Co musíte ráno vědět (1. května)
|

Co musíte ráno vědět (1. května)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se v prvním čtvrtletí dařilo mediální společnosti CME a jaké výročí slaví Česká republika? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý uzavřely smíšeně, technologické firmy oslabovaly v reakci na slabší čísla Alphabetu

Americké akcie zakončily úterní obchodování smíšeně. Indexy Dow a S&P 500 sice mírně posílily, technologické společnosti však oslabovaly, a to v čele s firmou Alphabet, jejíž čtvrtletní tržby zaostaly za očekáváním analytiků. Index Dow si připsal 0,15 % na 26 592,91 bodu a širší S&P 500 se zvýšil o 0,1 % na nové zavírací maximum 2 945,83 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite se však snížil o 0,66 % na 8 107,77 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 0,08 % na 13,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl asi o dva bazické body na 2,50 %. Za celý duben index Dow posílil o 2,56 %, S&P 500 přidal 3,93 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 4,90 %.

(Americké) akcie: Proč se bojíme tržních korekcí?
Investoři reagují na propady a korekce na trzích různě. Velká část bohužel přehnaně, takže při jakémkoli pohybu špatným směrem očekává mnohem horší scénáře, než jaká je nakonec realita. Nejúčinnější zbraní proti takovému chování je trpělivost.
Akcie: Co mají medvědi proti býčímu trhu
Zdá se, že se americké akcie naplno vrátily na růstovou vlnu, a optimisté jsou tedy na koni. Před čtyřmi měsíci přitom bylo vše naopak, trhu i médiím dominovaly pesimistické výhledy. Kdo má pravdu a na co bychom si měli dát pozor?

2. Evropské burzy se v úterý na směru neshodly, nedařilo se sektoru základních materiálů

Evropské akciové trhy zakončily úterní seanci smíšeně, když investoři vyhodnocovali údaje o růstu ekonomiky eurozóny a také kvartální hospodářská čísla řady velkých evropských firem. Trhy nyní netrpělivě čekají na výsledek dvoudenního zasedání Fedu, které skončí ve středu. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel na zelené nule (+0,01 % na 391,35 bodu), britský FTSE 100 odepsal 0,3 % na 7 418,22 bodu, francouzský CAC 40 stoupl o 0,1 % na 5 586,41 bodu a německý DAX se zvýšil o 0,13 % na 12 344,08 bodu. Nedařilo se zejména sektoru základních materiálů, který má vysokou expozici vůči Číně, a dolů jej tak stáhla horší než očekávaná čínská makrodata, konkrétně dubnový index nákupních manažerů od společnosti Caixin. O více než 3 % zlevnily akcie nadnárodního těžařského gigantu Glencore.

Sazby a euro pod tlakem
Společná evropská měna je v posledních pěti letech spíše slabá, zatímco ta americká silná. Na jak dlouho?

3. Pražská burza v úterý mírně klesla, akcie CME po zveřejnění kvartálních výsledků zdražily zhruba o 0,4 %

Pražská burza v úterý uzavřela v negativním pásmu, index PX odepsal 0,14 % na 1 068,72 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank, dařilo se naopak pojišťovně VIG. Objem obchodů byl s 645 miliony korun nadprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které zdražily o 0,29 % na 866 Kč. V plusu seanci zakončily i další finanční tituly s výjimkou Erste Group Bank, jejíž cenné papíry zlevnily o 1 % na 914,60 Kč. MONETA Money Bank vzrostla o 0,34 % na 73,20 Kč a pojišťovna VIG získala 1,27 % na 635,50 Kč.

Investorský magazín: Proč má stavební spoření (stále) smysl
Stavební spoření je českou veřejností dlouhodobě vnímáno jako jeden z nejlepších nástrojů na zhodnocení úspor. Jaké úvěrové, ale také investiční možnosti dnes otevírá, rozebírá aktuální Investorský magazín. Přidá také lekce pro fanoušky czexitu a hrstku investičních tipů. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Ve středu se na většině světových trhů nebude obchodovat, výjimkou jsou pouze Spojené státy, Velká Británie či Austrálie. Ve Spojeném království vyjde index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a USA se kromě indexů PMI od společností Markit a ISM pochlubí ještě výdaji ve stavebnictví, statistikou tvorby pracovních míst v soukromém sektoru od ADP, prodeji vozů a pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území. Nejvíce pozornosti však bude poutat zasedání americké centrální banky. Analytici očekávají, že úrokové sazby budou ponechány beze změny. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti CVS Health, Marathon Oil, MetLife nebo QUALCOMM. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Mediální CME v prvním čtvrtletí klesly tržby na 146,56 milionu USD, čistý zisk jí ale stoupl na 11,76 milionu USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní první čtvrtletí čistý zisk 11,76 milionu USD, za první čtvrtletí 2018 reportovala zisk 7,25 milionu USD. Tržby se jí nicméně snížily ze 156,71 milionu USD na 146,56 milionu USD.

6. Bankovní asociace dále zhoršila odhad letošního růstu tuzemské ekonomiky

Česká bankovní asociace v nové prognóze dále zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,4 % z únorových 2,6 %. Odhad komplikují prohlubující se nejistoty z vnějšího prostředí, zejména hrozba dalšího zpomalování růstu německé ekonomiky. Asociace o tom v úterý informovala na tiskové konferenci. Pro příští rok asociace odhaduje růst české ekonomiky o 2,3 %.

7. Růst ekonomiky eurozóny i EU v prvním čtvrtletí zrychlil

Tempo růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie v prvním čtvrtletí stouplo ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,2 procentního bodu. Růst hrubého domácího produktu eurozóny činil 0,4 %, celé EU pak 0,5 %. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v úterý zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

8. Írán bude vyvážet ropu navzdory tlaku USA, řekl prezident Ruhání

Írán bude ropu dále vyvážet navzdory tlaku Spojených států, jejichž cílem je snížit export suroviny z Íránu na nulu. Prohlásil to v úterý íránský prezident Hasan Rúhání. Výpadek íránské ropy na trhu je připravena nahradit Saúdská Arábie, uvedla agentura Reuters.

9. Vodafone našel bezpečnostní mezery ve starších zařízeních Huawei

Telekomunikační skupina Vodafone objevila bezpečnostní mezery v zařízeních, která čínská společnost Huawei dodala v letech 2011 a 2012 její italské součásti. Uvádí se to v úterním sdělení společností. Největší evropská telekomunikační skupina informovala, že bezpečnostní chyby našla ve dvou produktech a že oba případy byly rychle vyřešeny.

10. Evropská komise přišla s pěti prioritami pro EU v příštích letech

Evropská unie by se v letech 2019 až 2024 měla soustředit na pět klíčových oblastí, včetně snah o zvyšování bezpečnosti jejích obyvatel. Uvádí to materiál, který v úterý schválila Evropská komise jako svůj příspěvek k diskusi očekávané 9. května na summitu EU v rumunském Sibiu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Před 15 lety vstoupila ČR do Evropské unie

Před 15 lety, 1. května 2004, se Česká republika oficiálně stala členem Evropské unie. Kromě štědrých dotací, jednoduššího cestování či zvýšené ekonomické stability se nejčastěji zdůrazňuje pozitivní efekt členství na zahraniční obchod ČR. Jak to tedy vypadá v konkrétních číslech?

Podle Českého statistického úřadu se český obchod se zahraničím dostal již v roce 2005 do přebytku 5,2 miliardy korun. V přebytku přitom setrval po celou dobu členství v EU s výjimkou krizových let 2007 a 2008 a roku 2010. Loni byl přebytek zahraničního obchodu ČR 123,5 miliardy korun.

Nejvýznamnějším partnerem ČR při vývozu i dovozu zboží je dlouhodobě Německo, kam v posledním roce směřovala třetina všech vývozů a dovezla se odtud zhruba čtvrtina veškerého českého importu. Přebytek zahraničního obchodu s Německem tak loni byl 212,4 miliardy korun, zatímco v roce 2000 to bylo 53 miliard korun.

Nejvýmluvněji ovšem sílu vazby ČR na EU ilustrují tato data: obchod se zeměmi EU nyní podle ČSÚ pokrývá zhruba 84 % celkového vývozu a 67 % dovozu České republiky. To je dobré si uvědomit, když v současnosti stále častěji slyšíme a vidíme rozhořčené útoky samozvaných ochránců národní suverenity na Brusel.

Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod
včera v 11:05

Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod

Čína a Barma v sobotu uzavřely desítky dohod, které se týkají zejména projektů v oblasti barmské infrastruktury....
Čína Emerging Markets Asijská ekonomika
Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika
včera v 10:06

Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika

Největší japonská automobilka Toyota Motor přesune výrobu svých dodávkových automobilů Tacoma ze Spojených států do...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
včera v 08:07

Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti americké strojírenské...
Boeing Americké akcie Firemní dluhopisy
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
17. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
17. 1. 2020 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
17. 1. 2020 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
17. 1. 2020 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
17. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
17. 1. 2020 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
17. 1. 2020 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
17. 1. 2020 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
17. 1. 2020 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
17. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
17. 1. 2020 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
17. 1. 2020 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Průmyslová výroba v USA v prosinci meziročně klesla o procento
17. 1. 2020 15:18

Průmyslová výroba v USA v prosinci meziročně klesla o procento

Průmyslová výroba ve Spojených státech v prosinci meziročně klesla o procento. Po listopadovém snížení o 0,8 % trh...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Průmysl
Ze světa investičních doporučení (17. ledna)
17. 1. 2020 15:00

Ze světa investičních doporučení (17. ledna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
VW se údajně chystá koupit podíl v čínském výrobci baterií
VW se údajně chystá koupit podíl v čínském výrobci baterií
17. 1. 2020 14:47

VW se údajně chystá koupit podíl v čínském výrobci baterií

Německý automobilový koncern Volkswagen se chystá koupit pětinový podíl v čínském výrobci baterií pro elektromobily...
Volkswagen Fúze a akvizice Čína