aby...
Apple Evropská unie Daně
Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva
12:34

Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva

V Jaderné elektrárně Dukovany v pátek energetici odstavují druhý výrobní blok kvůli výměně pětiny paliva za čerstvé,...
ČEZ Jaderná energetika
Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem
11:31

Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem

Zavedení kurzarbeitu podle trvalých pravidel bude pro firmy přínosné, protože nahradí sérii jednorázových pravidel a...
Pracovní trh Česká republika Koronavirus
AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:56

AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti zřejmě v příštích týdnech podá antimonopolní žalobu na internetovou společnost...
Spojené státy americké (USA) Alphabet (Google) Právo
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Akcie v Asii a Tichomoří skončily v pátek smíšeně. Většina trhů posilovala v návaznosti na růst v USA díky naději na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů
09:46

Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů

Americké ministerstvo spravedlnosti požádalo soud, aby vládě prozatímně umožnil nařídit odstranění čínské komunikační...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě
Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu
09:12

Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu

Vláda schválila nová pravidla kurzarbeitu. Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se mohla zavést od listopadu....
Česká ekonomika Pracovní trh Koronavirus
BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji
08:52

BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji

Německý výrobce luxusních automobilů BMW zaplatí ve Spojených státech pokutu 18 milionů dolarů, aby urovnal obvinění...
Auta BMW
Co musíte ráno vědět (25. září)
Co musíte ráno vědět (25. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (25. září)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, jaké jsou vyhlídky světové ekonomiky podle MMF a...
Musíte vědět